מפלסים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מפלסים
Another walkway in Kibbutz Mefalsim.JPG
מחוז הדרום
מועצה אזורית שער הנגב
גובה ממוצע[1] ‎94 מטר
תאריך ייסוד 1949
תנועה מיישבת התנועה הקיבוצית
סוג יישוב קיבוץ
מוצא המייסדים בעיקר מארגנטינה ואורוגוואי
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2019[1]
  - אוכלוסייה 1,023 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה 1.7% בשנה עד סוף 2019
http://www.mefalsim.co.il

מְפַלּסִים הוא קיבוץ בנגב הצפוני-מערבי, ממערב לצומת שער הנגב, המשתייך לתנועה הקיבוצית ונמצא בשטח המועצה האזורית שער הנגב. שטחו של הקיבוץ הוא כ-11,000 דונם ובשנת 2015 הייתה אוכלוסייתו כ-971 איש, המועסקים בעיקר במחוץ לקיבוץ. הקיבוץ מתקיים מחקלאות, רפת, מפעל מתכות והשכרת דירות.

את הקיבוץ הקימו בשנת 1949 עולים שרובם היו בוגרי תנועת נוער דרור מארצות אמריקה הלטינית ובעיקר מארגנטינה ואורוגוואי. הקיבוץ קרוי על שם האנשים שפילסו את הדרך לעלייה מארצות אמריקה הלטינית. במאי 1951 התפלג הקיבוץ מתנועת הקיבוץ המאוחד.

מבנה הקיבוץ

מאז שנות ה-90 עבר הקיבוץ תהליכי הפרטה.

מפלסים היה בין הקיבוצים הראשונים שהקימו שכונה קהילתית צמודה לקיבוץ ("הרחבה קהילתית"). עם הקמת השכונה בשנת 2001 קמה גם האגודה הקהילתית מפלסים אשר מאגדת בתוכה את חברי הקיבוץ ואת תושבי השכונה הקהילתית. מבחינה מוניציפלית וקהילתית מדובר ביישוב אחד המתנהל בשיתוף על ידי ועד משותף המורכב מנציגי השכונה והקיבוץ. ועד זה אחראי לאספקת השירותים המוניציפליים (ניקיון, גינון, ביטחון, תברואה), לקיום חיי קהילה (מועדון, חגים, פעילות תרבות) ולהפעלת מערכת חינוך.

בהיותו יישוב חקלאי או יישוב באזור פיתוח, עובדים המעתיקים את מקום מגוריהם ליישוב וגרים בו לפחות שישה חודשים רצופים, נהנים מכך שאם התפטרו לשם כך מעבודתם, ההתפטרות תיחשב להם כפיטורים.[2] בהיותו אחד מיישובי עוטף עזה, ניתן לתושביו זיכוי ממס הכנסה בהתאם לסעיף 11 לפקודת מס הכנסה.[3]

אוכלוסייה

כמה מחברי מפלסים שירתו ומשרתים בתפקידי מפתח בתנועה הקיבוצית. ביניהם: יוסף פרלמוטר, ששימש כמזכיר התק"ם הראשון מטעם איחוד הקבוצות והקיבוצים, יחד עם אלי זמיר ששירת מטעם הקיבוץ המאוחד, ואלון שוסטר המשמש כראש המועצה האזורית שער הנגב.

בשנות השבעים של המאה הקודמת הייתה לקיבוץ שלישית זמר (שלישית מפלסים - שעל בסיס חיקוי של אחד מהם נוצרה דמותו של פוגי, המככב במערכוניה של להקת כוורת) אשר הייתה חלוצת המוזיקה הדרום אמריקאית בישראל וזכתה להצלחה רבה בארץ ובמסעותיה בחו"ל, בעיקר בארגנטינה ומקסיקו[4].

גלריית תמונות

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. 1.0 1.1 הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2017
  2. תקנה 12(ב) לתקנות פיצויי פיטורים (חישוב הפיצויים, והתפטרות שרואים אותה כפיטורים), תשכ"ד-1964
  3. בהתאם לסעיף 11 לפקודת מס הכנסה ניתן לתושב יישוב זה זיכוי ממס הכנסה בשיעור מסוים מהכנסתו החייבת מיגיעה אישית, בתנאי שהתגורר ביישוב שנה לפחות. ראו חוברות ניכויים חודשיות - לוח עזר לחישוב מס הכנסה ממשכורת ושכר עבודה, באתר של רשות המיסים
  4. ניר אביבי, Trio Los Panchos-Los Mejores Boleros Vol.1-1994, באתר קול הקמפוס, 13 במרץ 2008