חיים ולדר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חיים ולדר
Writer - CHAIM VALDER .jpeg
לידה 15 בנובמבר 1968 (גיל: 53)
חיפה, ישראל
עיסוק סופר, מחנך
שפות היצירה עברית
יצירות בולטות ילדים מספרים על עצמם, אנשים מספרים על עצמם
פרסים והוקרה פרס ראש הממשלה "מגן הילד" מטעם המועצה הלאומית לשלום הילד
אתר חיים ולדר

חיים אליעזר ולדר (נולד בכ"ד בחשוון ה'תשכ"ט, 15 בנובמבר 1968) הוא סופר ילדים, נוער ומבוגרים חרדי ישראלי, פובליציסט, מרצה ופעיל לרווחת הילד בחברה החרדית. חתן פרס ראש הממשלה "מגן הילד" מטעם המועצה הלאומית לשלום הילד[1].

ביוגרפיה

ולדר נולד וגדל בשכונת הדר הכרמל בחיפה, לשלמה ופנינה ולדר. בילדותו השתתף במקהלת "רננו חסידים" של חיים בנט. למד בישיבה קטנה משכן יעקב, וישיבות קול תורה וכנסת חזקיהו.

בשנת תשמ"ט נישא. שירת כמורה חייל. לאחר שחרורו המשיך לעבוד כמחנך בכיתה א' בתלמוד תורה משכנות יעקב בבני ברק, ותוך כדי כך פתח בקריירה ספרותית.

משנת 1990 משמש ולדר כפובליציסט בעיתון "יתד נאמן", שם הוא מפרסם טור בשם "מול המראה" ובו מעלה סוגיות שונות מן העולם החרדי ועניינים פוליטיים. מ-2013 החל לכתוב בנוסף במוסף "יתד השבוע" מדור מלווה בקריקטורה בשם "אות חיים". שידר תוכנית רדיו אישית בשם "עצות מהחיים" ברדיו קול ברמה, ובתחילת 2014 עבר להגיש את התוכנית ברדיו קול חי כל יום ב' מהשעה 22:00 ועד חצות.

הקים רשת קייטנות לילדים בשם "ילדים מספרים על עצמם" שפעלה במשך מספר שנים בבני ברק ובירושלים.

בשנת 1997 ייסד את ה"מרכז לילד ולמשפחה" שמפעיל האגף לשירותים חברתיים של עיריית בני ברק, והוא משמש בו כמנהל חינוכי. המרכז מאתר ילדים בסיכון ומטפל בהם.

על פעילותו למען ילדים ונוער זכה בפרס ראש הממשלה "מגן הילד" לשנת 2003 של המועצה הלאומית לשלום הילד.

בנובמבר 2021 פורסם תחקיר בעיתון "הארץ", שלפיו ולדר התנהג בצורה שאינה הולמת כלפי מטופליו, אך לא הוגשה תלונה במשטרה. ולדר הכחיש בתוקף את הטענות כלפיו[2], תוך שהוא תולה את הפרסומים במתנגדיו[3], ולטענת עורכי דינו יצא דובר אמת בבדיקת פוליגרף[4].

בעקבות הפרסום, ומטעמי זהירות, הושעו טוריו וסיפוריו הקבועים בעיתונים שונים[5][6], וכן הופסקה שידור תוכניתו ב"רדיו קול חי"[7]. בנוסף, מספר רשתות ספרים הודיעו על הסרת ספריו מהמדפים[דרוש מקור]. בעקבות זאת הודיע ולדר כי החליט לקחת פסק זמן מכל עיסוקיו הציבוריים[8].

עמדותיו וגישתו החינוכית

ב-1996 העביר ולדר ביקורת חריפה כנגד בית המשפט העליון, ונשיאו אהרן ברק שנטל לדבריו את מושכות השלטון במדינה באמצעות שיטת האקטיביזם השיפוטי. בראיונות שמסר לאחר מכן הסביר שכוונתו הייתה להבהיר שלציבור החרדי יש זכות לחיות את חייו מבלי שינסו להתערב בתכנים ובדרך החינוך הייחודית שלו. מאידך גיסא, ולדר תומך במציאת דרכים של הידברות וקירוב. כך למשל, כתב ולדר כנגד מי שאינם עומדים בצפירה בימי הזיכרון, כהתגרות בציבור החילוני. במאמר שכתב ביתד נאמן הסביר שעל אף שאינו רואה ערך עצמי בעמידה בצפירה, בכל זאת יש לעמוד "למען כבודם של החיים", והשווה זאת לנסיעה של חילונים בשבת בתוך רחוב חרדי.

אף על פי שספריו קוראים לפתיחות רגשית ואישית, ולדר מתבטא בשמרנות בכל הנוגע להשקפת הציבור החרדי. הוא קורא להישארות של אברכים בכוללים, להימנעות משימוש בטלפונים סלולריים בקרב ילדים ונוער ודחיית מנהגם של צעירים חרדיים להוציא רישיון נהיגה לפני הנישואין.

ולדר מצביע על תהליך התדרדרות הילדים והנוער בישראל ושאר העולם, כתוצאה מפריצת גבולות וסמכויות בקרב ההורים והמחנכים. מאידך גיסא הוא מצביע על סגירות רגשית, וחוסר יכולת הבעה, כסיבה עיקרית לנשירת ילדים. בסדרת ספריו "עצות מהחיים" הוא מציע להורים לעודד פתיחות רגשית אצל ילדיהם ולתת לגיטימציה להבעת רגשות ואף לדעות שונות ולחשיבה מקורית, ומאידך לשמור על מעמדם של ההורים והמורים כמובילי דרך וכבעלי סמכות.

במאי 2013 פרסם מאמר ביתד נאמן, המתריע על ההסתה המתנהלת כנגד הציבור החרדי. במאמר השווה דברים שכתב יאיר לפיד על הציבור החרדי לתוכן נאום של אדולף היטלר על היהודים[9]. בנובמבר 2016 השווה ולדר, במאמר שפורסם ב"יתד נאמן", את השמאל הפוליטי לסרטן[10]. דבריו עוררו סערה והוא התנצל על ההשוואה[11].

בתמוז תשע"ז פרסם ולדר מאמר על הגבלות התוכן בספרות החרדית, ובו טען כי צנזורה איננה תופעה ייחודית לחברה החרדית, וכי גם חברות ליברליות מצנזרות דעות ותכנים המנוגדים להשקפותיהן. עם זאת הוא סבור כי על אף ההגבלות יכול סופר חרדי להציף בחכמה וברגישות כל תופעה חברתית ואנושית שראויה לטיפול[12].

ביקורת

פעילותו של ולדר נתקלה בהתנגדות של מספר רבנים חרדיים ובהם הרב משה מרדכי שולזינגר. לדבריהם, רעיונותיו מושפעים ממקורות הזרים לחברה החרדית ולכן אינו יכול לשמש מקור סמכות והשראה לבני נוער חרדיים. הביקורת כללה גם פרסומים שבהם הובאו דוגמאות לרעיונות העולים מספריו אשר לטענת המפרסמים נוגדים את ההשקפה החרדית[13]. ולדר נאלץ לגנוז מהדורה של אחד מספריו בעקבות פשקווילים שמחו על שהספר כלל תיאור של ילד שהוא חכם יותר מאביו[14]. עם זאת, ניסיונות להדירו מכתיבה ביומון "יתד נאמן" לא צלחו לאחר שקיבל את תמיכתו של הרב יוסף שלום אלישיב[15]. מאז תחילת העשור הראשון של המאה ה-21 הוא מקפיד להוציא את ספריו עם חותמת כשרות של הוועדה לביקורת ספרים הפועלת מטעם בית הדין של הרב נסים קרליץ.

בתמוז תשפ"א פרסם בד"ץ העדה החרדית כרוז נגד ספריו של ולדר "אשר רחוקים המה מהשקפת עולמם של יראי ה' ונגוע בנגע ההשכלה הארורה... וכל אב ואם וכל מחנך לצעירי הצאן יתן אל לבו לא לתת לכתבים כאלו להיכנס אל ביתו ולהרחיקם בתכלית"[16].

ספריו

ולדר כתב 80 ספרים, שחלקם תורגמו לשפות שונות. הספרים מתפרשים על פני קשת גילאים רחבה, מספרי פעוטות דרך ספרי ילדים, נוער וגם ספרות למבוגרים. לדברי ולדר, הוא עושה שימוש בסגנון כתיבתו של דיימון ראניון, ולדר אף הקדיש אחד מסיפוריו (האיש שבקיר, בספר "מאחורי המסכה") לסופר האמריקאי הנודע.

ולדר הגיע למקום השלישי ברשימת הסופרים המושאלים ביותר בספריות ציבוריות בישראל בשנת 2018[17].

 • ילדים מספרים על עצמם: הסיפורים בסדרה זו עוסקים בדילמות מציאותיות הלקוחות מעולם הילדים ובאופן שבו הצליחו להתמודד עמן. ספרו הראשון של ולדר, בסדרה זו, יצא לאור ב-1993 תחת שם העט ח. יערי. הספר זכה להצלחה והוא פרסם אותו מחדש תחת שמו המלא. עד 2020 הופיעו בסדרה 13 כרכים.
 • ילדים בעקבות העבר: הסיפורים בסדרה זו עוסקים בחיבור בין ילדים בני זמננו לאנשים גדולים שחיו בעבר. כל סיפור מורכב משני חלקים כאשר בחלק הראשון מסופר על ילד שעושה מעשה גבורה הירואי, או מתמודד בהצלחה עם אתגר גדול, ולאחר מכן מתברר כי אחד מגדולי העבר התמודד כמותו ואף פעל באותה צורה. למשל, ילד שמסייע למתקן האופניים הזקן שילדי השכונה מתעללים בו מושווה לחפץ חיים שסייע לשואב המים שילדי העיירה נהגו להפריע לו ולמלא את דלייו במים כדי שיקפאו. החל מ-2019 החל לפרסם את הסדרה גם כקומיקס.
 • עצות מהחיים: ספר בן שני כרכים שהוא מעין "אנציקלופדיה חינוכית" שנכתבה על ידי ולדר במשך 15 שנה. הספר מכיל עצות מהחיים בנושאים חינוכיים רבים שהורים עשויים להיתקל בהם, כגון סמכות הורית, חוצפה, ביקור סדיר, סגירות ולחץ אצל הילדים ועוד.
 • אנשים מספרים על עצמם: סדרה למבוגרים, מקבילה לסדרת "ילדים מספרים על עצמם". בסדרה שנים עשר כרכים.
 • מאחורי המסיכה
 • יש דברים נסתרים
 • שימו לב אל הנשמה (נקרא על שם שיר ידוע של רבי שמעיה קוסון)
 • אל תוך עצמך
 • אנשים ללא מסכות
 • סיפורים מהחיים
 • צ'אלמר
 • 10 דקות לפני שהולכים לרופא
 • מה עושים עכשיו
 • סיפורים מתוך הלב של אורי (עם אהובה רענן) (2004) - ספר העוסק בעולם הרגשות של הילד, ומנסה להקנות לילד מושגים רגשיים. הספר תורגם ל-5 שפות.
 • סיפורים מתוך הלב של אמא (עם אהובה רענן) - ספר המציג לילדים את עולם הרגשות מנקודת המבט של המבוגר.
 • סיפורים מתוך הלב של תמי (עם אהובה רענן) - ספר העוסק בעולם הרגשות של ילדים קטנים
 • סדרת "ילדים כותבים על עצמם"
 • קוראים לי צביקי גרין
 • ניסים מספרים על עצמם
 • מוטל גנב
 • בן תחת בן
 • הכי חזק שיש
 • חבורת תריג בתעלומת הפנס
 • חבורת תריג בתעלומת הקמיע
 • חבורת תריג בתעלומת האי
 • חבורת תריג וכינורו של קרונבך (קומיקס)
 • חידודון עם עמי מימון, תש"ף
 • קוראים לי צביקי גרין - קומיקס, תש"ף
 • בארץ החיות - חיות מספרות על עצמן (יחד עם דובי וינרוט) - סיפורים העוסקים בעולם הרגשות, מונגשים עבור פעוטות דרך עולמן של החיות.
 • מה עושים עכשיו? (עם דבורה בנדיקט) - סיפורים העוזרים לילדים להתמודד עם סיטואציות שונות כמו טביעה בבריכה, מפגש עם זרים, כדור שמתגלגל לכביש, וכדומה.
 • ארגז הכלים שלי (עם אהובה רענן) - סדרת סיפורים המקנים לילדים כלים להתמודדות עם תחושות כמו עלבון ("לב, לב לב, לא כדאי להיעלב"), פחדים ("אם זה לא אמיתי, זה לא מפחיד אותי), עצב ("נראה את הטוב והעצב יעזוב") ועוד.

דיסקוגרפיה

 • חבורת תריג, סדרת דיסקים שהחלה לצאת בשנת 2016.
 • הסרט מוטל גנב (על פי סיפור שלו)
 • חיים ולדר מספר

שירה

ולדר כתב בחייו עשרות קטעי שירה שהולחנו לאחר מכן לשירים. את חלקם הפיק באמצעות מקהלת התרפיה במוזיקה של ידי "המרכז לילד ולמשפחה" שבראשו הוא עומד, וחלקם בוצעו על ידי אמנים מפורסמים.

בין שיריו הבולטים:

 • יש אמונה - שיר העוסק בהתמודדותם הנפשית של ילדים חולי סרטן. השיר בוצע בתחילת שנות האלפיים על ידי עמית ליסטוונד[18] והפך ללהיט. השיר אף הפך להמנון בלתי רשמי של מחנות הקיץ לילדים חולי סרטן[19].
 • היו היו ימים - (או "עד מתי") שיר העוסק במלחמות אחים והצגת השלילה שבהם. השיר הוא מעין פרודיה לירית על שנאת הפוליטיקאים את המגזר החרדי, בשיר מוזכרים ברמז השרים לשעבר טומי לפיד ויוסי שריד על רקע העימותים באותן שנים. השיר הולחן על ידי ישי לפידות ובוצע בשנת 1999 על ידי מרדכי בן דוד.
 • מסוגלים - ג'ינגל מחנות הקיץ של ארגון מסוגלים. השיר בוצע על ידי ישי לפידות.[20]

חיים אישיים

מתגורר בבני ברק, נשוי לברכה, ואב לשבעה. בנו משה הוא סופר ופובליציסט[21]. ב-2019 שכל את בנו הבכור, שהיה בן 28, בשל מחלת הסרטן. אחת מבנותיו לוקה בתסמונת דאון.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף. Green globe.svg אתר האינטרנט הרשמי של חיים ולדר

הערות שוליים

 1. ^ פרס 'מגן הילד' יוענק היום במשכן הכנסת לסופר החרדי חיים ולדר, מבזק בערוץ 7, 7 בפברואר 2003
 2. ^ "אני חף מפשע!!! אנא מכם, עשו רק דבר אחד: השקיעו קצת מחשבה וקורטוב היגיון ותנסו להטיל ספק בהשמצות הנוראות ולא למהר לחרוץ דין על מי שכל חייו ופעילותו היו למען ילדים ולמען זכויותיהם. אני מכחיש בתוקף הפרסומים, זהו שקר שאין לו כפרה וניתן לחוש שמטרת התחקיר כולו הייתה לקעקע את הדבר שהכי מזוהה איתי - הגנה על ילדים ולהשפיל אותי עד עפר... מומחים שונים מציעים לי לשתוק עד יעבור זעם. איני יודע אם הם צודקים אך הם המומחים. מה עוד שכל אחד מבין שיחיד אינו יכול להתמודד עם מבול כזה של השמצות שקריות" (חיים ולדר: "אני חף מפשע", בעיתון מקור ראשון, 22 בנובמבר 2021).
 3. ^ לטענתו, התחקיר ב"הארץ" היא המשך לתלונה שקרית מלפני שנים רבות שנגנזה, ומקורה במאבקיו של ולדר לטובת ילדים שסבלו מאלימות והתעללות.
 4. ^ הסופר ואיש החינוך חיים ולדר הושעה מרדיו 'קול חי', ‏בנובמבר 2021.html 405626, באתר כיכר השבת.
 5. ^ פוסט בדף פייסבוק של "אותיות וילדים", 16 בנובמבר 2021.
 6. ^ הודעה לגולשים ולקוראי עלון הידברות, בהמשך לפרשת חיים ולדר באתר הידברות.
 7. ^ יהונתן גוטליב, חיים ולדר הושעה מרדיו קול חי, באתר ערוץ 7, 17 בנובמבר 2021.
 8. ^ קובי נחשוני, הסופר החרדי "לוקח פסק זמן", באתר ynet, 18 בנובממבר 2021.
 9. ^ שנאת נפש בלי חשבון באתר בחדרי חרדים
 10. ^ חיים ולדר, ‏הכימותרפיה של העולם, באתר כיכר השבת, 11 בנובמבר 2016
 11. ^ אבי כץ, ולדר: חוזר בי ומתנצל על האנלוגיה שעשיתי בין מחלת הסרטן והשמאל, באתר חרדים10, 12 בנובמבר 2016
 12. ^ חיים ולדר, ספרות לעולם אינה חופשית, באתר צריך עיון, ה' תמוז, תשע"ז
 13. ^ אחת החוברות יצאה בשם: "ונער קטון נוהג בם"
 14. ^ תמר רותםקולם של הילדים השותקים, באתר הארץ, 3 בינואר 2002
 15. ^ ספר השקדן, חלק שני
 16. ^ בעולמם של חרדים
 17. ^ אליעזר היון, הישג: שני חרדים בשלישיית הסופרים המושאלים ביותר בישראל, באתר חרדים10, 8 בפברואר 2018
 18. ^ הביצוע באתר יוטיוב
 19. ^ בשנת 2019, מחנה הקיץ של עזר מציון הנפיק גירסת קולולם לשיר. באתר יוטיוב.
 20. ^ השמעת בכורה של השיר באתר קול חי.
 21. ^ הכוכב החדש במשפחת ולדר: משה ולדר בראיון ראשון, אקטואליק, ‏במרץ 2019, כשהספינר ישתלט על העולם / משה ולדר, כל הזמן, ‏4 באפריל 2017
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0