נתיבות שלום

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נתיבות שלום
נתיבות שלום.PNG
מידע כללי
מאת האדמו"ר רבי שלום נח ברזובסקי מסלונים
תורגם לשפות אנגלית
סוגה חסידות
הוצאה
הוצאה מכון אמונה ודעת

נתיבות שלום היא סדרת ספרים שכתב הרב שלום נח ברזובסקי, מאדמו"רי סלונים. חמישה כרכים מתוך הסדרה כוללים פרשנות חסידית על חמישה חומשי תורה, כרך אחד על יסודות היהדות באור החסידות וכרך אחד על שבת חגים ומועדים. אליהם נוספו חוברות של שיחותיו בנושאים שונים (חנוכה, פורים, השואה, פרקי אבות, שובבי"ם, חינוך, בחכמה יבנה בית - הכנה לחתונה, ועוד). בשנת תשע"ג יצא כרך נוסף ובו שיחות מכינוסים בשם "נתיבות שלום - דברי שלום ואמת", בשנת תשע"ד יצא כרך נוסף ובו אסופת מכתבים שכתב לתלמידיו, מסודרים לפי נושאים, בשם "נתיבות שלום - מכתבי קודש".

הספרים על התורה נערכו על פי דברי תורתו בטיש כאדמו"ר, ושני הכרכים על עבודת ה' ומועדים מבוססים על סיכומי תלמידים משיחותיו כראש ישיבה בשנים תש"ב-תשמ"ב (שקודם לכן היו נפוצים בחסידות בצילומי סטנסיל). הכרכים יצאו בשנים תשמ"ה-תשנ"ה. עד לפטירתו בחודש אב תש"ס פעל מכון "אמונה ודעת" שהוציא חוברות נוספות לפי נושאים. לאחר פטירתו הוציא המכון חוברות ובהן מכתבי הדרכה שבהם ענה לשואלים, גם הן לפי נושאים. בספריו הוא מרבה לדבר על אמונה ושבת, וכן חוזר ומבאר את דרכה של סלונים - "הייטב בעיני ה'".

הספר התקבל בחוגים שונים וזכה לפופולריות, בין היתר בשל הכתיבה הייחודית שבו הוא מאופיין, בבהירות, בעברית רהוטה ובשפה פשטנית, המובנת גם להמון העם שאינם מכירים את שפתם של רוב ספרי החסידות, הכתובים בעברית קשה יותר ודורשים ידע מוקדם רחב יותר.

החוברת על השואה ("ההרוגה עליך") יצאה לאור באנגלית בתש"ס (2000), שנת פטירתו. בתשס"ב יצא באנגלית גם ספרו 'בנתיבי חינוך'.

את הספרים ערך והוציא לאור חתנו הרב שלמה וינברג[1] ראש מכון אמונה ודעת.

בשנת ה'תשע"ז הוציאו לאור הרב ידידיה מיכאלי והרב דביר משה פלד[2] את הספר "צהר לנתיבות שלום" הכולל את תולדות חייו של המחבר, שיחותיו בנושא תפילה וכאלף פיענוחים של ראשי תיבות בספריו.

על הש"ס

בתש"ע (2010) יצא הספר "נתיבות שלום" על מסכת כתובות ונדרים, בהוצאת מכון אמונה ודעת שעל ידי ישיבת בית אברהם, על פי שיעורים שמסר בישיבה.

בתשע"ג (2013) יצאה הסדרה "שיעורי נתיבות שלום" ובה שלושה כרכים של שיעוריו על הש"ס, בעריכת תלמידו הרב אלימלך וינברג[3].

ובשנת תש"פ יצאו לאור שני כרכים משיעוריו בישיבה, על ידי נכדו (חתן בנו האדמו"ר רבי שמואל ברזובסקי) הרב יצחק כץ.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ בן לגיסו הרב דוד וינברג בן רבי אברהם מסלונים.
  2. ^ בהוצאת ישיבת תורת החיים
  3. ^ בן הרב נח בן הרב שמואל גיסו של רבי שלום נח ובנו של רבי אברהם מסלונים.
Scroll 2 (PSF).png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0