הרב אברהם ויינברג (הרביעי)

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רבי אברהם וינברג

הרב אברהם ויינברג (נולד בכ"ט בחשון ה'תש"ה) הוא האדמו"ר מסלונים בבני ברק, חצרו מכונה "סלאנים" (להבדיל מ"סלונים" בראשות הרב שלום נח ברזובסקי ובנו הרב שמואל).

תולדותיו

הרב אברהם הוא צאצא לאדמו"רי סלונים, וחתן הרב שמואל ויינברג בנו של רבי אברהם וינברג השלישי.

אחרי פטירת הסבא, רבי אברהם ויינברג, התמנה לאדמו"ר על ידי חלק מחסידי סלונים, ביניהם כל הגבאים והמשב"קים של האדמו"ר הקודם. על רקע ההתפלגות ניטשה מחלוקת עזה בין הקהילות, ועד היום שורר נתק מוחלט בינם. החילוקים מתבטאים גם בהבדלי הנהגה, בעוד חצר "סלונים" נחשבת למודרנית יותר הרי ש"סלאנים" משמרת את הנוסח הטברייני המקורי.

בתקופת כהונתו הוקמו קהילות ומוסדות של החסידות בירושלים, בני ברק, בית שמש, אלעד ואשדוד, וכן בארצות הברית (בורו פארק, ויליאמסבורג ומונסי), באנגליה ובבלגיה. בית הכנסת המרכזי של החסידות, "באר אברהם", שוכן ברחוב דורש טוב בשכונת קריית צאנז בירושלים. הכיכר הסמוכה קרויה "כיכר סלאנים", על שם החסידות. בנוסף קיימים בירושלים שטיבלאך נוספים.

האדמו"ר מתגורר בבני ברק, ומתפלל בבית מדרשו ברחוב ברסלב בעיר. בחגים ובשבתות נסיעה הוא שוהה בירושלים, שם הוא מתפלל ועורך שולחנות בבית המדרש המרכזי של החסידות.

חצרו מנתה 732 בתי אב ב-2016.

ספרי החסידות יוצאים על ידי מכון "נחלי אמונה". מכון נוסף באלעד מוציא לאור סדורי תפילה ומחזורים לימים נוראים. סידור התפילה (מבוסס על סידור קוידנוב) בשם "אור הישר".