סלולרי כשר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
טלפון סלולרי כשר, מדגם נוקיה 208

סלולרי כשר הוא כינוי לקו סלולרי או למכשיר טלפון סלולרי, הנמצא בשימוש נרחב בציבור החרדי ובמידה מועטה גם בציבור החרד"ל. מכשירי סלולר אלו מיועדים בעיקר לביצוע שיחות, ואין בהם תכונות המצויות ברוב המכשירים הסלולריים – כמו גלישה ושימוש באפליקציות מבוססות אינטרנט, שימוש במצלמה, האזנה לרדיו, שמיעת מוזיקה, משחקים, ומשלוח וקבלת מסרונים (SMS).

טלפון מסוג זה מבוסס על שני מרכיבים:

 • מכשיר סלולרי שבו נחסמו ברמת החומרה והתוכנה חלק מהמאפיינים.
 • קו טלפון אשר בו חסומים שירותים בלתי רצויים. בשל חתימת הסכם בין ועדת הרבנים לענייני תקשורת ובין מרבית חברות התקשורת, קו כשר כבול למכשיר כשר וכן לקידומת מספרית "כשרה", וההתניידות בין חברות, חבילות ומספרים מוגבלת לחבילות "כשרות" ומספרים "כשרים" בלבד.

היסטוריה

רקע

ההתפתחות הטכנולוגית המואצת של המכשירים הסלולריים בתחילת המאה ה-21 הפכה אותם ממכשיר שנועד לשיחה בלבד לכלי של בידור ופנאי, כמו גלישה ברשת האינטרנט וצפייה בטלוויזיה. בנוסף, התקשרו החברות הסלולריות עם חברות פרטיות, שסיפקו שירותי שיחות ומידע בנושאים מגוונים, החל מחדשות ומזג אוויר וכלה בהימורים (שירותי מידע אלו זמינים גם לטלפונים נייחים).

אנשים בציבור החרדי החלו להשתמש במכשירים אלה ולהיחשף דרכם לתכנים אינטרנטיים שחלקם נחשב בציבור החרדי כלא מתאימים ואף כתועבה. כדי להתמודד עם הבעיה הוקמה "ועדת הרבנים לענייני תקשורת".

קודם להקמת הוועדה היו מספר ניסיונות על ידי עסקנים מהציבור החרדי, לספק טלפון סלולרי ייעודי למגזר החרדי, שיתאים לשיחה בלבד. הקצאת קומת מספרים ייחודית למכשירים אלו איפשרה לזהות בנקל האם אדם חרדי משתמש בטלפון סלולרי מסוג זה, ובכך יצרה לחץ חברתי למעבר למכשירים אלה. לחץ זה, יחד עם הדרישה שקיימת בציבור החרדי למכשירים אלו, פרסומים מרובים בכלי התקשורת החרדים והתניית קבלה של תלמידים למוסדות חינוך חרדים בשימוש של ההורים במכשירים "כשרים" בלבד, הפכו אותם לפופולריים בחברה החרדית. כיום, מפקחת הוועדה על השימוש במכשירים "הכשרים".

הפתרון הראשוני: חסימת מספרים וחיבור לאינטרנט

הפתרון הראשון שאליו הגיעו הוועדה והחברות הסלולריות היה חסימת מספרים מסוימים ומניעת חיבור לאינטרנט סלולרי. כל אדם שהיה מעוניין בכך פנה למוקד השירות של החברה שבה היה מנוי וביקש את הפעלת החסימה במכשירו. את רשימת מספרי הטלפון האסורים להתקשרות העבירה ועדת הרבנים לחברות הסלולר, ואף עדכנה אותה לפי הצורך.

בהמשך נוכחה ועדת הרבנים כי לא די בפתרון זה. חלק מבני הנוער החרדים רכשו בעצמם את המכשירים ולא ביקשו את חסימתם. עוד התקשתה הוועדה לחסום את כל המספרים הלא ראויים. סוגיות אלו הביאו את ועדת הרבנים להכרה שיש צורך בפתרון יעיל יותר.

מכשירים כשרים

חותמת ועדת הרבנים מופיעה בהפעלת המכשיר הכשר

לקראת סוף 2004 החליטה ועדת הרבנים לדרוש מן החברות הסלולריות בישראל את שיווקו של טלפון סלולרי "כשר", שאינו מאפשר תכונות נוספות מלבד השיחה הטלפונית. נציגם של הרבנים למשא ומתן היה עורך הדין יעקב ויינרוט, שנטל על עצמו תפקיד זה בהתנדבות. במקביל פרסמה ועדת הרבנים הוראה לציבור החרדי, להימנע מלקנות מכשירים סלולריים, עד שתעתרנה החברות לספק מכשירים כשרים. ועדת הרבנים פנתה לעיתונות החרדית וביקשה שלא לפרסם את החברות הסלולריות. העיתונים היומיים "יתד נאמן" ו"המודיע", והשבועונים "משפחה" ו"בקהילה" נענו לקריאה זו.

רוב החברות הסלולריות, שרצו להמשיך ולמכור שירותי תוכן, התנגדו בתחילה לדרישה. החברה היחידה ששיתפה פעולה עם הוועדה הייתה חברת מירס, שהחלה לשווק מכשיר כשר. נקבע שעל כל מכשיר "כשר" תוטבע חותמת כשרות של ועדת הרבנים, והוסכם שצורתם החיצונית של המכשירים תהיה שונה באופן ניכר מצורתם של מכשירי הסלולר המתקדמים, שנועדו לציבור הכללי. החלטה נוספת של הרבנים הייתה הקצאה של "קומת מספרים" כשרים, שמתחילים כולם באותן ספרות. באופן זה ניתן לזהות אדם שמשוחח מסלולרי שאינו כשר, עובדה שעשויה להניא אותו משימוש במכשיר כזה.

מספר חודשים לאחר תחילת מכירת המכשירים הכשרים על ידי מירס, הצטרפו החברות פלאפון וסלקום למהלך, והנפיקו מכשירים כשרים. לאחר שנה נוספת הצטרפה למהלך חברת פרטנר. בשנת 2013 גם חברת גולן טלקום חתמה על הסכם עם ועדת הרבנים[1].

ארבע החברות הסלולריות משווקות מסלולי מנויים דומים של מכשירים כשרים. על מנת למנוע מהציבור החילוני לרכוש חבילות כשרות זולות, קבעו החברות כי בשבתות יהיה התעריף לשיחה יוצאת גבוה במיוחד (כעשרה ש"ח לדקה)[2]. חלק מהחברות גובות קנס חד פעמי של עשרות שקלים במקרה שהתקיימו שיחות יוצאות או נכנסות בשבת.

בתחילת יוני 2011 הוחל בשיווק של מכשירי בלקברי כשרים התומכים בשירות דואר אלקטרוני עבור אנשי עסקים. את המכשיר שיווקה חברת פרטנר תקשורת וניתן היה להשיגו רק אצל נציגי ועדת הרבנים לענייני תקשורת, זאת כדי למנוע את הפצת המכשיר למי שאינם זקוקים לו לצורך עבודתם. השיווק של המכשירים לא הצליח וסך המכשירים שנמכרו עומד על כ-200 בלבד.[דרוש מקור]

כאשר קמו חברות סלולר החדשות - גולן טלקום, ורמי לוי תקשורת, לא יכלו בעלי סלולרי כשר להתנייד אליהן, משום שהן לא הציעו חבילה ומספר כשר[3]. כאשר חברות אלו גילו את הפוטנציאל העסקי שבציבור החרדי והחלו לתמוך במכשירים וחבילות כשרות - נוידו אליהן עשרות אלפי מספרים כשרים[דרוש מקור].

לא ניתן לנייד מספר "כשר" לחברה אחרת אלא אם כן המסלול בחברת היעד כשר אף הוא, ולא ניתן להשתמש בסלולרי שאינו כשר במספר מקומה כשרה. עם זאת, גם חברת תקשורת שאינה מחויבת להסכם יכולה באופן עקרוני לנייד אליה מכשירים כשרים[4].

בשנת 2011 היו בישראל כ-300,000 מכשירים כשרים[5].

המאבק להחדרת המכשירים הכשרים

שלטים בבני ברק נגד שימוש בסמארטפונים
פשקווילים בבני ברק המזהירים מפני שימוש בסלולרים בלתי כשרים ובמחשבים

בתחילת המהלך נמכרו כמה אלפי מכשירים. היו שטענו כי הציבור החרדי התרגל לתכונות המסרונים והדוא"ל של המכשירים המתקדמים ולכן רוב הציבור החרדי לא יישמע לקריאת הרבנים לעבור למכשירים הכשרים. עם זאת, במהלך השנים הצטרפו רוב החרדים למסלולים הכשרים[6]. כחלק מהמערכה נגד הסלולרים שאינם כשרים, הורו הרבנים החרדים, ובראשם הרב יוסף שלום אלישיב, שלא לקבל למוסדות החינוך החרדיים תלמידים שהוריהם מחזיקים ברשותם מכשירים שאינם כשרים[7]. עיריית בני ברק מחתימה הורים על תקנון שבו בין היתר הם מתחייבים לא להשתמש בטלפון שאינו כשר כתנאי לקבלת ילדים לגני העירייה[8]. עם זאת, הרב צבי פרידמן פרסם שהרב אלישיב לא אסר מסרונים[9][10].

חלק מן החרדים ממשיכים להשתמש במכשיר רגיל, לצד המכשיר הכשר[11]. בשם הרב חיים קניבסקי פורסם כי הנוהגים כך הם בבחינת "טובל ושרץ בידו"[דרוש מקור]. בכמה מקרים נערכו הפגנות ומחאות נגד חנויות המוכרות מכשירים שאינם מאושרים על ידי הוועדה, ובחלקן תועדה אלימות[12].

קהילות חרדיות נוספות בעולם, כגון בניו יורק הנהיגו גם הן מהלך דומה. עצרות מתקיימות בריכוזים חרדיים בישראל ובעולם נגד "פגעי הטכנולוגיה" בראשות רבנים ואדמו"רים, הנושאים דברים נגד האינטרנט הלא-מסונן והסמארטפונים ומרחיבים על הסכנה הגדולה שבשימוש בהם. על פי רוב, הציבור הדתי לאומי אינו משתמש בסלולרי הכשר אלא בטלפונים סלולריים רגילים.

ועדת הרבנים לענייני תקשורת

ועדת הרבנים לענייני תקשורת היא עמותה[13] חרדית שקמה בשנת 2004 במטרה להביא ליצירת טלפון סלולרי המשמש לשיחה בלבד, ללא תכונות אחרות הקיימות במרבית הטלפונים הסלולריים המודרניים (כגון מצלמה, אפשרות שימוש באינטרנט, שליחת מסרונים ונגן MP3), ולשימוש בלעדי בסוג זה של מכשירים בציבור החרדי. טלפונים אלו מכונים "סלולרי כשר".

בנוסף למגבלות הטכניות על המכשיר הכשר, הוועדה קובעת אילו מספרים ייחסמו, כך שבעלי "סלולרי כשר" לא יוכלו להתקשר אליהם. בחיוג למספרים אלו מופיעה הודעה מוקלטת המודיעה כי זהו "מספר לא מורשה".

בעת ייסודה היו חברי הוועדה: הרב צבי פרידמן נציג הליטאים, הרב ישראל פישביין נציג חסידות גור, הרב ברוך שרגא נציג הספרדים, הרב יוסף בנימין וואזנר נציג החסידויות והרב עמרם אופמן נציג העדה החרדית. בשנת 2019 נתגלעו חילוקי דעות בין חברי הוועדה לגבי המספרים שצריכים להיות חסומים[14], הרב צבי פרידמן שהתנגד לחלק מפעולות הוועדה שלח מכתב לחברות התקשורת ובהן הבהיר כי הוא מתנגד לחסימות מספרים קולקטיביות וטענות נוספות[15]. בתגובה, חברי העמותה האחרים הדיחו את הרב צבי פרידמן, ובמקומו מונה מזכיר הוועדה חיים לנג לחבר בוועדה[16]. באוקטובר 2019 פרסם אתר כיכר השבת תחקיר נגד עסקני הוועדה[17].

במהלך השנים חסמה הוועדה בין היתר, לפרקי זמן קצרים או ארוכים, קווי סיוע מסוגים שונים[18], ארגוני חסד[19] ומספרי חירום נוספים[20].

חלק מהציבור החרדי מתרעם על מדיניות החסימה של הוועדה, שהיא גורפת מדי לטעמו. בראשית 2019 חתמו כחמישים אלף בעלי מספר כשר על עצומה הקוראת לשר התקשורת להתערב ולמנוע חסימת קווים של שיעורי תורה, ישיבות, התראות "צבע אדום" ועוד. תביעות נגד מדיניות החסימה והשיווק של הוועדה מתנהלות בבתי משפט ובבתי דין[21].

בעקבות חסימות קווי מידע התארגנו כעשרה רבנים חרדים ספרדים, בהם חברי מועצת חכמי התורה של מפלגת ש"ס, בניסיון להקים גורם מתחרה לוועדת הרבנים לענייני תקשורת. היזמה נתקלה בקשיים טכניים, בהם חוסר היכולת של בעלי קווים כשרים להתנייד עם מספרם אל השירות המתחרה, בגלל הגבלות בהסכמים של חברות התקשורת עם ועדת הרבנים הוותיקה[22][23].

בתחקיר שפורסם ב"דה מרקר" ביולי 2019 נטען שהוועדה נשלטת בעיקר על ידי יונתן לבקוביץ, עסקן חסיד גור, ואחד משני מזכירי הוועדה, לעיתים בניגוד לדעת רבני הוועדה. עוד נטען בתחקיר כי יהודה דוויק, מאנשי הוועדה המעורב באישור הכשרות, מפעיל חברה המשווקת בבלעדיות את המכשירים באמצעות רעייתו, והכנסות בני הזוג הן כמיליון ש"ח בחודש. עוד פורסם בתחקיר כי חברת "ימות המשיח", העוסקת בשיווק קווי תוכן ומרכזיות טוענת כי קווים רבים שהופעלו על ידה נחסמו בידי הוועדה והופעלו מחדש בחברת "קול כשר", השייכת לאחיינו של סגן שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן[24].

באותה תקופה פורסם גם דו"ח של רשם העמותות[15], המעלה חשדות רבים כלפי העמותה, ובהם שקיבלה סכומי כסף ממפעילי הסלולר מבלי לדווח על כך, ושהעבירה נכסים לגופים עסקיים הקשורים לאנשיה. כמו כן קבע הרשם כי העמותה מסרה תשובות סותרות לשאלותיו[25].

בספטמבר 2019 חסמה הוועדה כחצי מיליון מספרים, רובם של בתים פרטיים ועסקים, כתגובה לכך שמשרד התקשורת חזר בו מכוונה לערוך שימוע[26] למפעילי קווי תוכן טלפוניים שהוועדה מעוניינת למנוע שימוש בהם[27]. ריבוי החסימות והיקפם הובילו להתמרמרות בקרב הציבור החרדי אשר חלקו מאשים את משרד התקשורת במתן חסות לחסימות הקווים הפוגעות בציבור, בכך שאיננו משתמש בסמכותו לעצור את חסימות הקווים[28].

סקר העלה כי 63% מהחרדים מחזיקי הטלפון הכשר נתקלו בחסימות מספרים שאינן לשביעות רצונם, וכי רק כשליש ממחזיקי הטלפון הכשר תומכים במתן בלעדיות לוועדת הרבנים ואינם מעוניינים בכניסת גופי כשרות נוספים[29] [30].

בפברואר 2020 פורסם כי משרד התקשורת בודק את התנהלות ועדת הרבנים, בעקבות התערבות מבקר המדינה אשר קיבל פניות בנושא[31]. באפריל 2020 פורסם כי ועדת הרבנים מאזינה לתכנים מוקלטים בשירותי ה"וואטסאפ קולי" כאשר היא מקבלת תלונות ביחס לקבוצה ספציפית[32], ושחלק מחברות התקשורת התחייבו לתת גישה כזו לוועדה כחלק מהסכם הכשרות שקיבלו ממנה[33].

באפריל 2020, בעת התפרצות נגיף הקורונה בישראל, חסמה ועדת הרבנים את קו המידע הקולי של משרד הבריאות המיועד לציבור החרדי. בתגובה איים משרד התקשורת כי אם התופעה תימשך הוא יתערב בהסכמים בין ועד הרבנים וחברות התקשורת[34]. בסוף אותו חודש הורה שר התקשורת דודי אמסלם על איסור חסימת מספרי טלפון המיועדים ללמידה מרחוק בעקבות התפרצות הנגיף[35].

באוגוסט 2020 פנתה רשות התאגידים לבית המשפט בבקשה לפרק את העמותה, בנימוק שפעילותה מתנהלת בניגוד לחוק ולמטרותיה[36][37]. מספר ימים לאחר מכן הודיע שר התקשורת יועז הנדל כי החליט להתערב בנושא החסימות השרירותיות של מספרים על ידי הוועדה[38][39].

בספטמבר 2020 פרסם משרד התקשורת כי יערוך שימוע שמטרתו לאסור על חסימת מספרי חירום וחסימות מסוגים נוספים והעמדת חובה לשמור תיעוד של כל מספר שנחסם עם הנימוק לחסימתו[40][41]. שתי עתירות שהוגשו לבג"ץ בהקשר לשימוע נדחו[42][43].

באפריל 2021 הוציא בית המשפט המחוזי בירושלים צו פירוק לעמותה שלפיו ימונה לה מנהל מיוחד. בהחלטה צוין כי מטרת המהלך היא שהעמותה תחזור בסופו של דבר לתפקוד תקין [44][45].

קידומות המספרים הכשרים בישראל

מספרים אלה מיועדים למכשירים המאושרים על ידי ועדת הרבנים לענייני תקשורת[46]:

מספר מפעיל
(0X) 80X-XXXX
בזק
050-41X-XXXX
פלאפון
052-71X-XXXX
052-76X-XXXX
סלקום
054-84X-XXXX
054-85X-XXXX
פרטנר
053-31X-XXXX
053-41X-XXXX
הוט מובייל
058-32X-XXXX
גולן טלקום
055-67X-XXXX
רמי לוי תקשורת

ראו גם

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

 1. ^
  שגיאות פרמטריות בתבנית:צ-מאמר

  פרמטרי חובה [ מחבר ] חסרים
  , הסכם גולן טלקום עם ועדת הרבנים, אתר חופש המידע משרד המשפטים
 2. ^ עומרי לוי, סלולרי בהכשר בד"ץ: סיפורו של הטלפון לחרדים, באתר ynet, 1 ביוני 2009
 3. ^ יוסי זילברמן, ‏בעלי קו כשר: לא יכולים להתנייד, באתר ‏מאקו‏‏, ‏9 בדצמבר 2013‏
 4. ^ כיכר השבת, ‏האיום החדש על ההגמוניה של ועדת הרבנים לענייני תקשורת, באתר כיכר השבת, 22 בספטמבר 2016
 5. ^ כתבה ב"סרוגים"
 6. ^ יאיר אטינגרהרב אלישיב: בתי"ס חרדיים לא יקבלו תלמידים שלהוריהם אין סלולרי כשר, באתר הארץ, 3 בפברואר 2007
 7. ^ "תלמיד מחזיק מכשיר לא כשר? תלשינו", כיכר השבת
 8. ^ התקנון בב"ב: סבא וסבתא עם טלפון כשר, אקטואליק, ‏2017-09-11
 9. ^ קובי נחשוני, מקורב לרב אלישיב: "הוא כלל לא שולל SMS", באתר ynet, 20 במאי 2009
 10. ^ יוסי כץ, הפתעה: הגרי"ש אלישיב מתיר sms, באתר בחדרי חרדים, 20 במאי 2009
 11. ^ פרסום ראשון: 'נתיב' מעבירה את לקוחותיה לווטסאפ האדום הכשר, באתר בחדרי חרדים, 16 באוגוסט 2016
 12. ^ מחריד: הפגינו נגד חנות טלפונים והיכו את המוכר באלימות, כיכר השבת
 13. ^ ועדת הרבנים לענייני תקשורת, באתר "גיידסטאר ישראל"
 14. ^ בג"ץ 1578/19 אליעזר בן אפרים נ' משרד התקשורת, ניתן ב-18 באפריל 2019
 15. ^ 15.0 15.1 זייד אבו חמיד - רשם העמותות, התראה לפני פירוק, Google Docs
 16. ^ חזקי שטרן, ‏כ-15 שנים אחרי: מהפך ב"ועדת הרבנים לענייני תקשורת", באתר כיכר השבת, 30 באפריל 2019
 17. ^ הקלטות הרבנים מ'וועדת רבנים לענייני תקשורת' נחשפות, כיכר השבת
 18. ^ אביאור אבו, היעדר הפיקוח על הטלפונים הכשרים נמשך: קווי חירום לעזרה נפשית נחסמו, כלכליסט - www.calcalist.co.il, ‏2020-01-23
 19. ^ Telecom News - רבים ילכו לישון בערב חג ראש השנה ללא סעודת חג בגלל אדישות שר התקשורת, www.telecomnews.co.il; שיא חדש של אטימות: ועדת הרבנים חסמה קו לניצולי שואה - בחדרי חרדים, חדרי חרדים
 20. ^ חנן גרינווד, דווקא עכשיו? קו חירום בדרום נחסם, www.israelhayom.co.il, ‏13-11-2019
 21. ^ דני זקן, ‏המרד החרדי: 50 אלף חרדים כבר חתמו על עצומה נגד הוועדה שמתערבת להם בטלפונים הסלולריים, באתר גלובס
 22. ^ אביאור אבו, מונופול קווי הסלולר הכשרים נסדק, באתר כלכליסט, 17 במאי 2020
 23. ^ "פדיון לקוחות שבויים: האם ועדת הרבנים מונעת תחרות בשוק הסלולרי הכשר?". TheMarker. בדיקה אחרונה ב-15 באוגוסט 2020. 
 24. ^ נתי טוקרהאיש ששולט בסלולרי של מיליון ישראלים - ומה יקרה אם תחייגו ממספר שמתחיל ב-052-76?, באתר TheMarker‏, 5 ביולי 2019
 25. ^ האשמה: ועדת הרבנים פועלת "ללא אישור", כיכר השבת; האם עמותת "ועדת הרבנים לענייני תקשורת" תפורק בקרוב?, אתר טלקום ניוז
 26. ^ החדשות - קווי התקשורת החרדיים ייסגרו?, mako, ‏2019-06-19
 27. ^ נקמת ועדת הרבנים: כחצי מיליון מספרים נחסמו ביממה, כיכר השבת; חולי צליאק חרדים זועמים על וועדת הרבנים, כיכר השבת; ארי קלמן, ועדת הרבנים מתעללת בזקנים, נזקקים וחולים • צפו, באתר בחדרי חרדים, 31 באוקטובר 2019
 28. ^ ועדת הרבנים חסמה את הקו של 'הדף היומי', כיכר השבת
 29. ^ מכון אסקריא, סקר עמדות כלפי ועדת הרבנים לעניני תקשורת המנהלת את קומת המספרים הכשרה, ‏ספטמבר 2020
 30. ^ 63% אחוזים ממשתמשי הקומה הכשרה חווים חסימות בניגוד לשביעות רצונם, בחדרי חרדים
 31. ^ אביאור אבו, לראשונה: משרד התקשורת בודק את ועדת הרבנים, כלכליסט - www.calcalist.co.il, ‏2020-02-17
 32. ^ "הוועדה שמפקחת על הסלולרי ה"כשר" רוצה להאזין לשיחות של המשתמשים". TheMarker. בדיקה אחרונה ב-6 באפריל 2020. 
 33. ^ Telecom News - חשיפת המסמך המוכיח שיש מי שמאזין לשיחות במגזר החרדי בניגוד לחוק!, www.telecomnews.co.il
 34. ^ ישי כהן, ‏שר התקשורת נגד 'ועדת הרבנים': "בלתי נסלח", באתר כיכר השבת, 12 באפריל 2020
 35. ^ גד פרץ, אמסלם הורה להפסיק את חסימות המספרים במגזר החרדי, גלובס, ‏2020-04-26
 36. ^ רשם העמותות, בקשה למתן צו פירוק. פר"ק 10271-08-20, ‏10.08.2020
 37. ^ ישי כהן, ‏המדינה מבקשת: לפרק את 'ועדת הרבנים לעניני תקשורת', באתר כיכר השבת, 5 באוגוסט 2020
 38. ^ יועז הנדל, ציוץ המודיע על כוונת שר התקשורת להתערב בחסימות השרירותיות של ועדת הרבנים, twitter.com, ‏22 באוגוסט 2020
 39. ^ שר התקשורת מכריז מלחמה על ועד הרבנים, כיכר השבת
 40. ^ אביאור אבו, משרד התקשורת יתערב בחסימות הקווים הכשרים במגזר החרדי בחסות ועדת הרבנים, כלכליסט - www.calcalist.co.il, ‏2020-09-09
 41. ^ שימוע - הוראות לעניין איסור חסימת אפשרות החיוג למספרים מסוימים, GOV.IL
 42. ^ 6507-20 ועדת הרבנים נ משרד התקשורת.pdf, Google Docs
 43. ^ 7957-20 פלונית נ שר התקשורת.pdf, Google Docs
 44. ^ החלטה על מתן צו לפירוק עמותת ועדת הרבנים לעניני תקשורת.pdf, Google Docs
 45. ^ אביאור אבו, שוק הסלולר החרדי: ביהמ"ש הוציא צו פירוק לוועדת הרבנים לענייני תקשורת, כלכליסט - www.calcalist.co.il, ‏2021-04-12
 46. ^ רשימת "קומות כשרות" באתר משרד התקשורת
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0