קיפוד מצוי

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קיפוד מצוי
Jež Hedgehog.jpeg
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
מחלקה יונקים
סדרה אוכלי חרקים
משפחה קיפודיים
סוג קיפוד
מין קיפוד מצוי
שם מדעי
Erinaceus concolor
תחום תפוצה
Range Erinaceus concolor and Erinaceus roumanicus.png

קיפוד מצוי (שם מדעי: Erinaceus concolor) הוא מין של קיפוד.

מאפיינים

תפוצתו העולמית של המין רחבה, מאסיה הקטנה לישראל, סוריה, לבנון, צפון עיראק, צפון-מערב איראן, האי רודוס, אוקראינה, בלרוס ודרום קווקז: ארמניה, אזרבייג'ן, גאורגיה ורוסיה.

בישראל הוא נפוץ בגליל העליון, במרכז הארץ וביישובים בתחום המדבר. בני מין זה הם הגדולים בקיפודי הארץ אך הפרטים באוכלוסייה של ארץ ישראל קטנים מאלה של תת-המינים החיים בארצות צפוניות יותר.

הקיפוד המצוי יעדיף בתי גידול עירוניים, כפריים או חקלאיים על פני בתי גידול טבעיים. המין שכיח ונפוץ במרבית אזורי מחייתו. לא ידוע על איומים המשפיעים על תפוצתו בהווה. על כן מצב השימור שלו הוא ללא חשש.

הקיפוד המצוי הוא חיה מוגנת במדינת ישראל ואין לגדלו כחיית מחמד.

הקיפוד המצוי מגיע בישראל לקצה גבול התפוצה הדרומי שלו. הוא פעיל בשעות החשכה, ובלילה אחד הוא הולך בממוצע כ-300 מטר במהירות של עד 1 קמ"ש. הקוצים של הקיפודים מונעים מהם אפשרות יעילה של סירוק השער ולכן יש עליהם שלל טפילים חיצוניים. קיפודים נכנסים לשנת חורף כאשר טמפרטורת הסביבה החיצונית יורדת. אז הם מורידים את טמפרטורת גופם, את קצב הלב ואת קצב הנשימה. כאשר הקיפודים נולדים הם מכוסים בקוצים לבנים ורכים, ועיניהם סגורות, ובגיל 6 שבועות הם כבר עצמאים לחלוטין.

תזונה

הקיפוד מסווג כ"אוכל כל" וכ"אוכל חרקים". הוא פעיל בעיקר בלילה, ומזונותיו העיקריים כוללים חרקים, חיפושיות ושאר פרוקי רגלים; חלזונות, תולעי אדמה ושורשי צמחים. בנוסף הוא יכול לאכול פירות וירקות.

גלריה

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

P cat.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא יונקים. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0