רבי יעקב יוסף וייס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי יעקב יוסף וייס
רבי יעקב יוסף וייס מספינקא
רבי יעקב יוסף וייס מספינקא
לידה י"ב בניסן ה'תרע"ו
ספינקא
פטירה י"ט בניסן ה'תשמ"ח (בגיל 71)
מקום פעילות בורו פארק,בני ברק
השתייכות חסידות ספינקא
תחומי עיסוק אדמו"ר
חיבוריו שיח יעקב יוסף
בת זוג פערל
אדמו"ר מספינקא ה־שלישי
תש"ו

רבי יעקב יוסף וייס (י"ב בניסן ה'תרע"ו - י"ט בניסן ה'תשמ"ח) היה האדמו"ר השלישי בחסידות ספינקא

ביוגרפיה

נולד בספינקא לרבי ישראל חיים וייס, בנו בכורו של רבי ישראל חיים ווייס שהיה בנו בכורו של רבי יצחק אייזיק ווייס האדמו"ר מספינקא בעל החקל יצחק, ולחוה שרה בת רבי אלעזר רובין, האדמו"ר מסאסוב, שנפטרה עם לידתו. עקב יתמותו גדל ולמד בבית סבו רבי יצחק אייזיק, וכבר בהיותו בן 15 כיבדו סבו למסור שיעור קבוע בפרקי אבות בבית המדרש הגדול שבסעליש, ולאחר נישואיו מסר שיעורים בגמרא והלכה כראש ישיבה בישיבתו של סבו רבי יצחק אייזיק[דרוש מקור].

בשנת ה'תרצ"ח נשא את מלכה בת רבי אלתר מנחם מנדל הגר רבה של בורשה. לאחר נישואיו היה יושב לצד חותנו בבית ההוראה והיה דן עימו בכל שאלה שהובאה לפניו. בפרוץ השואה גורש יחד עם יהודי העיר למחנות ההשמדה. בשואה נספו אשתו ושלושת ילדיו.  

לאחר השואה שב לעיר בורשה וקיבץ סביבו את הפליטים שהכתירוהו לרב עליהם[1], אך לאחר תקופה נאלץ לברוח לאראד שם התקבצו שרידי חסידי ספינקא והכתירוהו כאדמו"ר מספינקא, במקום סבו רבי יצחק אייזיק שנספה בשואה, לאחר שנותר הנצר היחיד בן אחר בן לסבו.

הנהגתו

בשנת ה'תש"ט היגר לארה"ב, והתיישב בקראון הייטס שם הקים את בית מדרשו וקיבץ סביבו את חסידי ספינקא. נשא בזיווג שני את פערל בת דודו רבי אברהם אביש הורוביץ הרב מקראלי, חתן סבו רבי יצחק אייזיק וייס האדמו"ר מספינקא.  מאוחר יותר עבר  לבורו פארק, והקים בה ישיבה ותלמוד תורה.

בשנת ה'תשי"ד[2] עלה לארץ ישראל, והקים בתי מדרש בריכוזי חסידי ספינקא בבני ברק, בירושלים, ובפתח תקוה, כמו כן הקים ישיבה בברוקלין ובבני ברק, כהמשך לישיבת סבו שבסעליש, בראשות הישיבה בבני ברק, כיהנו רבי יעקב הניג, ורבי יהושע דומב. החל משנת תשכ"ו היה מתגורר בארצות הברית ובארץ ישראל לסירוגין.  

היה נודע בתפילתו בנוסח זידיטשוב המסורתי. וכן הלחין ניגונים מוכרים בעולם החסידות, המפורסמים שבהם, 'שבשפלינו זכר לנו', 'פרוק ית ענך', 'שבענו מטובך', ועוד.  

הוציא לאור את ספרי זקניו אדמור"י ספינקא: אמרי יוסף ד' כרכים על התורה, וב' כרכים על המועדים, מזקנו רבי יוסף מאיר וייס, וספר 'חקל יצחק' על התורה ושו"ת מזקנו רבי יצחק אייזיק וייס, וגם הגדה של פסח נוסח ספינקא.

הקים עם הרבנית הכנסת אורחים לאכילה ולינה, כמו כן פעיל בפעילויות חסד וגמ"ח.

באלול תשל"ב העלה את עצמות זקנו רבי יוסף מאיר וייס בעל 'אמרי יוסף' מקברו בעיירת ספינקא שברומניה לחלקת ספינקא שבבית הקברות סגולה שבפתח תקווה.  

נפטר בי"ט בניסן ה'תשמ"ח ונקבר באהל סבו רבי יוסף מאיר וייס. דברי תורתו נלקטו בספר 'שיח יעקב יוסף', יצא לאור על ידי נפתלי רוזנברג.  

ילדיו

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ שרייבר, עמ' י'; שטוב, עמ' ק"א.
  2. ^ שטוב, עמ' קי"ג.