רבי יצחק אריאלי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי יצחק אריאלי
רבי יצחק אריאלי
רבי יצחק אריאלי
לידה אלול תרנ"ו
העיר העתיקה בירושלים
פטירה י"ג בניסן תשל"ד (בגיל 77)
מקום פעילות ירושלים
תחומי עיסוק פוסק הלכה,
משגיח בישיבת מרכז הרב
תפקידים נוספים רב שכונות ובית-חולים בירושלים,
חתן פרס ישראל לספרות תורנית
רבותיו רבי אברהם יצחק הכהן קוק
חיבוריו עיניים למשפט על מסכתות הש"ס

רבי יצחק אריאלי (אלול תרנ"ו, 1896 - י"ג בניסן תשל"ד, 5 באפריל 1974) היה המשגיח של ישיבת מרכז הרב ורב שכונה בירושלים, מחבר סדרת הספרים עיניים למשפט. חתן פרס ישראל לספרות תורנית לשנת ה'תשכ"ו.

תולדותיו

נולד בעיר העתיקה בירושלים ולמד בישיבות תורת חיים ועץ חיים ונסמך לרבנות על ידי רבי חיים ברלין. בזמן מלחמת העולם הראשונה התגורר בפתח תקווה כדי להימלט מחובת הגיוס לצבא העות'מאני.

עם עליית הרב קוק לירושלים, בשנת תרע"ט, יצר עמו הרב אריאלי קשר קרוב ונעשה לאחד מגדולי תלמידיו. השניים למדו גמרא בחברותא מדי יום, במשך כחמש עשרה שנה, עד לפטירתו של הרב קוק. בשנת תרפ"ה הוציא מחדש את ספרו של הרב קוק חבש פאר, יחד עם רבי אורי סג"ל המבורגר. הוא הוסיף לספר תוספות רבות מאת הרב קוק, הערות מרבנים מקורבים לרב קוק, וכן הערות משלו.

עם הקמתה של ישיבת מרכז הרב בשנת תרפ"ג התמנה למנהל הרוחני ולמשגיח בישיבה. בנוסף, היה מעורב גם בניהול האדמיניסטרטיבי, בעיקר במישור הכלכלי. מספר שנים לאחר פטירת הרב קוק התגלעו חילוקי דעות בין הרב אריאלי לאחרים בסגל הישיבה, והחל משנת תש"ח פחתה מעורבותו במידה משמעותית, עד שפרש מסגל הישיבה, ככל הנראה בראשית שנת תשכ"א. הוא המשיך להגיע לישיבה לאירועים ביום העצמאות ויום ירושלים ומספר תלמידים היו באים לעיתים ללמוד בביתו. הוא סמך בין היתר את הרב איתן איזמן, הרב יעקב אריאל, הרב צפניה דרורי והרב משה דימנטמן[1].

בשנת תש"א התמנה לרב השכונות בצלאל, כנסת ישראל ומזכרת משה. עסק בפעילות ציבורית בעיקר בירושלים, וסייע בייסוד שכונות קריית שמואל ונווה שאנן בעיר.

היה הפוסק של בית החולים ביקור חולים. בשנות השישים היה חבר בוועדה הממשלתית שעסקה בניתוחי מתים.

משנת תרצ"ו החל להוציא את סדרת הספרים עיניים למשפט על הש"ס, ובשנת תשכ"ו הוענק לו על הסדרה פרס ישראל לספרות תורנית.

על שמו קרוי רחוב בביתר עילית. רחוב נוסף, בשכונת מזכרת משה בירושלים, קרוי על שם ספרו - "עיניים למשפט".

ילדיו

מספריו

קישורים חיצוניים

הערות שוליים