רבי פינחס דוד הורוביץ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: טעויות רבות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף.
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: טעויות רבות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף.
הרבי מבוסטון, האדמו"ר מבוסטון
ר' פינחס דוד הלוי הורוביץ
פנחס דוד הורביץ.jpg
לידה אלול תרל"ו
ירושלים
פטירה ח' בכסלו תש"ב (בגיל 65)
מקום קבורה הר הזיתים
מקום מגורים בוסטון, ויליאמסבורג
תחומי עיסוק חסידות, תנ"ך
בת זוג רבקה, שרה סאשה (נצר לבעש"ט)
אב שמואל שמעלקא הלוי הורוויץ
אם שיינא עלקא
צאצאים שני בנים ושתי בנות
אדמו"ר בוסטון ה־ראשון
תרע"דח' בכסלו תש"ב

רבי פינחס דוד הלוי הורוביץ ("הרבי מבוסטון") (אלול תרל"ו-ח' בכסלו תש"ב; 18761941) היה האדמו"ר הראשון בשושלת אדמו"רי בית באסטאן, שעמד בראשה משנת תרע"ה (1915) ועד לפטירתו בשנת תש"ב (1941).

קורות חייו

נולד בירושלים לשיינא עלקא ורבי שמואל שמעלקא שהיה נחשב לצדיק נסתר. השם פינחס עובר במשפחת הורוביץ, ובו נקרא אף סבו, שעלה לצפת מפולין, ונפטר בשנת תרל"ה (1875) כשנה לפני לידתו של רבי פינחס דוד הורוביץ. היה מיוחס מצד אביו לרבי פנחס הורוביץ ("ההפלאה") ולאחיו רבי שמעלקה מניקלשבורג. מצד אמו היה נכדו של רבי אלעזר מנדל בידרמן מללוב, וצאצא של החוזה מלובלין, היהודי הקדוש מפשיסחה ורבי נטע מחלם.

החל משנת תר"ע הורה לו דודו האדמו"ר רבי דוד צבי שלמה בידרמן מלעלוב, לנסוע לאמריקה. רבי פנחס דוד תמה על הבקשה, וכי מה לו ולארץ לא זרועה מבחינה רוחנית. הוא סירב לעזוב את ירושלים ונשאר בה.

בשנת תרע"ב (1912) פרצה מחלוקת בגליציה בשאלת שיטת החלוקה של הכספים שנאספו עבור היישוב היהודי בארץ ישראל. ר' פינחס דוד נכלל במשלחת שנשלחה מירושלים לגליציה לדיון בנושא. כשהסתיים הדיון[1] החליט להישאר עוד כמה חודשים בגליציה ולהכיר את גדולי התורה והחסידות במקום, ואז פרצה מלחמת העולם הראשונה והדרך חזרה נחסמה. בלית ברירה הוא נסע לארצות הברית והגיע לארצות הברית בחודש סיון שנת תרע"ה (1915).

עם סיום המלחמה פעל ר' פינחס דוד רבות כדי להתאחד עם בני משפחתו, ובחורף תר"פ, הגיעה הרבנית שרה סאשא עם בנה הילד משה לארצות הברית.

בכ"ז סיון תרפ"א, נולד בנו לוי יצחק.

סביב רבי פינחס דוד התחילה להתקבץ קהילה, והוא נעשה אדמו"ר. הוא ניסה להקים מוסדות תורה, אך הם לא החזיקו מעמד. בשנת תרצ"ו (1936) הקים ישיבה בשיתוף פעולה עם הרב יוסף דב סולובייצ'יק, שבה למדו לימודי קודש בבוקר ולימודים כלליים אחר הצהריים, אך הישיבה נסגרה כעבור זמן.

בהיעדר מוסדות חינוך מתאימים למדו בניו, משה ולוי יצחק, בבית, בעזרת מורים פרטיים.

בשנת ת"ש עזב רבי פינחס דוד את העיר בוסטון ועבר לשכונת ויליאמסבורג שהתחילה להיות מרכז יהודי חרדי. שם התגורר כשנתיים עד לפטירתו בח' כסלו תש"ב, בגיל 65. הוא הקים את המקווה הראשון לגברים בשכונה[דרוש מקור].

הרב פינחס דוד היה נשוי פעמיים, פעם אחת לרבקה בתו של רבי אהרן מפעלשטין, ולאחר שהתאלמן ממנה, בשנת 1896 נישא לשרה סאשה, ממנה נולדו בניו האדמו"רים.

ילדיו

מזיווג ראשון:

מזיווג שני:

  • האדמו"ר רבי משה הורוביץ מבאסטאן
  • האדמו"ר רבי לוי יצחק הורוביץ מבוסטון-הר נוף.
  • הרבנית מאטיל פיגא אשת רבי יעקב תאומים הרב מאלטשטאדט.

הערות שוליים

  1. ^ רבי פינחס דוד חיבר (בעילום שם, אך בעיתונות באותם ימים פורסם שהוא היה המחבר וכך ידוע במשפחה) קונטרס תשובה כהלכה ובו תשובותיהם של הדיינים בנוגע לסכסוך.


P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0