בישול

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף תבשיל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

בישול הוא פעולת הכנת המזון לאכילה. בדרך כלל, המושג מתייחס לפעולה של עיבוד המזון על ידי ערבובו בחומר נוזלי, וחימום התערובת המתקבלת. במרבית המאכלים, הבישול גורם לריכוך של המזון, ואז הוא קל יותר ללעיסה, בליעה ועיכול. הבישול משנה את טעמו, מרקמו, מראהו ותכונותיו התזונתיות של המזון. יש המתייחסים לבישול כאל סוג של אמנות.

בישול הוא שם כללי להכנה של מזון לאכילה בעזרת מקור חום חיצוני. אופני הכנה אחרים של מזון בעזרת חום הם, למשל, אפיה, החמצה, טיגון, וצלייה. כשם כללי, המילה "בישול" משמשת למעבר של חומר, דרך הפעלת מניפולציה בחום, ממצבו הנא. לפיכך מרבים בשפה העברית להשתמש ב"בישול" כמטאפורה, כזו הבאה לבטא מצב חדש שנוצר לאחר הפעלת מניפולציה.

הבישול הוא מרכיב אתני חשוב בתרבויות העמים השונים, שכן הוא אחד הסממנים הבולטים להבדלים בין קבוצות עמים. הבדלים אלו ניכרים במרכיביו, טכניקות הבישול שנעשות בו, ובתבלינים המקומיים שמוכנסים אליו. במסורת הסינית, לדוגמה, מושרש החיתוך של המזון הנא לפיסות קטנות, כפעולה מקדימה לטיגונו המהיר, וזאת על שום תקופות ארוכות של מחסור בחומר בערה. במסורת ההודית, אף שהיא עשירה מאד בטכניקות בישול שונות, אופייני הבישול בשמן ובעיקר בחמאה שעברה מעין תהליך של טיהור (גי). הבישול משותף לכל החברות האנושיות, ולפחות מבחינה זו ניתן להגדירו כאלמנט נוסף של 'מותר האדם מהבהמה'. ובשונה מכל יתר בעלי החיים, אשר חלקם אוגרים אף הם את מזונם, היכולת של האדם להמתין עד שיושלם תהליך החימום, וזאת בנוסף לתהליכים אחרים האחראים לתוצאה הסופית, מחזקת את האבחנה לעיל. ובהתאמה, סממנים של תרבות גבוהה, כמו זו הקשורה למעמד האצולה באירופה, מלווים תמיד בכיבוש היצר, ביצירת מרחק בין הסועד לבין התבשיל. גם לאחר שהתבשיל מוכן יש להמתין עד שיוגש לשולחן, עד שכל הסועדים האחרים קיבלו את מנתם, כשלבי ביניים עד למצב שבו רשאי הסועד להשתמש בכלי האכילה שלו.

השפעות הבישול

חימום מרכך מזון על ידי הפיכת הקולגן לג'לטין. בנוסף לכך, החימום יכול לחטא את המזון מחיידקים המתרבים בטמפרטורות שבין 4 ל-60 מעלות צלזיוס.[1]

בישול המזון נועד ליצור טעם חדש על פי בחירת האדם המבשל אותו. נהוג לערבב ולבשל יחדיו מאכלים מסוגי אכילה שונים, כגון ירקות עם בשר, חלב עם סוכר, בצק עם ממרחים שונים ועוד.

בישול ברחבי העולם

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – רשימת מטבחים

מטבחי העולם נבדלים זה מזה מחד, אך מושפעים זה מזה מאידך. מאכלים רבים נדדו ממדינה למדינה בנתיבי השיט והסחר ובכל מקום קיבלו גרסה מקומית המשתמשת בחומרים מקומיים. תופעה זו יצרה מגוון מאכלים קרובים אך שונים ששיקפו את הדומה והשונה בכל מטבח על פני כדור הארץ.

ראו גם

לקריאה נוספת

  • מייקל פולן, קיצור תולדות הבישול: איך השפיע הבישול על חיינו. מאנגלית: ניצן לפידות. מודן הוצאה לאור, 2017

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0