רב יהודה בנו של רב שמואל בר שילת

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שגיאת לואה ביחידה יחידה:PropertyLink בשורה 207: attempt to index field 'wikibase' (a nil value). רב יהודה בנו של רב שמואל בר שילת היה אמורא בבלי בדור השני של תקופת אמוראי בבל.

אביו

היה בנו של האמורא רב שמואל בר שילת, הידוע בגמרא כמלמד תינוקות מסור בדורו של רב.

רבותיו וחבריו

מסר שמועות רבות משמו של רב, משום כך מקובל לראות את רב יהודה כתלמידו של רב. יש הטוענים[1] שרב יהודה לא היה תלמידו של רב, ולכן כל מימרותיו נמסרו רק "משמיה דרב" ולא כמסירה ישירה. יש המוסיפים שרב יהודה חי בדור הרביעי לאמוראי בבל ולא היה יכול כלל להכיר את רב, זאת על סמך סוגיה במסכת ברכות[2] שממנה ניתן לכאורה להבין שרב ספרא - שהיה בן הדור הרביעי לאמוראי בבל - ניהל דיאלוג עם רב יהודה[3].

בתלמוד מצאנו שני דיונים שניהל עם אמוראים נוספים:

  • כשמסר הלכה מפי רב אודות מספר האנשים שאכלו לחם ביחד בסעודה המחייבים בזימון, נשאל על ידי רבי זירא אודות פרטי ההלכה המדוייקים[5].

אמרותיו

בתלמוד בבלי נמסרו 19 שמועות מרב יהודה, חלקם בהלכה וחלקם באגדה. 17 מהם נמסרו בשם רב, ועוד שתי אמרות עצמאיות, אחת - דין בהלכות עירובין ואחת - פירוש פסוק בספר דניאל. האמרה הידועה "משנכנס אדר מרבים בשמחה" נמסרה על ידי רב יהודה בשם רב.

רב יהודה לא היה מוכר בארץ ישראל, ולא הוזכר כלל בתלמוד הירושלמי.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


שגיאות פרמטריות בתבנית:הערות שוליים

לא נמצא templatedata תקין

  1. הרב יוסף שמשי, באתר "פורטל הדף היומי", ברכות מז ע"א.
  2. דף מ"ז, עמוד א'.
  3. הגמרא מצטטת מיד לאחר ציטוט דברי רב יהודה את דברי רב ספרא ש"יתיב וקאמר" - ישב ודן בדבריו, הרב שמשי מניח שרב ספרא ישב לפני רב יהודה בעת אמירתו, ומכך הסיק שרב ספרא דיבר ישירות עם רב יהודה.
  4. מסכת מועד קטן, דף ט"ז, עמוד א'.
  5. מסכת ברכות, דף מ"ח, עמוד א'.


P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.