אחזיהו (מלך יהודה)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף אחזיה (מלך יהודה))
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אחזיה
אחזיה, מלך יהודה
אחזיה, מלך יהודה
לידה 865 לפנה"ס
פטירה 842 לפנה"ס (בגיל 23 בערך)
מדינה ממלכת יהודה
מקום קבורה עיר דוד
בת זוג צביה מבאר שבע
שושלת בית דוד
תואר מלך יהודה
אב יהורם
אם עתליה
צאצאים יואש
יורש העצר יואש
מלך יהודה ה־6
ב'תתקי"חב'תתקי"ט

אֲחַזְיָהוּ או אֲחַזְיָה, מלך בגיל 22 על יהודה לתקופה קצרה אחרי יורם עד שנהרג במרד יהוא (נגד אחאב). במלכותו הלך בדרך סבו אחאב, ועשה הרע בעיני ה'. על אחזיהו מסופר בספר מלכים ב', פרק ח', פסוקים כ"ד-כ"ט, בספר מלכים ב', פרק ט', פסוקים ט"ז-כ"ט, ובמקבילה בספר דברי הימים ב', פרק כ"ב, פסוקים א'-ט'.

הולדתו ומותו

אחזיה הוא בנם של יהורם, מלך ממלכת יהודה, ושל עתליה בת אחאב ואיזבל, נסיכת ממלכת ישראל. לפי כך הוא נצר משותף לשתי הממלכות הגדולות בארץ ישראל בתקופת ספר מלכים, והוא צאצא משותף של מלכי יהודה וישראל, ובזה נעשה מעין ברית בין הממלכות.

יהוא, שנמשח על ידי אלישע למלך ישראל כדי להיפרע מבית אחאב הרשעים, הרג בשליחות ה' את יהורם מלך ישראל והשליכו בכרם נבות הגזול, ואת אחזיה מלך יהודה במעלה גור (ולאחר מכן הרג את כל צאצאי אחאב ואת 42 אחיו של אחזיה והגשים את בכך את נבואתו של אליהו הנביא):

וַאֲחַזְיָה מֶלֶךְ יְהוּדָה רָאָה וַיָּנָס דֶּרֶךְ בֵּית הַגָּן וַיִּרְדֹּף אַחֲרָיו יֵהוּא וַיֹּאמֶר גַּם אֹתוֹ הַכֻּהוּ אֶל הַמֶּרְכָּבָה בְּמַעֲלֵה גוּר אֲשֶׁר אֶת יִבְלְעָם וַיָּנָס מְגִדּוֹ וַיָּמָת שָׁם:

מלכותו

המלכה

אחזיהו הוא בנו הצעיר של יהורם מלך יהודה, ואמו היא עתליה. מאחר שאחיו ניספו בפשיטת הפלשתים על ירושלים, הוא נותר כיורש הלגיטימי, ו"יושבי ירושלים" המליכו אותו בהיותו בן 22 שנים. המונח "יושבי ירושלים" מקביל למונח "עם הארץ" שהתערב בהמלכת יהואש בן אחזיהו.

יחסיו עם ממלכת ישראל

אחזיהו המשיך לטפח את יחסיו עם בית אחאב ואף התלווה ליהורם מלך ישראל במלחמתו נגד ארם ברמות גלעד. אולם בעת מרידתו של יהוא נגד בית אחאב, הוכה ונפצע גם אחזיהו שבאותה שעה בא לבקר את מלך ישראל הפצוע, משום שיהוא ראה גם בו אויב. אחזיהו הובהל פצוע לביתו בירושלים, אולם מת בדרך, כאשר היה במגידו.

מלכי יהודה ושנת עלייתם (לפני הספירה) לכס המלוכה
רחבעם אביה אסא יהושפט יהורם אחזיהו עתליה יהואש אמציהו עוזיהו/עזריהו
763 746 743 702 681 678 677 671 633 604
יותם אחז חזקיהו מנשה אמון יאשיהו יהואחז יהויקים יהויכין צדקיהו
593 568 561 533 476 474 444 443 432 432
Asereth Haddibberoth.png ערך זה הוא קצרמר בנושא תנ"ך. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0