אביה (מלך יהודה)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אֲבִיָּה
Abijam.jpg
אביה, מלך יהודה
לידה המאה האחרונה של האלף השלישי
פטירה ב'תתקפ"ג
מדינה ממלכת יהודה
מקום קבורה עיר דוד
בת זוג ארבע עשרה נשים
שושלת בית דוד
תואר מלך יהודה
אב רחבעם
אם מעכה בת אבישלום
צאצאים עֶשְׂרִים ושנים בנים ושש עשרה בנות ובהם: אסא
יורש העצר אסא
מלך יהודה ה־2
ב'תתקפ"אב'תתקפ"ג
אסא

אֲבִיָּה (אֲבִיָּם[1]) הוא המלך הרביעי בשושלת בית דוד, והשני במלכות יהודה המפוצלת. מלך על ממלכת יהודה בשנים ב'תתקפ"א עד ב'תתקפ"ג.

תפיסת השלטון

כאשר מת רחבעם מלך יהודה בשנת ב'תתקפ"א, אביה בנו תפס את מקומו, למרות שלא היה בכור הבנים. הוא נבחר בשל היותו בכור בניה של מעכה, שהייתה האשה האהובה על רחבעם:

וַיֶּאֱהַב רְחַבְעָם אֶת-מַעֲכָה בַת-אַבְשָלוֹם מִכָּל-נָשָיו וּפִילַגְשָיו כִּי נָשִים שְמוֹנֶה-עֶשְׂרֵה נָשָׂא וּפִילַגְשִים ששִּים וַיּוֹלֶד עֶשְׂרִים וּשְמוֹנָה בָּנִים וְשִשִּים בָּנוֹת. וַיַּעֲמֵד לָרֹאש רְחַבְעָם אֶת-אֲבִיָּה בֶן-מַעֲכָה לְנָגִיד בְּאֶחָיו כִּי לְהַמְלִיכוֹ

מלכותו ומלחמתו

אביה הפיח רוח תנופה חדשה במלחמת האחים הממושכת בין יהודה לממלכת ישראל, ויזם את חידוש המלחמה נגד ירבעם בן נבט: ”...וּמִלְחָמָה הָיְתָה בֵּין אֲבִיָּה וּבֵין יָרָבְעָם. וַיֶּאְסֹר אֲבִיָּה אֶת-הַמִּלְחָמָה בְּחַיִל גִּבּוֹרֵי מִלְחָמָה אַרְבַּע-מֵאוֹת אֶלֶף אִיש בָּחוּר. וְיָרָבְעָם עָרַךְ עִמּוֹ מִלְחָמָה בִּשְמוֹנֶה מֵאוֹת אֶלֶף אִיש בָּחוּר גִּבּוֹר חָיִל”.[2] במלחמה זו הצליח אביה לכבוש לא רק את שארית שטחו של בנימין, שהשתייך מבחינה מדינית ליהודה, אלא גם חלק ניכר מדרום אפרים: בית אל (ביתילו), יְשָנָה (בורג' אל איסאנה), עפרון (טייבה) והגיע עד הר צמרים אשר בהר אפרים. (החוקר יהודה אליצור מזהה את הר צמרים כראס א-טחונה שמצפון לאל-בירה).[3]

מותו

אביה מלך שלוש שנים ומת ב-908 לפנה"ס או 911 לפנה"ס. בנו אסא מלך תחתיו דברי הימים ב', יג' ב' : שלוש שנים מלך בירושלים

חטאי אביה

בספר מלכים כתוב שאביה היה עובד עבודה זרה (בניגוד לבנו, אסא).

חז"ל כתבו כי הוא גם רצח הנביא אחיה השילוני[4]. כמו כן נמתחה ביקורת על אביה על כי חירף ברבים את ירבעם בן נבט בעת שנלחם עמו[5]. מותו של אביה לאחר תקופת מלוכה קצרה נחשב כעונש על חטאיו.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

מלכי יהודה ושנת עלייתם לכס המלוכה (לפני הספירה)
רחבעם אביה אסא יהושפט יהורם אחזיהו עתליה יהואש אמציה עוזיהו
928 911 908 867 846 843 842 836 798 769
יותם אחז חזקיהו מנשה אמון יאשיהו יהואחז יהויקים יהויכין צדקיהו
758 733 726 698 641 639 609 608 597 597–586