מתתיהו הכהן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "מתתיהו החשמונאי" מפנה לכאן. לערך העוסק בפסל מאת בוריס שץ, ראו מתתיהו החשמונאי (פסל).
מתתיהו הכהן
לידה המאה ה-3 לפנה"ס
עיסוק מנהיג

מתתיהו הכהן (נפטר ב-166 לפנה"ס) (מכונה גם מתתיהו החשמונאי או "מתתיהו בן יוחנן כהן גדול") היה כהן גדול[1] ממשפחת חשמונאי, מנהיג ומצביא. הוא החל את מרד החשמונאים כנגד הממלכה הסלאוקית ושליטה אנטיוכוס הרביעי, והיה אבי השושלת של שליטי ממלכת החשמונאים.

קורות חייו

מתתיהו היה בן יוחנן בן שמעון ממשמרת יהויריב,[2] הראשונה מעשרים וארבע משמרות כהונה. למתתיהו היו חמישה בנים: יוחנן הגדי, שמעון התרסי, יהודה המכבי, אלעזר החורני ויונתן הוופסי.

בזקנתו של מתתיהו, בשנת 167 לפני הספירה גזר השלטון הסלאוקי בימי אנטיוכוס הרביעי להעביר את תושבי יהודה על דתם תוך חילול בית המקדש בירושלים. לפיכך עזב מתתיהו עם בניו את ירושלים ועבר למודיעין. על פי המסופר בספר מקבים א', כאשר הגיעו היוונים למודיעין, בקשו היוונים ממתתיהו שהיה מחשובי העיר שיתן דוגמה לאחיו ויזבח ראשון לאליל. מתתיהו סירב לעשות זאת והצהיר אמונים לתורה ולמצוות. כאשר נגש אחד היהודים לזבוח על הבמה לאליל, קנא מתתיהו לה' והרג את היהודי המתיוון. כמו כן הרג את שליח המלך והרס את הבמה. לאחר מכן, ברחו מתתיהו ובניו להרים ורבים מבני יהודה, המכונים בספר מקבים "קהל חסידים, גיבורי חיל מישראל, כל המתנדב לתורה". מתתיהו ובניו החלו בפעולות גרילה נגד היוונים ובחידוש חיי התורה: הריסת במות שנבנו לעבודה זרה ומילת הילדים שלא נימולו בגלל גזירות אנטיוכוס.[3] הוא הורה את היתר המלחמה בשבת, לאחר שחיילי המלך מירושלים תקפו "מבקשי צדק ומשפט" בשבת, והאחרונים סירבו להשיב מלחמה כדי להימנע מחילולה, ונהרגו עם משפחותיהם.[4]

שנה לאחר מכן בשנת 166 לפני הספירה נפטר מתתיהו. לפני מותו ציווה מתתיהו את בניו לשמור את מצוות התורה ולנקום באויבים. את שמעון בנו הוא מינה להיות איש עצה, את יונתן הפקיד על קידום בתחום המדיני (דאגה ליהודים אל מול השלטון) ואת יהודה המקבי להיות שר הצבא – יורשו בהנהגת המרד.

לא לגמרי ברור מה מקור הכינוי "חשמונאי". השם אינו מופיע בספרי מקבים. על פי יוסף בן מתתיהו, חשמונאי היה אבי שמעון, סבו של מתתיהו.[5] לפי מסורת חז"ל, מתתיהו עצמו היה מכונה "חשמונַי".[6] יש האומרים שמקורו בשם של עיר שהייתה מדרום לבאר שבע.

בתפילת על הניסים מוזכר ביחס למתתיהו הביטוי כהן גדול: "בימי מתתיהו בן יוחנן כהן גדול". ייתכן שמקור הביטוי הוא בברייתא[7] בה נכתב: "בימי יוונים שהעמדתי להם שמעון הצדיק וחשמונאי ובניו ומתתיהו כהן גדול". מאחר שבמקורות קדומים יותר לא מוזכר שמתתיהו היה כהן גדול, יש מפרשים שחז"ל כינוהו בתואר זה לשם כבוד בלבד.[8] ואפשר שגם היה בגדר של כהן משוח מלחמה. יש מפרשים שהביטוי כהן גדול שבתפילת על הניסים מתייחס אל אביו יוחנן.[9] המאירי[10] והאברבנאל[11] כותבים שמתתיהו עצמו היה אף הוא כהן גדול.

קבר המיוחס למתתיהו הכהן בחורבת הגרדי ביער בן שמן

פרשנים כמו רש"י ומצודת דוד ראו במתתיהו ובחשמונאים את התגשמות הנבואה של דניאל

וְעָמַד עַל כַּנּוֹ מַעֲבִיר נוֹגֵשׂ הֶדֶר מַלְכוּת, וּבְיָמִים אֲחָדִים יִשָּׁבֵר וְלֹא בְאַפַּיִם וְלֹא בְמִלְחָמָה.

"ויתחזק על בסיסו בהר המודעית, מתתיהו בן יוחנן המעביר נוגש יון מעל ישראל וגו' והוא הדר מלכות בישראל כי שר וגבור יהיה הוא וכל זרעו אחריו בני החשמונים" (רש"י שם)

בתחילת המאה ה-21 החלה להשתרש מסורת כי קברו של מתתיהו הכהן מצוי בחורבת הגרדי, במקום בו ניצב קבר שייח' ערבאווי, בלב יער אורנים הסמוך לקברי המכבים (סמוך למשלט 219).[12] כיום מיוחס האתר על ידי "האגודה למען קברי צדיקים" כמקום קבורתו של מתתיהו הכהן אך לא נמצאו ראיות לביסוס הטענה.

עץ משפחה של השושלת


לקריאה נוספת

 • אלף אישים, חלק א'
 • רומן וילק, "כפיית המילה בימי מתתיהו" סיני קטו תשנ"ה עמ' 182–184

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ מהרש"א מסכת פסחים פסחים דף נז עמוד א ראו גם תוספות רי"ד, מסכת יומא, דף ט' עמוד א', ד"ה צא מהן ארבעים שנה ששימש שמעון הצדיק
 2. ^ כך על פי המופיע בספר מקבים א' ומקורות קרובים לו, על פי מספר מקורות ארץ-ישראליים מהתקופה הביזנטית היה מתתיהו ממשמרת אִמֵּר. שולמית אליצור, "פיוטי החנוכה: סמל מול ריאליה", בתוך ימי בית חשמונאי (עמ' 307), ירושלים: יד בן צבי, תשנ"ו
 3. ^ s:ספר המקבים א - כל הספר#פרק ב
 4. ^ מקבים א, ב, כט–מא
 5. ^ יוסף בן מתתיהו, קדמוניות היהודים, ספר 12, פרק ו, פסקה א, סעיף 265.
 6. ^ פרוש פרופ' א.ש. הרטום לספר חשמונאים א', פרק ב', פסוק א'.
 7. ^ המובאת בתלמוד בבלי, מסכת מגילה, דף י"א עמוד א'
 8. ^ אהרן היימאן, תולדות תנאים ואמוראים – חלק ג', ערך מתתיהו כהן גדול
 9. ^ הקדמת פירוש המשניות לרמב"ם ד"ה הפרק השישי.
 10. ^ בית הבחירה הקדמה לאבות, עמוד 38, באתר היברובוקס
 11. ^ רבי יצחק אברבנאל על ספר זכריה, פרק י"א, פסוק ח'
 12. ^ בין מתתיהו החשמונאי לשייך המערבי "עיתונט מודיעין"


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0