בנימין לאו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף בני לאו)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בנימין לאו
Benny Lau (1) (cropped).jpg
ד"ר בנימין (בני) לאו
לידה 20 באוקטובר 1961 (גיל: 60)
תל אביב, ישראל
מקום פעילות ירושלים
השתייכות ציונות דתית
תפקידים נוספים רב בית כנסת הרמב"ן, ראש מיזם 929 - תנ"ך ביחד, ועמית מחקר במכון הישראלי לדמוקרטיה
רבותיו הרב יהודה עמיטל, הרב אריה בינה

ד"ר בנימין צבי (בני) לאו (נולד בי' בחשוון ה'תשכ"ב) הוא רב בעל דעות ציוניות פלורליסטיות, ראש מיזם 929 - תנ"ך ביחד ועמית מחקר במכון הישראלי לדמוקרטיה. כיהן במשך 18 שנים כרב בית כנסת הרמב"ן בשכונת קטמון בירושלים.

קורות חייו

נולד בתל אביב לנפתלי לאו-לביא [1] ולג'וּן [2]. גדל ברמת גן ולמד בבית הספר סגולה בבני ברק ובישיבה התיכונית נתיב מאיר בירושלים. היה חניך בתנועת הנוער בני עקיבא. לאחר מכן למד בישיבת הר עציון והתגייס לשירות צבאי מלא בחטיבת גולני.

סיים לימודי תואר ראשון בהיסטוריה ובתלמוד באוניברסיטה העברית, ותואר שני ודוקטורט באוניברסיטת בר-אילן. עבודת הדוקטור שלו, בהדרכתו של פרופ' דניאל שפרבר, עסקה בשיטתו ההלכתית של הרב עובדיה יוסף.

עם נישואיו לנועה בשנת תשמ"ה, עבר לאו לקיבוץ סעד ושימש כמחנך בתיכון המשותף בקבוצת יבנה. בתוך כך השלים את לימודי הרבנות בישיבת הקיבוץ הדתי בעין צורים, ובשנת תשנ"ג הוסמך לרבנות על ידי הרבנות הראשית לישראל[3]. בין השנים תשנ"ג-תש"ס שימש כרב הקיבוץ סעד. במהלך שנים אלו יצא עם משפחתו לשליחות בת שנתיים בלונדון כרב תנועת בני עקיבא באירופה. כיהן כר"מ בישיבת הקיבוץ הדתי בעין צורים למשך שנה אחת.

החל משנת 1998 ועד לשנת 2012 לימד לאו בבית מורשה בירושלים, וכיהן כראש בית המדרש, לצדו של הרב ד"ר יהודה ברנדס. בשנת 2000 הקים את בית המדרש לנשים בבית מורשה ועמד בראשו במשך חמש שנים. בשנת 2005 הקים את בית המדרש לצדק חברתי בשיתוף עם ארגון "במעגלי צדק" (אשר היה מבין מייסדיו) מתוך מגמה להכניס לשיח התורני סוגיות מתחומי החברה בישראל. פרסם מאמרים בכתב העת "אקדמות" בהוצאת בית מורשה. בשנת 2000 עבר לגור בירושלים והחל משנת 2002 שימש כרב קהילת רמב"ן בשכונת קטמון. בעבר שימש כרב בתי הספר הימלפרב ופלך בעיר.

בשנת 2013 החל את עבודתו במכון הישראלי לדמוקרטיה כאחראי על פרויקט זכויות אדם ביהדות בשטח. במסגרת זו עסק בליווי מדיניות ציבורית במשרדי ממשלה ובארגונים חברתיים בתחומים הקשורים לפרויקט. הרצה ב'ישיבה החילונית' של בינ"ה. בשנת 2019 סיים את כהונתו כרב קהילת רמב"ן.

בין השנים 20072009 פרסם טור בימי שישי במוסף תרבות וספרות של עיתון השמאל "הארץ". לאו הופיע בימי שישי בערוץ הראשון בתוכנית פרשת שבוע יחד עם אבי רט. הוא מרבה להתראיין בכלי התקשורת בתחומי דת ומדינה, כשהוא בדרך כלל מתנגד לעמדת הדת[דרושה הבהרה][דרוש מקור].

מאז דצמבר 2014 עומד לאו בראש מיזם "929 - תנ"ך ביחד", מיזם ללימוד התנ"ך, פרק אחד כל יום. הוא ייסד את המיזם יחד עם העיתונאית גל גבאי ובתמיכת סגן שר החינוך דאז אבי וורצמן[4]. ב-2018 קיבל תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת בר-אילן[5]. לאו נשוי לנועה, מרכזת תוכנית יועצות ההלכה במדרשת נשמת ובתו של ידידיה כהן, ואב לשישה. אחיו, עמיחי לאו לביא, הוא מנהיג קונסרבטיבי בארצות הברית[6].

פעילותו והשקפתו

בני לאו הוא איש שמאל קיצוני וליברלי מאוד בענייני הלכה ויהדות, נוטה להכלה וסובלנות מוקצנת ושנויה במחלוקת בנושאי הלכה ומסורת. שיטת הלימוד שלו מבוססת על שילוב של עולם התורה הקלאסי עם עולם המחקר האקדמי, שילוב המתבטא בסדרת הספרים "חכמים" שכתב, שבה מחוברים המקורות התלמודיים להקשר ההיסטורי, ובשיעורי התנ"ך שהוא מעביר מדי שבת בבית כנסת הרמב"ן. הוא עוסק רבות בניסיון לקרב בין הציבור החילוני לדתי. פסיקת ההלכה שלו מקלה מאוד. תוכנית ההלכה בבית מורשה, שבראשה הוא עומד, מיועדת לגברים ולנשים ועוסקת ביחס בין ההלכה והמודרנה.

בני לאו תובע מהציבור הדתי השתלבות אזרחית מלאה במדינת ישראל על כל מערכותיה. כתוצאה מהשקפה זו הוא תופס את "ההסדר" כמסגרת שנועדה ליחידים המצטיינים בלימוד התורה ולא ציבור היהודי הכולל. הוא רואה חשיבות בלימוד במערכת החינוך הממלכתית והתרחקות מחינוך ממלכתי דתי.

בתקופת ההתנתקות הופיע בפני חיילי צה"ל שעברו הכנה מנטלית לקראת הפינוי על מנת לשכנעם שלא לסרב פקודה וכדי לתאר להם את השקפת עולמם של המתיישבים. זאת אף על פי שהתנגד לתוכנית וטען כי "תהליך קבלת ההחלטה של ראש הממשלה על ההתנתקות היה חד צדדי ולא דמוקרטי". בסרט וידאו שהוצג בפני החיילים הביע את השקפת עולמו במילים: "אני לא דתי בגלל שאני ציוני ואני לא ציוני בגלל שאני דתי. אני גם וגם, וזה מה שיוצר את כל התסבוכת הזו". את הנוער שפעל והפגין כנגד התוכנית תיאר בדוא"ל ששלח ליונה גודמן, מזכ"ל בני עקיבא בעבר, כ"אוסף נערים ונערות מוסתים על ידי קומץ שחצנים, שאינם מהססים לפגוע ברקמת החיים של המדינה, מאיים להבעיר עלינו את הבית"[7]. בליל תשעה באב התשע״ב חזר בו מהמילים הקשות.

נמנה עם החותמים על העצומה המתנגדת לכל סוג של סרבנות פוליטית.

בפברואר 2012, כשהרב אלישיב אושפז בבית החולים ונאבק על חייו, פרסם לאו בדף הפייסבוק שלו קריאה "להתפלל שהרב אלישיב ימצא שקט ומנוחה ויסתלק מכל ייסורי הגוף", בהסתמכו על המסופר על שפחתו של בית רבי שבשוכבו על ערש דווי התפללה למותו[8]. בעקבות הסערה שעוררו דבריו בכלי התקשורת החרדיים, אמר כי דבריו הוצאו מהקשרם וכי המסר בדבריו היה "לא לומר לקב"ה ולדרוש ממנו תעשה כך או אחרת, אלא תעשה הטוב בעיניך"[9].

בינואר 2013 תקף במילים בוטות את אגודת אפרת המתנגדת להפלות - האסורות ע"פ ההלכה - וטען כי היא מציגה עמדה קתולית בנושא ההפלות, וטען כי עמדתה הנחרצת של האגודה המשווה הפלה לרצח גורמת לנזקים רבים ומונעת קולות 'עניניים' של היתר. בתגובה הכחישה האגודה כי אמרה אי פעם שהפלה היא רצח[10][11].

במאי 2013 תמך בנשות הכותל, שהתעטפות בטלית ומניחות תפילין בכותל באופן פרובוקטיבי, וטען שהנחת תפילין וטלית בידי נשים אינה איסור הלכתי ואף מוכרת מהמקורות, אך בכל זאת אמר שאין הוא תומך בשום הפגנה או הפגנה שכנגד ברחבת הכותל המערבי[12]. באותו חודש כתב בעניין מועמדות דוד סתיו לרב הראשי לישראל: "הציונות הדתית הייתה אמורה להתמוגג מנחת ולשאת אותו על כפיים. אך כשהשלטון ניתן בידי רבנים - הקנאה והכבוד מעוורים את עיניהם ומחבלים במעשה ידי עצמם"[13].

בנובמבר 2014 קרא למאבק בעד זכותם של יהודים להתפלל בהר הבית[14]. עם זאת, באוקטובר 2015 כתב כי אינו עולה להר הבית והוסיף: "אני בוער מכאב וכעס על אנשים שברגל גסה עולים להר כדי להראות שהם הריבון. גם אם יש כיפה על ראשם הם מחללי קודש באופן הנורא ביותר". עם זאת הדגיש בניגוד לדעת גדולי ישראל, האיסור לעלות להר הבית אינו הלכתי[15].

באוגוסט 2016, בעקבות פרסום סקר על התמיכה בנישואים אזרחיים - האסורים על פי ההלכה - הוא תמך בנישואיים אזרחיים, טען שהם נחוצים עבור פסולי חיתון, וכי הם ישחררו את הפקק המונע מכאלו הרוצים להינשא כראוי. [16]. באוגוסט 2014 תקף לאו את ארגון להב"ה שהפגין נגד חתונת התבוללות. לדבריו, כדי לראות לאן תוביל פעילות הפגנתית מעין זאת: "ניתן לראות את השכנות שלנו - שמנהלות שלטון טרור דתי". הוא הוסיף כי להב"ה "מחבל במדינת ישראל, בחברה הישראלית, וגורם נזק איום ליחס של החברה הישראלית לתורה וליהדות"[17]. במרץ 2016 התבטא כנגד החלטתו של ערוץ 20 לא לאפשר את שידוריו של דב אלבוים, - עיתונאי ויוצר טלויזיה התומך בגישה פלורליסטית קיצונית - בערוץ במסגרת מיזם 929: "בעלי הערוץ משקפים בעיני יהדות חלולה של ספרי קודש ללא קדושה, של מעטפת חיצונית המתהדרת במורשת ומחללת את ערכי התורה הספוגה באחריות קפדנית לכבוד האדם באשר הוא". הוא כתב שהערוץ, כמו ענף תודעה יהודית של הרבנות הצבאית מבטאים "יהדות בכוחניות"[18]. בינואר 2018 דיבר בעד נישואים האסורים על פי התורה וההלכה, השתתף בטקס כזה, לדבריו כל זוגיות היא מעלה ומונעת נזקים חברותיים.

לקראת הבחירות לכנסת ה-21, התנגד לאו בחריפות להתמודדותן של הבית היהודי והאיחוד הלאומי - תקומה ברשימה משותפת עם מפלגת עוצמה יהודית של תלמידי הרב מאיר כהנא. הוא השווה את החוקים שביקש הרב כהנא לקדם לחוקי נירנברג שקדמו לשואה, והכריז שיילחם נגד הצבעה למפלגה המשותפת משום שהצבעה לה היא תמיכה בגזענות[19][20].

ספריו

 • ממרן עד מרן, 2005, הוצאת ידיעות ספרים. הספר, המבוסס על עבודת הדוקטורט של לאו, מנתח את שיטתו ההלכתית של הרב עובדיה יוסף. הספר נכתב בתיאום עם הרב ומקורביו, וקיבל את הסכמתו.
 • חכמים, סדרה בהוצאת בית מורשה, ספריית אלינר וידיעות ספרים. הסדרה עוסקת בניתוח יומרני של דמויות תנאים לפי השגת הכותב.
 • אתנחתא - קריאות בפרשת השבוע (שני כרכים), יצא בשנת 2009 בהוצאת ידיעות ספרים. נערך מתוך הטור שלו בעיתון "הארץ".
 • ירמיהו - גורלו של חוזה, ידיעות ספרים, 2010
 • אסתר - קריאה במגילה - מביא ביאור היסטורי למגילת אסתר .
 • עושים סדר במשפחה - הגדה של פסח לילדים על פי השקפתו. הוצאת ידיעות ספרים, 2012.
 • ישעיהו - כציפורים עפות, פירוש יומרני על ספר ישעיהו ביחד עם יואל בן נון. הוצאת ידיעות ספרים, 2013.
 • שמואל - בקודש חזיתיך, פירוש יומרני על ספר שמואל. הוצאת ידיעות ספרים, 2014
 • שמונה נביאים - בעבותות אהבה, הוצאת ידיעות ספרים, 2016
 • תהילה - קריאה במזמורי תהילים, הוצאת ידיעות ספרים, 2017

אילן יוחסין


קישורים חיצוניים

מאמרים ופרסומים של הרב לאו

הערות שוליים

 1. ^ ניצול השואה ואחיו הגדול של הרב ישראל מאיר לאו.
 2. ^ ילידת בריטניה, בת למשפחת אייזנמן-ברויאר.
 3. ^ הרב בני לאו – ביוגרפיה, באתר בית הכנסת הרמב"ן
 4. ^ מאחורי הקלעים - צוות 929, באתר מיזם 929 - תנ"ך ביחד
 5. ^ מקבלי תואר כבוד, באתר של אוניברסיטת בר-אילן
 6. ^ צביקה קליין, בן דודו של הרב הראשי הוסמך לרב קונסרבטיבי, באתר nrg‏.
 7. ^ תמר רותםמוכרחים לעצור, באתר הארץ
 8. ^ הרב בני לאו: "נתפלל שהרב אלישיב יסתלק מייסורי הגוף", סרוגים
 9. ^ הרב לאו: לא אמרתי שאני מתפלל שהרב אלישיב ימות, סרוגים
 10. ^ סטאטוס בדף הפייסבוק שלו
 11. ^ יאיר אטינגרהרב בני לאו נגד אגודת אפרת: "חסרת אחריות", באתר הארץ, 7 בינואר 2012
 12. ^ הרב בני לאו על נשות הכותל: התעטפות בטלית - מסורת עתיקה, באתר כיפה, 19 במאי 2013
 13. ^ עדו בן פורת, הרב בני לאו: מנגנון השמדה עצמית, ערוץ 7, ‏27/05/13
 14. ^ יונתן אוריך, הרב לאו: להיאבק על הזכות להתפלל בהר הבית, באתר nrg‏, 16 בנובמבר 2014.
 15. ^ סטטוס בפרופיל האישי של הרב בני לאו ברשת החברתית פייסבוק; גיל קלנר, הרב בני לאו: "האיסור לעלות להר הבית - פסיקה פוליטית", באתר סרוגים, 18.10.15
 16. ^ הרב בני לאו: נישואין אזרחיים - הכרח שהתעלמות ממנו אינה מתקבלת על הדעת, באתר כיפה, י"ח אב תשע"ו, 22/08/2016
 17. ^ חנן גרינווד, הרב בני לאו: ארגון להב"ה מעוניין להשליט משטר טרור דתי, כיפה, ‏17 באוגוסט 2014
 18. ^ סטטוס בפרופיל הפייסבוק האישי של בני לאו ברשת הפייסבוק; גיא עזרא, הרב לאו במתקפה חריפה: למה אני מתנגד לערוץ 20, סרוגים, 06.03.16
 19. ^ הרב בני לאו תקף בבית הכנסת: "הצבעה לבית היהודי היא הצבעה לגזענות", מעריב, 23 בפברואר 2019
 20. ^ בני לאו, בין יהדות לגזענות, מקור ראשון, ‏כ"ז באדר א' תשע"ט
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0