בשעה שהקדימו-תער"ב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף בשעה שהקדימו תרע"ב)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בשעה שהקדימו-תער"ב
בשעה שהקדימו.png
מידע כללי
מאת אדמו"ר הרש"ב
סוגה ספר עיון, חסידות
הוצאה
תאריך הוצאה תשל"ז, תשנ"ב
מספר עמודים 1,479

בשעה שהקדימו תרע"בעגה החב"דית נקרא המשך ע"ב) הוא 'המשך' של מאה ארבעים וארבע מאמרי חסידות שנאמרו או נכתבו על ידי אדמו"ר הרש"ב במהלך שנות תרע"בתרע"ו. המשך זה הוא מהיסודיים והעיוניים בכתבי חב"ד.

מבנה הספר והיסטוריה

הספר מורכב ממאה ארבעים וארבע מאמרים שנאמרו על סדר השנה, מחג השבועות תרע"ב ועד פרשת וירא תרע"ו, בכתיבתם האריך הרבי הרש"ב יותר מהנאמר. המאמרים הם רצף עניינים הכרוכים זה בזה, ועוסקים באותו עניין, ולכן נקראים בשם 'המשך'.

מלבד מאמרי ההמשך שאמר האדמו"ר הרש"ב ברבים, ישנם דרושים שלא נחלקו למאמרים ואף לא נאמרו ברבים אלא נכתבו על ידו. המאמרים והכתבים היו אצל בנו האדמו"ר רבי יוסף יצחק שניאורסון, אך למרות שחלק מהמאמרים פורסמו, ההמשך לא נדפס במשך שנים רבות.[1] למרות בקשות החסידים במשך השנים מהאדמו"ר רבי מנחם מנדל שניאורסון.

בכ' בכסלו תשל"ז בהתוועדות לכבוד חג הגאולה, סיפר הרבי[2] בהפתעה על המשך המאמרים שנמצאים אצלו בשלמותם, עם חלוקת הפרקים והקיצורים, כולל החלק שלא נאמר. בדבריו סיפר שפעם חותנו היה צריך לנסוע מביתו, וחיפש מישהו שיוכל לסמוך עליו ולהשאיר בידו את הכתבים על מנת להחזירם בשלמות, והוא מסרם בידו. ר' מנחם מנדל ניצל את ההזדמנות וצילם את ההמשך. בשלב זה הסכים הרבי שידפיסו את ההמשך, ובתנאי שכל החסידים ישתתפו בעלות ההדפסה בסכום סמלי של דולר אחד. כן ביקש שבספרים לא יוזכרו שמות המדפיסים והמשתתפים בלבד שמו של אדמו"ר הרש"ב ובנו רבי יוסף יצחק.

מהדורות וביאורים

לאחר שיחתו של הרבי, נדפס הספר לראשונה בשלושה חלקים[3] בשנת תשל"ז בהוצאת קה"ת. הספר חזר ונדפס בשנת תשנ"ב עם הוספות, כולל סקירת המאמרים ותיאור כתבי היד. בסוף הכרך השלישי מובאת תמצית כללית של ההמשך ('תוכן קצר'). לכבוד מאה שנה למסירת המאמר, החלו בשנת תשע"ב לעבוד על הוצאה מהדורה חדשה של הספר עם תיקונים והוספות שיכלול שבע כרכים, ונכון לשנת תשע"ט יצאו ארבעה כרכים.

ביאורים

  • הרב יצחק ערדיצחק ערד, שיעורים בהמשך המאמרים תער"ב, י"ד חלקים, תשע"ב-תשפ"ב

קישורים חיצוניים

אודות ה'המשך'

סידרת שיעורים בהמשך תער"ב

הערות שוליים

  1. ^ בהם הרב יעקב לנדא, הרב מרדכי מנשה לאופר, "כמצווה עלי מפי כ"ק שליט"א", התקשרות, גיליון 577.
  2. ^ דברי הרבי מנחם מנדל שניאורסון בי"ט כסלו תשל"ז על הדפסת "המשך תרע"ב"סמל וידיאו מחודש 5.svg.
  3. ^ א' וב' המאמרים שנאמרו ברבים, וג' החלק שלא נאמר
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0