חת"ת

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ספר חת"ת במהדורת קה"ת

חִת"ת הוא שמו של סדר לימוד יומי בחסידות חב"ד. סדר הלימוד כולל חומש, תהלים ותניא. ספר חת"ת הוא ספר המאגד את שלושת הספרים הנלמדים בסדר לימוד זה.

תקנת לימוד החת"ת

הלימוד היומי בחומש נוסד על ידי האדמו"ר הראשון של חב"ד[1]. והלימוד בתהילים ותניא נוסד על ידי האדמו"ר השישי של חסידות חב"ד, רבי יוסף יצחק שניאורסון. הריי"צ איחד את שלוש התקנות. פירוש השם חת"ת הוא ראשי תיבות של חומש תהלים תניא. כמו כן מבוסס שם החיבור על הפסוק: ”ויסעו, ויהי חתת אלקים על הערים אשר סביבותיהם ולא רדפו אחרי בני יעקב" ” (בראשית לה, ה)

חלוקת הלימוד היא:

  • חומש - לימוד חמישה חומשי תורה עם פירוש רש"י לפי פרשת השבוע, מחולק לכל יום על פי חלוקת העולים לתורה (ביום ראשון קוראים את החלק השייך לעולה הראשון לתורה וכן הלאה).
  • תהילים - לפי חלוקת ספר התהילים לימי החודש.
  • תניא - לפי חלוקה שנתית (מפורטת בסוף ספר התניא)

הריי"צ קרא לקיים את התקנות ללימוד השיעורים היומי, תוך שהוא מדגיש במיוחד את התקנה לאמירת תהילים - שתהיה בכל בתי הכנסיות, בכל נוסחאות התפילה[2].

רבי מנחם מנדל שניאורסון ביקש בשנת תשמ"ט (1989) להוסיף ללימוד החומש בפרשיות תרומה - תצוה ותחילת פרשת כי תשא שבחומש שמות, המתארות את בניית המשכן, את לימוד המדרשים העוסקים בכך, שנלקטו בספרים "תורה תמימה" ו"תורה שלמה" וכיוצא בזה.

ספר החת"ת

ספר החת"ת (ראשי תיבות: חומש, תהלים, תניא) הוא ספר המקובל בעיקר בקרב חסידי חב"ד, ובו כרוכים יחדיו חמשה חומשי תורה, ספר תהילים וספר התניא. בהוצאות מאוחרות צורף לספר סידור תפילה "תהלת ה'" ולוח שנה "היום יום".

את הדפסת הספר המאגד, יזם הרב זאב דב סלונים בשנת תשמ"א, כאשר הדפיס את שלושת הספרים: חמשה חומשי תורה, תהילים ותניא (מהדורת צילום מדפוס וילנא תר"ס) בכרך אחד. במהדורות מאוחרות יותר שנדפסו על ידי הוצאת קה"ת התווסף גם סידור תפילה (נוסח תהילת ה'), וספר היום יום. מהדורות רבות עם שינויים קטנים נדפסו מאז תשמ"א, בארץ ובעולם.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ ספר היום יום, הוצאת ספרים קה"ת, תאריך י"ט טבת
  2. ^ ספר היום יום, ר"ח שבט
P literature.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ספרות ובנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0