היום יום

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לוח "היום יום..."
דף השער של ההוצאה הראשונה
דף השער של ההוצאה הראשונה
מידע כללי
מאת הרב מנחם שניאורסאהן
שפת המקור יידיש ועברית
תורגם לשפות אנגלית, ספרדית, צרפתית, רוסית ועוד
סוגה ספרות תורנית - חסידות חב"ד
הוצאה
הוצאה קה"ת
תאריך הוצאה 1942 - ה'תש"ג
מספר עמודים 165
הוצאה בעברית
תרגום כן
סדרה
סדרת ספרים ספרי הרב מנחם מנדל שניאורסון מחב"ד
הספר הבא הגדת הרבי מחב"ד

ספר היום יום הוא לוח לימוד יומי שבו פתגמי חסידות המסודרים לפי לוח השנה של חסידות חב"ד. היום הראשון בשנה הוא ראש השנה לחסידות (י"ט בכסלו) והיום האחרון בשנה הוא י"ח בכסלו. בכל יום יש פתגם יומי שליקט רבי מנחם מנדל שניאורסון מתוך שיחות ואגרות ופתגמים ששמע מחותנו, רבי יוסף יצחק שניאורסון מליובאוויטש. זהו הספר הראשון שערך והוציא לאור.

מבנה הספר

הפתגמים כוללים קטעים קצרים של אמרות חסידיות והדרכות לחיי היום יום ולעבודת השם על פי דרך חב"ד. בעקבות החלטת חתנו יצא הספר בהוצאת קה"ת לקראת חודש כסלו ה'תש"ג ונקבע על ידי הרב יוסף יצחק ל"אור זרוע לחסידי חב"ד", ללמוד ממנו מדי יום, במקביל ללימוד היומי של החת"ת. לוח השנה בספר מתחיל מחג הגאולה י"ט בכסלו, הנחשב בחב"ד 'ראש השנה לחסידות'[1].

הספר, שרובו נכתב ביידיש, נדפס בכארבעים מהדורות, בעברית, אנגלית, ספרדית, צרפתית, רוסית, כתב ברייל ועוד. הספר מכיל גם מראי מקום לשיעורים היומיים בחת"ת וכמה ממנהגי חסידות חב"ד.

בשנת ה'תשמ"ט נדפס לראשונה התרגום לעברית של הספר. הוצאה מחודשת של הספר במהדורתו הרגילה נדפסה בשנת ה'תש"פ ולאחריה.

בדפוסים המאוחרים של הספר נוספו פתגמים שליקט הרבי מלובביץ' כשערך את הספר, ככל הנראה במטרה להדפיסם כחלק שני בסדרה. חלק זה נקרא היום יום - חלק שני[2].

בהקדמה לספר מופיעה סקירה בת כ-40 עמודים על אדמו"רי חב"ד הקרויה "שלשלת היחס", שבה מתוארים קורות חייהם, משפחתם, ספריהם ועוד. סקירה זו נכתבה גם היא בידי הרב יוסף יצחק[דרוש מקור]. לאחר שנתמנה רבי מנחם מנדל שניאורסון לאדמו"ר הוסיפו חברי מערכת אוצר החסידים את קורות חייו, בניסוח שקיבל את אישורו.

לימוד ודיוק בספר

חסידי חב"ד רבים נוהגים לקרוא וללמוד את הפתגם היומי מתוך הספר, החסידים מייחסים לספר דיוק רב ורמזים רבים הטמונים בכל פרטיו. הרב מיכאל אהרן זליגסון (ניו יורק) הוציא לאור שלשה ספרים הכוללים דיוקים וביאורים בספר.

לקריאה נוספת

  • מנחם מנדל קפלן, "סקירה מקיפה אודות לוח 'היום יום'", ועד תלמידי התמימים, תשס"ט, כפר חב"ד

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ מכתב מרבי שלום דובער שניאורסון, נדפס בראש הספר.
  2. ^ [1]


P literature.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ספרות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0