צמאה לך נפשי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

צמאה לך נפשי הוא ניגון חסידי המבטא כמיהה וגעגוע, מהידועים שבניגוני חב"ד והבולט מבין ניגוני הרבי מלובביץ'. הניגון מיוחס לפי מספר דעות לרבי שניאור זלמן מליאדי, האדמו"ר הראשון של חסידות חב"ד, הוא מוכר בגירסתו הנוכחית כפי שלימד רבי מנחם מנדל שניאורסון את חסידיו, ויש הטוענים כי הוא מלחין הניגון. במאה ה-21 יצא הניגון מגבולות החסידות והיווה שיר הכותרת של סדרת אלבומים מוזיקליים הקרויים צמאה.

היסטוריה

הניגון מיוחס לרבי שניאור זלמן מלאדי, אך לא ברור האם הוא עצמו חיבר את הניגון, לכן הניגון אינו נמנה עם עשרת ניגוניו המכונים "הניגונים המכוונים". מילות הניגון הם מן התהילים, פסוק המתפרש כמבטא כמיהה דתית:

צמאה לך נפשי, כמה לך בשרי, בארץ ציה ועייף בלי מים: כן בקודש חזיתיך לראות עוזך וכבודך

הניגון מוכר בגירסתו הנוכחית כפי שלימד הרבי מלובביץ' את חסידיו בשבת מברכים של חודש אייר ה'תשי"ד, מאז הניגון היה מושר בתכיפות בחצר הרבי. על הניגון אמר הרבי מלובביץ' כי שלושת חלקיו הראשונים מבטאים צימאון, והרביעי געגועים. הניגון מופיע בספר הניגונים - חב"ד (מספר קפ"א).

ב-2011 הופיע השיר באלבומו של ברי סחרוף, אתה נמצא כאן[1]. ב-2013 הופיע באלבום ניגון ומזמור של גד אלבז. ב-2015 הופיע באלבום צמאה בביצועו של אביתר בנאי והאלבום כולו נקרא בשמו של השיר.

השיר בוצע במהלך השנים על ידי אברהם פריד[2], חנן בן ארי, יעקב שוואקי, יצחק מאיר הלפגוט, אוהד מושקוביץ, רונה קינן, ישראל ורדיגר, דניאל זמיר, יונתן רזאל, עמיר בניון[3] ואחרים.

מלבד בחצר חסידות חב"ד מושר הניגון בפי רבנים וחסידויות שונות, וכן אצל ראשי ישיבות ליטאיים כהרב ברוך מרדכי אזרחי[4] וראשי ישיבת פוניבז'[5] ועוד.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0