צמאה לך נפשי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

צמאה לך נפשי הוא ניגון חסידי המבטא כמיהה וגעגוע, מהידועים שבניגוני חב"ד, והוא השיר המזוהה ביותר עם הרבי מלובביץ' והבולט מבין ניגוניו. ישנו ניגון נוסף בשם זהה גם הוא מניגוני הרבי מלובביץ' וניגוני חב"ד.

במאה ה-21 היוו שירי הכותרת של סדרת אלבומים מוזיקליים הקרויים צמאה.

אודות הניגון

את הניגון לימד הרבי מלובביץ' את חסידיו בשבת מברכים של חודש אייר ה'תשי"ד. הניגון מיוחס לפי מספר דעות לרבי שניאור זלמן מליאדי, האדמו"ר הראשון של חסידות חב"ד אך לא ברור האם הוא עצמו חיבר את הניגון, לכן הניגון אינו נמנה עם עשרת ניגוניו המכונים "הניגונים המכוונים". יש הטוענים כי הרבי מלובביץ' הוא מלחין הניגון. הניגון היה מושר בתכיפות בהתוועדויות בחצרו.

מילות הניגון הם מן התהילים, פסוק המתפרש כמבטא כמיהה של הנשמה למקור חוצבה:

צָמְאָה לְךָ נַפְשִׁי, כָּמַהּ לְךָ בְשָׂרִי, בְּאֶרֶץ צִיָּה וְעָיֵף בְּלִי מָיִם: כֵּן בַּקֹּדֶשׁ חֲזִיתִיךָ לִרְאוֹת עֻזְּךָ וּכְבוֹדֶךָ.

על הניגון אמר הרבי מלובביץ' כי שלושת חלקיו הראשונים מבטאים צימאון, והרביעי געגועים. הניגון מופיע בספר הניגונים - חב"ד מספר קפ"א (181).

מלבד בחסידות חב"ד הושר הניגון בפי רבנים וחסידויות שונות, ביניהם האדמו"ר מסאטמר, הרב ברוך מרדכי אזרחי[1], הרב אליעזר שלמה שיק[2], ראשי ישיבת פוניבז'[3] ועוד.

עיבודים מוזקליים

בשנת 1960 הופיע הניגון באלבום "ניגוני חב"ד" 1 של ניח"ח[4], ב־1996 הופיע השיר באלבום "האפ קאזאק" של אברהם פריד[5] ובאלבום "ניגוני בית אבא" של מרדכי בן-דוד ברצועת השיר "התוועדות"[6], ב-2011 הופיע השיר באלבומו של ברי סחרוף, אתה נמצא כאן[7]. ב-2013 הופיע באלבום ניגון ומזמור של גד אלבז. ב-2015 הופיע באלבום צמאה 1 בביצועו של אביתר בנאי[8] והאלבום כולו נקרא בשמו של השיר. ב-2019 יצא באלבום של יעקב שוואקי במחרוזת חב"ד[9].

השיר בוצע במהלך השנים על ידי חנן בן ארי, שולי רנד[10], יצחק מאיר הלפגוט, אוהד מושקוביץ, רונה קינן, ישראל ורדיגר, דניאל זמיר, יונתן רזאל, אמיר דדון, עמיר בניון ב-2016 עם ברי סחרוף[11], ב-2018 ללא מילים מעובד על ידי דורון טויסטר[12] וכן ב-2020 עם תזמורת ירושלים מזרח ומערב[13] ואחרים.

צמאה השני - שיר נוסף באותו שם

ישנו ניגון נוסף בשם זהה (פריט Q65342955 בוויקינתונים), שגם אותו לימד הרבי מלובביץ'[14], רובו מילים שונות, באוקראינית. הניגון מופיע בספר הניגונים - חב"ד מספר ק"א (101) וכן מספר קצ"ו (196).

מילות השיר: ”צָמְאָה לְךָ נַפְשִׁי, כָּמַהּ לְךָ בְשָׂרִי, עֵיי טִי דוּרין מַארקוֹ, שטָֹא טִי יֶעדִיש נַאַיֶר מַרקוֹ, ניֵע קופְּלַאיֵיֶש, ניֵע פּרוֹדַאיֶיש, טָאלקַא רוֹבִּישׁ סוַואַרקָו” (חלק הראשוני: ספר תהלים, פרק ס"ג, פסוק ב'; חלקו העיקרי בשפה האוקראינית) שתרגומו: "צמאה לך נפשי כמה לך בשרי, היי אתה מרקו [=שם אדם] השוטה, מדוע באת לשוק ללא תכלית, לא קנית ולא מכרת - רק חוללת מהומות"

הניגון מושר גם בחצרות חסידיות שונות כגון ויזניץ[15], תולדות אהרן, סאטמר, צאנז[16], סאסוב ונדבורנה. הופיע באלבום "ניגוני חב"ד 1" של ניח"ח בתחילת שנות ה-60 של המאה ה-20[17], ב־1998 הופיע השיר באלבום ניגון הבעש"ט[18] של אברהם פריד, ב־2015 באלבום צמאה 1 בביצוע ברי סחרוף והתזמורת העממית ועוד. כגרסת כיסוי הופיע בשנת 2014 באלבום 'אהבה רבה' של ברי סחרוף והתזמורת העממית[19]

בוצע גם על ידי ליפא שמלצר[20], שולי רנד עם אביתר בנאי, וחיליק פרנק[21] התזמורת העממית[22] ועוד[23].

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ "צמאה לך נפשי" מפי ראש הישיבה הליטאי באתר שטורעם
 2. ^ צמאה לך נפשי ביוטיוב
 3. ^ ניגוני חב"ד קדושים וטהורים בישיבת פונוביץ' הקדושה במוצאי שמחת תורה ביוטיוב
 4. ^ הניגון באתר חב"ד אורג קובץ צליל
 5. ^ צמאה לך נפשי בביצוע אברהם פריד - הילד זה אברהם פריד עצמו בהיותו ילד בן 9 בשנת 1968
 6. ^ רצועת "התוועדות", דקה 0:24, מרדכי בן דוד.
 7. ^ צמאה לך נפשי בביצוע ברי סחרוף
 8. ^ אביתר בנאי - צמאה לך נפשי, אלבום צמאה 1 ובערוץ של אביתר בנאי
 9. ^ קטע קטן ניתן לשמוע בפרומו Those Were The Days 2 💿 Audio Preview בקטע חב"ד דקה 2:44 - (שוואקי מפתיע: אלבום חדש עם מחרוזת ניגוני חב"ד ■ טעימה ראשונה, web.archive.org, ‏2019-12-12)
 10. ^ ברי סחרוף ושולי רנד - צמאה לך נפשי - מגדל דוד 9.9.2014 וכן במופע צמאה בשנת תשע"ה: "צמאה לך נפשי" שולי רנד ואביתר בנאי יט כסליו תשע"ה
 11. ^ עמיר בניון וברי סחרוף - צמאה לך נפשי
 12. ^ צמאה לך נפשי, דורון טויסטר, אלאור ולנר וגבריאל שוראקי
 13. ^ צמאה לך נפשי ביוטיוב
 14. ^ הרבי מלובביץ' מסביר את הניגון צמאה השני
 15. ^ צמאה לך השני, בויזניץ ו[https://www.youtube.com/watch?v=xZxCYRGSrcs עוד אחד ועוד עם חסידות קרעשנעף
 16. ^ צמאה השני בחתונת צאנז
 17. ^ צמאה השני, ניח"ח, באתר חב"ד אורג
 18. ^ צמאה, צמאה ביוטיוב
 19. ^ התזמורת העממית & ברי סחרוף • צמאה לך נפשי השני
 20. ^ צמאה השני, ליפא שמלצר
 21. ^ צמאה לך נפשי השני בביצוע אביתר בנאי, שולי רנד, חיליק פרנק
 22. ^ בביצוע נפרד מצמאה בשנת 2012, צמאה לך השני, התזמורת העממית, (4 דקות ראשונות)
 23. ^ למשל על ידי מקהלת מלכות צמאה השני עם מילות פתיח הסבר על הניגון.


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0