רבי דוד בידרמן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף דוד בידרמן)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:אישיות רבנית

פרמטרים [ מספר בשושלת, הבא ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

רבי דוד לעלוב'ר
רבי דוד בידרמן
David of lelov.jpg
מצבת קברו
לידה ה'תק"ו
פטירה ז' בשבט ה'תקע"ד
מקום קבורה לעלוב
מקום מגורים לעלוב
מקום פעילות פולין
השתייכות לעלוב
רבותיו רבי אלימלך מליז'נסק, רבי יעקב יצחק הורוביץ מלובלין, המגיד מקוז'ניץ
בת זוג חנה
צאצאים רבי משה, רבי נחמיה, רבי אביגדור
קברו של רבי דוד מללוב כיום

רבי דוד בידרמן (ה'תק"ו[1]ז' בשבט ה'תקע"ד) היה האדמו"ר המייסד של החצר החסידית לעלוב.

ביוגרפיה

נולד לרב שלמה צבי ולמלכה[2] וגדל במשפחה שהתנגדה לחסידות. למרות זאת, נמשך בצעירותו לחסידות.

הרב בידרמן נחשב לדמות עממית. נהג להתבודד. התפרסם כמי שהדגיש את ערך אהבת ישראל. הפולקלור החסידי מספר כי לאחר נישואיו החזיק בבעלותו חנות קטנה לממכר מלח, שהייתה פתוחה מדי יום לשעה קלה, שהספיקה לו למחייתו, ולאחר מכן היה סוגרה, מחשש שמא יפגע בפרנסת מתחריו[3]. כן נודע בחמלתו על בעלי חיים, ומסופר שבעת היריד היה הולך להשקות את הסוסים הצמאים שבעליהם היו עסוקים בשוק. מסופר כי אמר פעם לעגלון שהכה את סוסו כי לאחר מיתתו הסוס יתבע אותו לדין בבית דין של מעלה: "האם לא תבוש לעמוד בדין עם סוס?!".

ידוע כמי שקירב את רבי יעקב יצחק מפשיסחה לתנועת החסידות, ובהמשך אף השתדך איתו, כשבנו רבי משה נעשה לחתנו של רבי יעקב יצחק. אחד מתלמידיו הידועים היה הרופא שהפך לרבי - ד"ר חיים דוד ברנהרד מפיוטרקוב שרבי דוד החזירו בתשובה ולימים הפך לאדמו"ר. בין תלמידיו נודעו גם רבי יצחק מווארקא, רבי ישעיה מפשדבורז' ורבי חנוך מוורשה בעל יסוד אמונה.

הרב דוד בידרמן לא חיבר ספר. מעט מדברי תורתו מובא בספרי חסידות שונים. הסיפורים והאגדות עליו כונסו בספר "מגדל דוד" (פיוטרקוב ה'תר"צ) וכן בספרים "ליקוטי דברי דוד", "קודש הילולים" ו"פרי קודש הילולים". תולדותיו מובאות בספר "תפארת בית דוד". מחבר שלושת הספרים הוא הרב משה יאיר וינשטוק.

אחרי נפילת מסך הברזל בפולין אותר וחודש הקבר (בתמונה) וחודשה העלייה לרגל אליו. בשנים האחרונות יוצאות טיסות צ'ארטר מישראל לקראת יום היארצייט כדי לעלות לקברו.

צאצאיו:
  • בנו רבי משה בידרמן מלעלוב.
  • בנו רבי נחמיה בידרמון מביכוב.
  • בנו רבי אביגדור בידרמן.
  • חתנו רבי מאיר קרקובסקי.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ הדעות חלוקות בנוגע למקום לידתו. יש אומרים ביאלה - כפר קטן הסמוך ללעלוב, ויש אומרים שהיה זה בכפר פראדלא הסמוך לעיר שטוקטשין.
  2. ^ רבי דוד בידרמן מללוב באתר אהלי צדיקים
  3. ^ בספר מגדל דוד (עמוד י"א) מסופר שפעם כאשר בא בבוקר וראה שחנותו של המתחרה עדיין סגורה מיהר להקיצו באמרו: "מהר, הלא הקונים מתחילים כבר לבוא, מה לך ישן?".


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0