המכלול:תמונה נבחרת

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תמונה נבחרת הוא פרויקט להצגת קטעי מידע ועובדות מעניינות בעמוד הראשי של המכלול. קטעי "תמונה נבחרת" הם קוריוזים המתחברים לערכי המכלול. לעיתים הקטעים משובצים בתאריך מסוים בשנה, גם במקרה כזה הקוריוז אינו קשור בהכרח לתאריך שבו אירע, אלא לתאריך שבו הוא מוצג בעמוד הראשי של המכלול. לדיונים אודות החלפת הידיעות והצעות לידיעות חדשות, גשו לאחראי המיזם.

שימו לב: עורכים חדשים מתבקשים שלא לערוך את פסקאות "תמונה נבחרת". פסקאות אלו מופיעות, בסופו של דבר, בעמוד הראשי, ועל כן רצוי להשאירן למשתמשים הוותיקים המכירים מקרוב את נוהלי העבודה.


תמונות נבחרות
              אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר


ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר


ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר


מאי
1 במאי 2022
ל' בניסן ה'תשפ"ב
הטגואן הוא מין יחיד בסוגו ובמשפחתו בסדרת השקנאים. זהו עוף קטן החי בקרבת ביצות ומקווי מים.

הטגואן הוא מין יחיד בסוגו ובמשפחתו בסדרת השקנאים. זהו עוף קטן החי בקרבת ביצות ומקווי מים בחצי האי ערב, באפריקה ובאי מדגסקר. לעיתים מצוי גם בחופים סלעיים. הוא קרוב רחוק של השקנאים ושל האנפות. המין הקרוב אליו ביותר הוא המנעלן.


עריכה - תבנית - שיחה


2 במאי 2022
א' באייר ה'תשפ"ב
אל קפיטן הוא מונולית עשוי גרניט הממוקם בפארק הלאומי יוסמיטי שבמדינת קליפורניה בארצות הברית. המונולית מתנשא לגובה של 1,089 מטר ונחשב למצוק האנכי הגדול בעולם.

אל קפיטן הוא מונולית עשוי גרניט הממוקם בפארק הלאומי יוסמיטי שבמדינת קליפורניה בארצות הברית. נחשב לאחד מיעדי הטיפוס וקפיצות הבסיס המאתגרים והפופולרים בעולם. המונולית מתנשא לגובה של 1,089 מטר ונחשב למצוק האנכי הגדול בעולם.


עריכה - תבנית - שיחה


3 במאי 2022
ב' באייר ה'תשפ"ב
צבוע נקוד בשמורת נגורונגורו. הצבוע הנקוד, הוא מין צבוע יחיד בסוגו והצבוע הגדול ביותר במשפחת הצבועיים.

צבוע נקוד בשמורת נגורונגורו. הצבוע הנקוד, הוא מין צבוע יחיד בסוגו והצבוע הגדול ביותר במשפחת הצבועיים. הוא גם היונק בעל הלסתות העוצמתיות ביותר וכוח הנשיכה החזק ביותר. הוא מגרש ברדלסים, נמרים וזאבים טלואים מטרפם, ואף לביאות במצבים בהם מספרם גדול פי ארבעה ממספר הלביאות. במצבים כאלה הם יכולים ליצור עליונות ולגרום להסתלקותן.


עריכה - תבנית - שיחה


4 במאי 2022
ג' באייר ה'תשפ"ב
נמייה דקה שחורת זנב הוא טורף ממשפחת הנמייתיים, החי ברחבי אפריקה שמדרום לסהרה בעיקר בערבות עשב וסוואנות.

נמייה דקה שחורת-זנב הוא טורף ממשפחת הנמייתיים, החי ברחבי אפריקה שמדרום לסהרה בעיקר בערבות עשב וסוואנות. נמיות אלו פעילים בעיקר ביום וניזונים מחרקים או עכבישים ומכרסמים וזוחלים קטנים.


עריכה - תבנית - שיחה


5 במאי 2022
ד' באייר ה'תשפ"ב
כלנית מצויה היא מין של פרח גאופיט רב שנתי. הכלנית ידועה בפרחיה האדומים היפים.

כלנית מצויה היא מין של פרח גאופיט רב שנתי. הכלנית ידועה בפרחיה היפים, ופורחת במספר צבעים: אדום, לבן, כחול, סגול וורוד. בארץ ישראל פורחת הכלנית בחורף ובאביב, מהצפון ועד הנגב הצפון מערבי. הכלנית היא הפרח האהוב ביותר על הישראלים וב-2013 נבחרה לפרח הלאומי של מדינת ישראל.


עריכה - תבנית - שיחה


6 במאי 2022
ה' באייר ה'תשפ"ב
צפיר הקורדילרים הוא הוא מין של פרסתן גדול דמוי עז החי באזורים הררים של צפון אמריקה.

צפיר הקורדילרים הוא מין של פרסתן גדול דמוי עז החי באזורים הררים של צפון אמריקה. גופו הארוך של הצפיר נתמך על ידי רגליים שריריות וחזקות, ופרסות גדולות וחדות המותאמות לטיפוס באזורים הרריים. צפיר זה מסוגל לטפס בקלות על מדרונות תלולים בזווית של 60 מעלות ויותר. הפרווה עוזרת לצפיר לעמוד בפני מזג האוויר הקפוא בהרים, וכן בטמפרטורות נמוכות עם רוחות של 50 מעלות מתחת לאפס.


עריכה - תבנית - שיחה


7 במאי 2022
ו' באייר ה'תשפ"ב
שרקרק ארגמני הוא מין שרקרק מסדרת הכחלאים החי בערבות אפריקה.

שרקרק ארגמני הוא מין שרקרק מסדרת הכחלאים החי בערבות אפריקה. השרקרקים מקננים על אבני חול או עפר בגדות נהר ושפכי נהרות, בהם הם מתקבצים בלהקות גדולות ויוצרים, על ידי קדיחה עם מקורם הארוך, מחילה ארוכה ובה הנקבה מטילה 2-5 ביצים מוגנות מטורפים.


עריכה - תבנית - שיחה


8 במאי 2022
ז' באייר ה'תשפ"ב
הזהרון הוא דג טורף ארסי ממשפחת העקרבנוניים. רוב מיני הזהרון מאופיינים בפסים לרוחב הגוף בצבעים לבן, אדום וכתום.

הזהרון הוא דג טורף ארסי ממשפחת העקרבנוניים, שנפוץ בעיקר במימי האוקיינוס השקט. כמו כן, הוא נפוץ בים האדום ובמפרץ אילת. רוב מיני הזהרון מאופיינים בפסים לרוחב הגוף בצבעים לבן, אדום וכתום. הזהרון ניזון מדגים קטנים, אליהם הוא מתקרב בשחייה איטית, ובולע אותם תוך הסתערות ופתיחת פיו. הוא פעיל בשעות אחר-הצהריים המאוחרות ובלילה, ובשעות היום מסתתר בשקעים מוצלים.


עריכה - תבנית - שיחה


9 במאי 2022
ח' באייר ה'תשפ"ב
גדי של יעל איברי, מין של פרסתן בינוני בסוג יעל החי באזורים ההררים של חצי האי האיברי.

גדי של יעל איברי, מין של פרסתן בינוני בסוג יעל החי באזורים ההררים של חצי האי האיברי. הוא תואר מדעית לראשונה בשנת 1838 על ידי הזואולוג השווייצרי היינריך רודולף שינץ (Schinz). זהו מין חשוב לציד בספרד, וציידים רבים נוהגים להגיע להרים כדי לצוד אותו.


עריכה - תבנית - שיחה


10 במאי 2022
ט' באייר ה'תשפ"ב
ראשו של עיט שמש, מין בסוג עיט.

ראשו של עיט שמש, מין בסוג עיט. מין זה נפוץ בעיקר ממזרח אירופה ומהבלקנים מזרחה עד מרכז אסיה. העוף דומה לעיט זהוב, אך זנבו קצר יותר וכנפיו רחבות יותר.


עריכה - תבנית - שיחה


11 במאי 2022
י' באייר ה'תשפ"ב
דוכן פירות יבשים בשוק של מרקש. שוּקי העיר מרקש הם מהססגוניים במרוקו ובעולם.

דוכן פירות יבשים בשוק של מרקש. שוּקי העיר מרקש הם מהססגוניים במרוקו ובעולם. מאות ואלפי סמטאות, המחולקות לרבעים על פי עיסוק, הופכות את העיר העתיקה לשוק אחד, חי ותוסס. רבות מהחנויות הן בתי המלאכה עצמם. השוק חב את ססגוניותו להיסטוריה של העיר ולהשפעות התרבותיות של המדינה. המיקום, בין אירופה לסהרה, על סף אחד ממעברי הרי האטלס, הביא לעיר שיירות רבות, שגרמו להתפתחות תעשייה שלמה לסיפוק צורכי שיירות מחד, ולמסחר ער בסחורות מאידך.


עריכה - תבנית - שיחה


12 במאי 2022
י"א באייר ה'תשפ"ב
היפופוטם (בוגר וגור) ותנין יאור זה לצד זה במקווה מים בזמביה שבאפריקה.

היפופוטם (בוגר וגור) ותנין היאור זה לצד זה במקווה מים בזמביה שבאפריקה. בין התנין וההיפופוטם, שלעיתים קרובות חולקים מקווי מים כגון נהרות, אגמים ובורות מים, שוררת מערכת יחסים מתוחה שלא אחת כוללת עימותים אלימים והריגה הדדית. היפופוטם בוגר למעשה חסין מטריפה על ידי תנינים בשל גודלו הרב, ובכוחו אף להרוג תנינים, אך גורי היפופוטמים לעיתים נטרפים על ידי תנינים גדולים.


עריכה - תבנית - שיחה


13 במאי 2022
י"ב באייר ה'תשפ"ב
יאק בנפאל. היאק הוא מין של פר במשפחת הפריים, בהמת משא טיבטית ארוכת שיער. היאק הוא מהגדולים שבפריים, גובהו הממוצע של הזכר 2.22 מ' ומשקלו 1,000 ק"ג.

יאק הבית בנפאל. היאק הוא מין של פר במשפחת הפריים, בהמת משא טיבטית ארוכת שיער. היאק הוא מהגדולים שבפריים, גובהו הממוצע של הזכר 2.22 מ' ומשקלו 1,000 ק"ג. הוא חיה חשובה ביותר בשביל תושבי טיבט, המשתמשים בבשרו למאכל, בחלבו לשתייה, בעורו להכנת אוהלים ובצמרו ללבושים.


עריכה - תבנית - שיחה


14 במאי 2022
י"ג באייר ה'תשפ"ב
צבי תומסון זכר בפארק הלאומי סרנגטי שבאפריקה.

צבי תומסון זכר בפארק הלאומי סרנגטי שבאפריקה. צבי תומסון הוא מין אנטילופה בינונית ממשפחת הפריים המצויה בקניה וטנזניה, ואחד ממיני הצבאיים המוכרים והנפוצים ביותר. הוא מסוגל לרוץ במהירות של כ-80 קמ"ש ואויבו העיקרי הוא הברדלס.


עריכה - תבנית - שיחה


15 במאי 2022
י"ד באייר ה'תשפ"ב
אִירוּס נַצְרָתִי או אִירִיס נַצְרָתִי הוא אחד המינים בסקציית אירוסי ההיכל, בתת-סוג הסוג אירוס אירוס.

אִירוּס נַצְרָתִי או אִירִיס נַצְרָתִי הוא אחד המינים בסקציית אירוסי ההיכל, ממשפחת אירוסיים, סוג אירוס. האירוס הנצרתי מצוי בארץ ישראל בהרי נצרת, גבעת המורה בהרי נפתלי ולרגלי הר החרמון. ככל שאר אירוסי ההיכל, נצרתי הוא פרח מוגן.


עריכה - תבנית - שיחה


16 במאי 2022
ט"ו באייר ה'תשפ"ב
צבי ג'ירפי זכר, אוכל מענפי עץ השיטה בקניה. כפי שמרמז שמו, התכונה הבולטת ביותר שלו היא צווארו הארוך שמזכיר מאוד את הג'ירף, והצבי מסתייע בו כדי להגיע לענפים גבוהים על מנת לאכול מהם.

צבי ג'ירפי זכר, אוכל מענפי עץ השיטה בקניה. הצבי הג'ירפי הידוע גם כג'רנוק, הוא בעל חיים משבט אנטילופות ערבה שבתת-משפחת צבאיים המהווה מין יחיד בסוגו. כפי שמרמז שמו, התכונה הבולטת ביותר שלו היא צווארו הארוך שמזכיר מאוד את הג'ירף, והצבי מסתייע בו כדי להגיע לענפים גבוהים על מנת לאכול מהם. בעל חיים נוסף הדומה לו מבחינה זאת הוא הסוג צבי קלארק.


עריכה - תבנית - שיחה


17 במאי 2022
ט"ז באייר ה'תשפ"ב
כבש גדול קרניים זכר, בפארק הלאומי ג'ספר שבקנדה.

כבש גדול קרניים זכר, בפארק הלאומי ג'ספר שבקנדה. כבש גדול קרניים הוא מין כבש בר בתת-משפחת היעלים, המצוי ברכסי ההרים במדינות אמריקה הצפונית. שמו ניתן לו עקב קרניו הגדולות והכבדות שמשמשות את הזכרים בהיאבקויות שלהם. בקרניים יש חללים המרככים את עוצמת המכה ומונעים מהכבש לקבל זעזוע מוח.


עריכה - תבנית - שיחה


18 במאי 2022
י"ז באייר ה'תשפ"ב
תבנית:תמונה נבחרת 18 במאי 2022 עריכה - תבנית - שיחה


19 במאי 2022
י"ח באייר ה'תשפ"ב
תבנית:תמונה נבחרת 19 במאי 2022 עריכה - תבנית - שיחה


20 במאי 2022
י"ט באייר ה'תשפ"ב
תבנית:תמונה נבחרת 20 במאי 2022 עריכה - תבנית - שיחה


21 במאי 2022
כ' באייר ה'תשפ"ב
תבנית:תמונה נבחרת 21 במאי 2022 עריכה - תבנית - שיחה


22 במאי 2022
כ"א באייר ה'תשפ"ב
תבנית:תמונה נבחרת 22 במאי 2022 עריכה - תבנית - שיחה


23 במאי 2022
כ"ב באייר ה'תשפ"ב
תבנית:תמונה נבחרת 23 במאי 2022 עריכה - תבנית - שיחה


24 במאי 2022
כ"ג באייר ה'תשפ"ב
תבנית:תמונה נבחרת 24 במאי 2022 עריכה - תבנית - שיחה


25 במאי 2022
כ"ד באייר ה'תשפ"ב
תבנית:תמונה נבחרת 25 במאי 2022 עריכה - תבנית - שיחה


26 במאי 2022
כ"ה באייר ה'תשפ"ב
תבנית:תמונה נבחרת 26 במאי 2022 עריכה - תבנית - שיחה


27 במאי 2022
כ"ו באייר ה'תשפ"ב
תבנית:תמונה נבחרת 27 במאי 2022 עריכה - תבנית - שיחה


28 במאי 2022
כ"ז באייר ה'תשפ"ב
תבנית:תמונה נבחרת 28 במאי 2022 עריכה - תבנית - שיחה
29 במאי 2022
כ"ח באייר ה'תשפ"ב
תבנית:תמונה נבחרת 29 במאי 2022 עריכה - תבנית - שיחה
30 במאי 2022
כ"ט באייר ה'תשפ"ב
תבנית:תמונה נבחרת 30 במאי 2022 עריכה - תבנית - שיחה
31 במאי 2022
א' בסיוון ה'תשפ"ב
תבנית:תמונה נבחרת 31 במאי 2022 עריכה - תבנית - שיחה
תמונות נבחרות
              אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר


ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר


ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר