בצלאל סמוטריץ'

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בצלאל סמוטריץ'
Smotrich.jpg
לידה י' באדר ה'תש"מ (גיל: 41)
מדינה ישראלישראל  ישראל
מפלגה
סיעה
שר התחבורה והבטיחות בדרכים ה־33
בממשלה ה־34
23 ביוני 201917 במאי 2020
(47 שבועות ויום)
תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו
חבר הכנסת
31 במרץ 2015–מכהן
(6 שנים ו־28 שבועות)
כנסות ה־2024
תפקידים נוספים
סמוטריץ' עם שגריר ארצות הברית בישראל, דייוויד פרידמן והרב דוד פנדל בעת ביקורו של השגריר בישיבת ההסדר של שדרות, אוקטובר 2017

בצלאל יואל סְמוֹטְרִיץ' (נולד ב-27 בפברואר 1980, י' באדר ה'תש"מ) הוא יושב ראש מפלגת האיחוד הלאומי - תקומה וחבר הכנסת מאז הכנסת העשרים. בממשלה השלושים וארבע כיהן כשר התחבורה.

לפני כניסתו לחיים הפוליטיים שימש מנהל הפעילות של תנועת רגבים ומנהל ישיבת קדומים. עורך דין בהכשרתו.

קורות חיים

נולד בחיספין שברמת הגולן וגדל בבית אל. אביו הוא הרב חיים ירוחם סמוטריץ'[1], רב המושב בית יתיר ור"מ בישיבת ניר קריית ארבע.

למד בישיבת ירושלים לצעירים, בישיבת מרכז הרב ובישיבה הגבוהה בקדומים. במקביל למד לתואר ראשון במשפטים בקריה האקדמית אונו וסיים בהצטיינות[2]. לאחר מכן למד לתואר שני במשפט ציבורי ובינלאומי באוניברסיטה העברית בירושלים, אך לא השלים לימודיו אלה.

בגיל 28 התגייס לצה"ל ושירת במשך שנה וארבעה חודשים[2] כעוזר ראש זירת מרכז בחטיבת המבצעים של המטה הכללי[3].

מורי דרכו הם הרב יצחק בן שחר ואביו[4].

פעילות ציבורית

בשנת 2005, בעת פעולות המחאה נגד תוכנית ההתנתקות, נעצר על ידי השב"כ עם ארבעה פעילי ימין נוספים והוחזק בכלא שקמה במשך שלושה שבועות ושלושה שבועות נוספים במעצר בית, בחשד לחסימת כבישים[5]. לא הוגש נגדו כתב אישום. ב-2015, כשנכלל ברשימת המועמדים בבחירות לכנסת העשרים, נטען כי החשד שבגינו נעצר עשר שנים קודם לכן היה "החזקת 700 ליטר דלק כדי לפגוע בתשתיות ולמנוע את הפינוי"[6]. סמוטריץ' הכחיש כי נחשד באחזקת דלק ואמר שחסימת כבישים היא אקט דמוקרטי מקובל בישראל[7]. לדבריו, הוא היה אז רכז כוח אדם במועצת יש"ע, ומטרת המעצר והחקירות הקשות בשירות הביטחון הכללי הייתה למנוע צעדת המונים לעבר גוש קטיף שעלולה הייתה לשתק את החיים במדינה[8].

בנובמבר 2006 נמנה עם מארגני "מצעד העוז והענווה", שבו צעדו כ-200 איש בלוויית בהמות וכלבים במחאה על מצעד הסוטים. באמצעי התקשורת כונתה המחאה "מצעד הבהמות"[9]. כשנשאל על הנושא ב-2015 אמר שהוא מתחרט על המצעד. עמדתו נגד הסוטים נותרה בעינה.

ב-2006 נמנה עם מייסדי עמותת "רגבים" ושימש כמנהל הפעילות שלה. התמנה למנהל ישיבת קדומים ונמנה עם מייסדי איגוד הישיבות הגבוהות. שימש נציג ציבור במליאת מועצת העיתונות, חבר הנהלה בישיבת בני חיל ובתנועת קוממיות, בגרעין החינוכי בנתניה וחבר בוועדה הציבורית שליד מכון אמת. לקראת הבחירות לכנסת השמונה עשרה שנערכו בשנת 2009, שובץ במקום התשיעי ברשימת האיחוד הלאומי (במסגרת מפלגת תקומה), ובהתאם לחוק הבחירות לכנסת שוחרר לשלושה חודשים משירותו בצה"ל, ולאחריהם חזר להשלים את שירותו[10]. המפלגה זכתה בארבעה מנדטים, וסמוטריץ' לא נכנס לכנסת[11].

פעילות פוליטית

בעקבות הישג רשימת "הציונות הדתית" בבחירות לכנסת העשרים וארבע.

בשנת 2015, לקראת הבחירות לכנסת העשרים, הוצב במקום התשיעי ברשימת הבית היהודי, לאחר שנבחר על ידי מרכז האיחוד הלאומי – תקומה למקום השני שהוקצה לה ברשימה. בעקבות פטירתו של השר אורי אורבך קודם סמוטריץ' למקום השמיני ברשימה ונבחר לכנסת. הוא מונה לסגן יושב ראש הכנסת ולחבר בוועדת הכספים ובוועדת הפנים והגנת הסביבה.

ב-14 בינואר 2019, לקראת הבחירות לכנסת העשרים ואחת, גבר סמוטריץ' על השר אורי אריאל ונבחר במרכז מפלגת האיחוד הלאומי – תקומה ליו"ר המפלגה[12][13].

לקראת אותן בחירות הגיעה מפלגת האיחוד הלאומי – תקומה להסכם על ריצה משותפת עם הבית היהודי ועוצמה יהודית, במסגרת איחוד מפלגות הימין. על פי ההסכם הוצב סמוטריץ' במקום השני ברשימה לכנסת, אחרי יו"ר הבית היהודי הרב רפי פרץ. עוד הוסכם כי תינתן לו הזכות לבחור ראשון מבין התפקידים שיתקבלו במסגרת ההסכם הקואליציוני, ושאם תקבל הסיעה רק תפקיד שר אחד, יכהנו בו שניהם ברוטציה. הסכם זה נשמר גם לקראת הבחירות לכנסת העשרים ושתיים, אז רצו הבית היהודי והאיחוד הלאומי עם הימין החדש, במסגרת רשימת ימינה.

ב-23 ביוני 2019 מונה לשר התחבורה ה-33 ולחבר הקבינט המדיני ביטחוני, במסגרת ממשלת המעבר[14].

כשר התחבורה הוחל במהלך כהונתו מיזם נתיב פלוס שבמסגרתו הוקצו בכביש החוף ובנתיבי איילון נתיבי נסיעה קיימים לטובת רכבי תחבורה ציבורית וכלי רכב פרטיים עם לפחות נוסע אחד או שניים מלבד הנהג[15]. כמו כן האיץ סמוטריץ' את חשמול הרכבת בקו המהיר מירושלים לתל אביב[16] וכן החל בסלילת מסילת רכבת בין תחנת הרכבת הראשונים בראשון לציון למודיעין-מכבים-רעות[17].

לקראת הבחירות לכנסת העשרים וארבע הכריז סמוטריץ' על שינוי שם מפלגת "האיחוד הלאומי – תקומה" ל"הציונות הדתית" וסמלה של המפלגה הוחלף בהתאם[18]. הוא חתם על הסכם של ריצה ברשימה משותפת במסגרת בלוק טכני עם מפלגות עוצמה יהודית ונעם[19]. הרשימה קיבלה בבחירות 6 מנדטים, מתוכם ארבעה ממפלגתו של סמוטריץ, שאליהם הצטרף גם אופיר סופר ששוריין ברשימת הליכוד.

חקיקה

במהלך הכנסת העשרים העביר סמוטריץ' כיוזם ראשון שתים עשרה הצעות חוק[20], והיה משיאני החקיקה של הכנסת[21]. בהן:

עמדותיו

הסכסוך הישראלי–פלסטיני

בצלאל סמוטריץ' יחד עם הרב זלמן מלמד והרב יעקב שפירא, בשמחת בית השואבה בישיבת מרכז הרב תשע"ט

עמדתו המדינית היא שהתנועה הלאומית הפלסטינית הוקמה מלכתחילה כמתנגדת לציונות והיא שוללת את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית. שתי השאיפות הלאומיות אינן יכולות לחיות זו לצד זו בשלום, ולכן, לדבריו, דחו הפלסטינים את הצעות השלום הישראליות[29].

סמוטריץ' סבור כי מדיניות ההרתעה של ישראל צריכה להשען על "מאזן אימה" בעזרת סנקציות והפעלת כוח, כמו הריסות בתים וגירוש משפחות מחבלים, וכן גילוי "אפס סובלנות מול אירועים שוחקי הרתעה", כגון הכאת קצין צה"ל בידי עהד תמימי[30]. לכן הוא הביע צער על שתמימי לא נורתה בברך בעת האירוע[31]. בדצמבר 2018, בעקבות פיגוע הירי בצומת עפרה ופיגוע הירי בגבעת אסף, הצטרף סמוטריץ' לקריאה למתנחלים לחסום באותו הערב את הכביש לתנועת פלסטינים[32].

לאחר שמפכ"ל המשטרה קובי שבתאי אמר, בהתייחסו למהומות בלוד שאירעו כחלק מהמהומות בישראל ברמדאן 2021, שאין חלוקה מצידו בין יהודים וערבים, אלא טרורסטים משני הצדדים שצריך לטפל בהם. תקף אותו סמוטריץ: "הבעיה היא שהמפכ"ל יורק בפרצופם של אזרחי ישראל ומדבר כמו מהאו"ם על סימטריה בין שני הצדדים, יש התקוממות לאומנית של ערבי ישראל שמשתפים פעולה כגיס חמישי עם האויבים שלנו בחמאס, אתה צריך לדחוף לוועדת חקירה - למה המפכ"ל מדבר כך? למה לקח כל כך הרבה זמן לגייס כוחות? ערבי ישראל הם אזרחים אבל מה לעשות יש להם הזדהות עם האויב"[33].

ביחס לבעיית הנשק הבלתי-חוקי בציבור הערבי, המשמש רבות לאלימות, סבור סמוטריץ ש"אי אפשר להצליח לטפל בתופעה של נשק בלתי חוקי בכלים הרגילים וחייבים לייצר הגדרה אחרת של המציאות. יש כאן כפירה בריבונות של המדינה וצריך לומר שמדובר במכת מדינה. צריכים כאן מנהיגות ולא לשים פלסטרים ולייצר סט כלים אחר לממשלה"[34].

תוכנית ההכרעה

בספטמבר 2017 פרסם סמוטריץ' את "תוכנית ההכרעה" – תוכנית לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני, שאותה הגדיר "התכנית היחידה שמבוססת על הכרעת הסכסוך ולא על שימורו בעצימות משתנה"[29]. ועידת המפלגה של האיחוד הלאומי - תקומה אישרה את התכנית באותו חודש[35].

התכנית מבוססת על מספר הנחות יסוד:

 1. העם הפלסטיני אינו אלא תנועת נגד לתנועה הציונית, זוהי מהותו וזכות קיומו (בניגוד למדינות ערב אחרות).
 2. כפועל יוצא, התנועה הלאומית הפלסטינית לא תשלים לעולם עם קיומה של מדינת ישראל בגבולות כל שהם, כל עוד תאמין באפשרות לממש את שאיפותיה הלאומיות בארץ ישראל.
 3. "השאיפות הלאומיות של העם היהודי ושל ערביי ארץ ישראל סותרות. לא ניתן ליישב אותן ולאפשר לשתיהן לדור בכפיפה אחת".
 4. הטרור אינו נובע מיאוש, אלא מתקווה להכניע את מדינת ישראל.
סמוטריץ' עם האדמו"ר מביאלא
ח"כ בצלאל סמוטריץ' במעונו של האדמו"ר מביאלא בית שמש, לברכה והתייעצות בעניינים העומדים על הפרק

לפי התכנית, שלום בר-קיימא יושג באמצעות פירוק הרשות הפלסטינית, החלת הריבונות הישראלית בכל יהודה ושומרון, הקמת יישובים יהודיים רבים ביהודה ושומרון ועידוד מאות אלפי תושבים לעבור לשם.

לפי התכנית, לפלסטינים תושבי יהודה ושומרון יוצע לחיות תחת השלטון הישראלי במעמד של תושבים, ולנהל חיים מוניציפלי במנהלות אזוריות נטולות מאפיינים לאומיים, שייבחרו בבחירות דמוקרטיות. האזורים הם: חברון, בית לחם, רמאללה, יריחו, שכם וג'נין. לפי התכנית הממשלים הללו מתאימים למבנה התרבותי והחמולתי של החברה הערבית, ועל כן יבטיחו שלום פנימי ושגשוג כלכלי. התוכנית אינה מעניקה לפלסטינים זכות הצבעה לכנסת, ובכך יישמר הרוב היהודי בקבלת ההחלטות במדינת ישראל. לפי סמוטריץ, העדר זכות הצבעה לפרלמנט ריבוני מלא הוא לכל היותר גירעון במובהקות הדמוקרטית, ויישום התוכנית לא יהפוך את ישראל למדינת אפרטהייד, משום שהיא מעניקה לפלסטינים זכויות דמוקרטיות רבות יותר מאשר הם מקבלים כיום או צפויים לקבל בכל הסדר אחר[29][36]. התוכנית מציעה שלושה מודלים אפשריים לשיפור הרכיב הדמוקרטי בטווח הארוך: הענקת זכות הצבעה לפרלמנט הירדני; שיתוף בהחלטות אזרחיות ולא לאומיות; ואף אזרחות מלאה, בהתאם לכמות התושבים הערבים שיבקשו זאת ולגילויי נאמנות כגון שירות צבאי או לאומי. תושב שלא יהיה מעוניין בכך יקבל סיוע להגר למדינה ערבית שבמסגרתה יוכל לממש את שאיפתו הלאומית, או לכל מדינה אחרת. אלו שינקטו בפעולות טרור יטופלו בידי כוחות הביטחון בנחישות ובעוצמה רבה יותר ובתנאים נוחים יותר מהנהוג כיום, כך שייווצרו ייאוש מחזון המדינה הפלסטינית ודעיכה של המוטיבציה לטרור, כפי שלאחר מלחמת העצמאות קיבלו ערביי ישראל את השלטון הישראלי כעובדה מוגמרת.

דת ומדינה

סמוטריץ' הוא בין חברי הכנסת הפעילים ביותר לחיזוק ההשפעה של היהדות על מדינת ישראל, ובפרט לשילוב של אלמנטים דתיים בציבוריות הישראלית ובחוק הישראלי[37].

פעילותו בתחום דיני האישות כוללת את הצהרתו שמפלגת הבית היהודי היא מפלגה דתית ש״לעולם לא תכיר בנישואי סוטים; את הצעת החוק שהגיש בשנת 2017 יחד עם חברי הכנסת יואב בן צור ומיכאל מלכיאלי מש״ס, לפיה בעל של אישה שאינה מקיימת פסק דין המחייב אותה לקבל גט לא יצטרך להמתין שלוש שנים לפני שיוכל לבקש אישור לשאת אישה שנייה[38]; ואת הצעת החוק שהגיש בשנת 2018, לפיה המדינה תממן הקפאת ביציות עבור נשים עגונות ומסורבות גט. מטרתה של הצעה זו הייתה לבטל את אחד ממנופי הלחץ העיקריים של סרבני גט על נשותיהם, אולם הקואליציה הבינלאומית למען זכויות העגונה טענה נגדה שמדובר בהליך שהצלחתו מוטלת בספק, ואשר עלול לעכב באופן משמעותי את מתן הגט[39].

בתחום חיזוק היהדות והרבנות במדינת ישראל קרא לממשלה בשנת 2018 להימנע מהרחבת הקריטריונים לזכאות לעלייה מאתיופיה כך שיכללו הורים ואחים של בני קהילת הפלאשמורה, שלכל הדעות אינם יהודים וגם אינם זכאי עלייה לפי חוק השבות[40]; פנה לפרקליט המדינה לפתוח בחקירה פלילית נגד ארגון ״השגחה פרטית״, שלטענתו מעודד אנשים להפר את החוק בכך שהקים מערך נישואין אלטרנטיבי לרבנות הראשית[41]; ופעל להשבת הסטטוס קוו בענייני תחבורה ציבורית בשבת על ידי שינוי לוחות הזמנים והמסלולים של קווי אוטובוס שפעלו לאחר כניסת השבת[42].

בראיון ביוני 2019 שאל אותו אסף ליברמן האם רצונו שישראל תהיה מדינת הלכה, והשיב כי "חוקי התורה עדיפים בהרבה על מדינת ההלכה שיצר כאן אהרון ברק". כשנשאל האם שאיפתו שיונהגו בישראל כל משפטי התורה, השיב שבעזרת ה', כשעם ישראל ירצה, תתנהל לפי משפט התורה, "כפי שהיה בימי דוד המלך ושלמה המלך, על פי משפט התורה, כמובן, בהתאמה לימים האלה ולאתגרים האלה ולכלכלה הזאת ולאיך שחיה חברה בשנת 2019". כשנשאל האם יסקלו מחללי שבת, השיב ש"לא סוקלים מחללי שבת כל כך מהר", ושלפי חז"ל סנהדרין שהייתה מוציאה להורג פעם בשבעים שנה הייתה נחשבת "קטלנית". סמוטריץ' השווה זאת למדינת ישראל שהוציאה להורג אדם אחד בשבעים שנותיה, ואמר כי באופן דומה גם עונש המוות במשפט התורה "איננו כה מפחיד"[43].

תחומים נוספים

בדצמבר 2015 נשאל על דו"ח העוני השנתי שפורסם באותו היום, והשיב: "אין ספק שממצאי דו"ח העוני אמורים להילמד בצורה מעמיקה ולהיות חלק מתוכניות עבודה שלנו ככנסת וכממשלה כדי לצמצם את העוני בישראל. עם זאת, לא צריך לאבד פרופורציות. אין ספק שעני היום הוא הרבה פחות עני מלפני 20 שנה. הצמיחה במדינת ישראל מתקדמת. אז נכון שעשירים היום יותר עשירים מפעם אבל גם העניים יותר עשירים מבעבר במונחים מוחלטים. הפער נשמר והוא כמובן כואב וצריך לטפל בו, אבל לא צריך להלקות את עצמנו על מה שלא מגיע לנו. אין כאן אף אחד שמת מרעב או מקור ברחובות"[44].

סמוטריץ' מתח ביקורת על אמצעים חריפים, בהם עינויים, שנקט השב"כ כלפי עצורים בחשד של מעורבות בהצתת בית משפחת דוואבשה בדומא וכלפי בני קהילתם, ושלל את הגדרת המעשה כפעולת טרור. הוא כתב: "טרור הוא רק אלימות שמפעיל אויב במסגרת מלחמה נגדנו ורק הוא מצדיק נקיטת צעדים חריפים שמקומם לא יכירם במציאות רגילה. כל השאר זה פשע חמור, פשע נאלח, פשע לאומני, אבל לא טרור. בכל השאר מטפלים במגוון הכלים הרחב שמעמיד ההליך הפלילי. הרצח בדומא, עם כל חומרתו, הוא לא אירוע טרור."[45][46]

סמוטריץ' התנגד ל'חוק ההדחה', המעניק יכולת לחברי הכנסת להדיח ח"כ מכהן ללא צורך באישור בג"ץ, שמטרתו הייתה להדיח את חברת הכנסת חנין זועבי[47]. באוקטובר 2016, לאחר דרישת נציגי ארגון בצלם מחברי האו"ם לנקוט בסנקציות נגד ישראל, קרא יו"ר הקואליציה, דוד ביטן, לשלול את אזרחותו של מנכ"ל הארגון, חגי אלעד. סמוטריץ' התנגד גם לצעד זה בנימוק שהוא אנטי דמוקרטי[48].

בתגובה לציוצים בטוויטר שעסקו בדיווח לפיו בבתי חולים רבים בישראל נהוגה הפרדה בין יולדות יהודיות לערביות ולריאיון של אשתו בנושא, צייץ סמוטריץ': "יש פערים מנטליים ולשני הצדדים יותר נוח להיות עם עצמם. [...] אשתי ממש לא גזענית, אבל אחרי לידה היא רוצה לנוח ולא את החפלות ההמוניות המקובלות אצל משפחות היולדות הערביות [...] יש מלחמה כבר מאה שנה בארץ הזו בין יהודים לערבים ולכן טבעי שאשתי לא תרצה לשכב ליד מישהי שהרגע ילדה תינוק שאולי ירצה לרצוח את התינוק שלה עוד עשרים שנה. [...] אחרי החלת הריבונות נחיה כאן רק עם ערבים שיזנחו את השאיפות הלאומיות ויקבלו את המדינה היהודית ולא ילחמו בה. אז יהיה דו קיום."[49]

במרץ 2017 קרא סמוטריץ' לישיבות ולמכינות לעכב את גיוס תלמידיהם לצה"ל במחזור גיוס אחד, על מנת להפעיל לחץ נגדי על הצבא על רקע סוגיית השירות המשותף ושילוב נשים בתפקידי לחימה בצה"ל[50]. הקריאה נדחתה על ידי מפלגת הבית היהודי[51]. על רקע סוגיה זו אמר סמוטריץ' בינואר 2018 כי "בסופו של יום יש מקצועות ותפקידים בחיים שמתאימים לגברים, ויש מקצועות שמתאימים לנשים - כך הקב"ה ברא את העולם, כך טוב לעולם"[52].

חיים אישיים

סמוטריץ' נשוי לרויטל ולהם שבעה ילדים. הם מתגוררים בשכונת גבעת רש"י שבקדומים[53].

במרץ 2017 טענו "הארץ" וחדשות 2 כי בקידום חוק ההסדרה נמצא סמוטריץ' בניגוד עניינים, כי ביתו של סמוטריץ' בשכונת גבעת רש"י נבנה באופן בלתי חוקי, שכן חלקת הקרקע שעליה נבנה אינה כלולה בתוכנית המתאר של קדומים, ובנוסף לא סומנה כאדמת מדינה על ידי צוות קו כחול של המנהל האזרחי שמיפה את השטח ב־2012, אולי כי הן עובדו בעבר בידי פלסטינים, ושצילומי אוויר הראו כי היו עצים בחלקה עד לשנת 2002. סמוטריץ' הגיב בטענה ש"הדברים נעשו כנדרש. היחידים שנמצאים בניגוד עניינים הם כתבים שמנסים לייצג את הפלסטינים כדי לפנות יהודים מהבית"[53][54].

קישורים חיצוניים

מכתביו

הערות שוליים

 1. ^ הערך "הרב חיים ירוחם סמוטריץ'", באתר ויקישיבה
  יאיר נהוראי, מה חושב הרב חיים ירוחם סמוטריץ', אביו של חבר הכנסת, על "העם יהודי"?, באתר הארץ, 9 באוגוסט 2018
 2. ^ 2.0 2.1 נחמה דואק, מה מניע את ח"כ בצלאל סמוטריץ'?, ליברל, 20 ביוני 2018
 3. ^ פרטים אישיים בדף הח"כ, אתר הכנסת, https://www.knesset.gov.il
 4. ^ חגית רוזנבאום, "לא סופר עיתונאים. זבוב טורדני", באתר ערוץ 7, 23 בספטמבר 2016
 5. ^ בש"פ 7194/05 ידידיה ליבוביץ' נ' משטרת ישראל
 6. ^ מורן אזולאי ואיתי בלומנטל, נעצר על ידי השב"כ לפני ההתנתקות: מקום 9 ברשימת בנט, באתר ynet, 11 בינואר 2015
  חזקי ברוך, 700 ליטר דלק? לא היה ולא נברא, באתר ערוץ 7, 25 בפברואר 2018
 7. ^ "למה כשמפטרים עובדים ממפעל מותר להם לחסום כבישים ולשרוף צמיגים ולמתנחלים לא?" - עדי רובינשטיין, ‏"אחי, טעית", באתר ישראל היום, 28.04.2016
 8. ^ שמעון כהן, כשסמוטריץ' הושלך למרתפי השב"כ, באתר ערוץ 7, ד' באב תשע"ה, 20 ביולי 2015
 9. ^ אפרת פורשר, עדי הגין, בג"צ הכריע ומצעד הבהמות יצא לדרכו, באתר nrg‏, 9 בנובמבר 2006
 10. ^ Twitter logo initial.svg ציוץ של חיים לוינסון ברשת החברתית טוויטר, 6 בדצמבר 2017
 11. ^ רשימת המועמדים לכנסת השמונה עשרה, י"פ 5909 מ-29 בינואר 2009
 12. ^ משה ויסטוך, ‏ח"כ בצלאל סמוטריץ' רץ לראשות האיחוד הלאומי, באתר כיפה, כ' טבת תשע"ט
 13. ^ חדשות כיפה, ‏ראש חדש: בצלאל סמוטריץ' הוא יו"ר האיחוד הלאומי, באתר כיפה, 14 בינואר, 2019
 14. ^ מורן אזולאי, נתניהו הכריע: תיק החינוך לרפי פרץ, סמוטריץ' - שר התחבורה וחבר בקבינט, באתר ynet, 17 ביוני 2019
 15. ^ עמירם ברקת, ‏2 נוסעים ומעלה: כל מה שצריך לדעת על רפורמת הנתיבים החדשה, באתר גלובס, 3 באוקטובר 2019
 16. ^ אסף זגריזק, נסיעת בכורה מחשמלת מירושלים לסבידור, באתר ynet, 11 במאי 2020
 17. ^ שבתשתיות-תיעוד-פרויקטים-בתחבורה, מסילת 431, מקטע מזרחי, פייסבוק
 18. ^ האיחוד הלאומי - OUT. שם המפלגה בראשות סמוטריץ' השתנה להציונות הדתית - חדשות רוטר, Rotter.net
 19. ^ חזקי ברוך, סמוטריץ׳ ובן גביר חתמו על הסכם לריצה משותפת, באתר ערוץ 7, 3 בפברואר 2021
 20. ^ מאגר החקיקה - חוקי הכנסת העשרים שיזם בצלאל סמוטריץ'
 21. ^ אלירן טל, שיאני החקיקה של הכנסת ה-20 נחשפים, באתר ערוץ 20, 09/01/2019
 22. ^ צבי לביא, החטיבה להתיישבות קיבלה מעמד רשמי, באתר ynet, 24 בדצמבר 2015
  הצעת חוק מעמדן של ההסתדרות הציונית העולמית ושל הסוכנות היהודית לארץ-ישראל (תיקון מס' 2), התשע"ו–2015
 23. ^ מידע על התיקון במאגר החקיקה הלאומי,
  מיכל שמעון, חוק השקיפות אושר בכנסת, באתר ערוץ 20, 11 ביולי 2016.
 24. ^ שופטים וקצינים בכירים יגישו הצהרת הון, פורטל הכרמל, 8 בנובמבר 2016
 25. ^ איציק וייס, חוק ההסדרה עבר בכנסת. בבית היהודי מאושרים: ״עשינו היסטוריה״, באתר חדשות 0404‏, 6 בפברואר 2017
 26. ^ עופר חדד, ‏בג"ץ פסל את חוק ההסדרה: המדינה לא תוכל להפקיע קרקעות פרטיות מפלסטינים , באתר ‏מאקו‏‏, ‏9 ביוני 2020‏
 27. ^ חוק הצבעה באמצעות תעודה צבאית אישית (תיקוני חקיקה), התשע"ז-2017, באתר הכנסת
 28. ^ אושר סופית: חיילים יוכלו להצביע באמצעות תעודת חוגר, הודעות הכנסת, 6 במרץ 2017
 29. ^ 29.0 29.1 29.2 בצלאל סמוטריץ', ‏תוכנית ההכרעה: המפתח לשלום נמצא בימין, השילוח 6, ספטמבר 2017
 30. ^ יקי אדמקר‏, עקב ציוץ על עהד תמימי: טוויטר חסמה את חשבונו של ח"כ סמוטריץ', באתר וואלה!‏, 22 באפריל 2018
 31. ^ טל שניידר, ‏טוויטר מאיימת לסגור את החשבון של בצלאל סמוטריץ', באתר גלובס, 23 באפריל 2018
 32. ^ יהונתן קליין, ‏סמוטריץ': הערב - יוצאים לסגור את כביש 60 לפלסטינים, באתר כיפה, 24 בדצמבר, 2018
 33. ^ ערוץ 7, ח"כ בצלאל סמוטריץ' תקף: המפכ"ל יורק בפרצופם של אזרחי ישראל, באתר ערוץ 7, 26 במאי 2021
 34. ^ חזקי ברוך - ערוץ 7, פרעות תשפ"א: "השכנים הערבים בגדו בנו", באתר ערוץ 7, 26 במאי 2021
 35. ^ מתי טוכפלד, ‏האיחוד הלאומי דן ב"תוכנית ההכרעה", באתר ישראל היום, 13 בספטמבר 2017
 36. ^ נדב שרגאי, התוכנית המדינית של סמוטריץ: לאומיות פלסטינית? לא על חשבוננו, באתר nrg‏, 8 בספטמבר 2017
 37. ^ גיא עזרא, ‏זה הח"כ המצטיין בחקיקה בנושאי דת ומדינה, באתר "סרוגים", 19 במרץ 2018
 38. ^ אריק בנדר, ‏הצעת חוק: אדם שאשתו מסרבת לקבל גט - יוכל לשאת אישה שנייה, באתר מעריב השבוע, 28 בספטמבר 2017
 39. ^ משה מאירסדורף, ‏ארגוני נשים מתנגדים להצעת חוק למימון שאיבת ביציות ממסורבות גט, באתר כיפה, 22 במרץ, 2017 17:43
 40. ^ סמוטריץ': לא להרחיב את הזכאות לעליה באתר ערוץ 7
 41. ^ סמוטריץ' בפנייה לפרקליט המדינה: לפתוח בחקירה נגד ארגון "השגחה פרטית" באתר סרוגים
 42. ^ סמוטריץ' התגאה שפועל לצמצם תחבורה ציבורית בשבת: "בשקט, בלי מלחמות", באתר וואלה!‏, 25 בפברואר 2020
 43. ^ הראיון באתר כאן 11, דקות 11-9
 44. ^ חזקי עזרא, "קו העוני לא משקף את המציאות", באתר ערוץ 7, 9 בדצמבר 2015
 45. ^ בצלאל סמוטריץ', איבוד עשתונות, באתר ערוץ 7, 10 בדצמבר 2015
  שבתי בנדט‏, ח"כ בצלאל סמוטריץ': "ההצתה בכפר דומא אינה אירוע טרור", באתר וואלה!‏, 9 בדצמבר 2015
 46. ^ דנה ויס, ‏סמוטריץ': "יש דין אחד ליהודים, דין אחד לאויב בשעת מלחמה", באתר ‏מאקו‏‏, ‏2 בינואר 2016‏ סרטונים
 47. ^ ערוץ הכנסת - בצלאל סמוטריץ': זועבי צריכה לשבת בכלא אך כל עוד היא ח"כית מותר להביע עצמה, 30.6.16
 48. ^ עוזי ברוך, מתנגד לשלילת האזרחות למנכ"ל בצלם, באתר ערוץ 7, 22 באוקטובר 2016
 49. ^ ציוץ ראשון; ציוץ שני; ציוץ שלישי; ציוץ רביעי; ציוץ חמישי;
  אריק בנדר, ‏ח"כ בצלאל סמוטריץ' לא חוזר בו: "עם ישראל לא גזען, יש לו רגשות טבעיים", באתר מעריב השבוע, 6 באפריל 2016
 50. ^ בצלאל סמוטריץ', בשבע, ‏בצלאל סמוטריץ': מצילים את צה"ל – לא מתגייסים, באתר "סרוגים", 23 במרץ 2017
 51. ^ בבית היהודי דוחים את הצעת ח"כ סמוטריץ´ להשהות התגייסות לצבא, באתר כיפה, 23 במרץ 2017
 52. ^ תמלול ריאיון בנושא, בעמוד הפייסבוק של בצלאל סמוטריץ', 17 בינואר 2018
  יקי אדמקר‏, ח"כ סמוטריץ' על מינוי מפקדת הטייסת: "אבוי אם נשים יהפכו לגברים", באתר וואלה!‏, 17 בינואר 2018
 53. ^ 53.0 53.1 יותם ברגר, סגן יו"ר הכנסת, ח"כ בצלאל סמוטריץ, מתגורר בבית שנבנה בניגוד לחוק, באתר הארץ, 1 במרץ 2017
 54. ^ אוהד חמו, ‏האם ח"כ סמוטריץ' מתגורר בבית לא חוקי?, באתר ‏מאקו‏‏, ‏1 במרץ 2017‏


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0