בצלאל סמוטריץ'

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בצלאל סמוטריץ'
שגיאת לואה ביחידה יחידה:Wikidata בשורה 335: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).
שגיאת לואה ביחידה יחידה:Wikidata בשורה 335: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).
לידה י' באדר ה'תש"ם (גיל: 43)
מדינה ישראלישראל ישראל
השכלה ישיבת מרכז הרב, ישיבת קדומים, הקריה האקדמית אונו
עיסוק עורך דין, מנהל, פוליטיקאי
מפלגה
סיעה
שר האוצר ה־28
בממשלה ה־37
29 בדצמבר 2022 – מכהן
(22 שבועות ו־4 ימים)
סגנית מיכל וולדיגר
תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו
שר במשרד הביטחון
בממשלה ה־37
29 בדצמבר 2022 – מכהן
(22 שבועות ו־4 ימים)
תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו
שר התחבורה והבטיחות בדרכים ה־31
בממשלה ה־34
23 ביוני 201917 במאי 2020
(47 שבועות ויום)
תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו
חבר הכנסת
31 במרץ 20157 בפברואר 2023
(7 שנים ו־44 שבועות)
כנסות ה־2025
תפקידים נוספים
סמוטריץ' עם שגריר ארצות הברית בישראל, דייוויד פרידמן והרב דוד פנדל בעת ביקורו של השגריר בישיבת ההסדר של שדרות, אוקטובר 2017

בצלאל יואל סְמוֹטְרִיץ' (נולד ב-27 בפברואר 1980, י' באדר ה'תש"מ) הוא שר האוצר, שר במשרד הביטחון ויושב ראש מפלגת הציונות הדתית. כיהן במשך כשנה כשר התחבורה והבטיחות בדרכים.

לפני כניסתו לחיים הפוליטיים שימש מנהל הפעילות של תנועת רגבים ומנהל ישיבת קדומים. עורך דין בהכשרתו.

ביוגרפיה

סמוטריץ' נולד ב-1980 בחיספין שברמת הגולן, לרב חיים ירוחם סמוטריץ'[1], רב המושב בית יתיר לשעבר ור"מ בישיבת ניר קריית ארבע, וליוכבד לבית מנזון.

סמוטריץ' גדל בבית אל. בשנות התיכון למד בחטיבת הביניים שעלבים ובישיבת ירושלים לצעירים שליד ישיבת מרכז הרב, ולאחריהן למד בישיבת מרכז הרב ובישיבת קדומים. במקביל למד גם לתואר ראשון במשפטים בקריה האקדמית אונו וסיים בהצטיינות[2]. לאחר מכן החל בלימודים לתואר שני במשפט ציבורי ובינלאומי באוניברסיטה העברית בירושלים, אך לא השלים אותו.

בגיל 28 התגייס לצה"ל, ושירת במשך שנה וארבעה חודשים[2] בזירת מרכז בחטיבת המבצעים של המטה הכללי[3].

לדבריו מורי דרכו הם הרב יצחק בן שחר ואביו[4].

פעילות ציבורית

ביולי 2005, בעת המחאה נגד תוכנית ההתנתקות, נעצר סמוטריץ' על ידי השב"כ יחד עם ארבעה פעילי ימין בחשד שארגנו חסימות כבישים שאירעו באותה תקופה[5][6]. סמוטריץ' הוחזק בכלא שקמה במשך שלושה שבועות ובמעצר בית שלושה שבועות נוספים[7], לאחריהם שוחרר ללא כתב אישום[8]. לדבריו, מטרת המעצר והחקירות הייתה למנוע צעדת המונים לעבר גוש קטיף "שישתקו את החיים במדינה"[7].

בעת המעצר נמצאו בביתו של אחד העצורים חומר דליק ושמן, שלאחר המעצר פורסם שעל פי החשד שימשו לארגון הפרות הסדר וחסימות הכבישים[6]. ב-2015, לאחר שהוצב ברשימת הבית היהודי לקראת הבחירות לכנסת העשרים, נכתב בתקשורת שהחומר שנתפס היה "700 ליטרים של דלק ושמן"[9]. במהלך השנים הבאות עלו מספר פעמים טענות לפיהן סמוטריץ' היה זה שנתפס עם החומר הדליק, וכן שתכנן לבצע בעזרתו פיגוע[10][11][12][13]. סמוטריץ' הכחיש את הטענות[7][14]. ב-2019, לקראת הבחירות לכנסת העשרים ואחת, אמר יצחק אילן, שהיה ראש אגף החקירות בשב"כ בזמן המעצר וחבר רשימת כחול לבן בעת הראיון, שסמוטריץ' "רצה לפוצץ מכוניות נוסעות בכביש איילון" ונתפס "עם 700 ליטר של חומר"[15]. סמוטריץ' שלח מכתב התראה לאילן, אך לא תבע אותו[13]. ב-2022 פורסם ראיון עם פעיל ימין אנונימי, שנטען שהיה מעורב בפרשה, ולפיו הרעיון היה "לשפוך שמן על הכביש לאחר שחוסמים אותו", ותוכנן ללא ידיעתו של סמוטריץ'[16].

בנובמבר 2006 נמנה עם מארגני "מצעד העוז והענווה", שבו צעדו כ-200 איש בלוויית בהמות וכלבים במחאה על מצעד התועבה. באמצעי התקשורת כונתה המחאה "מצעד הבהמות"[17]. כשנשאל על הנושא ב-2015 אמר שהוא מתחרט על המצעד, אך עמדתו נגד המשתתפים במצעד התועבה נותרה בעינה.

נמנה עם מייסדי עמותת "רגבים" ב-2006, ושימש כמנהל הפעילות שלה. התמנה למנהל ישיבת קדומים ונמנה עם מייסדי איגוד הישיבות הגבוהות. שימש נציג ציבור במליאת מועצת העיתונות, חבר הנהלה בישיבת בני חיל ובתנועת קוממיות בגרעין החינוכי בנתניה.

פעילות פוליטית

בעקבות הישג רשימת "הציונות הדתית" בבחירות לכנסת העשרים וארבע.

התמודדותו הראשונה של סמוטריץ' לכנסת הייתה בבחירות לכנסת השמונה עשרה ב-2009, בה הוצב במקום התשיעי ברשימת האיחוד הלאומי, ובהתאם לחוק הבחירות לכנסת שוחרר לשלושה חודשים משירותו בצה"ל, לאחריהם חזר להשלים את שירותו[18]. המפלגה זכתה בארבעה מנדטים, וסמוטריץ' לא נכנס לכנסת[19]. סמוטריץ' עצמו התנגד מלכתחילה להיכנס לפוליטיקה, אך נכנס בעקבות הוראת רבותיו ובראשם הרב חיים דרוקמן שקבעו שמדובר בצעד נצרך[20].

בשנת 2015, לקראת הבחירות לכנסת העשרים, הוצב במקום התשיעי ברשימת הבית היהודי, לאחר שנבחר על ידי מרכז האיחוד הלאומי – תקומה למקום השני שהוקצה לה ברשימה. בעקבות פטירתו של השר אורי אורבך, קודם סמוטריץ' למקום השמיני ברשימה ונבחר לכנסת. הוא מונה לסגן יושב ראש הכנסת ולחבר בוועדת הכספים ובוועדת הפנים והגנת הסביבה.

ב-14 בינואר 2019, לקראת הבחירות לכנסת העשרים ואחת, גבר סמוטריץ' על השר אורי אריאל, ונבחר במרכז מפלגת האיחוד הלאומי – תקומה ליו"ר המפלגה[21][22].

לקראת אותן בחירות הגיעה מפלגת האיחוד הלאומי – תקומה להסכם על ריצה משותפת עם הבית היהודי ועם עוצמה יהודית במסגרת איחוד מפלגות הימין. על פי ההסכם הוצב סמוטריץ' במקום השני ברשימה לכנסת, אחרי יו"ר הבית היהודי הרב רפי פרץ. עוד הוסכם כי תינתן לו הזכות לבחור ראשון מבין התפקידים שיתקבלו במסגרת ההסכם הקואליציוני, ושאם תקבל הסיעה רק תפקיד שר אחד, יכהנו בו שניהם ברוטציה. הסכם זה נשמר גם לקראת הבחירות לכנסת העשרים ושתיים, אז רצו הבית היהודי והאיחוד הלאומי עם הימין החדש במסגרת רשימת ימינה.

ב-23 ביוני 2019 מונה לשר התחבורה ולחבר הקבינט המדיני ביטחוני, במסגרת ממשלת המעבר[23]. במהלך כהונתו כשר התחבורה החל את מיזם נתיב פלוס שבמסגרתו הוקצו בכביש החוף ובנתיבי איילון נתיבי נסיעה לתחבורה ציבורית ולכלי רכב פרטיים עם לפחות נוסע אחד או שניים מלבד הנהג[24]. כמו כן האיץ סמוטריץ' את חשמול הרכבת בקו המהיר בין ירושלים לתל אביב[25], וכן החל בבניית מסילת ראשון לציון – מודיעין[26].

לקראת הבחירות לכנסת העשרים וארבע התפצל מרשימת "ימינה". לדבריו, על רקע נכונותו של בנט להיכנס לממשלה בשיתוף מפלגות שמאל[27]. סמוטריץ' התמודד בראש רשימת "הציונות הדתית"[28], בבלוק טכני של המפלגות "האיחוד הלאומי – תקומה", "עוצמה יהודית" ו"נעם"[29].הרשימה קיבלה בבחירות 6 מנדטים, מתוכם 4 למפלגתו של סמוטריץ'[30].

לקראת הבחירות לכנסת ה-25 חתם סמוטריץ' פעם נוספת על הסכם ריצה משותפת בבלוק טכני עם עוצמה יהודית ומפלגת נעם. הרשימה זכתה ב-14 מנדטים, מהם 7 לאיחוד הלאומי – תקומה. לאחר הבחירות נכנס לממשלת ישראל השלושים ושבע והתמנה לשר האוצר ולשר במשרד הביטחון הממונה על המתפ"ש והמנהל האזרחי[31][32]. ב-5 בפברואר 2023 התפטר מהכנסת במסגרת החוק הנורווגי[33].

חקיקה

במהלך הכנסת העשרים העביר סמוטריץ' כיוזם ראשון שתים עשרה הצעות חוק[34], והיה משיאני החקיקה של הכנסת[35]. הצעות החוק כללו:

עמדותיו

הסכסוך הישראלי–פלסטיני

בצלאל סמוטריץ' יחד עם הרב זלמן מלמד והרב יעקב שפירא, בשמחת בית השואבה בישיבת מרכז הרב תשע"ט

עמדתו המדינית היא שהתנועה הלאומית הפלסטינית הוקמה מלכתחילה כמתנגדת לציונות והיא שוללת את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית. שתי השאיפות הלאומיות אינן יכולות לחיות זו לצד זו בשלום, ולכן, לדבריו, דחו הפלסטינים את הצעות השלום הישראליות[41].

סמוטריץ' סבור כי מדיניות ההרתעה של ישראל צריכה להשען על "מאזן אימה" בעזרת סנקציות והפעלת כוח, כמו הריסות בתים וגירוש משפחות מחבלים, וכן גילוי "אפס סובלנות מול אירועים שוחקי הרתעה", כגון הכאת קצין צה"ל בידי עהד תמימי[42]. לכן הוא הביע צער על שתמימי לא נורתה בברך בעת האירוע[43]. בדצמבר 2018, בעקבות פיגוע הירי בצומת עפרה ופיגוע הירי בגבעת אסף, הצטרף סמוטריץ' לקריאה למתנחלים לחסום באותו ערב את הכביש לתנועת פלסטינים[44].

לאחר שמפכ"ל המשטרה קובי שבתאי אמר, בהתייחסו למהומות בלוד, שהן אירעו כחלק מהמהומות בישראל, ושאין חלוקה מצידו בין יהודים וערבים, אלה טרוריסטים משני הצדדים שצריך לטפל בהם, ביקר אותו סמוטריץ: "הבעיה היא שהמפכ"ל יורק בפרצופם של אזרחי ישראל ומדבר כמו מהאו"ם על סימטריה בין שני הצדדים, יש התקוממות לאומנית של ערבי ישראל שמשתפים פעולה כגיס חמישי עם האויבים שלנו בחמאס, אתה צריך לדחוף לוועדת חקירה - למה המפכ"ל מדבר כך? למה לקח כל כך הרבה זמן לגייס כוחות? ערביי ישראל הם אזרחים אבל מה לעשות יש להם הזדהות עם האויב"[45].

ביחס לבעיית הנשק הבלתי-חוקי בציבור הערבי, המשמש רבות לאלימות, סבור סמוטריץ ש"אי אפשר להצליח לטפל בתופעה של נשק בלתי חוקי בכלים הרגילים, וחייבים לייצר הגדרה אחרת של המציאות. יש כאן כפירה בריבונות של המדינה וצריך לומר שמדובר במכת מדינה. צריכים כאן מנהיגות ולא לשים פלסטרים ולייצר סט כלים אחר לממשלה"[46].

ב-2021, לאחר הבחירות לכנסת העשרים וארבע, התנגד סמוטריץ' נחרצות להקמת ממשלה בראשות בנימין נתניהו שתישען על הרשימה הערבית המאוחדת בהנהגת מנסור עבאס. התנגדותו של סמוטריץ' הכריעה את הוויכוח הפנימי בגוש הימין בשאלה זו בטרם הקמת ממשלת ישראל השלושים ושש. בין השאר אמר סמוטריץ':

ניסיונות ההלבנה של התנועה האיסלאמית מצד גורמים מסויימים בימין משקפים עיוורון וקוצר רואי מסוכן וחסר אחריות שיביא לאובדן שלטון הימין לעשרות השנים הבאות ולסופה של המדינה היהודית. לא פחות. הסתמכות של הימין על עבאס תהיה פשע, שיביא אולי לעוד כמה שנות שלטון של נתניהו, אבל מיד אחר כך יעביר את השלטון לשותפות שמאל-ערבים להרבה מאוד שנים ולאסון למדינת ישראל"

באוקטובר 2021 עורר סערה כשבמהלך נאומו בכנסת הגיב לקריאות ביניים מצד חברי הכנסת מהרשימה המשותפת ומרע"ם במילים "אתם פה בטעות – כי בן-גוריון לא גמר את העבודה ולא זרק אתכם ב-48'. זאת האמת. איתכם אין לי שיג ושיח"[47].

בפברואר 2023, לאחר פיגוע הירי בחווארה, סימן סמוטריץ' לייק לציוץ שקרא "למחוק את חווארה"[48]. באותו לילה פרצו המהומות בחווארה, שלאחריהם הבהיר כי אין "לקחת את החוק לידיים", והסביר שהתכוון שעל מדינת ישראל למחוק את חווארה[49]. לאחר ההבהרה, מחלקת המדינה של ארצות הברית גינתה את דבריו וקראה לראש הממשלה בנימין נתניהו להתנער מהם בפומבי[50]. גינוי דומה פרסמו ערב הסעודית[51], ממלכת ירדן[52], הנציב העליון של האו"ם לזכויות אדם[53] ומדינות נוספות[54]. בהמשך אמר סמוטריץ' שהתכוון לפינוי ללא פגיעה בנפש[55].

תוכנית ההכרעה

בספטמבר 2017 פרסם סמוטריץ' את "תוכנית ההכרעה" – תוכנית לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני, שאותה הגדיר "התוכנית היחידה שמבוססת על הכרעת הסכסוך ולא על שימורו בעצימות משתנה"[41]. ועידת מפלגת האיחוד הלאומי – תקומה אישרה את התוכנית באותו חודש[56].

התוכנית מבוססת על מספר הנחות יסוד:

 1. העם הפלסטיני אינו אלא תנועת נגד לתנועה הציונית, זוהי מהותו וזכות קיומו (בניגוד למדינות ערב אחרות).
 2. כפועל יוצא, התנועה הלאומית הפלסטינית לא תשלים לעולם עם קיומה של מדינת ישראל בגבולות כלשהם, כל עוד תאמין באפשרות לממש את שאיפותיה הלאומיות בארץ ישראל.
 3. "השאיפות הלאומיות של העם היהודי ושל ערביי ארץ ישראל סותרות. לא ניתן ליישב אותן ולאפשר לשתיהן לדור בכפיפה אחת".
 4. הטרור אינו נובע מיאוש, אלא מתקווה להכניע את מדינת ישראל.

לפי התוכנית, שלום בר-קיימא יושג באמצעות פירוק הרשות הפלסטינית, החלת הריבונות הישראלית בכל יהודה ושומרון, הקמת יישובים יהודיים רבים ביהודה ושומרון ועידוד מאות אלפי תושבים לעבור לשם.

לפי התוכנית יוצע לפלסטינים תושבי יהודה ושומרון לחיות תחת השלטון הישראלי במעמד של תושבים, ולנהל חיים ברמה המוניציפלית במנהלות אזוריות נטולות מאפיינים לאומיים, שייבחרו בבחירות דמוקרטיות. האזורים הם: חברון, בית לחם, רמאללה, יריחו, שכם וג'נין. לפי התוכנית ממשלים אלו מתאימים למבנה התרבותי והחמולתי של החברה הערבית, ועל כן יבטיחו שלום פנימי ושגשוג כלכלי. התוכנית אינה מעניקה לפלסטינים זכות הצבעה לכנסת, ובכך יישמר הרוב היהודי בקבלת ההחלטות במדינת ישראל. לפי סמוטריץ', היעדר זכות הצבעה לפרלמנט ריבוני מלא הוא לכל היותר גירעון במובהקות הדמוקרטית, ויישום התוכנית לא יהפוך את ישראל למדינת אפרטהייד, משום שהיא מעניקה לפלסטינים זכויות דמוקרטיות רבות יותר מאשר הם מקבלים מהרשות הפלסטינית, או צפויים לקבל בכל הסדר אחר[41][57]. התוכנית מציעה שלושה מודלים אפשריים לשיפור הרכיב הדמוקרטי בטווח הארוך: הענקת זכות הצבעה לפרלמנט הירדני; שיתוף בהחלטות אזרחיות ולא לאומיות; ואף אזרחות מלאה, בהתאם לכמות התושבים הערבים שיבקשו זאת ולגילויי נאמנות כגון שירות צבאי או לאומי. תושב שלא יהיה מעוניין בכך יקבל סיוע להגר למדינה ערבית שבמסגרתה יוכל לממש את שאיפותיו הלאומיות, או לכל מדינה אחרת. אלו שינקטו בפעולות טרור יטופלו בידי כוחות הביטחון, כך שייווצרו ייאוש מחזון המדינה הפלסטינית ודעיכה של המוטיבציה לטרור, כפי שלאחר מלחמת העצמאות קיבלו ערביי ישראל את השלטון הישראלי כעובדה מוגמרת.

דת ומדינה

סמוטריץ' הוא בין חברי הכנסת הפעילים ביותר בהגשת הצעות חוק בנושא דת ומדינה[58].

פעילותו בתחום דיני האישות כוללת את הצהרתו שמפלגת הבית היהודי היא מפלגה דתית ש"לעולם לא תכיר בנישואי תועבה". הוא הגיש בשנת 2017 יחד עם חברי הכנסת יואב בן צור ומיכאל מלכיאלי מש״ס, הצעת חוק לפיה בעל של אישה שאינה מקיימת פסק דין המחייב אותה לקבל גט לא יצטרך להמתין שלוש שנים לפני שיוכל לבקש אישור לשאת אישה שנייה[59]. בשנת 2018 הגיש הצעת חוק לפיה המדינה תממן הקפאת ביציות עבור נשים עגונות ומסורבות גט. מטרתה של הצעת חוק זו הייתה לבטל את אחד ממנופי הלחץ העיקריים של סרבני גט על נשותיהם, אולם "הקואליציה הבינלאומית למען זכויות העגונה" טענה נגדה שמדובר בהליך שהצלחתו מוטלת בספק, ועלול לעכב באופן משמעותי את מתן הגט[60].

בשנת 2018 קרא לממשלה להימנע מהרחבת הקריטריונים לזכאות לעלייה מאתיופיה כך שיכללו הורים ואחים של בני קהילת הפלאשמורה, שלכל הדעות אינם יהודים וגם אינם זכאי עלייה לפי חוק השבות[61]. הוא פנה לפרקליט המדינה לפתוח בחקירה פלילית נגד ארגון "השגחה פרטית", שלטענתו מעודד אנשים להפר את החוק בכך שהקים מערך נישואים אלטרנטיבי לרבנות הראשית[62]. הוא פעל להשבת הסטטוס קוו בענייני תחבורה ציבורית בשבת על ידי שינוי לוחות הזמנים והמסלולים של קווי אוטובוס שפעלו לאחר כניסת השבת[63].

בראיון ביוני 2019 השיב לאסף ליברמן, ששאל אותו האם רצונו שישראל תהיה מדינת הלכה, כי "חוקי התורה עדיפים בהרבה על מדינת ההלכה שיצר כאן אהרון ברק". כשנשאל האם שאיפתו שיונהגו בישראל כל משפטי התורה, השיב שבעזרת השם, כשעם ישראל ירצה, תתנהל לפי משפט התורה, "כפי שהיה בימי דוד המלך ושלמה המלך, על פי משפט התורה, כמובן, בהתאמה לימים האלה ולאתגרים האלה ולכלכלה הזאת ולאיך שחיה חברה בשנת 2019". כשנשאל האם יסקלו מחללי שבת, השיב ש"לא סוקלים מחללי שבת כל כך מהר", ואמר שלפי חז"ל, סנהדרין שהייתה מוציאה להורג פעם בשבעים שנה הייתה נחשבת "קטלנית". סמוטריץ' השווה זאת למדינת ישראל, שהוציאה להורג אדם אחד בשבעים שנותיה, ואמר כי דומה לכך גם עונש המוות במשפט התורה "איננו כה מפחיד"[64].

תחומים נוספים

בדצמבר 2015 נשאל על דו"ח העוני השנתי שפורסם, והשיב: "אין ספק שממצאי דו"ח העוני אמורים להילמד בצורה מעמיקה ולהיות חלק מתוכניות עבודה שלנו ככנסת וכממשלה כדי לצמצם את העוני בישראל. עם זאת, לא צריך לאבד פרופורציות. אין ספק שעני היום הוא הרבה פחות עני מלפני 20 שנה. הצמיחה במדינת ישראל מתקדמת. אז נכון שעשירים היום יותר עשירים מפעם אבל גם העניים יותר עשירים מבעבר במונחים מוחלטים. הפער נשמר והוא כמובן כואב וצריך לטפל בו, אבל לא צריך להלקות את עצמנו על מה שלא מגיע לנו. אין כאן אף אחד שמת מרעב או מקור ברחובות"[65].

סמוטריץ' מתח ביקורת על אמצעים חריפים, בהם עינויים, שנקט השב"כ כלפי עצורים בחשד של מעורבות בהצתת בית משפחת דוואבשה בדומא וכלפי בני קהילתם, ושלל את הגדרת המעשה כפעולת טרור. הוא כתב: "טרור הוא רק אלימות שמפעיל אויב במסגרת מלחמה נגדנו ורק הוא מצדיק נקיטת צעדים חריפים שמקומם לא יכירם במציאות רגילה. כל השאר זה פשע חמור, פשע נאלח, פשע לאומני, אבל לא טרור. בכל השאר מטפלים במגוון הכלים הרחב שמעמיד ההליך הפלילי. הרצח בדומא, עם כל חומרתו, הוא לא אירוע טרור."[66][67]

סמוטריץ' התנגד ל'חוק ההדחה', המעניק יכולת לחברי הכנסת להדיח ח"כ מכהן ללא צורך באישור בג"ץ, שמטרתו הייתה להדיח את חברת הכנסת חנין זועבי[68]. באוקטובר 2016, לאחר דרישת נציגי ארגון בצלם מחברי האו"ם לנקוט בסנקציות נגד ישראל, קרא יו"ר הקואליציה, דוד ביטן, לשלול את אזרחותו של מנכ"ל הארגון, חגי אלעד. סמוטריץ' התנגד לצעד זה בנימוק שהוא אנטי דמוקרטי[69].

בתגובה לציוצים בטוויטר שעסקו בדיווח לפיו בבתי חולים רבים בישראל נהוגה הפרדה בין יולדות יהודיות לערביות ולריאיון של אשתו בנושא, צייץ סמוטריץ' מספר ציוצים[70], בהם כתב בין השאר: "יש פערים מנטליים ולשני הצדדים יותר נוח להיות עם עצמם"[71], "אשתי ממש לא גזענית, אבל אחרי לידה היא רוצה לנוח ולא את החפלות ההמוניות המקובלות אצל משפחות היולדות הערביות"[72], וכן "יש מלחמה כבר מאה שנה בארץ הזו בין יהודים לערבים ולכן טבעי שאשתי לא תרצה לשכב ליד מישהי שהרגע ילדה תינוק שאולי ירצה לרצוח את התינוק שלה עוד עשרים שנה"[73].

במרץ 2017 קרא סמוטריץ' לישיבות ולמכינות לעכב את גיוס תלמידיהם לצה"ל במחזור גיוס אחד, על מנת להפעיל לחץ נגדי על הצבא על רקע סוגיית השירות המשותף ושילוב נשים בתפקידי לחימה בצה"ל[74]. על רקע סוגיה זו אמר סמוטריץ' בינואר 2018 כי "בסופו של יום יש מקצועות ותפקידים בחיים שמתאימים לגברים, ויש מקצועות שמתאימים לנשים - כך הקב"ה ברא את העולם, כך טוב לעולם"[75].

כשנשאל על יחסו לערבים העיד על עצמו כי "אני כשר תחבורה יהודי, דתי, מתנחל, ימני – כנראה לא ימין רך כל כך – ידעתי לדאוג לצרכים שלהם. ותשאל אותם, הם מודים בזה"[76].

חיים אישיים

סמוטריץ' נשוי לרויטל ולהם שבעה ילדים. הם מתגוררים בשכונת גבעת רש"י שבקדומים[77][78].

במרץ 2017 נכתב ב"הארץ" וחדשות 2 כי בקידום חוק ההסדרה נמצא סמוטריץ' בניגוד עניינים, מכיוון שביתו שבשכונת גבעת רש"י נבנה באופן בלתי חוקי, שכן חלקת הקרקע שעליה נבנה אינה כלולה בתוכנית המתאר של קדומים, ובנוסף לא סומנה כאדמת מדינה על ידי צוות קו כחול של המנהל האזרחי שמיפה את השטח ב־2012, אולי כי הן עובדו בעבר בידי פלסטינים, ושצילומי אוויר הראו כי היו עצים בחלקה עד שנת 2002. סמוטריץ' הכחיש את הטענות ואמר ש"הדברים נעשו כנדרש"[77][79].

קישורים חיצוניים

מכתביו

מנאומיו

הערות שוליים

 1. ^ הערך "הרב חיים ירוחם סמוטריץ'", באתר ויקישיבה
  אתר למנויים בלבד יאיר נהוראי, מה חושב הרב חיים ירוחם סמוטריץ', אביו של חבר הכנסת, על "העם יהודי"?, באתר הארץ, 9 באוגוסט 2018
 2. ^ 2.0 2.1 נחמה דואק, מה מניע את ח"כ בצלאל סמוטריץ'?, באתר מגזין ליברל, ‏20 ביוני 2018
 3. ^ פרטים אישיים, בצלאל סמוטריץ, אתר הכנסת
 4. ^ חגית רוזנבאום, "לא סופר עיתונאים. זבוב טורדני", באתר ערוץ 7, 23 בספטמבר 2016
 5. ^ בש"פ 7194/05 ידידיה ליבוביץ' נ' משטרת ישראל, ניתן ב-27 ביולי 2005
 6. ^ 6.0 6.1 נועם שרביט, ‏השב"כ והמשטרה: עצרנו 5 פעילי ימין שתכננו את חסימות הכבישים והצמתים, באתר גלובס, 14 ביולי 2005
 7. ^ 7.0 7.1 7.2 שמעון כהן, כשסמוטריץ' הושלך למרתפי השב"כ, באתר ערוץ 7, 20 ביולי 2015
 8. ^ חופי עמוס, מההתנתקות לכנסת: בצלאל סמוטריץ בא לשנות, באתר nrg‏, 18 במרץ 2015
 9. ^ מורן אזולאי ואיתי בלומנטל, נעצר על ידי השב"כ לפני ההתנתקות: מקום 9 ברשימת בנט, באתר ynet, 11 בינואר 2015
 10. ^ עדי רובינשטיין, ‏"אחי, טעית", באתר ישראל היום, 28 באפריל 2016
  אורי בר-שלום אגמון, דעה: בצלאל כן וזועבי לא, החברתית, 8 בפברואר 2016
 11. ^ אתר למנויים בלבד רוית הכט, בצלאל סמוטריץ', מורכב ומסוכן יותר מסתם איש ימין קיצוני הזוי. ראיון, באתר הארץ, 1 בדצמבר 2016
 12. ^ חזקי ברוך, 700 ליטר דלק? לא היה ולא נברא, באתר ערוץ 7, 25 בפברואר 2018
 13. ^ 13.0 13.1 אילן לוקאץ', ‏"שתק כמו אחרון העבריינים": העבר המטריד של בצלאל סמוטריץ' ודרכו הסלולה לצמרת, באתר ‏מאקו‏‏, ‏11 בנובמבר 2022‏
 14. ^ עטרה גרמן, ‏סמוטריץ' מפריך את השקר: "לא היה ולא נברא", באתר "סרוגים", 25 בפברואר 2018
 15. ^ "סמוטריץ' מחבל יהודי, תכנן לפוצץ מכוניות נוסעות בנתיבי איילון", באתר מעריב אונליין, 17 במרץ 2019
 16. ^ שלמה פיוטרקובסקי, ‏מה הסיפור האמיתי מאחורי אגדת ה-"700 ליטר דלק" שהודבקה לבצלאל סמוטריץ'?, בעיתון מקור ראשון, 2 בדצמבר 2022
 17. ^ אפרת פורשר, עדי הגין, בג"צ הכריע ומצעד הבהמות יצא לדרכו, באתר nrg‏, 9 בנובמבר 2006
 18. ^ מירב כהן, ‏שטרן תוקף את סמוטריץ: "תבדקו מי מייצג אתכם ובמה הוא מאמין", באתר כיפה, 26 בדצמבר 2018
 19. ^ רשימת המועמדים לכנסת השמונה עשרה, י"פ 5909 מ-29 בינואר 2009
 20. ^ ישראל מלאכי, ישראל מלאכי מספר: מה עשה הרב דרוקמן כשסמוטריץ' אמר "נשארתי לבד", באתר ערוץ 7
 21. ^ משה ויסטוך, ‏ח"כ בצלאל סמוטריץ' רץ לראשות האיחוד הלאומי, באתר כיפה, כ' טבת תשע"ט
 22. ^ ברוב מוחץ: בצלאל סמוטריץ' הוא יו"ר האיחוד הלאומי, באתר כיפה, 14 בינואר, 2019
 23. ^ מורן אזולאי, נתניהו הכריע: תיק החינוך לרפי פרץ, סמוטריץ' - שר התחבורה וחבר בקבינט, באתר ynet, 17 ביוני 2019
 24. ^ עמירם ברקת, ‏2 נוסעים ומעלה: כל מה שצריך לדעת על רפורמת הנתיבים החדשה, באתר גלובס, 3 באוקטובר 2019
 25. ^ אסף זגריזק, נסיעת בכורה מחשמלת מירושלים לסבידור, באתר ynet, 11 במאי 2020
 26. ^ שבתשתיות-תיעוד-פרויקטים-בתחבורה, מסילת 431, מקטע מזרחי, באתר פייסבוק
 27. ^ גיא עזרא, ‏סמוטריץ' מטיל פצצה: אני ובנט נפרדים, באתר "סרוגים", 11 בינואר 2021
 28. ^ מנחם הלפגוט, סמוטריץ' מציג את מפלגת "הציונות הדתית", באתר עכשיו 14, 6 בינואר 2021
 29. ^ חזקי ברוך, סמוטריץ׳ ובן גביר חתמו על הסכם לריצה משותפת, באתר ערוץ 7, 3 בפברואר 2021
 30. ^ הבחירות לכנסת ה-24: אלה התוצאות הסופיות, באתר כיפה, 25 במרץ 2021
 31. ^ דני זקן, ‏השרים, התיקים והרוטציות: נתניהו הציג את ממשלת ישראל ה-37, באתר גלובס, 29 בדצמבר 2022
 32. ^ ספיר ליפקין, ‏מה קורה אחרי השבעת הממשלה? הלו"ז הפוליטי להמשך, באתר ‏מאקו‏‏, ‏29 בדצמבר 2022‏
 33. ^ בנצי רובין, ‏צבי סוכות בדרך: בצלאל סמוטריץ' התפטר מהכנסת, באתר "סרוגים", 5 בפברואר 2023
 34. ^ מאגר החקיקה - חוקי הכנסת העשרים שיזם בצלאל סמוטריץ'
 35. ^ אלירן טל, שיאני החקיקה של הכנסת ה-20 נחשפים, באתר ערוץ 20, 09/01/2019
 36. ^ צבי לביא, החטיבה להתיישבות קיבלה מעמד רשמי, באתר ynet, 24 בדצמבר 2015
  הצעת חוק מעמדן של ההסתדרות הציונית העולמית ושל הסוכנות היהודית לארץ-ישראל (תיקון מס' 2), התשע"ו–2015
 37. ^ מידע על התיקון במאגר החקיקה הלאומי,
  חזקי ברוך, חוק השקיפות אושר בכנסת, באתר ערוץ 7, 12 ביולי 2021
 38. ^ שופטים וקצינים בכירים יגישו הצהרת הון, פורטל הכרמל, 8 בנובמבר 2016
 39. ^ איציק וייס, חוק ההסדרה עבר בכנסת. בבית היהודי מאושרים: ״עשינו היסטוריה״, באתר חדשות 0404‏, 6 בפברואר 2017
 40. ^ עופר חדד, ‏בג"ץ פסל את חוק ההסדרה: המדינה לא תוכל להפקיע קרקעות פרטיות מפלסטינים , באתר ‏מאקו‏‏, ‏9 ביוני 2020‏
 41. ^ 41.0 41.1 41.2 בצלאל סמוטריץ', ‏תוכנית ההכרעה: המפתח לשלום נמצא בימין, השילוח 6, ספטמבר 2017
 42. ^ יקי אדמקר‏, עקב ציוץ על עהד תמימי: טוויטר חסמה את חשבונו של ח"כ סמוטריץ', באתר וואלה!‏, 22 באפריל 2018
 43. ^ טל שניידר, ‏טוויטר מאיימת לסגור את החשבון של בצלאל סמוטריץ', באתר גלובס, 23 באפריל 2018
 44. ^ יהונתן קליין, ‏סמוטריץ': הערב - יוצאים לסגור את כביש 60 לפלסטינים, באתר כיפה, 24 בדצמבר, 2018
 45. ^ ערוץ 7, ח"כ בצלאל סמוטריץ' תקף: המפכ"ל יורק בפרצופם של אזרחי ישראל, באתר ערוץ 7, 26 במאי 2021
 46. ^ חזקי ברוך - ערוץ 7, פרעות תשפ"א: "השכנים הערבים בגדו בנו", באתר ערוץ 7, 26 במאי 2021
 47. ^ סמוטריץ' לח"כים הערבים: "אתם פה כי בן גוריון לא גמר את העבודה", באתר "סרוגים", 13 באוקטובר 2021
 48. ^ מורן אזולאי, אלישע בן קימון, איתמר אייכנר, עינב חלבי, סמוטריץ' עשה לייק לקריאה "למחוק את חווארה" - ואז הבהיר: "אסור לקחת את החוק לידיים", באתר ynet, 27 בפברואר 2023
 49. ^ ynet, סמוטריץ': "המדינה צריכה למחוק את חווארה", באתר ynet, 1 במרץ 2023
 50. ^ אתר למנויים בלבד חן מענית, נעה שפיגל ובן סמואלס, סמוטריץ': "צריך למחוק את חווארה"; ארה"ב קוראת לנתניהו להתנער מדבריו, באתר הארץ, 1 במרץ 2023
 51. ^ סוכנויות הידיעות‏, בעקבות אמירתו על חווארה: גינויים נגד סמוטריץ' מרחבי העולם, באתר וואלה!‏, 3 במרץ 2023
 52. ^ שחר קליימן, ‏ירדן ואיחוד האמירויות נגד סמוטריץ': "הצהרות מסיתות", באתר ישראל היום, 2 במרץ 2023
 53. ^ סוכנויות הידיעות‏, בעקבות אמירתו על חווארה: גינויים נגד סמוטריץ' מרחבי העולם, באתר וואלה!‏, 3 במרץ 2023
  אתר למנויים בלבד בן סמואלס, בכירים בקהילה היהודית בארה"ב: אסור לתת לסמוטריץ' במה, באתר הארץ, 4 במרץ 2023
 54. ^ שחר ברדיצ'בסקי, ‏העולם הערבי מגנה את סמוטריץ': "אמירות חסרות אחריות למי שמכהן בתפקיד רשמי", באתר מעריב אונליין, 3 במרץ 2023
 55. ^ פוסט פייסבוק, בעמוד הפייסבוק של בצלאל סמוטריץ', 8 במרץ 2023
 56. ^ מתי טוכפלד, ‏האיחוד הלאומי דן ב"תוכנית ההכרעה", באתר ישראל היום, 13 בספטמבר 2017
 57. ^ נדב שרגאי, התוכנית המדינית של סמוטריץ: לאומיות פלסטינית? לא על חשבוננו, באתר nrg‏, 8 בספטמבר 2017
 58. ^ גיא עזרא, ‏זה הח"כ המצטיין בחקיקה בנושאי דת ומדינה, באתר "סרוגים", 19 במרץ 2018
 59. ^ אריק בנדר, ‏הצעת חוק: אדם שאשתו מסרבת לקבל גט - יוכל לשאת אישה שנייה, באתר מעריב אונליין, 28 בספטמבר 2017
 60. ^ משה מאירסדורף, ‏ארגוני נשים מתנגדים להצעת חוק למימון שאיבת ביציות ממסורבות גט, באתר כיפה, 22 במרץ, 2017 17:43
 61. ^ חזקי ברוך, סמוטריץ': לא להרחיב את הזכאות לעליה, באתר ערוץ 7, 7 באוקטובר 2018
 62. ^ עטרה גרמן, ‏סמוטריץ' בפנייה לפרקליט המדינה: לפתוח בחקירה נגד ארגון "השגחה פרטית", באתר "סרוגים", 28 ביוני 2018
 63. ^ סמוטריץ' התגאה שפועל לצמצם תחבורה ציבורית בשבת: "בשקט, בלי מלחמות", באתר וואלה!‏, 25 בפברואר 2020
 64. ^ הראיון באתר כאן 11, דקות 11-9
 65. ^ חזקי עזרא, "קו העוני לא משקף את המציאות", באתר ערוץ 7, 9 בדצמבר 2015
 66. ^ בצלאל סמוטריץ', איבוד עשתונות, באתר ערוץ 7, 10 בדצמבר 2015
  שבתי בנדט‏, ח"כ בצלאל סמוטריץ': "ההצתה בכפר דומא אינה אירוע טרור", באתר וואלה!‏, 9 בדצמבר 2015
 67. ^ דנה ויס, ‏סמוטריץ': "יש דין אחד ליהודים, דין אחד לאויב בשעת מלחמה", באתר ‏מאקו‏‏, ‏2 בינואר 2016‏ סרטונים
 68. ^ YouTube full-color icon (2017).svg ערוץ הכנסת - בצלאל סמוטריץ': זועבי צריכה לשבת בכלא אך כל עוד היא ח"כית מותר להביע עצמה, סרטון באתר יוטיוב (אורך: 21:44), 30 ביוני 2016
 69. ^ עוזי ברוך, מתנגד לשלילת האזרחות למנכ"ל בצלם, באתר ערוץ 7, 22 באוקטובר 2016
 70. ^ אריק בנדר, ‏ח"כ בצלאל סמוטריץ' לא חוזר בו: "עם ישראל לא גזען, יש לו רגשות טבעיים", באתר מעריב אונליין, 6 באפריל 2016
 71. ^ Twitter-logo.svg ציוץ של בצלאל סמוטריץ' ברשת החברתית טוויטר, 5 באפריל 2016
 72. ^ Twitter-logo.svg ציוץ של בצלאל סמוטריץ' ברשת החברתית טוויטר, 5 באפריל 2016
 73. ^ Twitter-logo.svg ציוץ של בצלאל סמוטריץ' ברשת החברתית טוויטר, 5 באפריל 2016,
  Twitter-logo.svg ציוץ של בצלאל סמוטריץ' ברשת החברתית טוויטר, 5 באפריל 2016
 74. ^ בצלאל סמוטריץ', בשבע, ‏בצלאל סמוטריץ': מצילים את צה"ל – לא מתגייסים, באתר "סרוגים", 23 במרץ 2017
 75. ^ תמלול ריאיון בנושא, בעמוד הפייסבוק של בצלאל סמוטריץ', 17 בינואר 2018
  יקי אדמקר‏, ח"כ סמוטריץ' על מינוי מפקדת הטייסת: "אבוי אם נשים יהפכו לגברים", באתר וואלה!‏, 17 בינואר 2018
 76. ^ מאבק בהסתדרות וביטול מס החד"פ: הימין הכלכלי של סמוטריץ'
 77. ^ 77.0 77.1 אתר למנויים בלבד יותם ברגר, סגן יו"ר הכנסת, ח"כ בצלאל סמוטריץ, מתגורר בבית שנבנה בניגוד לחוק, באתר הארץ, 1 במרץ 2017
 78. ^ אתר למנויים בלבד גילי מלניצקי, לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?, באתר TheMarker‏, 20 בספטמבר 2022
 79. ^ אוהד חמו, ‏האם ח"כ סמוטריץ' מתגורר בבית לא חוקי?, באתר ‏מאקו‏‏, ‏1 במרץ 2017‏
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0