הר שכניה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הר שכניה במידרון הצפוני, מבט לכיוון דרום מהיישוב רקפת

הר שְׁכַנְיָה הוא הר במערב בגליל התחתון. שיא גובהו הוא 456 מטרים מעל פני הים ביישוב קורנית. ההר נמצא בחלקו המערבי של רכס הרי יטבת - רכס שאורכו כ-14 ק"מ החוצה את הגליל התחתון. על ההר שוכנים היישובים מנוף, שכניה וקורנית, שבתחום המועצה האזורית משגב (גוש שגב). כמו כן, על ההר נמצא בית ספר יסודי לישובי האזור השייכים למועצה האזורית משגב אשר בו לומדים מעל 500 תלמידים.

מקור השם

ההר, כמו גם היישוב הסמוך שכניה ונחל שכניה היוצא ממנו, קרוי על שם משמר הכהונה שְׁכַנְיָה (המשמר העשירי מתוך 24), אשר ישב לפי המקורות בעיר המקראית והתלמודית כָּבוּל, המזוהה עם הכפר הסמוך כאבול, כפר ערבי גדול הנמצא במורדות ההר[1][2].

שמורת הטבע הנמצאת על ההר

בהר שמורת טבע שגודלה 3,360 דונם, המכוסה בחורש ים תיכוני. בהר נמצאת מערה קארסטית, הקרויה מערת שכניה, המשמשת למשכן עטלפים נדירים וניתנת לכניסה רק בחודשי הקיץ והסתיו. ההר הוכרז כשמורה בשל הימצאותו של הצמח הנדיר רצועית הגליל ממשפחת הסחלביים במקום. במערת שכניה נתגלו בשנת 1990 עצמותיו של איש קק"ל ישראל בן זאב, אשר נרצח באוגוסט 1938 בידי בדואים מקומיים[3].

טיילת הר שכניה

בנוסף, על ההר נמצאת גם טיילת אשר אורכה הוא 800 מ'. הטיילת מתחילה בכניסה לישוב שכניה ומסתיימת בכניסה לישוב מנוף, כשלצידה שבילי הליכה, ליד שבילי ההליכה ישנם עצים ושיחים אשר נלקחו ממקומות אשר נשקפה סכנה לקיומם. על הטיילת ישנה אנדרטה לזכר ישראל בן זאב, איש קק"ל אשר נרצח באוגוסט 1938. מהטיילת אפשר לראות את נופי הגליל המערבי, הר עצמון, את הרי נצרת ואת מפרץ חיפה. ביום בו יש רעות טובה ניתן לראות גם את רמת הגולן ואת ראש הנקרה. מהטיילת יוצא מסלול רגלי מעגלי העובר בתוך הרכס בחורש טבעי רב.[4]

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הר שכניה בוויקישיתוף

הערות שוליים

  1. ^ טיילת הר שכניה – iNature, באתר www.inature.info
  2. ^ טיולי, אתר. "טיילת נוף הר שכניה | אתר טיולי". אתר טיולי. נבדק ב-2018-04-22.
  3. ^ מסלול טיול קצר בגליל התחתון - קק"ל אי ירוק
  4. ^ טיילת נוף הר שכניה, באתר www.mapa.co.il