שמורת ים ראש הנקרה-אכזיב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שמורת ים ראש הנקרה-אכזיב
נוף מהשמורה
נוף מהשמורה
נתונים ומידות
שטח 100.06 קמ"ר

שמורת ים ראש הנקרה-אכזיב היא שמורת טבע ימית, המהווה את השמורה הימית הגדולה והצפונית בישראל. השמורה משתרעת לאורך של כ-7 ק"מ של חוף מפורץ מגבול ישראל-לבנון בצפון ועד לצפון נהריה בדרום, ולמרחק של כ-15 ק"מ מערבה מקו החוף אל תוך הים. השמורה הוכרזה ב-6 בנובמבר 2019, ושטחה הוא כ-100,062 דונם.

בתחומי השמורה נמצאת שמורת איי חוף ראש הנקרה ובה איי ראש הנקרה.

בתחום השמורה נשפכים לים שלושה נחלים - נחל בצת, נחל כזיב ונחל שעל, ונמצאים בה מספר אתרי צלילה.

היסטוריה

תחילה תוכננו באזור שתי שמורות טבע ימיות נפרדות במימי החופים - שמורת ים ראש הנקרה ושמורת ים אכזיב. לאחר מכן, שונתה התוכנית לקדם שמורת טבע ימית גדולה, המאחדת את שתי ההצעות הקודמות, ומייצגת את כל תחום העומקים עד גבול המים הטריטוריאליים של מדינת ישראל.

בסופו של דבר, הוחלט לקדם את תוכנית השמורה בגבול מצומצם של עד 15 ק"מ מהחוף, לעומת ההצעה המקורית - עד גבול המים הטריטוריאליים, כ־22 ק"מ מהחוף. אותה החלטה מהווה צמצום של כ-33% בשטח השמורה. בסופו של דבר הוכרזה השמורה ב-6 בנובמבר 2019.

החי

יונקים

לעיתים נצפה באזור כלב ים נזירי מצוי.

דגים

שמורת הטבע היא האזור בו נצפים בצלילה הכי הרבה דגי סחוס בישראל – כמעט כ-40% מהתצפיות עד כה. עד היום תועדו מספר תצפיות של שני מינים של כרישים בשמורה.

בשמורת אכזיב מתקיימת האוכלוסייה הגדולה ביותר בישראל של שני מיני דקרים: דקר הסלעים והדקרנית האדומה. בנוסף, מתקיים בה גם המין דקר אלכסנדרוני.

קישורים חיצוניים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0