נאות קדומים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פארק נאות קדומים
סמליל הפארק, מבוסס על צלף קוצני
סמליל הפארק, מבוסס על צלף קוצני
מידע כללי
סוג שמורת טבע
תאריך הכרזה 16 במאי 1965
כניסה בתשלום בתשלום
נתונים ומידות
שטח 2.5 קמ"ר
מאפיינים עיקריים צמחייה עשירה ומגוונת, השמורה הלאומית של טבע הארץ במקורות ישראל
צומח ראו בערך
בעלי חיים ראו בערך
מיקום
מיקום יער בן שמן
שמורת נאות קדומים, קיץ 2017

פארק נְאוֹת קְדוּמִים - השמורה הלאומית של טבע הארץ במקורות ישראל היא שמורת טבע ביער בן שמן בסמוך אל העיר מודיעין. נאות קדומים רשומה כחברה בע"מ ללא מטרות רווח והקרקע שלה נמצאת בבעלות מינהל מקרקעי ישראל. שטח השמורה כולל כ-2,500 דונם של גבעות. את השמורה יזם והקים הבוטניקאי וחוקר ארץ-ישראל נגה הראובני.

היסטוריה

"מגדל ישעיהו" בנאות קדומים

החזון אודות הקמת גן של צמחים המוזכרים במקורות, בתנ"ך ודברי חז"ל הועלה בשנת 1925 על ידי בני הזוג אפרים וחנה הראובני[1], שהקימו את אגודת גן הנביאים ורז"ל[2]. בשנת 1944 הקצתה הקרן הקיימת 234 דונם לנטיעת גן הנביאים ליד מעלה החמישה[3] ומשפחת הראובני פעלה לגייס כספים לצורך הקמת הגן[4].

בנם נגה הראובני פעל להגשים את חזונם ובשנת 1964, הוקצו 1,500 דונם לנאות קדומים[5]. במאי 1965 התקיים כנס יסוד של השמורה בבית הנשיא, בחסות קדיש לוז, יושב ראש הכנסת, פרופ' חיים גבריהו, יו"ר החברה לחקר המקרא ויעקב צור (טשרנוביץ), יו"ר הקרן הקיימת לישראל[6]. בשנת 1968 הוחל בהקמת השמורה[7][8]. חלק מעבודות הפיתוח בוצעו על ידי קבוצות נוער מתנדב מארצות הברית[9].

בשנת תשמ"ד הוענק למפעל נאות קדומים פרס יושב-ראש הכנסת לאיכות החיים. בשנת תשנ"ד קיבלו הראובני וצוות נאות קדומים את פרס ישראל על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה.

הקו המנחה של הפארק הוא להציג את הצמחייה, הטבע והחקלאות של ארץ ישראל כפי שהיו בתקופת התנ"ך. לצד מיני צמחים אופייניים שנשתלו בשמורה ומספר בריכות קטנות, היא כוללת גם שחזורים של גת, בית בד ומבנים עתיקים נוספים.

נאות קדומים מאפשרת פעילויות רבות במסגרתה. בכל עונות השנה מתקיימים בפארק פעילויות לקהל הרחב, למגזר העסקי והחינוכי. הפארק מציע סיורים לבתי ספר, לקבוצות מאורגנות אחרות, למשפחות ולבודדים.

הפארק מפעיל את המרכז למנהיגות המקיים סדנאות חווייתיות בטבע לאור המקורות בנושאי מנהיגות ופיתוח צוות. מדי שנה מבקרים במרכז למנהיגות מאות קבוצות השייכות למגזר העסקי, הציבורי, החינוכי והצבאי.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נאות קדומים בוויקישיתוף


הערות שוליים


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0