נחל ערוגות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נחל ערוגות
"המפל הנסתר" בנחל ערוגות

נַחַל עֲרוּגוֹת הוא נחל איתן המנקז נחלים רבים במרכז מדבר יהודה. אורכו כ-46 ק"מ ויובליו העליונים מתחילים ממזרח לגוש עציון והר חברון ושפכו של הנחל מצפון לעין גדי.

גאוגרפיה

בניגוד לנחל דוד שהוא בעל אגן ניקוז קטן יחסית וזורם אף הוא בשמורת עין גדי, נחל ערוגות הוא נחל גדול בעל אגן ניקוז של יותר מ-230 קמ"ר. ראשיתו של הנחל באזור אפרת, מגדל עוז ובית-פג'אר, משם ממשיך הנחל מזרחה כ8 ק"מ עד שנכנס לרמת המדבר, באזור היישוב מעלה עמוס, שם שובר הנחל לכיוון דרום-דרום-מזרח וממשיך במגמה זו עוד כ30 ק"מ, אוסף לאגן הניקוז שלו נחלים רבים עד לשלב בו הוא מגיע לבמת השוליים המזרחיים, שם הנחל סוטה ממש מזרחה, לכיוון ים-המלח והבקע הסורי אפריקני. בקטע זה הוא הופך לקניוני עוד יותר ובקילומטרים האחרונים שלו לפני ים המלח הוא נופל אל קניון עצום, שעמקו מעל 500 מטר וזורמים בו מי מעיינות כל השנה.

בערבית יש לנחל ערוגות שמות אחדים לפי הקיטועים הבאים:

חלקו העילי היורד מהר חברון אל רמת המדבר נקרא ואדי ג'חר (وادي جحر) שפירושו- "הנחל הנחבא בחורו"- זהו קטע קניוני עמוק ויפה ובו מערות שבהן שרידי פעילות של האדם הקדמון. חלקו התיכון, החוצה את רמת מדבר יהודה, נקרא ואדי אלע'ר (وادي الغر)-שפירושו "נחל מוליך השולל" או "הנחל התמים". חלקו האחרון, העמוק והיפה ביותר בנחל נקרא ואדי אלעריג'ה (وادي العريجة) שפירושו "הנחל שסטה מדרכו". שם זה הוא 'שימור שם' ונקבע על ידי ועדת השמות הממשלתית כנחל ערוגות.

הקטע האחרון והיפה בנחל מתחיל בנקיק צר ועמוק הנקטע במפל ענק (מפל ערוגות). בהמשך, לרגלי מפל ערוגות, נובע עין ערוגות ומשם ואילך הנחל הוא נחל איתן שלאורכו צומחת צמחיית מים עשירה- הכוללת עצי ערבה, צפצפת הפרת, קנה מצוי, עבקנה, סלוודורה פרסית, עצי שיזף מצוי ועוד. בחלקו האיתן של הנחל חיים עדרי יעלים, להקות גדולות של שפני סלע.

בקניון האחרון עובר מסלול טיול, שמתחיל מחניון השמורה עד ל"מפל הנסתר" ו"הבריכות העליונות" שבנחל. כמו כן, מתחברים אל הנחל שני מסלולים אתגריים שיורדים מההרים שמעל: מעלה בני המושבים מצפון ומעלה האיסיים מדרום.

יעלים נוביים

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נחל ערוגות בוויקישיתוף
מבט פנורמי על ערוץ נחל ערוגות


Flag of Israel.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ישראל. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.