ישיבת אופקים

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ישיבת אופקים
Yeshivat ofakim.jpg
ישיבה
תאריך ייסוד התשל"ו-1976
מייסדים הרב יעקב הורוביץ
ראש הישיבה הרב אליעזר איינהורן
מיקום אופקים

ישיבת אופקים - תורת חיים היא ישיבה גדולה באופקים המיועדת בעיקר לבחורים בוגרי ישיבות תיכוניות. לאחר פטירתו של ראש הישיבה הרב חיים קמיל, בשנת תשס"ה, נקראת הישיבה "תורת חיים", על שמו.

היסטוריה

הישיבה הוקמה בשנת תשל"ג (1973) על ידי הרב יוסף גולדנטל בעידודו של הרב אליעזר מנחם מן שך. בשנת תשל"ו, בהתייעצות עם הרב שך, הוזמן הרב יעקב הורוביץ לכהן כראש הישיבה.

עם כניסתו לתפקיד החליט הרב הורוביץ לשנות את הרכב הישיבה[דרושה הבהרה]. הוא הביא לישיבה גרעין חדש של חמישה עשר בחורים מישיבות תיכוניות (בהן: ישיבת נחלים, מדרשיית נעם, הישיבה התיכונית חורב וישיבת מרכז הרב לצעירים).

בשנת תש"מ צירף הרב הורוביץ את הרב חיים קמיל שלמד עד אז בכולל של ישיבת מיר, לכהן לצידו בראשות הישיבה. במשך תקופה מסוימת כיהן גם הרב שמשון דוד פינקוס כראש ישיבה ומסר בה שיעורים כלליים.

בישיבה לימדו הר"מים: הרב יונתן פרלמן, הרב דוד אוסטרן והרב מרדכי הלר. בעבר היה הרב יהודה עמית ר"מ בישיבה, אך בעקבות חילוקי דעות בינו לבין הרב הורוביץ החליט לעזוב את הישיבה ולהקים את ישיבת קריית מלאכי. לאחר עזיבתו מונה הרב אליעזר איינהורן, שהיה ראש הכולל בישיבה, לר"מ של שיעור א'.

רבים מבוגריה של הישיבה התיישבו באופקים והישיבה השתלבה בקהילה החרדית במקום. בעקבות התפתחות קהילה זו, עזב הרב שמשון דוד פינקוס את תפקידו בישיבה ומונה לרב הקהילה החרדית. מבוגרי הישיבה המפורסמים שמעון רגובי, עסקן רפואי בארגון עזר מציון.

ראש הישיבה, הרב אליעזר איינהורן

הישיבה כיום

לאחר פטירת הרב קמיל בתשס"ה מונה לתפקיד ראש הישיבה הרב איינהורן. נכון לחודש תמוז תשע"ז המנהל הרוחני הוא הרב אלחנן פרבשטיין (בנו של הרב אברהם פרבשטיין), שהגיע לישיבה בתשמ"ה. כרמי"ם מכהנים הרב שי כהן, הרב אמיר לידר, הרב יונתן פרלמן והרב מנחם גולדברג.

ראש הישיבה הרב איינהורן מוסר שיעורים יומיים, מלבד השיעור הכללי לכלל תלמידי הישיבה. אחת לשבוע נמסרת שיחת מוסר, על ידי ראש הישיבה או המשגיח, ובשבתות נערך "עונג שבת" בבתי הר"מים כמקובל בישיבות רבות.

בישיבה יש שילוב בין בוגרים של ישיבות כגון מערבא ונהורא, לבין שעלבים ומדרשיית נועם. כיום לומדים בישיבה כשמונים בחורים וכן ישנו כולל המונה כשלושים אברכים.

שיטת לימוד

על פי הדרכת הרב שך, סגנון הלימוד הוא בדרך המקובלת הישיבות הליטאיות. בישיבה מדגישים את דרך הלימוד בעיון. בשונה מרוב הישיבות השיעור היומי נמסר בתחילת סדר בוקר. בסדר ערב חוזרים על הנושאים הנלמדים בסדר הבוקר, כשסדר הבוקר הוא סדר חזרה על השיעור וסדר ערב הוא סדר הכנה לשיעור של מחר.

קישורים חיצוניים