יצחק אשר טברסקי

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב פרופ' יצחק טברסקי (משמאל) עם הרב יצחק אהרן קארף (באמצע) והרב שלמה גולדמן מזווהיל-צאנז

הרב פרופ' יצחק (איזידור) אשר טברסקיאנגלית: Isadore Twersky; י' בתשרי תר"ץ 14 באוקטובר 1929 - י"א בתשרי תשנ"ח 12 באוקטובר 1997) היה האדמו"ר מטולנא ופרופסור לספרות עברית ולפילוסופיה באוניברסיטת הרווארד. נולד לרבי משולם זושא - בן למשפחת אדמו"רים מחסידות טולנא ששימש כאדמו"ר מטולנא בעיר בוסטון.

את חינוכו קיבל בבתי ספר כלליים ועבריים, ומורה מיוחד לימדו לימודי קודש. היה חתנו של הרב יוסף דוב סולובייצ'יק, שהיה גם רבו המובהק.

עיסוקיו והאדמו"רות

היה מומחה בעל שם עולמי בספרות הראשונים ובפילוסופיה יהודית, ובפרט בכתבי הרמב"ם והראב"ד. עבודתו הידועה ביותר היא "מבוא למשנה תורה לרמב"ם" - ספר מקיף ביותר על חיבורו ההלכתי המפורסם של הרמב"ם. חיבור ידוע נוסף שלו הוא על הראב"ד: "Rabad of Posquieres: A Twelfth-Century Talmudist" שהתבסס על עבודת הדוקטור שלו.

היה העורך של "Harvard Studies in Medieval Jewish History and Literature" (שלושה כרכים), זכה במלגת גוגנהיים ב-1989, והיה חבר באקדמיה האמריקאית למחקר יהודי ובאקדמיה האמריקאית לאמנויות ולמדעים. זכה בפרס קפלון לשנת 1969.[1]

עם מות אביו, האדמו"ר מטאלנא, המשיך לנהל כאדמו"ר את בית המדרש של אביו, וכך היה לשילוב נדיר של פרופסור ואדמו"ר.

יצחק טברסקי נפטר בי"א בתשרי ה'תשנ"ח, ונטמן כעבור יומיים בהר הזיתים, ליד קברי הוריו.

בנו, הרב משה טברסקי, חתנו של הרב אבא ברמן, כיהן כראש כולל "תורת משה" בשכונת סנהדריה המורחבת בירושלים. נרצח בנובמבר 2014 בטבח בבית הכנסת קהילת בני תורה בירושלים.[2]

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Stub judaism.png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.


שגיאת לואה ביחידה יחידה:בקרת_זהויות בשורה 352: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0