חסידות טאלנה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף חסידות טולנא)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תמונת רבי דוד טברסקי, מייסד החסידות
האדמו"ר רבי יוחנן טברסקי

חסידות טאלנהיידיש: טָאלנא), היא חצר חסידית, ענף מחסידות צ'רנוביל, שמקורה מהעיר טאלנה (Talne, Тальне́, כיום באוקראינה). מקים השושלת היה המגיד מטאלנא, רבי דוד טברסקי.

כיום מכהנים שני אדמו"רים מהשושלת. האדמו"ר המרכזי הוא רבי יצחק מנחם וינברג, בירושלים. בנוסף מכהן אחיינו, רבי אמיתי (מלכיאל) טברסקי, באשדוד.

תולדות החסידות

הדור הראשון

מייסד השושלת, רבי דוד, היה בנו השישי של רבי רבי מרדכי טברסקי מטשרנוביל. שימש כמגיד בוסילקיוב הסמוכה לקייב ואחר כך עבר לטאלנה. בשנת תרל"ח עבר תקופה קצרה לברודי ואחר כך שב לטאלנה. נפטר בי' באייר תרמ"ב. חיבר את הספרים: "מגן דוד", "ברכת דוד" ו"קהלת דוד".

בנו רבי מרדכי נפטר בצעירותו בו' בתשרי תרל"ז. חתניו היו: רבי מנחם נחום מטריסק-בריסק, רבי מנחם נחום משפיקוב, רבי חיים מאיר חודורוב מברדיטשוב ורבי מרדכי מרחמסטריווקא.

הדור השני

לאחר פטירתו של רבי דוד מילא את מקומו נכדו רבי מנחם נחום (בן לבנו רבי מרדכי) מטאלנה-טולטשין. הוכתר כינוקא בברכת דודו זקנו רבי יוחנן מרחמסטריווקא. נישא לנכדת רבי יוחנן, בת דודו רבי משה צבי מטיטשלניק. נפטר בקייב, בי"ט בכסלו תרע"ו.

הדור השלישי

בדור השלישי כיהנו שלושה מבניו של רבי מנחם נחום:

במקביל, כיהן רבי מרדכי, בנו של רבי חיים מאיר חודורוב וחתנו של רבי ברוך הגר מויז'ניץ, כאדמו"ר מטאלנה-ויז'ניץ בבידוולה ובקולומיאה ולאחר מכן בניו יורק. נפטר בב' בחשוון תרצ"ח. את מקומו מילא בנו רבי מנחם מנדל דוד (תרמ"ז - י"א באדר תש"מ) שכיהן כרב בצ'רנוביץ ובברונקס. חיבר ספר בשם "במועדו".

הדור הרביעי

רבי יוחנן, בנו של רבי דוד מרדכי, החל לכהן באדמו"רות במונטריאול עוד בחיי אביו. פעל למען הצלת יהודים בתקופת השואה.

לאחר השואה עלה לישראל והקים בית מדרש בשכונת בית וגן, וקומם מחדש את חסידות טאלנא לאחר חורבנה, ופתח בתי מדרש בצפת ובבני ברק. נפטר בכ"ה בכסלו תשנ"ט, ונטמן בהר הזיתים בירושלים.

החסידות כיום

האדמו"ר רבי יצחק מנחם וינברג
האדמו"ר רבי אמיתי טברסקי מטאלנה אשדוד מניח תפילין על יהודי בברדיצ'ב

נכדו של רבי יוחנן (בן חתנו הרב ישראל צבי וינברג) רבי יצחק מנחם וינברג משמש כאדמו"ר בירושלים. בית מדרשו בשכונת נווה צבי בירושלים (בין שכונת הבוכרים לתל ארזה). נודע כדרשן וכמחנך.

בית כנסת עתיק של החסידות קיים בצפת.

נינו (נכד חתנו ישראל צבי, בן חתנו רם (אפרים) מלכיאל), הרב אמיתי טברסקי, חתנו של רבי יעקב אלימלך רבינוביץ מביאלה פשיסחא אשדוד, משמש כאדמו"ר מטאלנא באשדוד, לאחר עדות מפי האדמו"ר רבי יוחנן שנינו הרב אמיתי יכהן אחריו, שנמסרה מפי הרב בניה נבנצאל שהיה ר"מ בישיבת חיי משה בירושלים ותלמידו של רבי יוחנן[דרוש מקור], הרב אמיתי הקים באשדוד את מוסדות "תפארת יוחנן" לזכר סבו. בבית שמש משמש כרב חסידי טאלנה הרב ישעיהו דוד מלכיאל, אחיו של רבי אמיתי.

בית כנסת נוסף בשם טאלנה הוקם בבני ברק בהוראתו של רבי יוחנן, שרצה שיהיה בית כנסת סמוך לבית הקברות פוניבז' כדי שישמש את העולים לקברים. רבי יוחנן התפלל בבית כנסת זה בסוף ימיו.

הרב יצחק אשר טברסקי היה אדמו"ר טאלנא בבוסטון. בנו, הרב מאיר טברסקי מנהל שטיבל קטן של החסידות בריברדייל (אנ'), בניו יורק.

שיטת החסידות

שיטת החסידות מיוסדת על עבודת השם מתוך צניעות, כדרכה של חסידות צ'רנוביל. בחסידות טאלנה היה דגש על עבודת השמחה[1]. אבי החסידות, רבי דוד, התבטא כי העצבות היא איסור חמור יותר מאשר איסור אשת איש, שכן האחרונה היא עבירה ידועה ומקובל לעשות עליה תשובה; לעומת זאת, השרוי במרה שחורה אינו רואה בכך חיסרון ואינו חושב לחזור בתשובה על כך[2].

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ בעלון בצילא דמהימנותא (פרשת ואתחנן תשע"ד), מספר האדמו"ר הנוכחי מטולנא בשם סבו ששמחת תורה בסקווירא הייתה עצובה יותר מן האווירה בתשעת הימים בטאלנא.
  2. ^ ילקוט מאורי אור טשרנוביל.


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0