מחלף גנות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תרשים המחלף
המחלף מהאוויר
Compass Rose he small N.svg
מחלף גנות

מחלף גנות הוא מחלף המפגיש את כביש 1 (תל אביב - ירושלים) וכביש 4. המחלף, שהוא אחד מהמחלפים הגדולים בישראל, נקרא על שם היישוב גנות הנמצא בקרבת מקום.

גנות הוא אחד המחלפים המלאים הבודדים במדינת ישראל (מחלף מלא הוא מחלף שבו אין רמזורים או צמתים במעבר בין הכבישים, או על אחד הכבישים עצמם). מבין שמונת כיווני ההתחברות האפשריים בין כביש 1 לכביש 4, מאפשר המחלף שבעה כיוונים. הפנייה היחידה שאינה אפשרית במחלף היא פנייה מכביש 1 בכיוון מזרח לכביש 4 בכיוון צפון. מחלף גנות משולב במחלף השבעה. כך למשל, היציאה מכביש 1 לכביש 44 (דרך רמלה) מתחילה במחלף גנות ומסתיימת במחלף השבעה.

צפון מערבית למחלף ממוקם הר חיריה.

היסטוריה

הגשר הראשון במקום נחנך ב-21 באוקטובר 1969, כחלק מההפרדה בין כביש 4 לכביש 1, ובאותה עת הוא היה הגשר הדו מסלולי הארוך בישראל[1]. כביש 1, שנקרא אז כביש 10, נחנך בפברואר 1970 עם נתיב אחד לכל כיוון (במסלול הצפוני של כביש 1 כיום) והשתרע ממחלף גנות עד נמל התעופה בן-גוריון[2]. עם חנוכתו של כביש 10 נפתח גם מחלף גנות לתנועה, אך עקב בעיות הנדסיות בנתיבי ההאצה, שמשרד התחבורה הצביע עליהן בטרם חנוכת המחלף, הוא נפתח לתנועה רק לבאים מכיוון צפון, והרמפות שנבנו לטובת הבאים מדרום נותרו סגורות[3].

במהלך השנים עבר המחלף עדכונים והרחבות. הרמפה הארוכה לתנועה מכיוון צפון למזרח הוקמה בשנות ה-70. באמצע שנות ה-90 נבנה גשר המשמש לפנייה מכיוון דרום לכיוון מערב ועובר מעל לכביש 4 ("גשר היובל"). באותה עת הוא היה הגשר הכבישי הארוך ביותר במדינה באורך של 642 מטרים. בשנת 2000 הושלם שדרוג נוסף של הפרדה מפלסית בין התנועה הנוסעת מצפון למערב במחלף השבעה ובין התנועה הנוסעת ממערב לדרום. גם לאחר ההרחבות הרבות שבוצעו, עדיין קיימים במקום עומסי תנועה כבדים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

פנורמה של מחלף גנות הריק ממכוניות בבוקר יום כיפור 2007
Magnify-clip.png
פנורמה של מחלף גנות הריק ממכוניות בבוקר יום כיפור 2007


הקודם:
מחלף קיבוץ גלויות
מחלפים בכביש 1 הבא:
מחלף שפירים
הקודם:
מחלף השבעה
מחלפים בכביש 4 הבא:
מחלף מסובים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0