מתתיהו (יישוב)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מתתיהו
שלט הכניסה לישוב מתתיהו, מועצה איזורית בנימין, ישראל.jpg
שלט הכניסה ליישוב מתתיהו
מחוז יהודה ושומרון
מועצה אזורית מטה בנימין
גובה ממוצע[1] ‎265 מטר
תאריך ייסוד 1981
תנועה מיישבת פועלי אגודת ישראל
סוג יישוב מושב שיתופי
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2018[1]
  - אוכלוסייה 847 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה 5.6% בשנה עד סוף 2018

מַתִּתְיָהוּ היא התנחלות ויישוב קהילתי, השייכת למועצה אזורית מטה בנימין סמוך למודיעין עילית, בעלת אופי חרדי.

היסטוריה

הגרעין החרדי-ציוני שהתיישב במתתיהו התגבש בארצות הברית ולאחר מכן במבוא מודיעין. עבודות התשתית של היישוב החלו בסוף 1977.[2] הקבוצה הראשונה עלתה לישראל בשנת 1979 והתיישבה במבוא חורון. הסוכנות היהודית רצתה ליישב אותם באזור נחל שורק, אולם חברי הגרעין נאבקו להתיישב בחבל מודיעין והצליחו. היישוב נבנה בקרבת היישובים שילת וכפר רות, מצדו השני של הקו הירוק, סמוך לכפרים הערבים בלעין וחרבתא. הקמת מתתיהו התאפשרה לאחר שבג"ץ ביטל ביולי 1979 את הצו שהוציא לבקשת בעלי הקרקע, פלסטינים תושבי נעלין[3].

מתתיהו הוקמה בשנת 1981 כמושב שיתופי. 30 יחידות דיור נבנו מכספם של העולים, אך לא נותר לחברי הגרעין כסף לתשתיות. חברי מבוא חורון סייעו בכל הקשור למעבר וציידו את המתיישבים הראשונים בגנרטור. המושב היה בראשיתו שיתופי והתבסס על חקלאות, לולים וכרמים. התנאים לא היו קלים והקליטה איטית. לאחר מספר שנים עבר היישוב תהליך של הפרטה, צעד שהקל על הקליטה ביישוב וכן גרם לשגשוג כלכלי ולהעלאת מחירי הדירות.

אוכלוסייה

אוכלוסיית מתתיהו מגוונת מבחינת הגיל, מילדים ועד פנסיונרים. גם מגוון המקצועות רחב, מאברכים ועד חקלאים. רוב תושבי היישוב ממוצא אנגלוסקסי, ועובדת היותם חרדים מקבלת גוון מעט שונה מהמוכר בארץ. כיום (2012) ביישוב ישנם 83 משפחות.

רב היישוב הוא הרב זאב לף. ביישוב ישיבה תיכונית חרדית "ישיבת מערבא" (רשמית: מערבא מכון רובין), אחת מהבודדות בישראל המתאימות לחרדים אך משלבת לימודים לבגרות.

בשנת 2012 קבע האדמו"ר מאלכסנדר את מעון הנופש שלו ביישוב.

בשנת 2008 נבנה ביישוב אזור תעשייה גדול.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0