גבעת הראל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
גבעת הראל (מאחז)
גבעתהראל01.JPG
הכניסה לגבעת הראל
טריטוריה יהודה ושומרון
מחוז מחוז יהודה ושומרון
גובה 740 מטרים
תאריך ייסוד 1998
אוכלוסייה
 ‑ במאחז

60‏ משפחות
http://www.givatharel.com/
המזבח החצוב בסלע בגבעת הראל

המאחז גבעת הראל הוא יישוב קהילתי בבנימין, הפועל במתכונת אגודה שיתופית. המאחז נמנה עם יישובי גוש שילה ושייך למועצה אזורית מטה בנימין. המאחז שוכן בגדה הצפונית של נחל שילה העליון, בגובה 740 מטר מעל פני הים. כיום מתגוררות במקום כ-70 משפחות.

הקמה והתפתחות

המאחז הוקם בשנת 1998 (חשון ה'תשנ"ט) ונקרא על שמו של הראל בן נון, בנו של הרב אלחנן בן נון רב היישוב שילה, שנהרג, יחד עם שלמה ליבמן, בידי מחבל, בעת שמירה על היישוב יצהר. לאגודה, שהקימה את המאחז, הסכם הקצאה עם ההסתדרות הציונית העולמית עד 2045. בין המאחז לבין כביש 60 ניטעו כרמי גפנים וזיתים בהיקף של מאות דונמים. העיבוד נעשה בעבודה עצמית. במקום יקב בוטיק בשם "יקב גבעות", המפיק גם שמן זית.

במאחז מספר אתרים תיירותיים, בהם: חוות סוסים, מערת הנחושת, מערת השקד, פינת חי, גלריית אומנות מקרמיקה, מזבח העולה, עין עוז, נחל שילה, יקב בוטיק, מזבח האבן, כרמים[1]. בפסגת המאחז הוקם "מצפור אברהם" המעניק תצפית פנורמית על כל האזור[2]. במדרון הדרומי של המאחז נמצא אתר פריחה ענק של חלמונית גדולה. בזמן שיא הפריחה מגיע מספר החלמוניות ל-4,800[3].

בשנת 2012 הוקם במאחז "כולל גבעת הראל". מ-2013 מתקיים מדי שנה במאחז "מרוץ גבעת הראל", בו משתתפים מאות מתושבי המועצה.

נכון ל-2015 המאחז מונה 70 משפחות. 20 מתוכן מתגוררות בבתי קבע. במאחז פועלים: בית כנסת, מקווה טהרה, מעון, גן ילדים, גן משחקים רחב ידיים, מגרש ספורט משחקיה לילדים וספריה.

המזבח החצוב

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מזבח חצוב בסלע בגבעת הראל

בתחומי המאחז נחשף מזבח עולה חצוב בסלע, ניצב על גבי טרסה, ומעליו ומתחתיו מדרון תלול ומצוקי - כך שהמזבח בולט על פני השטח. מתחתיו מצוי כבשן סיד קדום, 600 מטר מערבה, נובע מעיין "עין מחֵיבִּר" (נקרא היום גם "עין עֹז"), אשר מצידו כבשן נוסף.

המזבח נמצא ברום המדרון המשקיף על נחל שילה, בקטע הנחל המחבר את עמק שילה ועמק לבונה, ושימש כציר תחבורה עיקרי בדרך האבות, וכנראה שזהו "מעלה לבונה" הקדום. קטע-נחל זה נקרא כיום נחל (ואדי) עלי. המזבח ניצב במפנה הדרומי של ההר ופונה לגבעת הרואה (שם נראים שרידי חווה עתיקה ותעשיות חקלאיות נלוות) ועין עוז, וכנראה נצפה לעוברי-דרכים שעברו בנחל.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0