בלעין

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בלעין (כפר)
بلعين
Bil'in street.jpg
רחוב בכפר
טריטוריה הרשות הפלסטיניתהרשות הפלסטינית  הרשות הפלסטינית
נפה נפת רמאללה ואל-בירה
ראש העיר אחמד עיסא עבדאללה יאסין
שטח 3.983 קמ"ר
אוכלוסייה
 ‑ בכפר

1,800‏  (נכון ל-2006)
http://www.bilin-village.org/

בִּלעין (ערבית: بلعين) הוא כפר פלסטיני הנמצא מערבית לרמאללה ומזרחית למודיעין עילית, ב"שטח B", שבשליטה אזרחית של הרשות הפלסטינית. בכפר כ-1,800 תושבים, המתפרנסים בעיקר מחקלאות. מהכפר יוצאות דרכים לכפרים ספא מדרום, כפר ניעמה ממזרח וחרבתא מצפון, וכן כביש נוסף לכיוון מודיעין עילית ממערב, הקטוע על ידי גדר ההפרדה סמוך ליציאה מהכפר. המשפחות ("חמולות") העיקריות בכפר הן אבו רחמה, ח'טיב ובורנאת.

הכפר התפרסם בעיקר בגלל המאבק הממושך נגד הקמת גדר ההפרדה בסמוך אליו.

פרשת הקרקעות

בשנת 1991 פנתה "הקרן לגאולת הקרקע" אל פליאה אלבק, שכיהנה כמנהלת המחלקה האזרחית בפרקליטות המדינה, בבקשה לרשום 780 דונם מאדמות פרטיות של תושבי בלעין כאדמות מדינה. הבקשה לא הסתמכה על מסמכים אלא על תצהיר כי הקרן רכשה את השטח אך אינה מעוניינת לבצע רישום בטאבו על שמה. על אדמות אלו הוקמה שכונת מתתיהו מזרח במודיעין עילית.[1] לאחר מספר עתירות לבג"ץ, ועיכוב של למעלה משנה וחצי, ולאחר הכנת תוכנית מתאר חדשה, שתיקנה את הפגמים שנפלו בקודמתה, ובה נקבע כי יושב המצב לקדמותו במובלעות של קרקע פרטית השייכות לפלסטינים, והן יגודרו ותובטח נגישות אליהן, נקבע כי הבנייה במקום חוקית והותר המשך האיכלוס.[2]

המאבק נגד גדר ההפרדה

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – המאבק נגד גדר ההפרדה בבילעין

הכפר התפרסם בתחילת המאה ה-21 בגלל המאבק נגד הקמת גדר ההפרדה בסמוך אליו. גדר ההפרדה באזור מותירה מחוץ לכפר 1,647 דונם מתוך 4,085 דונם הנכללים באדמות הכפר לפי החלוקה המנדטורית של אדמות הכפרים, מתוכם 678 דונם בבעלות פרטית והשאר אדמות מדינה.

החל מחודש ינואר 2005 מנהל הכפר מאבק כנגד גדר ההפרדה. המאבק כלל עתירה לבג"ץ, שבה נקבע שהגדר באזור תוכננה ונבנתה כך שתאפשר את הרחבתה העתידית של מודיעין עילית ולאו דווקא לפי שיקולים בטחוניים. לכן קבע בג"ץ שיש לפסול את תוואי הגדר.[3]

המאבק כולל הפגנות הנערכות בכפר מדי יום שישי, שבהן לוקחים חלק תושבי הכפר והכפרים הסמוכים, וכן מבקרים מבחוץ: פלסטינים מיהודה והשומרון, ישראלים, בעיקר פעילי שמאל רדיקלי, פעילי קבוצת אנרכיסטים נגד הגדר ופעילים בינלאומיים כגון תנועת הסולידריות הבינלאומית.

תיעוד החיים בכפר

  • בשנת 2006 יצא לאקרנים הסרט התיעודי "בילעין חביבתי", בהשראת מאבקם של תושבי הכפר.
  • ב-2010 יצא לאקרנים הסרט באורך המלא "זרמים קטועים" בבימוי והפקה משותפת של גיא דוידי ואלכסנדר גוצ'מאן. הסרט עוסק בבעיית הנגישות למי שתייה בכפר ועוקב אחר החיים בהשפעת המחסור המתמשך במים במשך ארבע שנים.
  • ב-2012 יצא הסרט "חמש מצלמות שבורות" המתעד את מאבק תושבי הכפר. הסרט נכלל בין חמשת המועמדים הסופיים לפרס האוסקר בקטגוריית הסרט התיעודי.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים