כפר האורנים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כפר האורנים
Kfar haoranim rainbow.jpg
מבט מרחוב יפה נוף, 2006
מחוז יהודה ושומרון
מועצה אזורית מטה בנימין
גובה ממוצע[1] ‎300 מטר
תאריך ייסוד 1997
סוג יישוב יישוב 2,000‏–4,999 תושבים
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2018[1]
  - אוכלוסייה 2,664 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה -1.6% בשנה עד סוף 2018

כְּפָר הָאֳרָנִים הוא יישוב קהילתי שחלקו התנחלות השייך למועצה אזורית מטה בנימין. היישוב הוא בעל אופי חילוני. הקו הירוק חוצה את היישוב לאורכו, כך שחלקו המזרחי נמצא מעבר לקו הירוק, וחלקו המערבי נמצא באזור שהיה שטח הפקר בין ישראל לבין ירדן. היישוב ממוקם צפונית ליישוב לפיד ודרומית למודיעין עילית, כשני קילומטרים מהעיר מודיעין-מכבים-רעות. לפי נתוני המוסד לביטוח לאומי, השכר הממוצע ביישוב הוא הגבוה ביותר בישראל (19,332 שקלים לחודש) למשרת שכיר ב-2016.[2]

היסטוריה

הגבעה שבה שוכן היישוב הייתה מיושבת עוד מתקופת מרד בר כוכבא (במקום נמצא מטבע מתקופה זו), ואולי אף קודם לכן. כמו כן ישנם בלב היישוב מערות מסתור וכן שרידי בית מרחץ מהתקופה הרומית. מצפון למערות נתגלה מקווה שתועד ונהרס בשל הבנייה במקום. בסמוך למקווה נמצאו מטבעות בר כוכבא. כק"מ דרומית נתגלו שרידי חווה חקלאית וגת, מהתקופה הביזנטית.

במלחמת העצמאות התחולל על הגבעה המזרחית של היישוב קרב חירבת כוריכור, כחלק מהמערכה לכיבוש לטרון, במבצע דני. שמונים ושניים לוחמי פלמ"ח נשלחו לחסום תגבורת שיריוניות של הלגיון הירדני. בקרב נפלו ארבעים וחמישה מהם.

הקמת היישוב

קבוצת יזמים בראשות מר משה דולגין ז״ל לוחם האצ״ל, הקימה את היישוב. טקס הנחת אבן הפינה היה ב 1984 במעמד יצחק שמיר אריאל שרון והשר ציפורי. . קבוצת היזמים, רכשה בשנת 1979 את הקרקע שעליה נמצאים היום 'כפר האורנים' והיישוב 'לפיד'. ב-1981 החל תכנון של יישוב כפרי על השטח.

אבן הפינה הונחה ביולי 1983 בהשתתפות ראש הממשלה יצחק שמיר, ושם היישוב הראשוני נקבע לגבעת אהוד שונה ל"מנורה", על מנת להנציח את זכר מ"ה הנופלים בקרב חירבת כוריכור. בשל עיכובים משפטיים הקשורים לבעלות על הקרקע, התעכבה ההקמה עד לאמצע שנות ה-90. בשנות התשעים הגיעה עמותה של לוחמי צה״ל והצטרפה ליזמים המקוריים. באותו זמן רכשה חברת "אופק רכסים" את הקרקע מ'ברטורא', והחלה ב-1995 לשווק את הגבעה בשם המסחרי "כפר אורנים".

בסוכות ה'תשנ"ח - אוקטובר 1997, נכנסה ליישוב המשפחה הראשונה, חודש אחר כך נכנסו 5 משפחות נוספות, ועד סוף 1997 גרו ביישוב כ-20 משפחות. בדצמבר 1998 נערכו בחירות ראשונות רשמיות לוועד היישוב, שמנה 80 משפחות. לאחר מכן נקבע שם היישוב סופית ל"כפר האורנים", כדי שהאותיות ה"מ ימשיכו להנציח את זכרם של 45 הנופלים במקום במלחמת השחרור.

ביישוב פועלת תנועת הנוער האיחוד החקלאי בתוך מתחם הנוער הכולל חדרי פעילות, מועדון ובית קפה לנוער.

ביישוב מתגוררות כ-550 משפחות נכון לשנת 2018.

מוסדות ציבור

ביישוב פועלים כמה מוסדות ציבוריים:

  • גנים: חמישה גני מועצה לגילאי טרום-טרום חובה עד חובה.
  • בתי ספר: יסודי (כיתות א'-ח') "אור". תלמידי תיכון מכיתה ט' לומדים בעיר מודיעין.
  • מתנ"ס ובו חדרי חוגים וספריה.

מבנים ציבוריים נוספים ביישוב הם בית כנסת, ברכת שחיה, אולם ספורט, מגרשי ספורט, גן שעשועים, מבנה מזכירות וכן מתחם נוער שמשמש את הסניף של תנועת הנוער האיחוד החקלאי.

במרכז היישוב קיים מרכז מסחרי קטן.

גלריית תמונות

חזית היישוב
הכניסה ליישוב

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. 1.0 1.1 הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2017
  2. כבשו את הפסגה, באתר ynet


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0