רבי יחיאל מיכל דורפמן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: לשפר ניסוח, אין קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף.
יחיאל מיכל הלוי דורפמן
Yechiel Michal Dorfman.jpg
הרב יחיאל מיכל דורפמן
תמונה זו מוצגת במכלול בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.
לידה 1913
קמניץ-פודולסקי
פטירה 2006 (בגיל 93 בערך)
ה' באב ה'תשס"ו
ירושלים
מקום פעילות אומן, ירושלים, סיביר
השתייכות חסידות ברסלב
תפקידים נוספים ראש הוועד העולמי של חסידי ברסלב
רבותיו הרב לוי יצחק בנדר
חיבוריו דברי תורתו בקונטרס אור הנעלם

הרב יחיאל מיכל הלוי דורפמן (1913, קמניץ-פודולסקי2006, ה' באב ה'תשס"ו, ירושלים) היה ראש הוועד העולמי של חסידי ברסלב וראש ישיבת "אור הנעלם" בירושלים[1].

ביוגרפיה

מקורה של משפחת דורפמן ממחוז ברסלב באוקראינה. הוא נולד לרב יהושע דוד הלוי דורפמן. למד אצל הרב אברהם שטרנהרץ, נכדו של רבי נתן מברסלב, ונשא את נכדתו. הרב דורפמן נתמנה לרבנות לראשונה בטשרינר והחל להפיץ את תורתה של ברסלב. משנות ה-30 עד לעלייתו לארץ התגורר במלחובקה, עיירת פרבר של מוסקבה, ועבד כחייט. עם סיום מלחמת העולם השנייה נמנה עם היהודים היחידים מרוסיה ומאוקראינה שהיו נוסעים לבקר את הקהילה היהודית באומן. הרב דורפמן היה מי שייסד את הקלויז הענק שבסמוך לקבר רבי נחמן מברסלב. בשנת ה'תש"ל (1970) עלה הרב דורפמן לארץ ישראל והיה לתלמיד מובהק של הרב לוי יצחק בנדר.

בישראל

לאחר שעלה לישראל המשיך הרב דורפמן לשמור על קשר עם חסידי ברסלב בברית המועצות ועם בעלי הבית שעל קברו של רבי נחמן. בשנת 1979 נודע לרב מיכל שהאשה שמתגוררת בבית שעל קבר רבי נחמן חוששת מהתוכנית הממשלתית לבנות שיכון של בנינים רבי קומות על שטח בית העלמין העתיק ועל ציון רבי נחמן. לביטול הגזרה נוסע רבי מיכל לארצות הברית ומפעיל את קשריו של הרבי מליובביץ עם ממשל ארצות הברית ובמיוחד עם ג'ימי קרטר[דרוש מקור]. לאחר השתדלויות הגזרה מתבטלת והציון ובית הקברות נותרים על כנם.

עם פטירת הרב בנדר בכ"ב תמוז ה'תשמ"ט, תפס הרב דורפמן את ההנהגה והחל לכהן כרב קהילת ברסלב בשכונת מאה שערים בירושלים, מרכז תורתו היה בשול. ברבות השנים הפך לאחת הדמויות המשפיעות ביותר בקרב חסידי ברסלב ומרבית החסידים בירושלים היו סרים למרותו[דרוש מקור]. הרב יחיאל מיכל הלוי דורפמן נפטר בי' אב ה'תשס"ו כשהוא נחשב לזקן חסידי ברסלב, בן 93 בפטירתו[2].
לאחר פטירתו קובצו דברי תורה לזכרו בקונטרס "אור הנעלם" ע"ש הישיבה שעמד בראשה. הוא נטמן בבית העלמין הר הזיתים שבירושלים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ דן בינדר, מחנה דן, עמנואל, תש"ס. עמ' ב-ג: "הסכמה מהגאון הצדיק ראש ישיבת "אור הנעלם" כמוהר"ר יחיאל מיכל הלוי דורפמן שליט"א, זקן אנ"ש, ויו"ר הוועד העולמי דחסידי ברסלב".
  2. ^ הרה"צ רבי מיכל דורפמן זצ"ל, צופר