רבי אלעזר מרדכי קעניג

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי אלעזר מרדכי קעניג
הרב קניג בחג הסוכות, תשס"ט
הרב קניג בחג הסוכות, תשס"ט
לידה 15 באוקטובר 1945
ח' בחשוון ה'תש"ו
פטירה 31 בדצמבר 2018 (בגיל 73)
כ"ג בטבת ה'תשע"ט
מקום פעילות צפת
השתייכות חסידות ברסלב
תחומי עיסוק רב קהילת 'נחל נובע מקור חכמה ברסלב צפת.
תפקידים נוספים מוהל
רבותיו רבי מרדכי שרעבי
רבי גדליהו אהרן קניג
רבי שלמה קצין

רבי אלעזר מרדכי קעניג (כונה רֶבּ לוזע'ר, ח' בחשוון ה'תש"ו, 15 באוקטובר 1945 - כ"ג בטבת ה'תשע"ט, 31 בדצמבר 2018) היה רבה של קהילת ברסלב בצפת הנקראת נחל נובע מקור חכמה, ממשיך דרכו של אביו רבי גדליהו אהרן קעניג, אחד הרבנים הבולטים בעיר צפת ובחסידות ברסלב ומוהל.

ביוגרפיה

רבי אלעזר מרדכי קעניג נולד לרבי גדליהו אהרן קעניג (רבי גדליה) מנהיג קהילת ברסלב צפת ואמו יהודית בח' בחשוון ה'תש"ו (15 באוקטובר 1945), למד בישיבת עץ חיים ולאחר מכן בישיבת ברסלב בני ברק ובהמשך בישיבת מיר.

הוא נשא לאשה את חיה, בתם של אברהם יהודה ומינצא לאה ברגר, שעלו יחד עם ביתם מרומניה והתגורר בבני ברק.

עוד בחיי אביו הצטרף הרב קעניג אל אביו ושהה בצפת במשך שנה שלמה, אך לבסוף חזר לבני ברק. עם פטירת אביו רבי גדליה בשנת ה'תש"מ חזר הרב להנהיג את הקהילה בצפת, הוא המשיך בדרך אביו והנהיג את הקהילה והמוסדות במשך כארבעים שנה עד לפטירתו, מוסדות הקהילה מונים בין היתר תלמוד תורה 'מגן אבות' ובו כ-400 תלמידים, בית ספר לבנות 'דרך יהודית' וגני ילדים 'גני יהודית' על שם אמו יהודית וכן גנים ובית ספר לחינוך מיוחד ללמוד וללמד. בין הנהגותיו בניהול המוסדות יש המציינים את היכולת לאחד את קהילת הבעלי תשובה עם הקהילה החרדית הוותיקה, ללא הפרדה ביניהם תוך שמירה על הצביון החרדי ללא פשרות.

הנהגתו של הרב קעניג אופיינה בשמירה על הקודים המקובלים בקרב חסידי ברסלב ללא שינויים ניכרים וכן בחתירה למניעת מחלוקת בברסלב ומחוצה לה. בפרשיית אליעזר ברלנד נמנע מעיסוק פומבי בנושא אף שדעתו החריפה כנגד ברלנד נאמרה בשיחות פנימיות[1].

בשנותיו האחרונות חלה רבי אלעזר מרדכי בראותיו הוא עבר השתלת ריאות, לאחר מכן נאלץ לשהות בארצות הברית פעם בשנה, לעבור מעקב רפואי אצל רופאו האישי, בשנתו האחרונה מצבו הדרדר עד שלא היה מסוגל לטוס לחו"ל, כשבוע קודם פטירתו ירד לבית העלמין בצפת ורכש חלקת קבר על יד קברו של רב העיר צפת רבי לוי ביסטריצקי. ביום פטירתו כ"ג בטבת ה'תשע"ט הוא היה אמור לטוס בדחיפות לארצות הברית לצורך טיפול רפואי מורכב שהיה אמור להציל את חייו ולייצב את מצבו, בלילה שקדם לטיסה קרסו מערכות גופו והוא נפטר בכ"ג בטבת ה'תשע"ט (31 בדצמבר 2018) כשהוא בן 73.

בבוקר יום השלושים לפטירתו הוכרז (בעידודו של אחיו הרב יצחק מהדמויות המשפיעות בקהילה) כי מנהיג הקהילה יהיה מעתה אחיהם המשותף הרב נתן אפרים קניג[2]. בנוסף, מורה הצדק יהיה בנו של הרב קניג, הרב נחמן.[3], בנוסף מוסר הרב נחמן את השיעור הקבוע בספר סיפורי מעשיות לאחר הקידוש בשבת בבקר בעוד דודו מנהיג בפועל של הקהילה ומוסר את השיעור המרכזי בסעודה שלישית.

משפחתו

  • בנו הרב נחמן קניג - ממשיך דרכו של אביו כמורה צדק בקהילה.
  • בתו שרה נשואה לרב נחום ברזסקי - כיהן כמנהל התלמוד תורה במשך שנים רבות.
  • בנו חיים שלום קעניג - מעסקני העיר צפת ומנהל המוסדות.
  • בתו מלכה שיינדל קיוואק - מנהלת סמינר חסידי בצפת.
  • חתנו הרב אפרים נחמיה קיוואק הוא ראש ישיבת 'מאירת עיניים' בית שמש.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים