רבי נסים טולדנו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף רבי ניסים טולדנו)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הרב נסים טולדנו (ז' בטבת תרצ"ד, 25 בדצמבר 1933י"ב בסיוון תשע"ב, 2 ביוני 2012) היה ראש ישיבת שארית יוסף בבאר יעקב וחבר מועצת גדולי התורה של דגל התורה.

רבי ניסים טולדנו
לידה 25 בדצמבר 1933
ז' בטבת תרצ"ד
מקנס
פטירה 2 ביוני 2012 (בגיל 78)
י"ב בסיוון תשע"ב
ישראל
מקום קבורה בני ברק
מדינה ישראל
למד ב ישיבת פוניב'ז
מקום מגורים בני ברק
תקופת הפעילות ה'תש"נ - ה'תשע"ב–הווה
השתייכות מרביצי תורה
תחומי עיסוק ראש ישיבת שארית יוסף
רבותיו הרב אלעזר מנחם שך
בת זוג שרה
אב הרב יוסף טולדנו
צאצאים הרב יוחנן

קורותיו

נולד במקנס שבמרוקו, לרבי יוסף טולדנו ולמזל-טוב, בתו של הרב רפאל ברוך טולדנו. בגיל תשע התייתם מאמו ועבר להתגורר בבית סבו. הוא נשלח ללמוד בישיבת תורת אמת בלונדון בראשות הרב משה שניידר, שם התקרב לרבי יצחק צבי סמיאטיצקי חתנו של ראש הישיבה, ולאחר מכן עבר לישיבת גייטסהד. בשנת תשט"ז (1957) עלה לבדו לישראל ונכנס ללמוד בישיבת פוניבז'. בישיבה היה נודע כ"עילוי"[1] היה מקורב מאד לראש הישיבה הרב אלעזר מנחם מן שך והיה מתלמידיו הקרובים. מסופר כי ערעורו על אחד משיעוריו, הביא את הרב שך בתום ויכוח להודות בצדקת התלמיד ולהפסיק את השיעור[2]. הוא נחשב גם לבן טיפוחיו של הרב יוסף שלמה כהנמן.

נישא לשרה, בת הרב יעקב סודרי, מרבני חיפה. לאחר נישואיו למד כתשע שנים בכולל פוניבז'. בשנת תשכ"ה (1965) יסד את ישיבת שארית יוסף בבאר יעקב עבור תלמידים מעדות המזרח. עמד בראשות הישיבה במשך ארבעים ושבע שנים והעמיד מאות תלמידים, בהם רבנים וראשי ישיבות בולטים. בין תלמידיו: הרב שלמה משה עמאר.

בשנות ה-90 התמנה כחבר מועצת גדולי התורה של דגל התורה. היה ממקימי וממכווני דרכו של ארגון מרביצי תורה, המאגד אברכים ותלמידי ישיבות ספרדים בעלי אוריינטציה ליטאית.

נפטר בשבת י"ב בסיוון תשע"ב, והובא למחרת לקבורה בבית הקברות של נציבי ישיבת פוניבז', בסמוך לקבר סבו הרב רפאל ברוך.

משפחתו

אחיו
ילדיו

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0