תל אפק (אנטיפטריס)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מפת הגן הלאומי
תצלום אוויר, פברואר 2014

תֵּל אֲפֵק[1] הוא תל המכיל את שרידי הערים המקראיות אפק (או אפק לשרון) ואַנְטִיפַּטְרִיס מהתקופה הרומית והביזנטית. שוכן סמוך למקורות נחל הירקון, ממזרח לפתח תקווה וממערב לראש העין, ובתחומי הגן הלאומי ירקון.

העיר מוזכרת לראשונה בכתבי המארות המצריים מראשית האלף ה-2 לפני הספירה. מאוחר יותר הוזכרה כאחת מן הערים שנכבשו על ידי מלכי מצרים בתקופת הברונזה המאוחרת (תחותמס השלישי, אמנחותפ השני). אפשר שהיא נזכרת פעמיים נוספות בתעודות המצריות בשם "שרון" במקום אפק[2]. בין הממצאים המצריים שנמצאו באחד הקברים חרב מגל מצרית שקיפלו אותה לפני הקבורה העתק של חרב זו ניתן לסדאת עם חתימת הסכם השלום כסמל לשלום.

בתנ"ך העיר אפק נזכרת מספר פעמים, למשל: ”וַיֵּצֵא יִשְׂרָאֵל לִקְרַאת פְּלִשְׁתִּים לַמִּלְחָמָה, וַיַּחֲנוּ עַל-הָאֶבֶן הָעֵזֶר, וּפְלִשְׁתִּים, חָנוּ בַאֲפֵק” (שמואל א' ד', א); ”וַיִּקְבְּצוּ פְלִשְׁתִּים אֶת-כָּל-מַחֲנֵיהֶם, אֲפֵקָה” (שמואל א' כ"ט, א). העיר נקראה גם אפק לשרון, כדי להבדיל בינה לבין ערים אחרות ששכנו על מקורות מים וכונו אפק ביניהם אפק הצפונית. אפק לשרון קיבלה כנראה את שמה מאפיקי המים במקום. על פי העדויות במקום מסיקים כי התקיים בו יישוב רצוף מתקופת דור הפלגה.

בתקופה ההלניסטית נקרא המקום "פגאיי" – מעיינות, על שם מעיינות ראש העין. השם השתמר בשם הכפר הערבי הסמוך פג'ה. המקום מוזכר גם בפפירוסים של זנון. מוזכרת בתלמוד בבלי מסכת יומא כמקום המפגש בין שמעון הצדיק לאלכסנדר מוקדון.

בשנת 9 לפנה"ס נבנתה במקום עיר חדשה בידי המלך הורדוס באמצע הדרך בין ירושלים לקיסריה. העיר נקראה אַנְטִיפַּטְרִיס, על-שם אביו של הורדוס, אנטיפטרוס[3]. במקורות שונים שובש שם העיר והוא מופיע כ"אנטיפטרוּס" או "אנטיפטרֵס", העיר נהרסה ברעידת אדמה בשנת 363 לספירה; הערבים כינו את המקום "אבּוּ בּוּטְרוּס", ובשם זה הם מכנים אף את נחל הירקון הסמוך. בחפירות במקום נתגלה מבצר המכונה לעיתים "מבצר אנטיפטריס" (או "מבצר אנטיפטרוס"). המבצר נבנה בתקופה העות'מאנית, בשנים 15711574, ושמו הנכון הוא "מבצר בינאר באשי" (שיבוש ערבי של השם הטורקי "פינאר באשה", שמשמעותו ראש העין). בניית המבצר פגעה קשות בשכבות הקדומות יותר, אך בחלקן ניתן עדיין להבחין.

חשיבותו האסטרטגית של התל היא מיקומו ממערב למעבר אפק – פרוזדור צר העובר בין הרי השומרון במזרח וביצות הירקון במערב. המעבר הוא חלק מדרך הים הקדומה שחיברה בין מצרים ובין מסופוטמיה.

בתחילת המאה העשרים נבנו במקום בריכות מים כחלק מקו מים לירושלים; קו זה נהרס במלחמת השחרור.

גלריית תמונות

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא תל אפק (אנטיפטריס) בוויקישיתוף

הערות שוליים

  1. ^ הניקוד ע"פ זאב ענר (מעדכן המהדורה), כל מקום ואתר: מדריך לכל מקום ואתר בארץ ישראל, משרד הביטחון – ההוצאה לאור, 2005 ׁ(מהדורה 20 מחודשת)
  2. ^ תל אפק
  3. ^ יוסף בן מתתיהו, תולדות מלחמת היהודים עם הרומאים, ספר א, פרק ו, פסקה ג.
Yarkon-07-binar-bashi-nw.jpg
Magnify-clip.png


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0