גלעד שר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
גלעד שר
Gili Sher.JPG
לידה 2 ביוני 1953 (גיל: 68)
קיבוץ מחניים, ישראל
השכלה האוניברסיטה העברית
השתייכות משרד גלעד שר ושות'
תפקידים בולטים

ראש לשכת ראש הממשלה ושר הביטחון אהוד ברק

ראש צוות המשא ומתן מדיני, 1999-2001

יו"ר הוועד המנהל, המכללה האקדמית ספיר
פעילויות נוספות

חבר צוות המשא ומתן מטעם הממשלה לשיחות השלום 19992001 וחבר משלחת המשא ומתן (1995) חיבר את הספרים "במרחק נגיעה" (2001), "הקרב על הבית" (2016)

מרצה, חוקר.

גלעד שר (נולד ב-2 ביוני 1953) הוא עורך דין, בורר ומגשר, הרצה ולימד באוניבסיטאות מובילות בעולם (הרווארד, ג'ורג'טאון, וורטון) וחוקר בתחומי הביטחון הלאומי ויישוב סכסוכים, כיהן כמנהל לשכתו של אהוד ברק בשלהי כהונתו כראש ממשלת ישראל ושר הביטחון, וכן עמד בראש צוות המשא ומתן המדיני. מכהן כיו"ר הוועד המנהל של המכללה האקדמית ספיר. אלוף-משנה במילואים, פיקד על חטיבת השריון 8.

ביוגרפיה

שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת:
Negotiating in times of conflict

גלעד שר נולד בקיבוץ מחניים. מצד אמו הוא צאצא למשפחה ירושלמית ותיקה - משפחת ברוך מזרחי, שהגיעה מספרד לירושלים ב-1620. סביו, לוחם ההגנה אברהם שר, נהרג סמוך לקסטל בעת המערכה על ירושלים במלחמת העצמאות.[1] מוצא שם משפחתו המקורי, סר, מלודז'. אחיו הוא איל שר. שר גדל והתחנך בקיבוץ, בפריז ובירושלים, וסיים את לימודיו בגימנסיה העברית רחביה. שר הוא בוגר האוניברסיטה העברית בירושלים במשפטים.

קריירה צבאית

בצה"ל, לאחר תקופה בקורס-טיס, עבר לשרת בחיל השריון, שם עבר הכשרה כלוחם. במלחמת יום הכיפורים לחם שר כתותחן בגדוד 46 של חטיבת השריון 401, עליה פיקד דן שומרון,[2] בין היתר בקרב על מעוז "ליטוף"[3] ובקרב ואדי מבעוק.[4] לאחר המלחמה השלים קורס מפקדי טנקים (חניך מצטיין של הקורס) וכן קורס קציני שריון ולאחר מכן קורס קצינים בבה"ד 1 (חניך מצטיין של הקורס). שירת כמפקד פלוגה, ובהמשך שירותו במילואים שימש שר כמפקד גדוד וכמח"ט חטיבה 8.[דרושה הבהרה] כמו כן כיהן כשופט צבאי בבית הדין הצבאי המיוחד,[5] בין היתר במשפטם של שני הקצינים מסיירת מטכ"ל שנשפטו על חלקם באסון צאלים ב' ובמשפטו של אל"ם מוני חורב. היה חבר בוועדה השיפוטית שדנה את אלחנן טננבוים להורדה לדרגת טוראי. שר הוא אלוף-משנה במילואים. תפקידו האחרון - סגן מפקד אוגדה משוריינת.[דרושה הבהרה][6]

חייו האישיים

גלעד שר נשוי, אב לארבעה ומתגורר בתל אביב. הוא בעל חגורה שחורה דאן 5 בשוטוקאן קראטה, וכיהן בין השנים 2006–2008 כנשיא עמותת שוטוקאן קראטה - דו בישראל.

קריירה מקצועית

מאז 2012, שר הוא חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי INSS, שם גם הקים את המרכז למשא-ומתן יישומי במכון (CAN) ב-2013 והוא עומד בראשו. המרכז עוסק במחקר היסטורי מדיני וביטחוני בתחום המשא ומתן תוך דגש ישומי.

עיתונאי ומגיש חדשות

במהלך לימודיו ולאחריהם עבד כעורך חדשות וככתב משפטי ופרלמנטרי ב"קול ישראל", שימש במשך כשנה וחצי ככתב הרדיו בפריז, והגיש וערך את יומן חדשות הערב "היום הזה".

קריירה משפטית

שר הוא בוגר האוניברסיטה העברית בירושלים במשפטים. שותף מייסד במשרד עורכי הדין גלעד שר ושות' שהקים ב-1989. עוסק במשפט עסקי-מסחרי, לרבות דיני תאגידים, מסחר בינלאומי, מימון פרויקטים מורכבים ותשתיות, משפט חוקתי ומינהלי, וליטיגציה בתחומים אלה. עוסק ביישוב סכסוכים ומכהן כבורר ומגשר בסכסוכים עסקיים. מתמחה במשא-ומתן בינלאומי, עסקי ומדיני.

שר ייצג בוועדות חקירה ממלכתיות את המפכ"ל לשעבר רנ"צ שלמה אהרונישקיוועדת זיילר), ואת ראש אמ"ן האלוף עמוס ידליןוועדת וינוגרד). כן ייצג את מפקד חיל הים לשעבר, האלוף רם רוטברג, ב"פרשת הצוללות"

עו"ד גלעד שר מדורג בין חמשת הבוררים המובילים בישראל בדירוג המומחים המובילים הבינלאומי (World's Leading Experts) בתחום הבוררות העסקית. הסקר נערך ב-71 מדינות ומבוסס על בחירה בידי קולגות ויועצים משפטיים.

קריירה אקדמית

שר שימש עשר שנים כמרצה-אורח (מ-2001) בבית-הספר וורטון למינהל עסקים של אוניברסיטת פנסילבניה. מורה מן החוץ באוניברסיטת תל אביב בתוכנית לתואר שני ביישוב סכסוכים ומדיניות ציבורית (2007–2013), וכן מרצה בפורומים בינלאומיים ובמוסדות אקדמיים ובטחוניים. בית הספר למשפטים של אוניברסיטת הרווארד (HLS) והתוכנית למשא ומתן של האוניברסיטה (PON) הזמינו את עו"ד גלעד שר כמרצה אורח, והוא לימד והרצה בקמפוס בסמסטר הסתיו 2016. בשנת 2019 מונה כפרופסור אורח באוניברסיטת ג'ורג'טאון בוושניגטון והוא מלמד שם בסמסטר האביב. במקביל שימש כעמית ב-Israel Institute. עו"ד שר הוא עמית מחקר ב- Baker Institute for Public Policy של אוניברסיטת רייס ביוסטון, טקסס.

תהליך השלום

מאז 2001 הוא מעורב במסגרות שונות העוסקות בעתיד ישראל והמזרח התיכון, ובהכנת תוכניות והסדרים ליישוב הסכסוך באזור ובהידברות לשם כך עם גורמים רשמיים ובלתי רשמיים בישראל ומחוצה לה. לאחר תקופה המשא ומתן הרשמי, כתב עליו שר החוץ לשעבר, שלמה בן-עמי: "מעולם לא פגשתי איש ששילב כמוהו תבונה וניסיון עם מקצועיות מושלמת ודיסקרטיות שאין גבוהה ממנה". הוא זכה להערכה ממדינאים ישראליים ועולמיים, ובהם הנשיא קלינטון, שהודה לו אישית, "על עבודתך הקשה למען עתיד אחר לעמכם ולשכניכם". שר קיבל מנשיא צרפת את אות ההוקרה "Chevalier de l’Ordre National du Merite", על פועלו למען השלום.

בחודש אוגוסט 2002 הכין, יחד עם אורי שגיא, במסגרת מכון ואן ליר, "נייר עמדה מדיני" שעיקרו תוכנית להיפרדות יזומה מהפלסטינים על ידי ישראל ולהגדרת גבולות המדינה

פעילות במישור המדיני ביטחוני

היה חבר משלחת ישראל להסכם הביניים של ממשלת רבין (1995), ריכז מטעם ראש אגף התכנון בצה"ל את הוועדה הביטחונית למשא ומתן עם הפלסטינים ועמד בראש ועדת חברון, וכן היה בין מנסחי הנספח הביטחוני להסכם. כיהן כראש צוות המשא ומתן המדיני לקראת מזכר שארם א-שייח', וכנושא-ונותן בכיר במשלחת ישראל בוועידת קמפ דייוויד ובשיחות טאבה (19992001), וכן כשליח בערוצי ההידברות החשאיים[דרוש מקור]. שימש כמנהל הלשכה ומתאם מדיניות ראש הממשלה ושר הביטחון בשלהי כהונתו של אהוד ברק. שימש מרצה אורח בבית הספר למשפטים של אוניברסיטת הרווארד, אוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון ומוסדות נוספים.

מאז 2001 הוא מעורב במסגרות שונות העוסקות בעתיד ישראל והמזרח התיכון, ובהכנת תוכניות והסדרים ליישוב הסכסוך באזור ובהידברות לשם כך עם גורמים רשמיים ובלתי-רשמיים בישראל ומחוצה לה. לאחר תקופה זו כתב עליו שר החוץ לשעבר, שלמה בן-עמי : "מעולם לא פגשתי איש ששילב כמוהו תבונה וניסיון עם מקצועיות מושלמת ודיסקרטיות שאין גבוהה ממנה".[דרוש מקור] הוא זכה להערכה ממדינאים ישראליים ועולמיים, ובהם הנשיא קלינטון, שהודה לו אישית, "על עבודתך הקשה למען עתיד אחר לעמכם ולשכניכם". שר קיבל מנשיא צרפת את אות ההוקרה "Chevalier de l’Ordre National du Merite", על פועלו למען השלום.

בחודש אוגוסט 2002 הכין, יחד עם אורי שגיא, במסגרת מכון ואן ליר, "נייר עמדה מדיני" שעיקרו תוכנית להיפרדות יזומה מהפלסטינים על ידי ישראל ולהגדרת גבולות המדינה.

בשנת 2009 הקים ביחד עם אורני פטרושקה, עמי אילון ואבי גיל את ארגון עתיד כחול לבן - תנועה ציבורית הפועלת לסיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני על בסיס הסכם של שתי מדינות לשני עמים, ולהתכנסות אזרחי המדינה אל גבולות שיקיפו מדינת לאום יהודית ודמוקרטית. בשנת 2018 התמזג הארגון עם מכון החשיבה מולד. מאז 2012, שר הוא חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי INSS, שם גם הקים את המרכז למשא-ומתן יישומי במכון (CAN) ב-2013 והוא עומד בראשו. באוגוסט 2013 נבחר שר ליו"ר הוועד המנהל ויו"ר חבר הנאמנים של המכללה האקדמית ספיר ובשנת 2018 נבחר מחדש כיו"ר הוועד המנהל של המכללה. כיהן בשתי קדנציות כחבר בהנהלת האגודה לזכויות האזרח בישראל, חבר המועצה לשלום ולביטחון וכן כיהן כיושב-ראש הוועד המנהל של בית הספר סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה בירושלים.

דירקטור

עו"ד גלעד שר משמש כדירקטור בכמה חברות ציבוריות ופרטיות, ובהן: ביטוח ישיר - השקעות פיננסיות בע"מ, אינטרנט גולד-קווי זהב בע"מ (עד פברואר 2019), אנימה ביוטק בע"מ, הלן מ. השקעות בע"מ ורקון אמנות בע"מ.

ספרים

בשנת 2001 יצא לאור ספרו "במרחק נגיעה" בהוצאת ידיעות ספרים/עידנים. הספר עוסק במשא ומתן לשלום בשנים 1999–2001 ונכלל ברשימת רבי המכר במשך כמה שבועות. הספר תורגם לאנגלית (2006) ולערבית (2002).

בשנת 2015 יצא לאור הספר Negotiating in Times of Conflict בעריכתו ובעריכת ד"ר ענת קורץ בהוצאת המכון למחקרי ביטחון לאומי INSS. בשנת 2016 יצא לאור ספרו "הקרב על הבית" בהוצאת ידיעות ספרים בשיתוף עם המכון למחקרי ביטחון לאומי.

בשנת 2016 יצא לאור ספרו "הקרב על הבית" בהוצאת ידיעות ספרים בשיתוף עם המכון למחקרי ביטחון לאומי. על כריכת הספר נכתב "ספר חובה לכל ישראלי שחרד לעתידה של ישראל, ומוכן לחפש את הדרך הנכונה, המשותפת, להבטחת עתידנו ועתיד הדורות הבאים במדינה ציונית נאורה".

בשנת 2019 עומד לצאת לאור בהוצאת Indiana University Press ספר שערך שר במשותף עם פרופ' גליה גולן Spoiling and Coping with Spoilers: Israeli Arab Negotiations.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ציוץ בטוויטר, 29 בנובמבר 2017
  2. גלעד שר, 40 שנה וכאילו רק אתמול היה הדבר, מגזין של מכללת ספיר, נובמבר, 2013, כפי שהועלה באתר משרד עורכי הדין גלעד שר ושות'.
  3. רון פונדק, "ציר סקרנות, צומת ודאות", כנרת-זב"ם-דביר, 2013, עמודים 94-95.
  4. רון פונדק, "ציר סקרנות, צומת ודאות", כנרת-זב"ם-דביר, 2013, עמודים 158-159.
  5. עו"ד משה קשת, ‏הנאשם עבר עבירה אך אינו עבריין, באתר גלובס, 2 בפברואר 2000.
  6. ליאת רון, ‏פורטפוליו / עו"ד גלעד שר, באתר גלובס, 10 בינואר 2008.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0