גוש שילה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
גוש שילה - התנחלויות בצבע ורוד, יישובים פלסטינים בצבע ירוק

גוש שילה הוא חבל מינהלי של ההתנחלויות השייכות למועצה האזורית מטה בנימין ומצויות בצפון שטחה. כל ההתנחלויות הן יישובים קהילתיים, למעט עלי, שהיא התנחלות עירונית, המורכבת משכונות דתיות ושכונות מעורבות. חלק מיישובי הגוש מוגדרים כמאחזים. על פי נתוני הלמ"ס בשנת 2013, חיים בכל יישובי הגוש (מסומנים בוורוד בתמונה) כ-8,033 תושבים[1].

היישובים

 • שילה היא ההתנחלות המרכזית של הגוש, בו ניתנים רוב השירותים לשאר היישובים. ההתנחלות נוסדה על ידי שני גרעיני ההתיישבות הראשונים של גוש אמונים. בינואר 1978 הוצבו ביישוב מספר קרוונים שאוכלסו על ידי שמונה משפחות וכ-40 בחורי ישיבה מישיבת שלומי שהתפרקה, שהתארגנו למחנה חפירות ארכאולוגיות באתר עתיקות שילה לפי החלטתו של שר החקלאות דאז, אריאל שרון. בשנת 1979 הכירה הממשלה בהתנחלות.
 • מעלה לבונה הוקמה בשנת 1984 על ידי יוזמה של חבר הכנסת חנן פורת ליישוב יהודים בדרך האבות - הכביש המרכזי של השומרון.
 • עלי הוקמה בשנת 1984 כהתנחלות עירונית וכמרכז להתנחלויות הסביבה. בה אוכלוסייה מגוונת הכוללת בתוכה דתיים וחילוניים, עולים חדשים עם ותיקים.
 • שבות רחל הוקמה בחודש מרחשון תשנ"ב - 1991 בליל הלוויתם של רחלה דרוק - תושבת שילה ואם לשבעה, ויצחק רופא - נהג האוטובוס שנרצחו על ידי יריות שנורו לעבר האוטובוס בו נסעו, בדרכם להפגנת הענק של הימין בכיכר מלכי ישראל בתל אביב.

מאחזים

מטעי זיתים בסמוך לאחיה
"משאית מגורים" בגבעת גל יוסף
גבעת "עלי עין" לפני הריסתה בשנית
 • אחיה הוקמה ב-1997 בסמוך לשבות רחל. במאחז גרות כיום מעל 40 משפחות, ויש בו בית כנסת, מקוה טהרה ומבני קבע למגורים, מלבד המגורים הזמניים בקרוונים.
 • גבעת הראל הוקמה בשנת 1998 ונקראה על שמו של הראל בן נון, בנו של הרב אלחנן בן נון שנרצח בעת שמירה יחד עם שלמה ליבמן.
 • עדי עד הוקמה בשנת 1998 על ידי בוגרי הישיבה החקלאית - מישיבת שדות אמיר שבשבות רחל. הכפר מתוכנן במתכונת של מושב והוא בעל אופי חקלאי.
 • אש קודש הוקמה בשנת 1999 על ידי קבוצת צעירים. היא נקראת על שמו של אש-קודש גילמור שנרצח בירושלים.
 • קידה הוקמה בשנת 2003 לאחר שצה"ל פינה מחנה של חיל המודיעין ברכס בירכת אל קסר, החולש על כביש אלון ובקעת הירדן. עד לאישור ההתיישבות בהר הוקם יישוב זמני.
 • גבעת הרואה הוקמה בשנת ה'תשס"ג כשכונה של היישוב עלי. מיקומה של הגבעה נבחר על מנת ליצור רצף טריטוריאלי בין גוש שילה-עלי-מעלה לבונה. הגבעה היא בגובה של 762 מ' מעל לפני הים במרחק חצי שעת נסיעה מירושלים וחצי שעת נסיעה מגוש דן, מתגוררות בו היום 19 משפחות בהן כ- 53 ילדים. בינואר 2016 יצאה השכונה לעצמאות כישוב במועצה אזורית בנימין - על מנת לקדם חזון של הקמת ישוב. בחודש מרץ 2017 הכריזה המדינה על חלקים נרחבים היושבים על ההר כאדמות מדינה. הגבעה היא יעד תיירותי, בה קיים מצפור הצופה לנחל שילה, מעיין עוז השוכן למרגלות ההר, בוסתן פינות פיקניק בחיק הטבע.
 • ישוב הדעת הוקמה בשנת 2000 על ידי נתי רום. בשנת 2004 הצטרפה לחווה משפחת הרב מיכי יוספי .
 • גבעת גאולת ציון הוקמה בשנת ה'תשע"א על ידי מספר צעירים שפרשו מגבעת רמת מגרון על רקע סכסוכים פנימיים בגבעה. במשך השנים עברו בה עשרות בחורים ומספר משפחות. הגבעה פונתה עשרות פעמים אך לא ננטשה בשל כך. כיום מתקיימת ישיבה במקום. בתחילת 2017 הוחלט על הקמת יישוב חדש למפוני עמונה בגבעה[2].
 • גבעת גל יוסף הוקמה בשנת ה'תשס"ט ונקראה על שמם של גדעון ליכטרמן שנרצח באזור החווה בה'תשס"ג ויוסף חיים שוקר, שהקים את משק אחיה. הגבעה ממוקמת על הגבעה המערבית לכביש אלון ושוכנת מזרחית לעדי עד. בגבעה יש 4 משאיות מקורקעות שמשמשות למגורים, וטנדר מקורקע שמשמש כמטבח. בנוסף בגבעה יש מספר חממות ובור מים.
 • גבעת עלי עין הוקמה בשנת ה'תשס"ט על ידי מספר רווקים צעירים. הגבעה אינה מחוברת לחשמל מתוך עיקרון. בעבר נבנו בה בתי אבן מאבן מקומית אך בטבת תשע"א פונתה הגבעה ומאז נבנו בה בתי פנאלים ו o.s.b. ביוני 2011, פונתה הגבעה שוב תוך עימותים אלימים במהלכן נשרפה מכוניתו של מפקד משטרת בנימין.

לקריאה נוספת

 • "ההר הטוב הזה- מסלולים ואתרים בדרום השומרון" מאת דניאל אלדר ויוסף ירושלמי הוצאת בית אל ירושלים תשס"ט 2009 - פרק גוש שילה.

הערות שוליים

 1. בחיבור מספר התושבים המדויק ביישובים הגדולים עם חישוב מספר המשפחות במאחזים, כשכל משפחה שווה בממוצע 3 תושבים.
 2. "אושר בקבינט: תוקם התנחלות חדשה למפוני עמונה". nana 10 - חדשות. בדיקה אחרונה ב-2 באפריל 2017. 
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0