דואר ישראל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חברת דואר ישראל בע"מ
Israel Post.svg
נתונים כלליים
סוג חברה ממשלתית
תאריך הקמה "משרד התחבורה, הדואר, טלגרף ורדיו" - 1948
"רשות הדואר" – 1986
חברת דואר ישראל - 2006
משרד ראשי רחוב יפו 217, ירושלים
בעלות ממשלתית
מוצרים עיקריים שירותי דואר ובנקאות
הכנסות מיליארד ו-735 מיליון ש"ח (2009)[2]
אנשי מפתח חזי צאיג (יו"ר)
דני גולדשטיין (מנכ"ל)[1]
עובדים כ-7,000
 
www.israelpost.co.il
תיבת דואר של רשות הדואר המוצגת במוזיאון הדואר שבמוזיאון הארץ
מכונית מתוצרת פורד ששימשה את רשות הדואר מוצגת במוזיאון הדואר שבמוזיאון הארץ
אוטומט לקבלת דברי דואר בחזית סניף הדואר מול אוניברסיטת תל אביב
מכונית סוסיתא מודל 1965 ששימשה את ״משרד הדואר״
מרכז חלוקת דואר בכניסה לאלפי מנשה
דואר מרכזי בפתח תקווה (תיבות הדואר)

דואר ישראל (לשעבר רשות הדואר) היא חברה ממשלתית המספקת שירותי דואר ושירותי בנקאות. הסמל המוכר של חברת הדואר ושל רשות דואר שקדמה לה הוא אייל הכרמל שלוח.

היסטוריה

שירותי הדואר בישראל מעבירים מכתבים, חבילות, מברקים ודברי דואר נוספים בתוך הארץ, מחוצה לה ואליה. הדואר הוא שירות ממשלתי מונופולי, וככזה הוענק על ידי שלטונות הארץ בתקופות השונות מאז המאה ה-19. החל משנת 2006 פועל שירות הדואר כחברה ממשלתית בערבון מוגבל, ונעזר בתשתית שנבנתה לאורך למעלה ממאה שנה.

הטורקים העניקו זיכיון למתן שירותי דואר למעצמות אירופיות אחדות, לצד שירותי הדואר הטורקי. בשנים אלה פעלו הדואר הצרפתי, הרוסי, האיטלקי, הגרמני, האוסטרי ועוד. עם כניסת הבריטים רוכזו שירותי הדואר בידי הממשלה ובוטלו שירותי הדואר הזרים. דואר ישראל החליף את הדואר המנדטורי בשנת 1948, והתקיים כיחידת סמך ממשלתית במשרד הדואר, שלימים שינה את שמו למשרד התקשורת.

בהפעלת שירותי הדואר כיחידת סמך ממשלתית במשרד התקשורת, הייתה הפרדה בין ההכנסות להוצאות. הכסף שנגבה על ידי הדואר עבור שירותיו הועבר ישירות למשרד האוצר, אך כל הוצאה דרשה אישור ממשלתי. מצב זה הגביל מאד את כוח האדם והלוגיסטיקה, וגרם לחוסר יעילות רב (אשר התבטא בין השאר בהעברת מכתבים איטית במיוחד ובתורים ארוכים בסניפים). כל שינוי בשירותי הדואר הצריך ביורוקרטיה במתן אישורים, ולכן שירותי הדואר לא יכלו להתאים עצמם בצורה דינמית לשינויי הסביבה. לפתרון בעיות אלה הוצע כבר בשנת 1970 לארגן את הדואר כחברה עסקית, אולם הדבר לא יצא אל הפועל[3]. בשנים 1979–1980 ניסה השר יצחק מודעי לקדם את הקמת רשות הדואר אך גם הוא לא הצליח בכך, לטענתו בגלל התנגדות לא עניינית של משרד האוצר[4].

רשות הדואר הוקמה כרשות ממשלתית בישראל בשנת 1986 כחלק ממגמה להעברת הפעילות העסקית של משרדי הממשלה לרשות ממלכתית או לחברה. באותה השנה נחקק חוק הדואר[5] להסדרת פעילות רשות הדואר. להקמת רשות הדואר קדמה הקמתה של חברת בזק, שאליה הועברו שירותי הטלפון ממשרד התקשורת.

ב-1 במרץ 2006 הפכה רשות הדואר לחברה ממשלתית בשם "דואר ישראל בע"מ". לקראת הפיכתה לחברה, ביקשה דואר ישראל לשנות את החוזים שחתמה עם סוכנויות הדואר והקטנת העמלות שהן מקבלות. בעקבות זאת פתחו סוכנויות הדואר בעיצומים ובסוף פברואר 2006 פתחו בשביתה. בעקבות זאת הודיעה דואר ישראל לסוכנים השובתים שהיא מסיימת את ההתקשרות עימם ובאישור בית המשפט המחוזי נטלה מידי חלק מהסוכנויות ציוד שלה שהיה ברשותן. צעד זה עורר ביקורת מצד בית המשפט העליון, אולם בינתיים הסכימו רוב הסוכנים לחתום על חוזים חדשים עם דואר ישראל בהתאם לתנאים שהחברה הציגה[6]. בינואר 2008 הגיש ארגון הסוכנויות ביחד עם 44 סוכנים לשעבר תביעה כנגד דואר ישראל על הנזקים שנגרמו להם בגלל סיום ההתקשרות עם דואר ישראל, שלטענתם נעשה באופן לא חוקי[7].

ב-1 ביולי 2007 נפתח שוק הדואר הכמותי (חשבונות, פרסומים ודואר עיסקי) לתחרות. בדואר ישראל מתחרות בעיקר החברות מסר ודירקטליין.

על מנת להחליש את המונופול שבו מחזיקה חברת דואר ישראל בשוק הדואר הכמותי, החברות המתחרות מוכרת את השירות (העברת הדואר) במחיר זול משמעותית (כמחצית המחיר של דואר ישראל), בעוד שאסור לדואר ישראל להוריד תעריפים. האיסור הנ"ל עומד לפקוע רק לאחר חדירת החברות המתחרות למחצית נתח השוק הכמותי בישראל. משרדי התקשורת והאוצר העניקו התחייבות למתן רשת ביטחון כספית, לכיסוי הפסדי חברת דואר ישראל.

הרישיון הכללי של חברת הדואר ניתן לאחר משא ומתן של מספר שנים בינואר 2008. עתירה לבג"ץ של חברת הדואר נגד מספר תנאים ברישיון נדחתה על ידי שופטי בג"ץ שכתבו שפעילות משרד התקשורת "כל כולה נועדה להבטיח יכולת פיקוח על התנהלות העותרת, מתוך ראיית טובתו של הציבור והצורך להעניק לו שירות מיטבי ובעלות סבירה"[8].

סמל ונס הדואר

סמל הדואר הישראלי, איילה דוהרת, המסמלת מהירות, לקוח מצירוף המילים "איילה שלוחה", המופיע בברכת יעקב לבניו[9][10].

סמל הדואר הראשון עוצב על ידי האחים שמיר בשנת 1949 במסגרת זכייה בתחרות של וועדת הסמלים של המדינה. לאורך השנים עבר הסמל שינויים בהתאם לשינויי שעברו על הארגון ואף אימץ את הצבע האדום, אך "סמל הצבי" המזוהה בישראל עם הדואר עודנו נותר.

סמל החברה הקודם עוצב בידי סטודיו ברוך נאה בשנת 2006 כחלק ממיתוג שערך הארגון עם המעבר לחברה.

האחים שמיר גם עיצבו את "נס הדואר", שהשימוש בו עם השנים נעלם. בסניפי "רשות הדואר" נעשה שימוש בדגל ייחודי בצבע אדום למחצה.

מינויים פוליטיים

כרשות ממשלתית, הייתה רשות הדואר כר נרחב למינויים פוליטיים ולפי דברי השופט אליקים רובינשטיין הייתה הרשות "ככל הנראה "רבת שכבות גאולוגיות" ממפלגות שונות לפי השר המכהן". השופט רביבי כתב על כך: "ממסכת הדברים עולה תמונה עגומה של רשות, אשר תופעת המינויים הפוליטיים פשתה בה תחת משטרו של כל שר"[11]. בתחילת שנת 2001, עם כניסתו של ראובן ריבלין לתפקיד שר התקשורת, הכין פעיל ליכוד שעבד ברשות מסמך ובו רשימה של 74 עובדי רשות בכירים בהם צויינה לגבי כל אחד השתייכותו הפוליטית והמלצות לגבי המשך עבודתם בהתאם לכך. בעקבות חשיפת המסמך, שכונה "מסמך איקי כהן" פוטר אותו פעיל מהרשות והשר טען שלא התייחס להמלצות ולא פעל על פיהן[12].

תלונות כנגד תפקוד לקוי של הדואר

כנגד דואר ישראל התרבו תלונות הציבור על תפקוד לקוי[13][14]. ביולי 2015 פרסם מבקר המדינה יוסף שפירא דו"ח, ממנו עולה כי אחוז התלונות המוצדקות הכי גבוה היה נגד דואר ישראל. 70 אחוז מהתלונות נמצאו מוצדקות[15].

מבנה ארגוני

בראש דואר ישראל עומד המנכ"ל שאליו כפופים ישירות אגפי מטה, מרכזי שירות ומרכזי רווח.

יחידות המטה

"יחידות המטה" הן יחידות ניהול ברמה ארצית, שתפקידן קביעת מדיניות ופיקוח פנימי:

 • אגף כספים וכלכלה
 • דובר הרשות
 • אגף שיווק ומכירות
 • מבקר הפנים
 • אגף תפעול
 • יועץ משפטי
 • אגף מינהל ומשאבי אנוש
 • אגף רווחה
 • אגף לוגיסטיקה
 • מהנדס ראשי
 • אגף מערכות מידע
 • אגף הביטחון והמבצעים

יחידות שירות ורווח

יחידות אלו עוסקות במתן שירותים ללקוחות פנים וחוץ.

יחידות שירות בהיקף ארצי

יחידות שירות גאוגרפיות

 • מרחב תל אביב והמרכז
 • מרחב צפון
 • מרחב דרום
 • מרחב ירושלים

חברות בת

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ אמיתי זיו, מנכ"ל מכון התקנים לשעבר, דני גולדשטיין, מונה כמנכ"ל דואר ישראל, באתר TheMarker‏, 16 במרץ 2015)
 2. ^ סיקור על חברת דואר ישראלבאתר Dun's 100 של Dun & Bradstreet ישראל
 3. ^ יהושע ביצור, משרד הדואר מתלבט בשאלת מיבנה, מעריב (עיתון), 22 ביולי 1970
 4. ^ גבי קסלר, שרותי הדואר לפני מפולת, מעריב (עיתון), 8 בדצמבר 1980
 5. ^ חוק  הדואר, התשמ"ו-1986 , באתר משרד התקשורתחוק הדואר באתר ויקיטקסט
 6. ^ רע"א 2479/06
 7. ^ גלעד גרוסמן, סוכני הדואר תובעים פיצוי, באתר nrg‏, 9 בינואר 2008
 8. ^ בג"ץ 4748/08
 9. ^ ספר בראשית, פרק מ"ט, פסוק כ"א
 10. ^ מתוך אתר דואר ישראל
 11. ^ בג"ץ 4284/08, פסק דין מי"ב באייר תש"ע, סעיף י"ט
 12. ^ אמנון ברזילי, "מקומו של מסמך אשר כזה לא יכירנו בשירות הציבורי", באתר הארץ, 1 במאי 2003
 13. ^ מירב קריסטל, דואר ישראל: סניפים קטנים וחבילה שנעלמה, באתר ynet, 6 ביולי 2014
 14. ^ מעין זיגדון, החבילה שלכם לא תגיע, מאקו, 5 בפברואר 2015
 15. ^ יאיר אלטמן, ‏70% מהתלונות על דואר ישראל - מוצדקות, באתר ישראל היום, 18 ביולי 2015


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0