מוזיאון ארץ ישראל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מוזיאון ארץ ישראל
סמל המוזיאון
מוזיאון ארץ ישראל
מידע כללי
סוג מוזיאון לארכאולוגיה והיסטוריה
של ארץ ישראל
כתובת רח' חיים לבנון 2, תל אביב-יפו
מידע על ההקמה
תקופת הבנייה ? – 1958
www.eretzmuseum.org.il

מוזיאון ארץ ישראל, תל אביב (קריית המוזיאונים) הוא מוזיאון בתל אביב, המציג ממצאים העוסקים בארץ ישראל מזמנים שונים ומתארים את רב התרבותיות שלה, בעבר ובהווה. המוזיאון הוקם במטרה לשלב ארכאולוגיה, תרבות ופולקלור של ארץ ישראל בכל הזמנים, כשהמודל לתכנונו היו מוזאוני הארץ (Landesmuseum) באירופה, המציגים היסטוריה בשילוב פולקלור ייחודי של כל מחוז ומדינה. בשנותיו הראשונות פעל בתחומי המוזיאון גם מוזיאון למדע. במוזיאון ביתנים בתחומים שונים, כגון ארכאולוגיה יודאיקה, פולקלור, מלאכה ואמנות ישראלית.

היסטוריה

המוזיאון הוקם בשנת 1958 סמוך לתל קסילה, שבו התגלו ממצאים ארכאולוגיים חשובים. המוזיאון הוקם על ידי עיריית תל אביב על בסיס עזבונו של התעשיין ולטר מוזס, שאסף ממצאים אומנותיים וארכאולוגיים מהתרבות הארצישראלית הקדומה והחדשה. הוא קבע בצוואתו להקים מוזיאון בתל אביב שיהווה מוסד מדעי ברמה גבוהה, יפרסם עבודות מחקר וספרים מדעיים וחינוכיים, יערוך חפירות ארכאולוגיות וישים דגש מיוחד על חינוך לאהבת הארכאולוגיה[1].

תוכנית האב למוזיאון נערכה על ידי האדריכל ורנר יוסף ויטקובר שתכנן בה גם מספר מהמבנים המרכזיים ובהם: מוזיאון הזכוכית, מוזיאון המטבעות, מוזיאון הקרמיקה, ביתן נחושתן, והפלנטריום.

בשנת 1974 מונה ניצב יהודה פראג, לאחר פרישתו מתפקיד מפקד מחוז תל אביב של משטרת ישראל, כמנכ"ל המוזיאון - שנקרא אז "מוזיאון הארץ" - והוא כיהן בתפקיד עד שנת 1978.

שמו של המוזיאון הוחלף לשמו הנוכחי על ידי מנכ"ל המוזיאון בשנים 1991-1981, האלוף (מיל.) רחבעם זאבי.

אתרי המוזיאון

מפת המוזיאון
תל קסילה

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מוזיאון ארץ ישראל בוויקישיתוף

הערות שוליים