הרב דוד טברסקי (ירושלים)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
האדמו"ר מרחמסטריווקא
רבי דוד טברסקי
רבי דוד מרחמסטריווקא
לידה כ"ה בחשוון ה'תשי"ג (גיל: 70)
ירושלים
מקום מגורים ירושלים
מקום פעילות ירושלים
תקופת הפעילות כ"ב בסיון ה'תשס"ד – הווה
חיבוריו מילין קדישין
שם השושלת חסידות רחמסטריווקא
אב רבי ישראל מרדכי טברסקי
אם שרה גרינא
אדמו"ר מראחמסטריווקא ה־שישי
כ"ב בסיון ה'תשס"ד
מקביל ל רבי חי יצחק טברסקי

רבי דוד טווערסקי (נולד כ"ה בחשון תשי"ג) הוא האדמו"ר מרחמסטריווקא בישראל.

ביוגרפיה

נולד לרבי ישראל מרדכי ולשרה גרינא בת רבי סנדר אורי - חסיד רחמסטריווקא שהיה צאצא של רבי צבי אלימלך שפירא מדינוב בעל ה"בני יששכר". בברית המילה כובד בסנדקאות קרוב משפחתו רבי מרדכי שלמה מבאיאן[1], ובפדיון הבן היה הרב יצחק מאיר לוין הכהן הפודה. גדל בצלו של זקינו רבי יוחנן, ואף שימשו וישן בביתו, למד בישיבת עץ חיים בירושלים, בין היתר למד אצל רבי נטע פריינד.

נשא בי"ח בסיוון תשל"ב את אסתר צערל, בתו של רבי משה ניישלאס, רב שיכון סקווירא. בשנים הראשונות לאחר נישואיו גר בשיכון סקווירא, ובחגים היה נוסע לבורו פארק לדודו האדמו"ר מרחמסטריווקא ארצות הברית. ובכל ל"ג בעומר הקפיד לנסוע למירון על אף העלויות הרבות.

לאחר שרבי ישראל מרדכי נפטר, בתשס"ד, סירב רבי דוד להתמנות לאדמו"ר והציע לחסידי אביו שיקבלו את מרות דודו המכהן כאדמו"ר בארצות הברית. בסופו של דבר קיבל על עצמו את התפקיד בהוראת דודו.

מהנהגותיו

בחנוכת הבית לבית המדרש בירושלים, חשון תשס"ז, יחד עם דודו רבי חי יצחק מרחמסטריווקא ארצות הברית

רבי דוד היה מקורב אל רבי משה אריה פריינד, שהיה חסיד סאטמר. בשונה מאביו, אינו מורה לחסידיו להשתתף בבחירות בנימוק שאינו מעוניין להתערב בפוליטיקה, עם זאת משפחתו הקרובה כן משתתפת בבחירות גם כיום. כך גם הורה לישיבת מאור עיניים להפסיק ליטול כסף מתקציבי מדינת ישראל[2].

כן היה מקורב לרבי מאיר סולובייצ'יק.

עורך טישים ביחד עם דודו האדמו"ר מרחמסטריווקא ארצות הברית בעת בואו לארץ. מאריך בתפילות ובעשיית המצוות. תפילות ראש השנה שלו נמשכות כמעט עד לשקיעת החמה ולעיתים אף לאחריה. קידוש לבנה או נענועים בחג הסוכות וכדומה - אורך זמן רב, מעמד הדלקת נרות חנוכה אורך לעיתים למעלה מ-3 שעות[3].

רבי דוד טברסקי, ל"ג בעומר תשע"ז במירון

צאצאיו

לרבי דוד שתי בנות בלבד, שנולדו לו לאחר עשרים שנות נישואין.

  • בתו חנה שפרה, אשת הרב שמואל אבא טברסקי, בנו של בן דודו הרב יעקב יוסף טברסקי מארצות הברית [בנו של רבי יהושע העשיל טברסקי בן האדמו"ר רבי יוחנן מראחמיסטריווקא, וחתנו של רבי מרדכי מסקווירא פלטבוש].
  • בתו ייטל חיה, אשת הרב דוד יצחק יעקב בידרמן, בן המשפיע רבי נחמן בידרמן [בן האדמו"ר רבי אלתר] מלעלוב.

מוסדות החסידות

מרכז מוסדות החסידות הנמצא בשכונת גבעת משה כולל בית כנסת, ישיבה גדולה כולל ערב ומקווה. האדמו"ר מתגורר בבניין הסמוך לבית הכנסת, ושוהה רוב היום בחדרו שבמרכז המוסדות. הישיבה הקטנה נמצאת ברחוב דוד ילין בשכונות מקור ברוך-זיכרון משה. לחסידות כאלף משפחות, רבים מהם דור ראשון בחסידות. ארגון הגג של החסידות נקרא "ממלכת התורה והחסידות רחמיסטריווקא". הארגון מנהל את פעילות בית המדרש שבמרכז החסידות ואת מוסדות החינוך והחסד שלה. מכון "מעיין הברכה" מוציא את דברי תורתם של האדמורי"ם, כולל גיליון שבועי בשם "מילין קדישין", כמו"כ יוצאים לאור גליונות נוספים בשם "דברי אלוקים חיים" ועוד. בתי כנסת נוספים של החסידות קיימים בבני ברק, במודיעין עילית, חמישה בבית שמש, ושלושה בביתר עילית, בנוסף הוקמה בשנים האחרונות גם ישיבה קטנה בביתר.

קישורים חיצוניים

ראו גם

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0