הרב דוד טברסקי (ירושלים)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
האדמו"ר מרחמיסטריווקא
רבי דוד טברסקי
רבי דוד טברסקי מרחמסטריווקא בשמחת נישואין.jpg
לידה כ"ה בחשוון ה'תשי"ג (גיל: 68)
ירושלים
מקום מגורים ירושלים
מקום פעילות ירושלים
תקופת הפעילות כ"ב בסיון ה'תשס"ד–הווה
חיבוריו מילין קדישין
שם השושלת חסידות רחמסטריווקא
אב רבי ישראל מרדכי טוורסקי
אם שרה גרינא

רבי דוד טווערסקי (נולד כ"ה בחשון תשי"ג) הוא האדמו"ר הנוכחי מרחמיסטריווקא בישראל.

תולדותיו

נולד לרבי ישראל מרדכי ולאמו הרבנית שרה גרינא, בת רבי סנדר אורי - חסיד רחמסטריווקא שהיה צאצא של רבי צבי אלימלך שפירא מדינוב בעל ה"בני יששכר". בברית המילה כובד בסנדקאות קרוב משפחתו רבי מרדכי שלמה מבאיאן[1], ובפדיון הבן היה הרב יצחק מאיר לוין הכהן הפודה. גדל בצלו של זקינו רבי יוחנן, ואף שימשו וישן בביתו, למד בישיבת עץ חיים בירושלים, בין היתר למד אצל רבי נטע פריינד.

נשא בי"ח בסיוון תשל"ב את בתו של רבי משה ניישלאס, רב שיכון סקווירא. בשנים הראשונות לאחר נישואיו גר בשיכון סקווירא, אך בחגים היה נוסע לבורו פארק לדודו האדמו"ר מרחמסטריווקא ארצות הברית. ובכל ל"ג בעומר הקפיד לנסוע למירון על אף העלויות הרבות.

לאחר שרבי ישראל מרדכי נפטר, בתשס"ד, סירב רבי דוד להתמנות לאדמו"ר והציע לחסידי אביו שיקבלו את מרות דודו המכהן כאדמו"ר בארצות הברית. בסופו של דבר קיבל על עצמו את התפקיד בהוראת דודו.

מהנהגותיו

בחנוכת הבית לבית המדרש בירושלים, חשון תשס"ז, יחד עם דודו רבי חי יצחק מרחמסטריווקא ארצות הברית

רבי דוד היה מקורב של רבי משה אריה פריינד, שהיה חסיד סאטמר. בשונה מאביו, אינו מורה להשתתף בבחירות בנימוק שאינו רוצה להתערב בפוליטיקה. הורה לישיבת מאור עיניים להפסיק ליטול כסף מתקציבי מדינת ישראל[2].

עורך טישים ביחד עם דודו האדמו"ר מרחמסטריווקא ארצות הברית בעת בואו לארץ. מאריך בתפילות ובעשיית המצוות. תפילות ראש השנה שלו נמשכות כמעט עד לשקיעת החמה. קידוש לבנה או נענועים בחג הסוכות וכדומה - אורך זמן רב, מעמד הדלקת נרות חנוכה למעלה מ-3 שעות.

צאצאיו

לרבי דוד שתי בנות בלבד, שנולדו לו לאחר עשרים שנות נישואין.

  • חתנו הרב שמואל אבא טברסקי, בנו של בן דודו הרב יעקב יוסף טברסקי מארצות הברית [בנו של רבי יהושע העשיל טברסקי בן האדמו"ר רבי יוחנן מראחמיסטריווקא, וחתנו של רבי מרדכי מסקווירא פלטבוש].
  • חתנו הרב דוד יצחק יעקב בידרמן, בן המשפיע רבי נחמן בידרמן [בן האדמו"ר רבי אלתר] מלעלוב.

מוסדות החסידות

מרכז מוסדות החסידות הנמצא בשכונת גבעת משה כולל בית כנסת, ישיבה גדולה ומקווה. האדמו"ר מתגורר בבניין הסמוך לבית הכנסת, ושוהה רוב היום בחדרו שבמרכז המוסדות. הישיבה הקטנה נמצאת ברחוב דוד ילין בשכונות מקור ברוך-זיכרון משה. לחסידות כאלף משפחות, רבים מהם דור ראשון בחסידות. ארגון הגג של החסידות נקרא "ממלכת התורה והחסידות רחמיסטריווקא". הארגון מנהל את פעילות בית המדרש שבמרכז החסידות ואת מוסדות החינוך והחסד שלה. מכון "מעיין הברכה" מוציא את דברי תורתם של האדמורי"ם, כולל גיליון שבועי בשם "מילין קדישין". בתי כנסת נוספים של החסידות קיימים בבני ברק, במודיעין עילית, חמישה בבית שמש, ושלושה בביתר עילית, בנוסף הוקמה בשנים האחרונות גם ישיבה קטנה בביתר.

קישורים חיצוניים

ראו גם

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0