פדיון הבן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
במהלך טקס הפדיון נהוג שהנשים באירוע יקיפו את הילד בתכשיטיהן.

פדיון הבן (או פדיון בכורות) היא מצוות עשה מתרי"ג המצוות, לפיה חייב האב לפדות את בנו הבכור מאת כהן. מצווה זו היא אחת מכ"ד מתנות כהונה שבה זכו אהרן ובניו הכהנים. החיוב לפדות חל מגיל 30 יום של תינוק זכר,[1] אך ניתן למסור התשלום גם לפני, ובתנאי שהפדיון עצמו יחול לאחר 30 יום, או גם אחרי.[2] התינוק נפדה מהכהן על ידי תשלום חמישה סלעים - מטבעות כסף טהור, או חפץ השווה לסכום זה.

מקור המצווה

מצוות פדיון בכור מופיעה בתורה מספר פעמים; למשל, בספר שמות: "וכל בכור אדם בבניך תפדה".[3]

התורה מנמקת את המצווה בהצלת בכורי ישראל בזמן מכת בכורות במצרים,[4] והיא גם כלי להעברת סיפור יציאת מצרים לדור הבא, שיתמהּ על סיבת המצווה[5].

מיהו בכור

ישנם כמה תנאים לחיוב פדיון הבן:

 • המצווה חלה רק על בן ישראלי מצד אביו ומצד אמו. כלומר, אם האב הוא כהן או לוי, או האם היא בת כהן או בת לוי, הבכור אינו חייב בפדיון.
 • החיוב חל רק על בן זכר שהיה פטר רחם לאימו, כלומר הוולד הראשון. לעניין פדיון הבן, הילד נחשב לבכור גם אם לאביו ילדים גדולים יותר מנשים אחרות.[6]
 • על הבן להיוולד בלידה טבעית ולא בניתוח קיסרי (הנקרא: "יוצא דופן").
 • אם לפני הולדתו עברה האם הפלה בשלב מתקדם של ההיריון, הוא אינו נחשב לבכור. לגבי הפלה בשלבים מוקדמים, הדעות חלוקות.

לאור התנאים המתוארים לעיל, מצוות הפדיון אינה שכיחה ורבים בעם ישראל לא זוכים לקיימה.

סכום הפדיון

הסכום המופיע בתורה הוא חמישה שקלים. השקל היה מטבע כסף, לאו דווקא טהור, שהיה נוהג בזמן התורה. חז"ל השוו את השקל למטבע "סלע צורי" שהיה נוהג בתקופת המשנה והתלמוד. במערכת מטבעות זו, סלע כסף היה שווה 4 דינרי כסף, ובדינר כסף היו 192 פרוטות נחושת.

לדעת הרמב"ם במשנה תורה שווי פרוטת נחושת הוא כמשקל "חצי שעורה" כסף נקי.[7] לפי מדידות שנערכו בזמננו, משקל חצי שעורה הוא כ־1/40 גרם (0.025 גרם).[8] לפיכך שווי חמישה סלעים לפדיון הבן הוא 96.15 גרם כסף נקי. נהוג לעגל כלפי מעלה ולהשתמש ב-100 גרם כסף מחשש לטעות.[9] או ב-102 גרם כמנהג חב"ד.[10]

מחיר הכסף נמדד באונקיית טרוי (Troy Ounce) שמשקלה 31.1034768 גרם.[11] לפיכך חמישה סלעים שווים 3.086471671 אונקיות כסף (96 גרם חלקי 31.1034768 גרם באונקיה). ומכיוון שנהגו להחמיר ולהשתמש ב-100 גרם כסף, יש לקחת 3.21507466 אונקיות כסף.

ישנה מחלוקת בין גדולי הרבנים כיצד נקבע שווי הפדיון לפי ההלכה:
לפי דעת הרב מרדכי אליהו נקבע המחיר לפי מחיר הכסף בתוספת עמלות סוכנים ומע"מ (כלומר מחיר סופי שמשלם הלקוח בחנות), ולעומת זאת, לפי חלק מהרבנים האחרים מדובר על מחיר של כסף על פי המקובל בין הסוחרים לבין עצמם. למשל, לשם הערכה, נכון ליולי 2020 שווי אונקיית כסף בבורסה הוא 18.12 דולר אמריקני, והשער היציג של הדולר הוא כ-3.43 ש"ח לדולר. לכן, הסכום של פדיון הבן לפי המחיר הסיטונאי של מתכת הכסף (כלומר לפי השיטה ההלכתית המקלה) הוא כ-200 ש"ח, וסכום הפדיון לפי המחיר ללקוח, דהיינו בתוספת מע"מ (כלומר לפי השיטה ההלכתית המחמירה) הוא כ-234 ש"ח (נכון ליולי 2020).

סכום זה אינו משקף את כוח הקנייה של חמישה סלעים בזמן המקרא, בגלל ירידת ערך הכסף בעת החדשה. לשם השוואה, ניתן היה בזמן המקרא לקנות בחמישה סלעים קרקע חקלאית בשטח של שני דונם,[12] ובשלושים סלעים נאמד ערכו של עבד ממוצע.[13]

אף שניתן לפדות את הבכור בכסף או בשווה כסף, אי אפשר לפדותו בקרקעות, עבדים, ושטרות[14] על פי דרשות של פסוקים בתלמוד. לכן אין לפדות את הבן בהמחאות. לעומת זאת, קיימת מחלוקת האם ניתן לערוך את הפדיון בשטרות כסף, שאינם בעלי ערך עצמי אלא ייצוג של הערך שנקבע על ידי המדינה, ועל כן מספר פוסקי הלכה כתבו שלא לפדות בהם לכתחילה, אך בדיעבד - התקיימה מצוות הפדיון גם בדרך זו.[15]

כיום ישנם מטבעות מיוחדים עבור פדיון הבן, במשקל 20.57 גרם כסף כל אחד, שייצרה החברה הישראלית למדליות ולמטבעות (במשקל כולל של קצת מעל 102 גרם, המתאים לכל השיטות שנמנו לעיל).[16] כן יוצרו מטבעות זהב טהור לפדיון הבן על ידי החברה הישראלית למדליות ולמטבעות, בסדרות מוגבלות.

סדר הפדיון

סדר פדיון הבן מתוך הסידור

נהוג לערוך את המצוה ברוב עם ומצווה ללוותו בסעודה חגיגית המוגדרת בהלכה כסעודת מצווה. נהוג להתחיל את המצוה לאחר בציעת הפת של סעודת המצוה.

את התינוק מלבישים בבגדי פאר, והנשים מקשטות אותו בתכשיטי הזהב שלהן - סיבת המנהג היא לעשות תיקון לחטא העגל בו סירבו הנשים לתת תכשיטיהן[17] (כאן נעשה שימוש בתכשיטים לביצוע מצווה). התינוק מובל על מגש כסף וכרית רקומה, ומוגש לידי הכהן.

האב אומר: "אִשְׁתִּי הַיִשְׂרְאֵלִית יָלְדָה לִי בֵּן זֶה הַבְּכוֹר: זֶה בְּנִי בְּכוֹרִי. וְהוּא פֶּטֶר רֶחֶם לְאִמוֹ הַיִשְׂרְאֵלִית. וְהַקָדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא צִוָה לִפְדוֹתוֹ. שֶׁנֶאֱמַר (במדבר יח, טו) וּפְדוּיָו מִבֶּן חֹדֶשׁ תִּפְדֶה. בְּעֶרְכְּךָ כֶּסֶף חֲמֵשֶׁת שְׁקָלִים בְּשֶׁקֶל הַקוֹדֶשׁ. עֶשְׂרִים גֵרָה הוּא. וְנֶאֱמַר. (שמות יג, ב) קַדֶשׁ לִי כָל בְּכוֹר פֶּטֶר כָּל רֶחֶם בִּבְנֵי יִשְׂרָאֵל בָּאָדָם וּבַבְּהֵמָה לִי הוּא".

הכהן שואל את האב: "מַה בָעִית טְפֵי, לִיתֵּן לִי בִּנְךָ בְּכוֹרֶךָ שֶׁהוּא פֶּטֶר רֶחֶם לְאִמוֹ אוֹ בָעִית לִפְדוֹתוֹ בְּעַד חָמֵשׁ סְלָעִים כְּדִמְחַיַיבְתּ מִדְאוֹרַיְיתָא?". תרגום מארמית: במה אתה חפץ יותר, לתת לי את בנך בכורך שהוא פטר רחם לאימו או רצונך לפדותו בעד חמישה סלעים כפי חיובך מהתורה?

האב משיב לכהן: "חָפֵץ אֲנִי לִפְדוֹת אֶת בְּנִי וְהֵילָךְ דְמֵי פִדְיוֹנוֹ כְּדִמְחַיַיבְתִּי מִדְאוֹרַיְיתָא".

אצל הספרדים ועדות המזרח הכהן שואל את האם: "בנך זה בכור הוא, שמא ילדת לפניו או שמא הפלת?", והאם עונה: "זה בני בכורי, לא ילדתי ולא הפלתי לפניו".

האב מברך ברכת המצוות: "בָּרוּךְ וכו' אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָנוּ עַל פִּדְיוֹן הַבֵּן, וברכת שהחיינו: בָּרוּךְ וכו' שֶׁהֶחֱיָנוּ וְקִיְּמָנוּ וְהִגִּיעָנוּ לַזְמַן הַזֶּה".

האב נותן לכהן את כסף הפדיון ולוקח את בנו.

הכהן מברך על גביע יין ברכת בורא פרי הגפן. ויש נוהגים שמברך גם ברכת הריח על בשמים. לאחר מכן נהוג כי הכהן מניח את ידיו על ראש הבן ומברך אותו בברכת כהנים.

יש המניחים על מגש הכסף קוביות סוכר ושיני שום, כדי לאפשר למספר רב של אורחים ובני משפחתם ליהנות משיירי סעודת המצווה, שהיא נדירה יחסית, ולמשתתפים בה מצווה רבה. המנהג הוא להניח את השום למשמרת כסגולה לשמירה.

ברכת הגאונים

תעודת פדיון

יש כהנים שמעניקים למשפחת תינוק הבכור תעודת פדיון לאחר הפדיון[18].

פדיון הבן כשאין אב

במקרים בהם לבן הבכור אין אב, כגון שהאב נפטר לפני הולדת הבן, או שגויה מעוברת התגיירה ואז ילדה, מתעוררת השאלה כיצד יפדה הבן. אימו של הבן אינה יכולה לפדותו, שהרי אינה מצווה במצווה. ונחלקו הפוסקים בדבר: לדעת הרמ"א והט"ז יש להמתין עד שיגדל הילד, ויפדה את עצמו, אבל רוב הפוסקים[19] כתבו שבית דין או הרב יפדו את התינוק, שכך הפדיון נעשה במועד שקבעה התורה - יום השלושים, ועוד, שבהמתנה של שנים לפדיון יש חשש שישתכח הדבר.

ראו גם

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ 30 הימים נספרים החל מיום הלידה - כולל יום הלידה. בתומם של 30 הימים - ביום ה-31 - על התינוק להיפדות משנה תורה לרמב"ם, ספר זרעים, הלכות בכורים, פרק י"א, פסקה י"ז.
 2. ^ רמב"ם, משנה תורה, ספר זרעים, הלכות בכורים, פרק י"א, פסקה י"ח.
 3. ^ שמות יג, יג.
 4. ^ שמות יג, טו.
 5. ^ שמות יג, יד, להרחבה ראה: הרב יצחק רצקר, ליל כל השאלות, צריך עיון, ה' בניסן תשפ"א
 6. ^ לעומת זאת, לעניין ירושה, הבכור הוא הבן הראשון שנולד לאביו.
 7. ^ רמב"ם, משנה תורה, א, ג.
 8. ^ ראו:רשימת מידות, שיעורים ומשקלות בהלכה..
 9. ^ על פי הרב אליעזר מלמד, פניני הלכה, 'בכמה פודים', ליקוטים משפחה, ט, ב.
 10. ^ הרב יוסף שמחה גינזבורג, פדיון הבן, אתר חב"ד
 11. ^ במקורות רבים במרשתת כולל http://wiki.answers.com/Q/How_may_grams_are_in_an_ounce_of_gold משקל אונקית טרוי הוא 31.1034807 גרם מה שמשנה במשהו את החשובים המופיעים כאן. המשקל 31.1034768 גרם מקורו במחשבון המופעל על ידי גוגל
 12. ^ ויקרא, כ"ז, ט"ז
 13. ^ שמות, כ"א, ל"ב
 14. ^ תלמוד בבלי, מסכת בכורות, דף נא עמוד א, עיין שם
 15. ^ פדיון הבן בשטרות כסף, דין, ‏2012-08-13
 16. ^ סט מטבעות פדיון הבן באתר החברה הישראלית למדליות ולמטבעות
 17. ^ תוספות על תלמוד בבלי, מסכת ראש השנה, דף כג עמוד א ד"ה "משים"
 18. ^ ראו תעודת פדיון הבן, עם חתימתם של הרב עובדיה יוסף ושלמה גורן.
 19. ^ ש"ך, ערוך השולחן, אגרות משה


הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו פסיקה הלכתית.