חטיבה 188

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חטיבה 188
Hativa188.PNG
סמל היחידה, המשמש גם כתג היחידה שלה.
ברק בעיניים
פרטים
כינוי עוצבת ברק
מדינה ישראלישראל  ישראל
שיוך צה"לצה"ל  צה"ל
סוג חטיבת שריון
אירועים ותאריכים
תאריך הקמה 1967
מלחמות מלחמת ששת הימים  מלחמת ששת הימים
מלחמת ההתשה  מלחמת ההתשה
מלחמת יום הכיפורים  מלחמת יום הכיפורים
מלחמת לבנון הראשונה  מלחמת לבנון הראשונה
האינתיפאדה הראשונה
האינתיפאדה השנייה
מלחמת לבנון השנייה  מלחמת לבנון השנייה
מבצע עופרת יצוקה
מבצע צוק איתן  מבצע צוק איתן
נתוני היחידה
ציוד עיקרי טנק מרכבה סימן 3 ב"ז
פיקוד
יחידת אם עוצבת געשעוצבת געש  עוצבת געש
דרגת המפקד אלוף משנה  אלוף משנה
מפקד נוכחי גל שוחמי
מפקדים מפקדי החטיבה

חטיבה 188, המכונה גם "עוצבת ברק", היא חטיבת שריון סדירה תחת פיקודה של עוצבת געש (אוגדה 36) בפיקוד הצפון של צה"ל. החטיבה משתמשת בטנקי מרכבה סימן 3 ב"ז.

החטיבה צמחה מתוך חטיבת החי"ש "כרמלי". לאחר מלחמת סיני הפכה החטיבה לחטיבה הממוכנת 45. החטיבה לחמה בקרב עמק דותן וברמת הגולן במלחמת ששת הימים. לאחר המלחמה הפכה החטיבה לחטיבת שריון וצוידה בטנקי שוט קל אשר שימשו אותה עד שנת 1992, עת הוחלפו בטנקי מרכבה סימן 3. במלחמת יום הכיפורים הייתה החטיבה פרוסה ברמת הגולן ונשאה בעול הבלימה של הכוחות הסוריים ברמת הגולן.

מבנה החטיבה

החטיבה השתמשה בטנקי שוט משנת 1969 עד 1992, אז עברה הסבה לטנק מדגם מרכבה סימן 3 ובכך הייתה החטיבה הסדירה האחרונה שהשתמשה בטנקי שוט, כאשר גדוד סופה היה הגדוד האחרון בחטיבה שנפרד מטנק השוט. לחטיבה שלושה גדודי טנקים סדירים וגדוד הנדסה סדיר הנמצא ת"פ (תחת פיקוד) החטיבה:

 • גדוד 53 ("גדוד סופה")
 • גדוד 71 ("גדוד רשף")
 • גדוד 74 ("גדוד סער")
 • גדוד 605 ("גדוד המח"ץ") של חיל ההנדסה

בנוסף, ת"פ (תחת פיקוד) החטיבה נמצא פלחי"ק 358 ("החץ מברק") - פלוגה אורגנית תחת פיקודו של מפקד החטיבה האחראית לקשר במפקדת החטיבה ובגדודים.

גדוד 53

סמל גדוד סופה
טנק מרכבה סימן 3ד ב"ז של גדוד סופה, במהלך אימון החטיבה

גדוד 53 (סופה) התחיל את דרכו בתור 'גדוד 63' שהיה גדוד שריון (צנטוריונים) בחטיבה 14. גדוד 63 הגיע אל החטיבה כתיגבור מבית הספר לשריון ערב מלחמת ששת הימים. במהלך המלחמה הגדוד היווה מרכיב חשוב בקרבות קרב אום-כתף וצומת אבו עגילה בגיזרה המרכזית של חצי האי סיני, כחלק מאוגדת שרון ומאמץ ההבקעה בציר המרכזי.

לאחר מלחמת ששת הימים, באוגוסט 1967, הועבר הגדוד לחטיבה 7 כאשר זו נפרדה מגדוד הפטון 79. חטיבה 7 בפיקודו של גורודיש הורכבה בשלב זה מגדוד 82 בפיקודו של אברהם רותם וגדוד 63 בפיקודו של יצחק בן-שהם (שניהם גדודי צנטוריונים), כאשר החטיבה הועברה לגיזרת רמת הגולן שם נותרה למשך השנתיים הקרובות. עם ההרכבה מחדש של גדודי החטיבה והמעבר לרמת הגולן, שונה שמו של גדוד 63 לשמו החדש 'גדוד 53'.

לקראת סוף שנת 1969 חטיבה 45, תחת פיקודו של משה בר כוכבא, הועברה לרמת הגולן כדי להחליף את חטיבה 7. החטיבה הורכבה מגדוד 74 שלא מכבר הפך לגדוד שריון (צנטוריונים) וגדוד המילואים 39 שהורכב מחדש, ועם קבלת הגיזרה החדשה והסימול החדש בתור חטיבת שריון, שונה שמה גם כן לחטיבה 188. גדוד 53 בפיקודו של יהודה בכר הושאר מאחור בחילוף החטיבות ברמת הגולן והפך עתה לגדוד שריון נוסף בחטיבת 188, גדוד שהיה בשלב זה גדוד צנטוריונים ותיק ומנוסה בגיזרת רמת הגולן.

במהלך שבע השנים שבין מלחמת ששת הימים לבין מלחמת יום הכיפורים, ניהלו שני הגדודים ימי קרב רבים והפכו לכח השריון המגן על רמת הגולן. גדוד 53 ישב בבסיס גדודי בבתי הכפר הנטוש בעליקה, המקום שלצידו, בסביבות יוני 1973 הועברה מפקדת החטיבה כולה (מבסיסה הקודם במחנה פילון). לאחר שהגדוד היה תחת פיקודו של יהודה בכר (בתקופה שאחרי ששת הימים), הפיקוד על הגדוד הועבר לדן ורדי ובמאי 1972 הועבר פיקוד הגדוד ליוסי בן-חנן. בן-חנן כיהן בתור מג"ד עד ל-15 באוגוסט 1973 כאשר קיבל את הפיקוד רס"ן עודד ארז, מי שעתיד לפקד על הגדוד במלחמת יום הכיפורים, רק כחודשיים לאחר כניסתו לתפקיד.

במלחמת יום הכיפורים היה הגדוד אחד מבין שני הגדודים של החטיבה אשר בלמו יחד עם כוחות חטיבה 7 את ההתקפה הסורית לאורך רמת הגולן. פלוגה ג' של הגדוד נפרסה באזור הג'וחדר (דרום-מזרחית לתל פארס) ובאזור תל עכשה (דרומית לתל חזקה), פלוגה א' ישבה באזור הצפוני של רכס בשנית ובאזור הבוסטר, פלוגה ב' נפרסה באזור שיקרא לימים עמק הבכא. מפקד הגדוד, עודד ארז ישב באזור הג'וחדר וכוחות המפקדה של הגדוד ישבו בעיקר בחושנייה, זאת משום שלמרות הפריסה לאורך כל הרמה, הגיזרה של הגדוד הייתה בדרום רמת הגולן. הלחימה בגיזרה הדרומית הייתה קשה במיוחד והובילה לחללים רבים, זאת משום ההצלחה הסורית בשבירת קו ההגנה הישראלי. לאחר המלחמה הוקמה אנדרטה גדודית לזכר 31 חללי הגדוד והיא ממוקמת בג'וחדר.

במהלך מבצע ליטני, התקדם הגדוד בציר המערבי בתקיפה בלבנון. בצומת מנצורה ניהל הגדוד קרב אש לכיוון צור ומחנה המחבלים בראשדיה.

במלחמת לבנון הראשונה, נכנס הגדוד יחד עם החטיבה בגיזרה המרכזית של ציר ההתקדמות, כאשר המטרה הסופית הייתה הגעה לעיר צור. פלוגה א' של הגדוד נלחמה יחד עם גדוד של חטיבת גולני בטיהור מאחזי מחבלים. ביום הלחימה השלישי, הגיעה הפלוגה למבואות בירות בחלדה, שם התנהל קרב קשה בו נפלו שמונה מלוחמי הפלוגה. לאחר הפסקת האש הראשונה של המלחמה, כאשר היא נכנסה לשלב השני, הועבר הגדוד לגיזרה המזרחית ושם ניהל יום קרב אל מול כוחות סוריים.

בשנת 2003 קיבלה פלוגה ג' ('גולן') צל"ש אלוף (אלוף פיקוד הצפון) על הפעילות המבצעית בין השנים 2002 - 2003 בגזרת נצרים, רצועת עזה.[1] בתקופה זאת פגעו כוחות הפלוגה בעשרות מחבלים, אך גם איבדה שישה מלוחמיה. מפקד הפלוגה, סרן יניב מכלוף קיבל בתקופה זאת באופן אישי צל"ש מפקד אוגדה.

במהלך מלחמת לבנון השנייה הגדוד הועבר משירות ברצועת עזה והשתתף בלחימה בגזרה המזרחית של דרום לבנון. גדוד סופה השתתף בלחימה במהלך המבצעים השונים בגזרה המזרחית בהם קרבות סביב בינת ג'בייל, מבצעי 'שינוי כיוון' ו-'קורי פלדה' ובהם מבצע שינוי כיוון 11 והקרב על הסלוקי. במהלך הלחימה איבד הגדוד מספר חיילים, בהם צוות טנק שלם שנפל בסמוך לבינת ג'בייל. בנוסף לכך, היו גם פעולות גבורה רבות, ביניהם חילוץ כוח צנחנים שנעשה על ידי טנק מפקד פלוגה א' ('אלון') חנוך דאובה שקיבל על כך את עיטור העוז.

מפקדי הגדוד

שם תקופת כהונה הערות
נתן ניר 1967-1968 מפקד הגדוד במלחמת ששת הימים (עדיין בשם גדוד 63 שהגיע מביסל"ש)
יצחק בן-שהם 1968-1969 בהמשך היה מח"ט 188. נפל במלחמת יום הכיפורים
יהודה בכר 1969-1970 בהמשך היה סמח"ט 7, סמח"ט 600, מח"ט 292[2]
דן ורדי 1971-1972
יוסי בן-חנן 1972-1973 לימים קצין שריון ראשי, ואלוף.
עודד ארז 1973-1973 מג"ד 53 ביום כיפור, עד לפציעתו. לימים סמח"ט 14. נהרג בתאונה בצאלים ב 1976
יוסי בן-חנן 1973-1973 ריכז מחדש את הגדוד ופיקד עליו במלחמת יום כיפור, לאחר פציעתו של עודד ארז.
חיים מורנו (מור) 1982 מפקד הגדוד במלחמת לבנון הראשונה (1982)
דן ביטון
גיא צור
ארז לזובר
זאב שרוני 1997-1998
אילן לביא 1998 - 2000
דותן רזילי
משה כץ מפקד הגדוד במלחמת לבנון השנייה
אמיר חמוד
גל שוחמי 2008 - 2010
מתן שפי
דביר אדרי
אלעד שוורץ
אלעד צורי
מאיר בידרמן 2017 -

גדוד 74

סמל גדוד סער

גדוד 74 (סער) הוקם בשנת 1969, בשיאה של מלחמת ההתשה מתוך גדוד 53 (גדוד סופה) כגדוד השני בחטיבה.

במהלך מלחמת ההתשה הוצב הגדוד, יחד עם גדוד סופה, ברמת הגולן על מנת לשמור על הביטחון השוטף של תושבי הרמה בעקבות הסתננויות של מחבלים מכיוון סוריה וימי הקרב שיזמה סוריה בין השנים 1969 - 1972. כמו כן השתתף הגדוד בתקופה ההיא במספר פעולות תגמול שכללו פשיטות משוריינות לשטחי סוריה ולבנון, שהמפורסם בהם היה מבצע קיתון 10, מבצע שנערך ב-26 ביוני 1970 בתגובה להפגזה המתמדת על ישובי רמת הגולן ותקריות האש היזומות מצד צבא סוריה אשר הסתיים בקריסת מערך הקו הראשון הסורי.

עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים בשבת ה-6 באוקטובר 1973 התפרס גדוד סער יחד עם גדוד סופה, שעלה לתגבר את גזרת רמת הגולן כשבוע ימים לפני, לכל אורך הקו הסגול. שתי פלוגות הגדוד, פלוגה ו' (בפיקודו של אבי רוניס) ופלוגה ז' (בפיקוד אורי עקביה) התמקמו בדרום הרמה והועברו להיות תחת פיקודו של מג"ד סופה, סא"ל עודד ארז. פלוגה שלישית של הגדוד, פלוגה ח' התמקמה בצפון הרמה ונותרה תחת פיקודו של מג"ד סער, סא"ל יאיר נפשי שקיבל תחת פיקודו שתי פלוגות מגדוד סופה. במהלך המלחמה השתתף גדוד 74 בקרבות בלימה קשים תוך כדי ספיגת אבדות רבות בדרום ובצפון הרמה, בניסיון לבלום את ניסיונות הפריצה הסוריים. ב-11 באוקטובר במסגרת התקפת הנגד של צה"ל לכיבוש המובלעת בשטח הסורי, התארגנו כוחות מגדוד סער, סופה ורשף (הגדוד השלישי של חטיבת ברק שהוקם ערב המלחמה וצורף לגדוד 77 של חטיבה 7 בפיקודו של סא"ל אביגדור קהלני) וכבשו את תל א-שמס, דרום - מזרחית למזרעת בית-ג'אן.

ב-14 במרץ 1978, במהלך מבצע ליטני, שנועד לפגוע בתשתיות ארגוני הטרור הפלסטיניים בדרום לבנון, התקדם גדוד סער עד לנהר הליטני וכבש את הכפרים תל עברש, תל צחור ואבל א-סאקי הממוקם צפונית לאל ח'יאם.

במהלך מלחמת לבנון הראשונה הועבר הגדוד תחת פיקודה של חטיבת גולני ולחם עימה תחילה בגיזרה המרכזית ומאוחר יותר בגזרה המערבית של דרום לבנון, כשהוא מתקדם לאורך ציר החוף הלבנוני. במסגרת הלחימה השתתף הגדוד בקרבות קשים בתוך מחנה הפליטים עין אל חילווה הממוקם מספר ק"מ דרומית לעיר צידון, כאשר פלוגה ו' של הגדוד שפרצה אל תוך המחנה מחופה על ידי טנקי פלוגה ז' של הגדוד נתקלה בהתנגדות קשה בסמטאות הצרות של מחנה הפליטים. ב-8 ביוני 1982 קיבל הגדוד פקודה להתקדם צפונה לאורך כביש צידון - ביירות לעבר דמור, כחלק מהמאמץ של חטיבת ברק. אולם לכשנכנסו לדמור כוחות החטיבה, גילוה נטושה. כפר סיל, השוכן מס' ק"מ צפונית לדמור היווה צומת דרכים אסטרטגית במלחמה: הכפר אשר חולש על ציר החוף הלבנוני המוביל לעבר שדה התעופה הבינלאומי של ביירות ופרבריה הדרומיים שיכן כוחות גדולים של שריון, נ"ט, חי"ר וכוחות קומנדו סוריים. על כן עלתה החשיבות בכיבושו. גדוד סער יחד עם גדודי החטיבה כמו כן גם עם גדוד 202 של הצנחנים וכוחות גולני השתתפו בכיבוש הכפר. לאחר שעות רבות של לחימה הצליחה החטיבה להשמיד כליל את הכלים הסוריים ולהשתלט בהצלחה על הכפר. עם גמר הכיבוש התארגן הגדוד באזור דמור עד לחודש אוגוסט 1982, בו החל צה"ל במאמץ להדק את המצור על ביירות, אשר נועד לגרום לבריחת המחבלים מהעיר. בין הימים 2- 3 באוגוסט תקף הגדוד את שדה התעופה של ביירות, יחד עם חיילי גדוד 12 של גולני. ההשתלטות על שדה התעופה אפשרה את כניסתם של הכוחות לשכונות הדרומיות בעיר. עם תום המלחמה המשיך גדוד סער לעסוק בפעילות הביטחון השוטף באזור רצועת הביטחון, עד לנסיגה ממנו בחודש ב-24 במאי 2000.

עם פרוץ האינתיפאדה השנייה נטל הגדוד חלק פעיל בלחימה באיו"ש ואוגדת עזה והמשיך לעסוק במשימות הביטחון השוטף באזורים הללו ולאורך הקו הכחול. במהלך תוכנית ההתנתקות היווה גדוד סער יחד עם גדודי החטיבה וכוחות הנדסה חלק מהמעגל השלישי בפינוי, אשר תפקידו היה לאבטח את ישובי גוש קטיף ולמנוע כל ניסיון לבצע פח"ע כנגד הכוחות המפנים.

בחודש יולי 2006 הוקפץ הגדוד לרצועת עזה כחלק מההכנות למבצע גשמי קיץ בעקבות חטיפתו של גלעד שליט. הגדוד השתתף במספר מבצעים באזור בית להיא ובשכונת אל-עטטרה שבצפון הרצועה, ציר כיסופים במרכז הרצועה ובנמל התעופה הבינלאומי יאסר ערפאת דרומית לרפיח בדרום הרצועה.

ב-30 ביולי, בעקבות ההחלטה להרחיב את פעילות צה"ל בדרום לבנון במהלך מלחמת לבנון השנייה, הועלה גדוד 74 צפונה לגזרה המערבית בדרום לבנון, סמוך ליישובים זרעית ושתולה. במהלכה של מלחמת לבנון השנייה הועבר הגדוד תחת פיקודה של חטיבת אלכסנדרוני והשתתף בקרבות לכיבוש הכפרים שיחין ורג'אמין. במסגרת המאמץ המלחמתי של חטיבת אלכסנדרוני התקדם הגדוד עד לכפר ראס ביאדה על ציר החוף שבין ראש הנקרה לצור. לאחר חתימת ההסכם להפסקת האש, הועבר הגדוד לגזרה המזרחית בדרום לבנון ונותר שם עד לשלב יציאת כוחות צה"ל במקביל לכניסת צבא לבנון לאזור. לאחר מכן נותר הגדוד לעסוק בפעילות הביטחון השוטף לאורך הקו הכחול ורצועת עזה כשהוא נוטל תפקיד מרכזי במבצעים כגון מבצע חורף חם ומבצע עופרת יצוקה.

מפקדי הגדוד

שם תקופת כהונה הערות
צבי רם מפקד הגדוד במלחמת ששת הימים
יאיר נפשי יוני 1972– מפקד הגדוד במלחמת יום הכיפורים, מעוטר עיטור העוז
חיים ברק 1973–
עמירם לוין מפקד הגדוד במלחמת לבנון הראשונה, לימים אלוף פיקוד צפון
שי אביטל 1986– לימים מפקד מפקדת העומק
יעקב ברק
משה שטרית
עפר צפריר
סער צור 2002–
אורן סידי
ניר בן דוד 2007 - 2009
רלי מרגלית מאי 2009– לימים מפקד חטיבת קרייתי
מולי כהן
מורן עומר 2012– לימים מפקד חטיבה 460
רועי סבירסקי –יולי 2015
אריה ברגר יולי 2015–2017 מעוטר צל"ש מפקד אוגדה
אלעד צורי 2017 -

גדוד 71

סמל גדוד רשף

גדוד 71 (רשף) הוקם ערב מלחמת יום הכיפורים ב-5 באוקטובר 1973. הגדוד הורכב מפלוגה של חיילים מבה"ד 1 ושתי פלוגות שאויישו על ידי מדריכים מבית הספר לשריון ומדריכים מבסיס צאלים.

לקראת המלחמה נערך הגדוד עם שתי פלוגות באזור צומת ווסט (האמיר) ופלוגה על ציר הנפט. עם תחילת קרבות הבלימה ברמה, לחם הגדוד במסגרת חטיבה 7 בגזרה הצפונית והשתתף בקרב עמק הבכא ובקרבות באזור הר חרמונית, בהם נפל סגן מפקד הגדוד ומפקד הגדוד משולם רטס ב-9 באוקטובר. בימים שלאחר מכן הפסיק הגדוד להתקיים במסגרת גדודית ופלוגותיו נלחמו תחת פיקוד חטיבה 7, עם המשך הלחימה גם המסגרות הפלוגתיות קרסו וטנקי הגדוד המשיכו להלחם יחד עם גדוד 77 של חטיבה 7.

כאשר הלחימה ברמת הגולן נכנסה לשלב מתקפת הנגד והלחימה במובלעת הסורית, הוקם הגדוד מחדש והשתתף בקרבות בתוך סוריה, זאת בעיקר על ידי חיילים ומפקדים שחזרו משהות בחוץ לארץ ושובצו לתפקידים בגדוד. בסיום המלחמה הפך לגדוד סדיר בחטיבה 188 שספגה אף היא מכה קשה במלחמה וגם היא הוקמה מחדש תוך כדי הלחימה.

בשנים הבאות נלחם הגדוד במסגרת מבצע ליטני ובקיץ 1981 השתתפו כוחות הגדוד בעשרה ימי קרב שכללו ירי תותחים לתוך לבנון. במלחמת לבנון הראשונה לחם הגדוד בגזרה המרכזית בלבנון ולאחר מכן עבר לגזרה המערבית ונלחם כחלק מהמאמץ הצה"לי לאורך כביש החוף הלבנוני, בין היתר בקרבות בפאתי העיר צידון, דמור וכפר סיל. בהמשך המלחמה הועבר הגדוד לבקעת הלבנון, שם השתתף בין היתר בקרבות מול כוחות סורים בהם הושמדו כ-30 טנקים סורים. במהלך המלחמה נפלו שישה מחיילי הגדוד.

בחודשים האחרונים של צה"ל בלבנון לקראת הנסיגה, עסקו כוחות הגדוד בחיפוי שלבי הנסיגה, בין היתר הייתה לגדוד פלוגה שלטנקים שלה היו אמצעים מיוחדים ללחימה בלבנון. פלוגה זו; 'נחשול' קיבלה לאחר הנסיגה בשנת 2000 צל"ש אלוף מאלוף פיקוד הצפון על תרומתה ללחימה במסגרת חודשי צה"ל האחרונים בלבנון והנסיגה עצמה.

במשך השנים ביצע הגדוד מספר תקופות של פעילות מבצעית בגזרות השונות. בבוקר ה-26 ביוני 2006 במהלך פעילות מבצעית ברצועת עזה, הותקף אחד מטנקי הגדוד באזור מעבר כרם שלום, במהלך התקיפה נהרגו שני אנשי הצוות סגן חנן ברק וסמ"ר פבל סלוצקר, נהג הטנק נפצע והתותחן רב"ט גלעד שליט נחטף בידי החוליה ונלקח מעבר לגדר המערכת לתוך רצועת עזה. שליט הוחזק בידי ארגוני טרור שונים במשך מעל חמש שנים ושוחרר לבסוף במה שמוכר כעסקת שליט.

בין היתר, כתגובה לחטיפת שליט, יצא צה"ל למבצע רחב ברצועת עזה מבצע גשמי קיץ. כוחות הגדוד השתתפו במבצע יחד עם שאר גדודי החטיבה, אך כאשר התחילה מלחמת לבנון השנייה הועברו שני הגדודים האחרים של החטיבה צפונה ונכנסו ללבנון, בעוד שגדוד 71 נשאר בעזה למשך שארית המבצע. לגדוד היה תפקיד מרכזי במהלך מבצע עופרת יצוקה, במהלכו נהרג חייל מפלוגה ל' ('להב') על ידי ירי צלפים ב-8/1/2009.

מפקדי הגדוד

שם תקופת כהונה הערות
משולם רטס 1973 נהרג במלחמת יום הכיפורים, מעוטר עיטור העוז
עמוס כץ 1973 פיקד על הגדוד במלחמת יום הכיפורים
יונתן נתניהו
דורון ביבר
יאיר יחדיו 1976
איל בן ראובן מפקד הגדוד במלחמת לבנון הראשונה
אביגדור קליין
מאיר גחטן
פנחס עבו מרץ 1994–מרץ 1995 נהרג בעת מילוי תפקידו כמפקד הגדוד
יואב טילן
עומרי בורברג
חגי עמר
רפי וולפסון 2010–
ניר רוזנברג
ברק צ'רני - 2016
אור וולוז'ינסקי 2016 -

גדוד 605

סמל גדוד המח"ץ

גדוד המח"ץ (605) (ראשי תיבות של "הבקעה, מיקוש, חבלה, צליחה") הוא גדוד של חיל ההנדסה הקרבית הכפוף מבצעית לחטיבה 188. הגדוד מפעיל פלוגות פלסים שלהן נגמ"שי הנדסה כבדים מדגמי פומ"ה ונמ"ר הנדסי, ופלוגת צמ"ה המפעילה דחפורי די-9 משוריינים, אמצעי גישור וכלי צמ"ה ממוגנים אחרים. תפקיד הגדוד במלחמה הוא לפרוץ את הדרך לכוחות השריון והחי"ר, לפלס דרך תעלות ושדות מוקשים, לנקות זירות מטענים, לחלץ כלים פגועים ולהכשיר עמדות ירי וסוללות מגן לטנקים ולרק"מ.

הגדוד הוקם אחרי מלחמת יום הכיפורים על בסיס גדוד צליחה במילואים שהוקם ב-1967 ונקרא גם הוא "גדוד 605". הגדוד הכשיר את גדודי הצליחה במילואים 630 ו-634 והשתתף בפעולת כראמה. הגדוד לקח חלק במבצע אבירי לב לצליחת תעלת סואץ. ב-1977 הוצב תחת פיקוד הצפון וב-1978 הפך לגדוד הנדסה משוריין. הגדוד לקח חלק במבצע ליטני ובמלחמת לבנון הראשונה. בשנת 2002 זכה הגדוד בצל"ש הרמטכ"ל גדודי על לחימתו במבצע חומת מגן. בתחילת המאה ה-21 הוכפף מפיקוד הצפון לחטיבה 188. ב-2006 השתתף הגדוד תחת פיקודו של אושרי לוגסי במלחמת לבנון השנייה ועסק בפריצת צירים, חילוץ כוחות פגועים ואף לחם ככוח חיל רגלים בשטח פתוח ובכיבוש כפרים בדרום לבנון בהם התבצר חזבאללה. הגדוד פרץ תוך לילה אחד ציר הכרחי באורך 16 ק"מ לכפר ע'נדוריה והשתתף בקרב בוואדי סלוקי בו נפגעו טנקים רבים מטילי נ"ט. הגדוד פרץ צירי עומק והשתתף בחילוץ הנפגעים והכלים שניזוקו, ובמהלך הלחימה נהרגו 2 לוחמי צמ"ה של הגדוד מטיל נ"ט שפגע בדחפור בו נסעו.

מפקדי הגדוד

שם תקופת כהונה הערות
אבי זהר 1967 - 1970 מפקד הגדוד הראשון
יגאל וולק 1970–1971
מרדכי הוד 1971–1972
משה לשם 1972–1974 מפקד הגדוד במלחמת יום הכיפורים
דביר (דויטש) דוד 1974–1975
יעקב שבתאי 1975–1977
חיים קול 1977
אריה שדה 1977–1978
גדעון גולני 1978–1979
איזי ענבר 1979–1980
מיכה גילדור 1980–1981
איתן לידור 1981–1983 מפקד הגדוד במלחמת לבנון הראשונה, לימים קהנ"ר
אלי טולדנו 1983–1984 לימים קהנ"ר
אבי דוד 1984–1985
קובי שמעון 1985–1987
גיורא סגל 1987–1989
שוקי שרון 1989–1991
מוקי גרוסברג 1991–1993
אלי פרץ 1993–1994
אפי כהן 1994–1996
משה שלי 1996–1998 לימים קהנ"ר
מוטי אלמוז 1998–2000 לימים אלוף
יוסי מורלי 2000–2002 לימים קהנ"ר
אמיר אביבי 2002–2004
אושרי לוגסי 2004–2006 מפקד הגדוד במלחמת לבנון השנייה, לימים קהנ"ר
דייוויד סלומון 2006–2009
זכי יפת 2009–2011
יואב טורחנסקי 2011–2013
רועי נהרי 2013–2015
יובל משה 2015–2017

היסטוריה

טנק M51 שרמן מהסוג ששירת בחטיבה במהלך מלחמת ששת הימים.

מלחמת העצמאות

חטיבה 188 צמחה מתוך חטיבת החי"ש "כרמלי", במהלך המלחמה חטיבת כרמלי לחמה בצפון הארץ מהגליל המערבי ועד מנרה בצפון. תג חטיבת כרמלי הוא התג המשמש את החטיבה עד היום.

מלחמת סיני

לאחר הקמת המדינה הפכה עוצבת כרמלי לחטיבה 18. במבצע קדש ישבה העוצבה על גבול ירדן ולא נטלה חלק פעיל בלחימה. אולם מבצע קדש הוכיח כי חיל השריון הוא החיל המוביל ביבשה וכוח ההבקעה העיקרי. התוצאה הישירה לאחר המלחמה הייתה כי הצבא זקוק ליחידות שריון נוספות וחטיבה 18 הוסבה לחטיבה הממוכנת 45.

מלחמת ששת הימים

במלחמת ששת הימים, לחמה חטיבה 45 באזור צפון השומרון. החטיבה, בפיקוד סא"ל משה בר כוכבא, כללה 2 גדודי חרמ"ש - גדוד 25 בפיקוד סא"ל לוי מן וגדוד 74 בפיקוד סא"ל צבי רם, גדוד טנקי שרמן - גדוד 39 בפיקוד סא"ל אדולף אברמוביץ' (הגדוד כלל 34 טנקים מדגם M-50, ו-31 טנקים מדגם M-51), פלוגת סיור (סיירת) חטיבתית בפיקוד רס"ן אביתר יעקב, פלוגת הנדסה בפיקוד סרן אהרן טנא, יחידות חטיבתיות וגדוד מרגמות כבדות.

ב-5 ביוני לפנות ערב, נכנסה החטיבה למבואות עמק דותן כדי למנוע פריצה של כוחות שריון ירדנים הנעים לעבר ג'נין ושכם. החטיבה הצליחה חלקית לחסום את האזור ההררי מדרום לעמק והמשיכה בניסיון לכיבוש העיר ג'נין. מולה התייצבה חטיבת השריון 40 הירדנית והצליחה להפתיע את חטיבה 45 מכיוון שכם, דבר שאילץ את חטיבה 45 להקים מערך הגנה נחפז. בבוקר 6 ביוני איגפה חטיבת השריון 37 את החטיבה הירדנית, שיחררה את חטיבה 45 מהכיתור והמשיכה לפיצוץ הגשרים בעמק יריחו. על פעולתו בקרב עמק דותן הוענק לגד רפן, אחד מקציני חטיבה 45, עיטור הגבורה.

עם תום הלחימה בשומרון הופנתה החטיבה לגזרת רמת הגולן, ובצהרי ה-8 ביוני החלה בתנועה לכיוון צומת גולני. ב-10 ביוני הוכנסה החטיבה ללחימה כדי לסייע בטיהור רמת הגולן עד מועד כניסת הפסקת האש. לפנות בוקר כבשה החטיבה ללא התנגדות את תל חמרה. בהמשך היום נעה החטיבה יחד עם גדוד מחטיבה 1 אל עבר מסעדה. הצבא הסורי כבר נסוג בשלב זה והכוחות לא נתקלו בהתנגדות. עד הערב נערכה החטיבה באזור הכפר.

לאחר מלחמת ששת הימים הוחלט לפרק את החטיבה, אולם לבסוף הפכה החטיבה לחטיבה משורינת המצוידת בטנקי שוט קל. באפריל 1969 הועלתה החטיבה ממחנה מנסורה למחנה פילון ומספרה שונה ל-188. לחטיבה היו שני גדודים סדירים: גדוד 53 (שהועבר מחטיבה 7), גדוד 74 וגדוד 39 (מילואים). בשנת 1969, עם מעבר חטיבה 7 לתעלה, קיבלה החטיבה את גזרת רמת הגולן, ובשנים הבאות לקחה חלק במבצעים רבים (קלחת 2, קלחת 4, קיתון 10) ובימי קרב רבים מול השריון הסורי.

מלחמת יום הכיפורים

טנקי שוט נלחמים בכוחות הסורים בצפון רמת הגולן.
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – חטיבה 188 במלחמת יום הכיפורים

במלחמת יום הכיפורים הייתה חטיבה 188 ("ברק"), בפיקודו של אל"ם יצחק בן-שהם, חטיבת השריון העיקרית שנשאה בעול הבלימה ביום הראשון של המלחמה ברמת הגולן. שני גדודי שריון של חטיבה 188, גדוד 74 בפיקודו של סא"ל יאיר נפשי וגדוד 53 בפיקודו של סא"ל עודד ארז (בסה"כ 77 טנקים) היוו את כל כוחות השריון של צה"ל בקו הקדמי של רמת הגולן, גדוד 39-הגדוד השלישי (המקורי) שלה - היה גדוד מילואים שגויס לאחר תחילת הקרבות ונלחם במסגרת חטיבה 4. (חטיבה 7 התרכזה בקו השני, כעתודה פיקודית, ונשלחה בתחילת הלחימה לגזרה הצפונית).

לוחמי חטיבה 188 נאלצו להתמודד עם כוחות שריון סוריים גדולים פי עשרה ויותר, ונשחקו בצורה קשה ביותר: תוך 24 שעות מתחילת הלחימה נותרו שני גדודי החטיבה עם 15 טנקים בלבד. ביום השני ללחימה נותרה החטיבה ללא הפיקוד הבכיר שלה כאשר מפקד החטיבה יצחק בן-שהם, סגנו דוד ישראלי, באתר הגבורה, וקצין האג"ם בני קצין נהרגו בקרבות. לסורים נפגעו בקרבות שריון בשריון אלה מאות טנקים, כך שבעוז רוחם ובלחימתם הנחושה תרמו לוחמי חטיבה 188 תרומה מכרעת לבלימת הצבא הסורי, והניחו את הבסיס להכרעת הלחימה בחזית הצפון. בסה"כ נהרגו במלחמה 80 מחיילי החטיבה.

אחד מסיפורי הגבורה הנודעים של קרב זה הוא סיפורו של "כוח צביקה", כוח שמנה שלושה טנקים בפיקודו של סרן צביקה גרינגולד, ופעל לבלימת התקדמות הסורים לעבר צומת נפח. שניים מהטנקים של הכוח נפגעו, והטנק בפיקודו של צביקה המשיך להילחם לבדו במשך שעות ארוכות. על לחימתו קיבל גרינגולד את עיטור הגבורה.

על פועלם בקרבות ברמת הגולן קבלו יוסי בן-חנן ושמואל אסקרוב, את עיטור העוז. יוסי בן-חנן החליף את יצחק בן-שהם בפיקוד על החטיבה לאחר שחזר מחו"ל. כשנפצע בן-חנן בניסיון כיבוש תל א-שמס מונה דן ורדי לפקד על החטיבה. לאחר פציעתו של ורדי במלחמה במובלעת הסורית, מונה עמוס כץ לפקד על החטיבה.

מלחמת לבנון

טנק מרכבה סימן 3 ב"ז של החטיבה במהלך אימון ברמת הגולן, 2012.
צילום מתוך יום כשירויות ברמת הגולן של חטיבת ברק

החטיבה בפיקוד אל"ם מאיר דגן (לימים ראש המוסד) כללה 3 גדודי טנקי שוט קל: גדוד 53 בפיקוד סא"ל חיים מורנו (מור), גדוד 74 בפיקוד סא"ל עמירם לוין, וגדוד 71 בפיקוד רס"ן איל בן ראובן. החטיבה יחד עם חטיבת גולני התקדמה מכיוון אצבע הגליל, חצתה את הליטני בגשר עקייה ללא כל התנגדות, והמשיכה להתקדם צפונה לכיוון רמת נבטיה. ב-8 ביוני יומיים לאחר פרוץ הלחימה הגיעו גדודי החטיבה לאזור צידון, שם לחמו יחד עם כוחות חטיבת גולני וצנחנים לכיתור וכיבוש העיר. מאוחר יותר הופסקה הלחימה, מתוך הבנה שלוחמה בשטח בנוי אינה מניבה את התוצאות שנתבקשו והלחימה מסוכנת מידי.

כוחות של גדוד 74 לחמו במחנה הפליטים עין-חילוה, אחד ממחנות הפליטים הגדולים בדרום לבנון, תוך קרב קשה ועיקש בשטח בנוי.

ב-8 ביוני בערב התקדמו כוחות החטיבה צפונה לכיוון הכפרים הדרומיים לביירות, כדי לסייע לכוחות שנחתו מהים. למחרת קיבלה החטיבה פקודה לכיבוש כפר סיל, כפר החולש על כביש החוף הלבנוני המשמש עורק לעיר ביירות. בשל מיקומו וחשיבותו היה הכפר מבוצר ומוגן על ידי כוחות שריון וחי"ר סורי. הקרב היה קשה במיוחד והסתיים לבסוף רק בליל 10 ביוני. בקרב נהרגו 9 מלוחמי החטיבה. בסך הכל נפלו במלחמת לבנון הראשונה 25 לוחמי החטיבה.

לאחר שהפסקת האש הראשונה (שהושגה אחרי שבוע הלחימה הראשון) נכנסה לתוקפה התארגנו כוחות החטיבה בכפרים סיל, דומא ודמור למשך כחודש. ב-12 ביולי עברו גדוד 53 וגדוד 71 לגזרה המזרחית וניהלו לחימה מול הסורים. בתחילת חודש אוגוסט, חזרה החטיבה והתארגנה במאמץ להפעיל לחץ על העיר ביירות. החטיבה לחמה בצפון מערב ביירות תחת אוגדה 91, וכבשה את מרכז העיר תוך 48 שעות, תוך שהיא פוגעת במחבלים רבים ומשתלטת על מפקדותיהם.

שנות ה-90 של המאה ה-20

בשנות ה-90 של המאה ה-20 עברה החטיבה הסבה מטנקי שוט קל (השבחה ישראלית לצנטוריון הבריטי) לטנקי מרכבה סימן 3 רמ"ח. ב-1995 שודרגו טנקי החטיבה למרכבה סימן 3 ב"ז בהם הוא הותקנה מערכת בקרת ירי "ברק זוהר" מתוצרת אלביט מערכות הישראלית, ששיפרה את ביצועי הטנק באופן ניכר.

האינתיפאדה השנייה ואחריה

באינתיפאדה השנייה לקחה החטיבה חלק בפעילות הצבאית למניעת הטרור. גדוד המח"ץ (גדוד 605 של חיל ההנדסה הקרבית) שסופח לחטיבה זכה בצל"ש הרמטכ"ל על לחימתו במבצע חומת מגן. במבצע חורף חם נזקפו לחטיבה הצלחות שונות.[3]

במלחמת לבנון השנייה שירתו שני גדודים של החטיבה בלבנון, גדוד 53 בגזרה המזרחית וגדוד 74 בגזרה המערבית. הגדוד השלישי של החטיבה, גדוד 71, נשאר בדרום הארץ והשתתף במבצע גשמי קיץ.

החטיבה השתתפה גם במבצע צוק איתן.[4] שבעה חיילים מהחטיבה נהרגו במבצע: שניים נהרגו על ידי מחבלים שחדרו לתוך שטח ישראל דרך מנהרה וירו טיל נ"ט אל רכב סיור[5] ו-5 חיילים נוספים נהרגו גם הם בשטח ישראל כתוצאה מפגיעת פצמ"ר.[6]

הנצחה

חלקו המרכזי של אתר ההנצחה, סמוך לעליקה.
הכניסה לאתר מורשת חטיבת ברק במחנה עליקה.
אנדרטת גדוד 71 בצומת בשן, רמה"ג.

אימוץ

העיר גבעתיים מאמצת את חטיבה 188.

מפקדי החטיבה

שם תקופת כהונה כמפקד החטיבה הערות
דן לנר 1950 - 1964 מפקדה כחטיבת מילואים 45
משה בר כוכבא אפריל 1964 - מרץ 1971 לימים אלוף פיקוד הדרום
אברהם ברעם מרץ 1971 - יוני 1972
אהרן פלד יוני 1972 - יוני 1973
יצחק בן-שהם יוני 1973 - אוקטובר 1973 נהרג במלחמת יום הכיפורים
יוסי בן-חנן אוקטובר 1973 - אוקטובר 1973 נפצע במלחמת יום הכיפורים
דן ורדי אוקטובר 1973 - אוקטובר 1973 נפצע במלחמת יום הכיפורים
עמוס כץ אוקטובר 1973 - יוני 1975 לימים קצין שריון ראשי
עמרם מצנע יוני 1975 - יולי 1976 לימים אלוף פיקוד המרכז
יאיר נפשי יולי 1976 - אוקטובר 1977
יום-טוב תמיר אוקטובר 1977 - דצמבר 1978
יהודה (יודק'ה) פלד דצמבר 1978 - ספטמבר 1980
יוסי מלמד ספטמבר 1980 - מרץ 1982
מאיר דגן מרץ 1982 - נובמבר 1982 לימים ראש המוסד
עמירם לוין נובמבר 1982 - אוגוסט 1984 לימים אלוף פיקוד הצפון
מיכאל ברקו אוגוסט 1984 - ינואר 1986
שמואל בן שחר ינואר 1986 - יוני 1987  
בני לידור יוני 1987 - פברואר 1989  
יוסי רווה פברואר 1989 - מרץ 1991  
איל בן ראובן מרץ 1991 - אוקטובר 1992 לימים מפקד המכללות הצבאיות
מאיר גחטן אוקטובר 1992 - מאי 1994 לימים קצין שריון ראשי
חנן ברנשטיין מאי 1994 - אוגוסט 1995  
מתי לשם אוגוסט 1995 - יוני 1997  
אריה טסלר יוני 1997 - מאי 1999  
אריאל פלג מאי 1999 - מאי 2001  
בועז כהן מאי 2001 - יולי 2003  
אגאי יחזקאל יולי 2003 - ספטמבר 2005 לימים קצין שריון ראשי
משה שטרית ספטמבר 2005 - יוני 2007  
עפר צפריר יוני 2007 - יולי 2009 לימים קצין שריון ראשי
אילן לביא יולי 2009 - יולי 2011 לימים ראש מטה פיקוד הצפון
שמוליק אולנסקי יולי 2011 - יוני 2013 לימים קצין שריון ראשי
תומר יפרח יוני 2013 - אוגוסט 2015
ניר בן דוד אוגוסט 2015 - 23 ביולי 2017
גל שוחמי 23 ביולי 2017 -

ראו גם

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. תיאור קבלת הצל"ש באתר 'גבורה', באתר הגבורה.
 2. תולדות חיי יהודה בכר בבלוג של משפחת בכר, 21 בינואר 2009, באתר בלוגספוט.
 3. מיכל קליין, במחנה, הקצין שבטנק ינצח, באתר יד לשריון
 4. אור הלר, אביב פרנקל, עזה סרט מלחמה: כתב חדשות10 עם צוות מרכבה בדיר אל-בלח, באתר של "רשת 13", 31 ביולי 2014 (במקור, מאתר "nana10")
  שי לוי, ‏עם הפגז בקנה בלב שטח אויב: עזה בעיני הטנקיסט, באתר ‏מאקו‏‏, ‏31 ביולי 2014‏
 5. קצין וחייל נהרגו בחדירת מחבלים ממנהרה; חמאס שלח מתאבד לפוצץ דחפור, באתר כלכליסט, 20 ביולי 2014
 6. חמישה חיילי צה"ל נהרגו אתמול בפעילות מבצעית בגבול רצע"ז, באתר צה"ל (דרך ארכיון האינטרנט), 1 באוגוסט 2014


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0