הפנימייה הצבאית לפיקוד

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמל הפנימייה הצבאית לפיקוד

הפנימייה הצבאית לפיקוד היא מוסד חינוכי-צבאי להכשרת נערים בשנות התיכון, בתנאי פנימייה, לפיקוד על יחידות-שדה לוחמות בצבא ההגנה לישראל. בוגרי הפנימיות מיועדים לתפקידי מפקדי פלוגות ביחידות השדה של צה"ל.

שתי הפנימיות הצבאיות לפיקוד הפועלות בעשור השלישי של המאה ה-21 הן הפנימייה הצבאית לפיקוד שליד בית הספר הריאלי בחיפה והפנימייה הצבאית-תורנית לפיקוד "אור עציון" במרכז שפירא. בעבר פעלה פנימייה צבאית נוספת בתל אביב בסמוך לבית הספר הגימנסיה העברית הרצליה.

היסטוריה

לאחר מלחמת העצמאות החל משבר כוח אדם בצה"ל. על מנת לטפל במשבר פנה צה"ל אל מערכת החינוך, ועל אף הצלחתו בהקמת העתודה האקדמית, נתקל בהתנגדות להכנסת תוכנית לימודים צבאית לבתי הספר התיכוניים בארץ. רעיון הפנימיות הצבאיות עלה לדיון בתחילת שנות ה-50 אולם זכה להתנגדות מצד אנשי משרד החינוך. לאור זאת, פנו אנשי מחלקת ההדרכה אל יוסף בנטואיץ', מנהל החטיבה העליונה של בית הספר הריאלי בבית בירם, ובמרץ 1952, לאחר התכתבות ענפה, הביע בנטואיץ' במכתב לרמטכ"ל יגאל ידין את נכונותו להקמת פנימייה צבאית בסמוך לבית בירם. על אף נכונות זו, בנטואיץ' הביע התנגדויות רבות לפנימייה, ורק לאחר שיחה עם שר הביטחון דוד בן-גוריון ניאות להקים את הפנימייה. ב-10 באוקטובר 1953 החל המחזור הראשון את התחנכותו, וטקס החניכה הרשמי התקיים ב-22 באוקטובר 1953‏.[1][2][3]

הפנימייה הצבאית בחיפה נוסדה על שמו ולזכרו של אהרן בירם, בנו של ארתור בירם, בוגר בית הספר הריאלי וטייס חיל האוויר, שנהרג בעת מילוי תפקידו ב-1951.

למפקד הפנימייה הראשון מונה רס"ן צבי צלנר, שעיצב את דפוסי פעילותה. ב-1965 הוקמה פנימייה נוספת בתל אביב-יפו במחנות גלילות, שהחניכים בה למדו בגימנסיה העברית "הרצליה", ובשנות השמונים הוקמה פנימייה צבאית דתית בשילוב עם לימודים בישיבת אור עציון במרכז שפירא.

הפנימייה הצבאית בתל אביב פעלה עד סגירתה בשנת 1984, ולאורך השנים השלימו 16 מחזורים את ההתחנכות בה.

בשנת 1992 התקבלה החלטה עקרונית על הפיכת הפנימייה הצבאית בחיפה למכללה קדם צבאית, ובמסגרתה בוגרי הפנימייה שבחרו בכך למדו לימודים אקדמאיים לתואר ראשון באוניברסיטת חיפה במשך שנתיים ואחריהם התגייסו לשירות צבאי מלא ביחידות השדה. תוכנית זו נמשכה עד 1997 ולאחריה חזרה הפנימייה למתכונת של לימודים תיכוניים רגילים.

בראשית העשור הראשון של המאה ה-21, התקבלה בצה"ל החלטה עקרונית על סגירת הפנימיות הצבאיות, לאחר שנטען כי התועלת המופקת מהן אינה מצדיקה את עלותן. לחצים שהפעילו בוגרי הפנימיות ועמותות מטעמם הביאו עם זאת לביטול ההחלטה. בשנת 2007 הוחלט על הכפפת הפנימיות הצבאיות למכללה הבין-זרועית לפיקוד ולמטה.[4]

בחודש דצמבר 2015 אישר שר הביטחון, משה יעלון, החלטה להפסיק לקלוט תלמידים חדשים לשתי הפנימיות הצבאיות, ובכך להביא לסגירתן.[5]

בספטמבר 2016 הודיע שר הביטחון אביגדור ליברמן כי הפנימייה הצבאית בחיפה תישאר פעילה ותעבור לאחריות האגף הביטחוני-חברתי במשרד הביטחון ותנוהל על ידי אזרחים.[6] ההחלטה התקבלה לאחר בדיקה של מנכ"ל משרד הביטחון, אודי אדם. ביולי 2017 הוחלט שגם הפנימייה באור עציון תמשיך את פעילותה, תחת האגף הביטחוני-חברתי במשרד הביטחון.[7]

ב-30 באוגוסט 2017 התקיים בבית בירם טקס העברת הפנימייה הצבאית בחיפה לניהול משרד הביטחון.[8] בשלהי העשור השני של המאה ה-21, סגל הפנימייה הצבאית לפיקוד חיפה מורכב מאזרחים, מפקדי מילואים המשתייכים לסגל ביה״ס הריאלי, שהוא מפעילה הרשמי של הפנימייה מטעם משרד הביטחון. מפקדה של הפנימייה הוא קצין מילואים בדרגת סגן-אלוף.[9]

תגי היחידה שענדו השוחרים

הפנימייה הצבאית לפיקוד חיפה

מתחם הפנימייה בחיפה, משמאל נראה טנק הצוערים

הפנימייה הצבאית לפיקוד שליד בית הספר הריאלי העברי בחיפה היא מוסד חינוכי המכשיר ומכין בני נוער להיות מפקדים ביחידות השדה בצה"ל. בוגרי הפנימייה מיועדים לתפקידי מפקדי פלוגות ביחידות השדה של צה"ל ומתחייבים לביצוע שירות קבע של שנה ו 4 חודשים לפחות, עוד בטרם גיוסם הרשמי לצבא.

תהליך ההתחנכות בפנימייה מתחיל בכיתה י', כאשר המועמדים נדרשים לעבור סדרה של מיונים במהלך כיתה ט', על מנת להתקבל לפנימייה. החניכים, שוחרים, לומדים את כל לימודיהם התיכוניים בבית הספר הריאלי, ומסיימים את לימודיהם עם תעודת בגרות מלאה.

המוטו של הפנימייה הצבאית "בהשקט ובבטחה", המופיע על סמלה, מקורו בפסוק 15 מפרק ל' בספר ישעיהו: ”כִּי כֹה אָמַר ה' אלוקים קְדוֹשׁ יִשְׂרָאֵל בְּשׁוּבָה וָנַחַת תִּוָּשֵׁעוּן בְּהַשְׁקֵט וּבְבִטְחָה תִּהְיֶה גְּבוּרַתְכֶם וְלֹא אֲבִיתֶם”.

עד לתחילת העשור הראשון של המאה ה-21, החלו החניכים בפנימייה את לימודיהם בכיתה ט', ובשנתם הראשונה למדו בסניף אחוזה של בית הספר הריאלי.

אנדרטת הטנק בפנימייה הצבאית לפיקוד בחיפה

בשנת 2013 הוצבה בפנימייה הצבאית אנדרטה לזכר צוות "טנק הצוערים". היא הוקמה לזכר ארבעה בוגרי הפנימייה הצבאית בחיפה, בני אותו המחזור, שהכשרתם בקורס קציני שריון נקטעה עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים, והם נשלחו להצטרף ללחימה בחזית הדרומית וצוותו יחד באותו הטנק. ארבעת הבוגרים נלחמו בגבורה ומצאו את מותם יחד בקרב החווה הסינית. לאחר מותם הועלו הארבעה לדרגת סג"ם, וקיבלו את צל"ש הרמטכ"ל.

מפקדי הפנימייה בחיפה

להלן שמותיהם של מפקדי הפנימייה הצבאית לפיקוד בחיפה ושנות כהונתם בתפקיד:

שם המפקד תחילת כהונתו סיום כהונתו
צבי צלנר 1953 1956
שמואל אבי-עד 1957 1958
יהודה גביש 1959 1960
אליהו אורן 1961 1965
אלחנן אורן 1965 1966
מרדכי שי 1966 1970
אורי אלגום 1970 1973
עודד שחר 1973 1978
מוסק בן עמי 1978 1980
צביקה רק 1980 1982
שלמה אסיף 1982 1987
גיורא נווה 1987 1989
יחזקאל פנט 1989 1997
יפתח גיא 1997 2010
ליאור גרוס[10] 2010 2017
ידידיה חזני[11] 2017 2020
ערן מקוב 2020

הפנימייה הצבאית לפיקוד תל אביב

חניכי מחזור א' של הפנימייה הצבאית בתל אביב, 1966

בשנת 1965 הוקמה פנימייה צבאית ליד הגימנסיה העברית "הרצליה" בתל אביב שפעלה עד 1984. בראשה עמד סא"ל ברוך לוי. גם פנימייה זו הייתה מוסד חינוכי המכשיר ומכין בני נוער להיות מפקדים ביחידות השדה בצה"ל. בוגרי הפנימייה היו מיועדים לתפקידי מפקדי פלוגות ביחידות השדה של צה"ל והתחייבו לביצוע שירות קבע של 3 שנים לפחות, עוד בטרם גיוסם הרשמי לצבא. למחזור הראשון שנקלט בשנת 1965 נרשמו כ־800 מועמדים והתקבלו 80. את המחזור סיימו 29 בוגרים בלבד. הרוב המכריע של הנושרים היה בעקבות אי הצלחה מספקת בלימודים העל יסודיים בגימנסיה וכישלון בעלייה לכתה הגבוהה יותר. במחזורים הבאים אחריו השתפרה תמונת המצב. למסדר הסיום של המחזור הראשון בחודש יולי 1969 הגיעה ראש הממשלה גולדה מאיר. עיתונאים רבים הגיעו למעמד זה מתוך מחשבה שרוה"מ תמסור הצהרה מדינית בעיצומה של מלחמת ההתשה עם מצרים בסיני. לבסוף היא לא עשתה זאת, ורק בירכה את הבוגרים "שיהיו בריאים". במלחמת יום הכיפורים נהרגו 6 מבוגרי המחזור (21% מהבוגרים), כולם, כמו רוב בוגרי המחזור, היו חלק משדרת המ"פים בחיל השריון ובחיל הרגלים והצנחנים. כאמור, הפנימייה צבאית שליד הגימנסיה העברית "הרצליה" בתל אביב נסגרה בשנת 1984 עקב ירידה בפוטנציאל הנרשמים לפנימיות הצבאיות לפיקוד. עם בוגריה נמנים גבי אשכנזי, יואב קוטנר, רון ארד, גל הירש ואייל זמיר.

הפנימייה הצבאית תורנית במרכז שפירא

בתחילת שנות ה-80 נעתר הרב חיים דרוקמן לבקשת צה"ל ומשרד הביטחון לייסד את הפנימייה הצבאית התורנית לפיקוד בישיבת "אור עציון" בה שימש כראש ישיבה. הפנימיה הוקמה על ידי סא"ל פנחס נעמן כפנימייה צבאית דתית במרכז שפירא. במשך שמונה עשרה שנותיה הראשונות עמדה הפנימייה תחת פיקודו. אחריו פיקד עליה סא"ל ליאור פרי. בשנת 2019 חזרה הפנימייה לפעול, ומפקדה הוא סא"ל (מיל') דורון הלל.[12]

הלימודים בפנימייה

"לשמש מוסד תיכוני, קדם-צבאי, המפתח את בסיס הידע והערכים, את התכונות ואת המיומנויות הנדרשות במקצוע הפיקוד ולטפח בכך גרעין לקצונה מקצועית וערכית, המובילה במערך הלוחם בצה"ל."

ייעוד הפנימייה הצבאית[13]

החניכים, הקרויים "שוחרים", מתחילים את הלימודים בפנימיות הצבאיות בכיתה י'. תלמידי הפנימייה לומדים לימודים עיוניים ככל תלמיד. מעבר ללימודים הרגילים, לומדים חניכי הפנימייה במגמה ללימודי צבא וביטחון כמקצוע מורחב לבגרות. במסגרת זו נלמדות תאוריות ותורות צבאיות, נלמדת בהרחבה ההיסטוריה של הלחימה, וכל שוחר כותב עבודת מחקר וניתוח קרב.

במהלך שנות הלימודים בפנימייה מושם דגש על פיתוח מנהיגות בתלמידים, וזאת בשיעורים ועל ידי התנסות בפועל. בזמן חופשות בית הספר ולמשך מחציתה של כל חופשה יוצאים חניכי הפנימייה לאימונים צבאיים לכל דבר.

החניכים נדרשים להתחייב ל-3 שנות שירות קבע לקראת גיוסם לצבא, כדי למלא בסופו של דבר את תפקידי המ"פ בחילות השדה.

הטבות, משמעת ותנאים

התלמידים בפנימיות הצבאיות מקבלים תעודת חוגר וזכאים להטבות הדומות לאלו של חיילים (כגון נסיעה חינם באוטובוסים), ואף נהנים מדמי כיס חודשיים בשיעור רבע ממשכורתו של טירון. חניכי הפנימייה משתתפים בהרצאות של המכללה לביטחון לאומי - השתתפות אשר מקנה להם נקודות אקדמאיות. השוחרים נדרשים למשמעת נוקשה, וצפויים לעמוד למשפט בפני מפקדם במקרה ועברו על הכללים (למשל, אם הם נתפסים בידי המשטרה הצבאית כשהם משתמשים בטרמפים). משמעת זו היא אחת ממוקדי העניין שמגלים תלמידים והוריהם בפנימייה.

לאחר הפיגוע בקו 37, בו נהרג השוחר דניאל הרוש עלתה שאלת זכאות השוחרים להלוויה צבאית, ונקבע כי גם שוחר זכאי לה.

בוגרי הפנימייה

אלוף גיורא רום, תת-אלוף יום-טוב תמיר ואלוף מתן וילנאי (משמאל לימין), שלושתם בוגרי אותו מחזור בפנימייה, בפאנל בפני השוחרים בפנימייה

נכון לשנת 2019, אחוז המיצוי לקצונה בקרב בוגרי הפנימיות הצבאיות עומד על 78%‏.[13] בין בוגרי הפנימיות שני רמטכ"לים, 12 אלופים, 31 תתי-אלופים ו-108 אלופי משנה, שני ניצבים במשטרת ישראל ושישה חברי הכנסת. 50 מבוגרי הפנימיות בחיפה ובתל אביב זכו לעיטורים ולציונים לשבח על פועלם בשירותם הצבאי. בין מקבלי העיטורים והצל"שים, סגן משה טל בלומנטל, שקיבל את עיטור הגבורה על לחימתו בעזה במלחמת ששת הימים. תשעה בוגרים קיבלו את עיטור העוז, עשרה בוגרים קיבלו את עיטור המופת, ו-28 בוגרים קיבלו צל"שים מרמת המח"ט עד רמת הרמטכ"ל. בנוסף, זכו שלושה מבוגרי הפנימיות בפרס ישראל, וארבעה נוספים בפרס ביטחון ישראל. 134 מבוגרי הפנימיות הצבאיות הם חללי צה"ל, מתוכם אחד שמקום קבורתו לא נודע ובוגר נוסף נעדר בקרב.

עמותת "בהשקט ובבטחה"

"בהשקט ובבטחה" היא עמותה שהוקמה בשנת 2002 על ידי בוגרי הפנימיות הצבאיות בחיפה ותל אביב.[14] מטרותיה הן לשמר את הפנימיות הצבאיות, לספק להן מעטפת תומכת, להנציח את בוגריהן שנפלו במלחמות ישראל, ולסייע לחניכי הפנימייה ולבוגריה במהלך שרותם הצבאי ובחייהם האזרחיים במישורים שונים. שמה של העמותה נשאל מהמוטו של הפנימייה הצבאית המופיע על סמלה. חברי העמותה הם בוגרי הפנימיות הצבאיות בחיפה ובתל אביב, ומספר לא מבוטל של ידידי העמותה.

את העמותה מנהלת מנכ"לית העמותה, עו"ד ברקת שמאי, הכפופה לוועד העמותה שבראשו עומד האלוף במיל. אבי מזרחי. לצדו פועלת מועצה מייעצת שבין חבריה, נכון ל-2014, גבי אשכנזי, דורון אלמוג, הרצל בודינגר, יוסי בן-חנן, מתן וילנאי, גיורא רום, ועמרם מצנע.

לקריאה נוספת

שגיא טורגן, ממני אישית לא יצא גנרל: הכשרת הפיקוד הקרבי בצה"ל 1949 - 1956, ירושלים: יד יצחק בן צבי, 2017, עמ' 321–342. גרסה מקוונת של הספר (לבעלי הרשאה), באתר "כותר"

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ טורגן, עמ' 326–327.
 2. ^ ד"ר אלעד נאמני, עיצוב דפוסי ההתערבות בין צה"ל למערכת החינוך האזרחית בראשית המדינה, בין הקטבים 26–27.
 3. ^ נפתחה הפנימייה הצבאית, על המשמר, 23 באוקטובר 1953
 4. ^ אתר למנויים בלבד גילי כהן, צה"ל החליט לסגור את הפנימיות הצבאיות: "אין צורך במפעל הזה", באתר הארץ, 7 בדצמבר 2015
 5. ^ שלומי דיאז, ‏סוף עידן: צה"ל סוגר את הפנימיות הצבאיות, באתר ישראל היום, 8 בדצמבר 2015
 6. ^ איתי בלומנטל, הוחלט: הפנימייה הצבאית באור עציון תיסגר, הפנימייה בחיפה תמשיך לפעול, באתר ynet, 1 בספטמבר 2016
 7. ^ סופית: הפנימיה הצבאית באור עציון לא תיסגר, באתר כיפה, 22 במאי, 2018
 8. ^ שושן מנולה, הפנימייה הצבאית עברה לניהול בית הספר הריאלי באתר כלבו, 8 באוקטובר 2017
 9. ^ אתר למנויים בלבד איתי פינקלשטיין, מפקד הפנימייה הצבאית עושה בצפר דתי לריאלי, באתר הארץ, 26 במרץ 2018
 10. ^ יואב איתיאל, סא"ל ליאור גרוס לתפקיד מפקד הפנימיה הצבאית חיפה, גפן מגזין המושבות, 26 בינואר 2010
 11. ^ המפקד הראשון שמכהן כאזרח, ולא כחייל.
 12. ^ חדשות כיפה, ‏מתלמיד למפקד: מונה מפקד חדש לפנימיה הצבאית של ישיבת בני עקיבא אור עציון, באתר כיפה, 23 ביוני 2019.
 13. ^ 13.0 13.1 אודות, באתר הפנימייה הצבאית לפיקוד.
 14. ^ Green globe.svg אתר האינטרנט הרשמי של עמותת "בהשקט ובבטחה"
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0