הרב מנחם מנדל שפרן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב מנחם מנדל שפרן
מנחם מנדל שפרן.JPG
לידה 1947 (גיל: 76 בערך)
מדינה ישראל
השתייכות קהילת פני מנחם
תחומי עיסוק דיין, ראש ישיבה
תפקידים נוספים

ראש ישיבת פני מנחם בירושלים

ראש ישיבת נועם התורה בבני ברק
רבותיו רבי יצחק דב קופלמן

הרב מנחם מנדל הכהן שפרן (נולד ב-תש"ז) הוא אב בית דין בבית הדין לענייני ממונות הישר והטוב בירושלים[1], פוסק וראש הישיבה הכלל חסידית 'נועם התורה' שבבני ברק. משמש גם כדיין בבית הדין של הרב משה יהודא ליב לנדא. הרב שפרן הוא חסיד גור המזוהה עם קהילת פני מנחם ומשמש כראש הישיבה של הקהילה.

ביוגרפיה

נולד בגרמניה, שם שהתה משפחתו במחנה עקורים. משם היגרה המשפחה לניו יורק. למד בישיבת שערי יושר בברוקלין של הרב אברהם יוסף רוזנבלום ורבי יצחק דוב קופלמן, בישיבת לייקווד, בישיבת תומכי תמימים בברוקלין, ובישיבת שפת אמת בירושלים.

לאחר נישואיו בשנת תשכ"ח עלה הרב שפרן עם משפחתו לארץ ישראל. שימש כמורה הוראה בבית הדין של הרב נסים קרליץ, ובהמשך מונה לשמש כראש ישיבת אור שמחה בחיפה. לאחר שינוי שיטת הלימוד בישיבות של חסידות גור על ידי האדמו"ר רבי יעקב אריה אלתר מעיון לבקיאות, הישיבה נסגרה. כיום הוא עומד בראשות ישיבת נועם התורה בבני ברק וישיבת "פני מנחם" של הרב שאול אלתר. בשנת ה'תשס"ז שימש לתקופה קצרה כנותן שיעורי הלכה במסלול לרבנות בישיבת תומכי תמימים בכפר חב"ד[2].

הרב שפרן נודע בפסיקותיו בדיני חושן משפט[2]. בשנת ה'תשס"ח הוצע לו לכהן כרבה של אנטוורפן, במקום רבי חיים קרייזווירט שנפטר, אך הוא סירב בטענה כי "איני דר אלא במקום תורה"[3]. כיום הוא אב בית דין בבית הדין לענייני ממונות "הישר והטוב" בירושלים וכן משמש כדיין בבית הדין של הרב יצחק אייזיק לנדא, רב העיר בני ברק. הוא משמש כבורר בפרשיות רבות בציבור החרדי[4], ומקובל כבורר גם על העדה החרדית[5]. אחת לשנה הוא מגיע לארצות הברית. שם הוא פוסק בדיני תורה סבוכים הממתינים להתערבותו[6][דרוש מקור].

הרב שפרן הוא נשיא סמינר בית יעקב ללימודי ההיי-טק[7]. כמו כן הוא חבר בוועדה לחלוקת פרס ספרות תורנית של עיריית בני ברק[8] ונמנה עם רבני ארגון הצדקה קופת העיר בני ברק.

בשנים ה'תשס"ח-ה'תשס"ט היה מעורב בסיוע לבחורים חרדים שנעצרו ביפן באשמת הברחת סמים, ואף טס ליפן כדי לתת עדות אופי בעד אחד הבחורים שהוא שכנו לבניין[9].

בשנת תש"פ מונה לכהן בראשות ישיבת פני מנחם בירושלים, שהוקמה על ידי הפורשים מחסידות גור בראשות הרב שאול אלתר.

משפחתו

בניו הם:

מפסיקותיו

 • כאשר אדם עשיר פשט את הרגל, והתברר שתרם סכומים גדולים למוסדות צדקה, הוא יעץ לנושים של פושט הרגל לתבוע מהמוסדות את הכסף שנתרם להם על ידי פושט הרגל[10].
 • בנוסף פסק הרב שפרן כי על אף האיסור ההלכתי המקובל בציבור החרדי על פנייה לרשויות חילוניות, מותר להלשין לרשויות החוק כאשר מדובר בגניבה או הפקעת מחירים. הוא נימק זאת בכך שכאשר אדם אחד מזיק אדם אחר, מותר לאחר להשתמש בכל אמצעי, כולל פנייה לרשויות חילוניות - אמצעי שאינו לגיטימי במקרים אחרים, כדי להציל את ממונו[11].
 • בסערה שהתחוללה בשנת תשס"ד אודות פאות נכריות שיובאו מהודו והיו שטענו כי הן נגזזו שם ונאסרו מדין אביזרייהו של עבודה זרה האסורים בהנאה, פסק הרב שפרן כי כל עוד אין עדות ברורה שהפיאות אסורות יש להעמידן על חזקת כשרות, על פי הכלל "עדים בצד אסתן ותאסר".
 • בשנת ה'תש"ף היה פעיל במהלך להכתרת שלושת בני רבי ישראל משה פרידמן האדמו"ר מסדיגורה לאדמו"רים, למרות צוואת האב, שלפיה רק רבי יצחק יהושע העשיל פרידמן יכהן כאדמו"ר. למהלך הצטרפו הדיינים הרב נפתלי נוסבוים והרב מאיר הייזלר[12]. בהמשך הבהיר שהמהלך אינו סותר את הצוואה והוא עוסק רק בתארים ולא בחלוקת הרכוש והשליטה בנכסים[13].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ חרדים מפסידים עשרות מיליונים בהימורי מט"ח.
 2. ^ 2.0 2.1 הגר"מ שפרן בתות"ל המרכזית
 3. ^ יואל ביטלמן, כתב בחדרי חדרים
 4. ^ שימש כבורר בפרשיית ישיבת פוניבז', על פי הצעתו של הרב וואזנר, ובפרשיית המחלוקת בין קול העיר לויינר בחדרי חדרים, בישיבת שערי יושר שבארצות הברית, בין ארגון רשת הגנים של אגודת ישראל להסתדרות המורים של אגודת ישראל בה הביע הרב שטיינמן את אימונו בשפרן, ועוד.
 5. ^ ראו למשל: [1]
 6. ^ בביקורו האחרון בארצות הברית פסק במשא ומתן שבחלוקת ישיבת שערי יושר שבארצות הברית.
 7. ^ [2]
 8. ^ לדעת
 9. ^ בחדרי חדרים
 10. ^ בחדרי חרדים.
 11. ^ הרב מנדל שפרן: "מותר להלשין על מפקיעי מחירים".
 12. ^ תפנית בצוואה בסאדיגורה: הרבנית והדיינים הפכו את הקערה, באתר בחדרי חרדים
 13. ^ ‘חלילה לשנות צוואה’: הדיינים נגד החלוקה של הרבנית מסדיגורה, באתר חרדים10, ‏2020-08-31


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0