חיים אמסלם

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חיים אמסלם
Amsalem haim.jpg
חיים אמסלם, 2006
לידה 12 באוקטובר 1959 (גיל: 61)
י' בתשרי ה'תש"ך
אוראן, אלג'יריה
מדינה ישראלישראל  ישראל
תאריך עלייה 1970
מפלגה ש"ס, עם שלם, הליכוד, הבית היהודי, זהות - תנועה ישראלית יהודית
סיעה ש"ס, ח"כ יחיד
חבר הכנסת
17 באפריל 20065 בפברואר 2013
(6 שנים ו־42 שבועות)
כנסות 17 - 18

חיים (אמיל) אמסלם (נולד בי' בתשרי ה'תש"ך, 12 באוקטובר 1959; אוראן, אלג'יריה) הוא ראש תנועת עם שלם, לשעבר חבר הכנסת מטעם מפלגת ש"ס בשנים 2007–2013.

בבחירות לכנסת ה-19 התמודד לכנסת מטעם מפלגת עם שלם, ללא הצלחה. לקראת הבחירות לכנסת העשרים ואחת הודיע על הצטרפות למפלגת זהות, שלא עברה את אחוז החסימה.

ביוגרפיה

נולד באוראן שבאלג'יריה לדוד ופרחה אמסלם, שהיגרו לשם ממרוקו. כשהיה בן שישה חודשים עברה משפחתו לליון שבצרפת שם גדל עד גיל 11. בשנת 1970 עלתה המשפחה לישראל. הוא בוגר ישיבת כסא רחמים, שם הוסמך לרבנות בשנת 1980 ושימש כר"מ[דרוש מקור]. בשנת 1990 קיבל תעודת טוען רבני ובשנת תשנ"ג הוסמך לרב עיר[דרוש מקור].

בשנת 1982 נשא לאישה את חנה, נכדת הרב נסים כהן, אב בית דין בג'רבה. לאחר נישואיו שימש כרב המושב שרשרת במשך כשבע שנים. בהמשך שימש כרב שכונה בנתיבות וכראש מוסדות משפחת אבוחצירא בעיר. משם עבר לשכונת הר נוף שבירושלים והקים בה כולל להוראה "שירי דוד" על שם אביו. לאחר מכן נתמנה לרב הקהילה הספרדית "היכל הנס" בז'נבה שבשווייץ, משרה שבה כיהן עד לכניסתו לכנסת.

הרב אמסלם חיבר ספרים במגוון נושאים תורניים ופרסם מאמרים ומחקרים תורניים בכתבי העת "ירחון אור תורה", "אור ישראל", "בית הלל" ועוד. עסק בפענוח כתבי יד והוציא לאור כתבים של חכמי צפון אפריקה, בהם "פני משה" לרבי משה כלפון הכהן ו"ויעמוד פנחס" לרבי פנחס אביטבול.

מתגורר בשכונת הר נוף בירושלים. נשוי ואב לשמונה ילדים.

פעילות פרלמנטרית

בשנת 2006 נבחר הרב אמסלם לכנסת מטעם מפלגת ש"ס, כנציגם של הרב מאיר מאזוז, ראש ישיבת כסא רחמים, ושל הרב ברוך אבוחצירא. בבחירות לכנסת ה-18 הוצב במקום העשירי ברשימת ש"ס ונבחר שנית.

בתקופת כהונתו בכנסת פרסם את הקובץ "החוק לאור ההלכה". הרב אמסלם תומך בהקלת הליך הגיור של ישראלים שאינם יהודים על פי ההלכה, אך הם צאצאי יהודים, ובייחוד את גיורו של מי ששירת בצה"ל, משום שלדבריו הוא הוכיח בכך את רצונו האמיתי לדבוק בעם ישראל. בעניין זה כתב: "כמה גדולה מעלתם של אלו שנלחמים וכוונתם לקדש את השם ואלו שכוונתם לשמור על העם היהודי בארץ ישראל מפני הקמים עלינו לכלותנו... ולכל הפחות גדולה זכות זו להיות סיבה מספקת לקבלתם לגיור"[1]. את משנתו בעניין הציג בספרים "זרע ישראל" ו"מקור ישראל" שהוציא לאור בשנת 2010. בעקבות דעותיו בתחום זה הותקף מספר פעמים בעיתון החרדי "יתד נאמן"[2]. רבנים בולטים, כמו הרב יוסף שלום אלישיב, הרב עובדיה יוסף והרב שמואל וואזנר, תקפו בחריפות את ספרו "זרע ישראל". הרב דב ליאור, שנתן הסכמה לספר, כתב מאוחר יותר שהוא חולק על מסקנותיו, והרבנים זלמן נחמיה גולדברג ושלמה דיכובסקי, שנתנו גם הם הסכמות לספר, ביקשו שלא להדפיס את הסכמתם[3].

נמנה עם יוזמי תיקון לחוק דמי מחלה (היעדרות בשל מחלת ילד), המאפשר להורה לילד עם לקות להיעדר עד 15 ימים בשנה, על חשבון ימי מחלה או ימי חופשה שנתית העומדים לזכותו, לשם טיפול בילדו[4]. אמסלם יזם, יחד עם אברהם מיכאלי, תיקון לחוק התכנון והבניה, המקל על קבלת היתרים לצורכי הנגשת דירת מגורים לבעל מוגבלות המתגורר בה. כן היה שותף לתיקון חוק הסדרת העיסוק במקצועות הבריאות, כך שיסדיר גם את העיסוק בקרימינולוגיה קלינית, פודיאטריה, פודיאטריה ניתוחית וכירופרקטיקה (יחד עם אריה אלדד ואחמד טיבי).

בדצמבר 2011 קיבל את "אות אביר איכות השלטון". בנימוקי הבחירה כתבה הוועדה: "חבר הכנסת הרב חיים אמסלם הוא דוגמה ומופת לשליח ציבור הפועל בנחישות, בעקביות ובלא מורא למען אחדות, סובלנות ומתינות, ולהחדרת ערכי שוויון וקידמה"[5].

השקפת עולמו

הרב אמסלם מתנגד לתופעת חברת הלומדים, שבמסגרתה מוכוונים כלל הגברים בחברה החרדית ללמוד תורה בכולל ולא לעבוד לפרנסתם. הוא סבור כי רק מעטים שמתאימים ללימוד אינטנסיבי צריכים ללמוד בכולל ועל השאר להשתלב בשוק העבודה. הרב אמסלם, שלא שירת בצה"ל אך ארבעת בניו התגייסו לשירות מלא וקרבי, תומך בהשתלבות החברה החרדית בשירות בצבא ובשירות לאומי.

את שיטתו הוא מתאר כחזרה לגישה המתונה והסובלנית שהוא מייחס לחכמי יהדות ספרד. הוא מתנגד להקצנה ולהחמרה הקיימות לדעתו בציבור החרדי, כגון מניעת נשים מדיבור בתחנות רדיו. לדעתו הדבר נעשה בין היתר כדי לבצר את החומות מול הנעשה בעולם החילוני, אולם זוהי התמודדות שגויה, משום שלא ניתן ליצור ניתוק מהעולם החיצוני. הוא סובר כי חלק ניכר מתופעת הנשירה בציבור החרדי נובעת מתפיסה של "הכל או כלום"[6]. הרב אמסלם טוען כי ההקצנה הדתית האשכנזית גרמה להיווצרותן של התנועות הרפורמיות והקונסרבטיביות, דבר שלא היה קיים בקרב עדות המזרח.

הרב אמסלם ממעט לנקוט בעמדות נחרצות בנושאים בטחוניים ומדיניים, והוא מגדיר את עצמו כאיש שפועל בנושאים אלה על פי "שכל ישר"[7].

בנובמבר 2012 יצא לאור הספר "בשם התבונה" מאת ארי איתן, הכולל שיחות עם הרב אמסלם שבהן הוא פורס את השקפת עולמו.

מאז פרישתו מהכנסת עוסק הרב אמסלם רבות בנושא הגיור ובפרט השבת בני האנוסים[דרושה הבהרה] לחיק היהדות. הוא רואה בכך יישום חזון הנביאים על קיבוץ נדחי ישראל. היה מיוזמי ומייסדי פרויקט 'גיור כהלכה' שהתחיל בחסות עמותת "עתים" וכיום היא עמותה עצמאית. הרב אמסלם משמש בו דיין ואב בית דין בהרכבים מסוימים.

המחלוקת עם תנועת ש"ס

קישור=קובץ:חיים_אמסלם_באייר_תשע%22ז.jpg

במסגרת ריאיון ב"מעריב" באוגוסט 2009 טען כלפי ראשי מפלגת ש"ס שהם "ספרדו-ליטאים". הוא טען שמפלגת ש"ס רחוקה מתפיסת העולם הספרדית המקורית, וכי נדמה לעיתים שהיא פועלת לשרת את התפיסה האידאולוגית האשכנזית-ליטאית[8]. הוא מתח ביקורת על כך שהציבור החרדי-ליטאי מייחס לעצמו באופן בלתי מוצדק מעמד-על בנושאים תורניים[9].

בנובמבר 2010 החריף העימות בינו למפלגת ש"ס, לאחר שהעניק ראיונות לתקשורת שבהם התבטא נגד עמדת ש"ס בנושא בג"ץ בית הספר בעמנואל[10]. באותו חודש פורסם כי בכוונתו להקים מפלגה חדשה שמצעה יכלול שילוב לימודי ליבה במוסדות החינוך החרדיים, השתלבות חרדים בשוק העבודה ושירותם בצה"ל[11]. בעקבות זאת גברה המחאה בש"ס נגדו והרב עובדיה יוסף יצא בפומבי כנגד עמדותיו[12]. גם פטרונו הרב מאיר מאזוז כתב כי בריאיון יש "כמה משפטים בסגנון של המשכילים מהמאה הקודמת". לאחר מכן פורסם מכתב מאת מועצת חכמי התורה נגדו, הקורא "לכל מי שהתורה יקרה בעיניו להתרחק מן האיש הזה הרחק כמטחווי קשת, ומדעותיו המוזרות והכפרניות", ודורש מ"מר חיים אמסלם" להתפטר מתפקידו כחבר הכנסת תוך קביעה שאם לא יעשה כך אינו אלא גזלן[13]. למכתב הצטרפו גם הרבנים מאיר מאזוז וברוך אבוחצירא[14].

אמסלם סירב לדרישה זו באומרו שעמדתו זוכה לתמיכה בקרב מצביעי ש"ס. על הטענה כי הוא גזלן, הגיב: "אני גזלן, או מי שלוקח 11 מנדטים וגוזל אותם מהספרדים ונותן אותם פעם אחר פעם לליטאים?". עוד אמר כי מגרונו של הרב עובדיה יוסף מדברים למעשה "אלי ישי והחבורה המסובבת את הרב שמסיתה ומדיחה כנגד כל מי שחושב אחרת. אלה שיטות של מאפיה, של הפחדה"[15]. לאחר שביטאון ש"ס, "יום ליום", תקף את אמסלם וכינה אותו "עמלק" ו"אותו האיש", הוצמדה לו אבטחה מטעם הכנסת למשך שישה חדשים[16].

בספר "בשם התבונה" טען אמסלם כי ההערצה ארוכת השנים שגילה כלפי מנהיג ש"ס הרב עובדיה יוסף נבעה מכך ש"לא שמתי לנגד עיני את דברי חז"ל בשלל מקומות המפרטים את רשימת התכונות שנדרשות ממנהיג רוחני... קשה לי לסלוח על כך שהוא הלבין את פניי והוציא אותי מחוץ למחנה ללא משפט. ועל שניפץ את חלום נעוריי – חלום שראה בו את גדול הדור הספרדי שירומם באמת ובתמים את קרן הספרדים"[17].

לעומת הביקורת שספג בציבור החרדי, זכה הרב אמסלם לתומכים מחוץ לציבור החרדי. במאמר ב"הארץ" כתב העיתונאי נחמיה שטרסלר: "אמסלם הוא קול השפיות. הוא התקווה של כולנו, חילונים וחרדים כאחד, לחיים נורמליים יותר"[18]. אביעד הכהן תיאר את מעשיו כ"אומץ לב, נדיר מסוגו בפוליטיקה הישראלית" וציין כי "הגיעה העת שעוד רבים וטובים יצטרפו לח"כ הרב אמסלם"[19].

ב-3 בדצמבר 2012 אישרה ועדת הכנסת את פרישתו מסיעת ש"ס[20].

בשנת תשע"א ייסד הרב אמסלם את תנועת עם שלם. התנועה התמודדה בבחירות לכנסת ה-19 אך לא עברה את אחוז החסימה.

ב-2014 הצטרף למפלגת הליכוד[21]. באוקטובר 2014 התמודד בבחירות למשרת הרב הראשי הספרדי של ירושלים, אך קיבל רק שני קולות (מתוך 48). ביולי 2016 הצטרף הרב אמסלם למפלגת הבית היהודי והודיע על כוונתו להתמודד בבחירות המקדימות לקראת הבחירות לכנסת העשרים ואחת[22], אך לאחר כשנה פרש מהמפלגה[23]. בינואר 2019 הודיע על הצטרפותו למפלגת זהות[24].

מחיבוריו

לקריאה נוספת

 • ארי איתן, בשם התבונה, שיחות עם חבר הכנסת הרב חיים אמסלם, תל אביב: הוצאת בבל, 2012

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

 1. ^ ח"כ מש"ס: לגייר עולים על בסיס גיוסם לצבא, באתר nrg
 2. ^ דוד כהן, ‏ה´גדולים´ על הרב אמסלם: אוי לנו מעלבונה של תורה, באתר כיכר השבת, 28 במאי 2010
 3. ^ חנן גרינוולד, ‏חשיפה: מכתבי בכירי הרבנים נגד הספר זרע ישראל של הרב אמסלם, באתר כיפה, ד' בתמוז תשע"ה, 21/06/2015
 4. ^ הצעת חוק דמי מחלה (היעדרות בשל מחלת ילד); פרוטוקול מס' 210 מישיבת ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, 15 במאי 2007 ופרוטוקול נוסף מתאריך 29 במאי 2007.
 5. ^ אבירי איכות השלטון לשנת 2011, אתר התנועה לאיכות השלטון.
 6. ^ ח"כ הרב חיים אמסלם, ‏החרדים הם אלה שנפגעים מהדרת נשים, באתר ‏מאקו‏‏, ‏24 בנובמבר 2011‏
 7. ^ רותם שטרקמן, "ש"ס בוגדת בבוחריה; מאות משפחות מקורבות חיות טוב מהשיטה - רוב הציבור נאנק", באתר TheMarker‏, 2 בדצמבר 2012
 8. ^ אבישי בן חיים, ח"כ אמסלם מאשים: ש"ס חולה מהראש, באתר nrg‏, 14 באוגוסט 2009.
 9. ^ חיים אמסלם, התורה לא רק של הליטאים, כיכר השבת, 21.9.2010.
 10. ^ יגאל מוסקו, אמסלם: מסיתים את הרב עובדיה, אולפן שישי, באתר רשת - ערוץ 2
 11. ^ שלום ירושלמי, יש חיים אחרי ש"ס: המפלגה החדשה של ח"כ חיים אמסלם, באתר nrg‏, 5.11.2010
 12. ^ יאיר אטינגר, הרב עובדיה יוסף תוקף את הח"כ חיים אמסלם: "חסר אמונה בתורה", באתר הארץ, 20 בנובמבר 2010
 13. ^ יאיר אטינגר, מועצת חכמי התורה של ש"ס לח"כ המורד חיים אמסלם: החזר את המנדט, 22.11.2010;
  פשקוויל הנידוי, במקבץ פשקווילים באתר "חדשות 24".
 14. ^ שריה רוט, בחדרי חרדים, הגר"מ וה'באבא ברוך': "אין לנו חלק ונחלה עם אמסלם", באתר בחדרי חרדים, 24 בנובמבר 2010
 15. ^ "אני גזלן? או מי שלוקח 11 מנדטים וגוזל אותם מהספרדים ונותן אותם פעם אחר פעם לליטאים? מי כאן הגזלן?", יצחק טסלר, ח"כ הרב חיים אמסלם: המנדט לא יחזור לש"ס, באתר nrg‏, 23.11.2010
 16. ^ יצחק טסלר, בכנסת הצמידו אבטחה לח"כ הרב אמסלם, באתר nrg‏, 25.11.2010.
 17. ^ שחר אילן, כתב האישום של הרב אמסלם, באתר הארץ, 17 בינואר 2013.
 18. ^ נחמיה שטרסלר, עם שלם אתך, אמסלם, באתר הארץ, 19.11.2010.
 19. ^ אביעד הכהן, יהדות ואומץ לב - בזכות הרב אמסלם, "ישראל היום", 29.11.2010.
 20. ^ ועדת הכנסת אישרה את בקשות חברי הכנסת לפרוש ולהתפלג מסיעותיהם, באתר הכנסת, 3 בדצמבר 2012.
 21. ^ מיכאל טוכפלד, פרסום ראשון: הרב חיים אמסלם מצטרף לליכוד, באתר nrg‏, 1 באפריל 2014
 22. ^ שרי רוט, "זה הבית שמתאים לי": הרב חיים אמסלם מצטרף אל 'הבית היהודי', באתר "חרדים 10", 15 ביולי 2016
 23. ^ גיא עזרא, ‏'בנט לא רוצה ספרדים': הרב אמסלם פרש מהבית היהודי, באתר "סרוגים", 19 בנובמבר 2017
 24. ^ Twitter logo initial.svg ציוץ של כאן חדשות ברשת החברתית טוויטר, 28 בינואר 2019


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0