יחסי ישראל–מקדוניה הצפונית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יחסי ישראל–מקדוניה הצפונית
ישראלישראל מקדוניה הצפוניתמקדוניה הצפונית
Israel North Macedonia Locator Cropped.png
ישראל מקדוניה הצפונית
שטחקילומטר רבוע)
22,072 25,220
אוכלוסייה
9,354,720 2,083,297
תמ"ג (במיליוני דולרים)
363,448 34,333
תמ"ג לנפש (בדולרים)
38,852 16,480
משטר
דמוקרטיה פרלמנטרית רפובליקה

בין מדינת ישראל והרפובליקה של מקדוניה הצפונית קיימים יחסים דיפלומטיים מלאים נכון לשנת 2019, כאשר שתי המדינות מקיימות יחסים קרובים בתחומים שונים, ונחשבות לבעלות ברית בתחומים פוליטיים. למקדוניה יש שגרירות רשמית בתל אביב, בעוד שאת ישראל מייצג במקדוניה שגריר שאינו תושב, אשר מקום מושבו בישראל.

היסטוריה

שתי המדינות כוננו לראשונה יחסים דיפלומטיים מלאים בתאריך 7 בדצמבר 1995, זמן קצר לאחר התפרקותה של יוגוסלביה במהלך מלחמות יוגוסלביה, והיווסדה של מקדוניה כמדינה עצמאית. השקת היחסים הדיפלומטיים בין ישראל למקדוניה, מצידה של ישראל, נעשתה תוך הכרה במקדוניה כ"רפובליקה היוגוסלבית לשעבר של מקדוניה", וזאת על סמך השם הזמני במסגרתו התקבלה מקדוניה לאו"ם. עם זאת, בהמשך שינתה ישראל את עמדתה והכירה רשמית במקדוניה בשם "הרפובליקה של מקדוניה", שמה המוכרז של המדינה החדשה, וכך הצטרפה ישראל ל-130 מדינות נוספות בעולם המכירות במקדוניה תחת שם זה, ולא תחת השם הזמני אשר ניתן לה על ידי האו"ם.

יהדות מקדוניה הצפונית

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – יהדות מקדוניה הצפונית

נכון לשנת 2019, הקהילה היהודית במקדוניה הצפונית היא קהילה קטנה, אבל בעלת מעמד איתן ומכובד במדינה, המשמשת כגשר בין מקדוניה הצפונית וישראל. הקהילה מונה כ-200 איש, אשר רובם מתגוררים בבירת מקדוניה הצפונית סקופיה, וכן בעיר שטיפ.

הארגונים היהודיים במקדוניה הצפונית, אשר פועלים תחת חסותה של ממשלת מקדוניה הצפונית, הדגישו במספר הזדמנויות כי נכון לשנת 2013, אין כלל אנטישמיות כלפי יהודים במקדוניה הצפונית. במסגרת פגישה בין נציגי הקהילה היהודית במקדוניה הצפונית לשגריר ישראל החדש במדינה, בסוף שנת 2009, אמרו הנציגים לשגריר כי לתחושתם, מקדוניה הצפונית היא כיום המדינה היחידה שבה אין כל עדות לאווירה אנטישמית, וכי היהודים במקדוניה הצפונית חשים כי הם חיים במדינה שאוהבת ומכבדת את בני העם היהודי, מה שבא גם לידי ביטוי בקשרים החמים שבין מקדוניה הצפונית וישראל[1][2].

במהלך שנת 2002, מקדוניה הצפונית הפכה לאחת המדינות היחידות בעולם אשר מיסדה מנגנון רשמי המשמש ליישוב מחלוקות הנוגעות לגזל של רכוש יהודי במהלך ימי מלחמת העולם השנייה, מנגנון אשר זכה לאהדת בני הקהילה היהודית במדינה[3].

כחלק מפועלה המתמשך של ממשלת מקדוניה הצפונית להנצחת זיכרון השואה, נחנכה בבירה סקופיה אנדרטה מודרנית להנצחת השואה, וכן מרכז תיעוד אודות תולדותיהם של בני העם היהודי בשטח מקדוניה הצפונית, אשר מהווה את אחד ממרכזי ההנצחה לשואה הגדולים ביותר בעולם. בפועלה זה זכתה ממשלת מקדוניה הצפונית בהערכה של גורמים בקרב העם היהודי, אשר מוקירים את מחויבותה של מקדוניה הצפונית להנצחת רדיפת בני העם היהודי במדינה בימי מלחמת העולם השנייה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0