יחסי ישראל–צ'כיה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יחסי ישראל–צ'כיה
ישראלישראל צ'כיהצ'כיה
Czech Republic Israel Locator.png
ישראל צ'כיה
שטחקילומטר רבוע)
22,072 77,240
אוכלוסייה
9,354,720 10,726,876
תמ"ג (במיליוני דולרים)
363,448 435,987
תמ"ג לנפש (בדולרים)
38,852 40,644
משטר
דמוקרטיה פרלמנטרית רפובליקה

בין מדינת ישראל והרפובליקה הצ'כית מתקיימים יחסים דיפלומטיים מלאים החל משנת 1948, אשר החלו עם הכרתה של צ'כוסלובקיה במדינת ישראל, והמשיכו להתקיים ביתר שאת עם התפרקותה של צ'כוסלובקיה והפיכתה של צ'כיה למדינה עצמאית בתאריך 1 בינואר 1993. היחסים בין ישראל לצ'כוסלובקיה, ובהמשך עם צ'כיה, עברו שינויים גדולים במהלך השנים, כאשר מאז קבלת עצמאותה של צ'כיה בתחילת שנות ה-90 שתי המדינות מקיימות שיתוף פעולה הדוק בתחומי מדיניות חוץ, כלכלה, מסחר ותרבות. בעיני ישראלים רבים, נכון לעשור השני של המאה ה-21, צ'כיה נחשבת לאחת מידידותיה הגדולות של ישראל באירופה.[1]

נכון לשנת 2018, לישראל יש שגרירות רשמית בפראג, בעוד שלצ'כיה יש שגרירות רשמית בתל אביב אשר עתידה לעבור לירושלים[2], וכן 3 קונסוליות כבוד בערים ירושלים, רמת גן וחיפה.

היסטוריה

רקע היסטורי

אנדרטת הוקרה לצ'כוסלובקיה על תרומתה לישראל במלחמת העצמאות במוזיאון הצבאי בז'יז'קוב שבעיר פראג

לעם הצ'כי יחס קרוב לעם היהודי מזה שנים רבות. הנוכחות היהודית בלטה במיוחד בפראג. בין היתר, גדול הסופרים הצ'כיים, פרנץ קפקא, היה אף הוא יהודי. בתקופה שבין שתי מלחמות העולם, בה שררה בצ'כוסלובקיה דמוקרטיה יציבה וליברלית, זכו יהודי צ'כוסלובקיה לשוויון זכויות מלא, בניגוד למצב שהתקיים ברבות משכנותיה. בתקופה זו חיו בצ'כוסלובקיה למעלה מ-300 אלף יהודים, מתוכם 118,000 שהתגוררו בשטח צ'כיה של היום. בתגובה על היחס החם מטעם הממשל הצ'כוסלובקי, קראו יהודים יוצאי צ'כיה לקיבוץ שהקימו בארץ כפר מסריק, על שם הנשיא הראשון של צ'כוסלובקיה, פרופסור תומאס גאריג מסריק.[3] במסגרת מדיניותו הליברלית של הנשיא מסריק (שכונה בפי העם " האבא המשחרר" או "הנשיא המשחרר"), התאפשרה הקמתה של מפלגה פוליטית יהודית ציונית, שיוצגה בפרלמנט הצ'כי על ידי ד"ר קרל זינגר. עם פטירתו של ד"ר זינגר בשנת 1931, נבחר על ידי המפלגה ד"ר אנג'לו גולדשטיין ליצג אותה בפרלמנט, וביחד עם ד"ר חיים קוגל (לימים ראש העיר של חולון) ובשיתוף עם המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הצ'כית, ייצג ד"ר גולדשטיין את האינטרסים של יהודי צ'כוסלובקיה ונלחם כנגד גילויים של ניצני אנטישמיות במדינה. ד"ר גולדשטיין היה חבר בפרלמנט הצ'כוסלובקי עד לשנת 1939, ולכיבושה של צ'כוסלובקיה על ידי כוחותיה של גרמניה הנאצית.

במהלך ימיה של מלחמת העולם השנייה, סבלו הצ'כים רבות מכיבוש המדינה על ידי גרמניה הנאצית, כאשר בעבור יהודי המדינה המצב היה אף חמור יותר. במהלך המלחמה, מוערך כי כשלוש מאות אלף מיהודי המדינה נספו בשואה.

יחסי ישראל-צ'כוסלובקיה

שגרירות צ'כיה בתל אביב

צ'כוסלובקיה הייתה אחת מ-33 המדינות אשר תמכו בהצבעה באו"ם על החלטת החלוקה, והייתה אחת המדינות הראשונות והיחידות שתמכו במדינת ישראל שבדרך, כמו גם בתקופה שלאחר הקמתה, על ידי אספקת כלי נשק בזמן מלחמת השחרור. אספקה זו הייתה חשובה במספר שלבים, בפרט לקראת מבצע נחשון (מכאן הכינוי "רובה צ'כי" למאוזר K98)[4]. כן סיפקה צ'כוסלובקיה לישראל את רוב מטוסי הקרב שהיו ברשותה באותה התקופה, והכשירה טייסים ישראליים בשטחה בקורס טיס.[5] כמו כן, סייעה בהכשרת צנחנים.[6] בסוף 1948 התארגנה "הבריגדה הצ'כית", קבוצת יהודים מצ'כוסלובקיה שהתנדבו להלחם לצד צה"ל, ואלה נקלטו בצה"ל כיחידים. בנוסף, איפשרה צ'כוסלובקיה לחיל האוויר הישראלי להחזיק את מטוסיו בשדה תעופה בז'אטץ (Žatec), עד שניתן היה להעבירם לישראל. ז'אטץ שימשה למעשה כבסיס של חיל האוויר הישראלי, עד שזה נסגר בלחץ אמריקני באוגוסט 1948.[7]

עם זאת, היחסים בין שתי המדינות הצטננו במידה ניכרת החל משנות ה-50 ועד סוף שנות ה-80, וזאת בשל היותה של צ'כוסלובקיה חלק הומוגני מהגוש המזרחי בהנהגת ברית המועצות. בשל תכתיביה של ברית המועצות באותן השנים, תמכה צ'כוסלובקיה באופן רשמי במדינות ערב, ואף סיפקה להן נשק. במיוחד התפרסמה עסקת הנשק הצ'כוסלובקית-מצרית ב-1955, אשר זכתה להדים רחבים בקרב הציבור הישראלי. כמו כן התברר כי איש שגרירות צ'כיה גייס את קורט סיטה איש הטכניון שריגל לטובת צ'כוסלובקיה. ב-1975 הצביעה צ'כוסלובקיה בעד החלטה 3379 שקבעה כי "ציונות היא צורה של גזענות ואפליה גזעית". ב-1991 הצביעה צ'כוסלובקיה בעד החלטה 4686, אשר הפכה את החלטה 3379.

מאז התפרקותה של צ'כוסלובקיה

החל מהתפרקותה של צ'כוסלובקיה, וקבלת עצמאותה של צ'כיה בתאריך 1 בינואר 1993, מביעה צ'כיה באופן עקבי יחס חם ואוהד כלפי מדינת ישראל.[8] במשרד החוץ הישראלי מגדירים אותה כמדינה האירופית האוהדת ביותר לישראל. בשנת 2002 אף השווה מילוש זמאן, ראש ממשלת צ'כיה דאז, בראיון לעיתון "הארץ" בין יאסר ערפאת לאדולף היטלר ורמז להיסטוריה הצ'כית: "היטלר היה אז הטרוריסט הגדול ביותר בעולם. לא היה צריך לנהל איתו משא ומתן, כשם שכיום אין לנהל משא ומתן עם טרוריסטים". הצ'כים אף משווים בין זכות השיבה של הפלסטינים שרוצים לחזור לשטחי מדינת ישראל למיעוט הגרמני שהוגלה מצ'כיה בתום מלחמת העולם השנייה ודורש כיום לחזור.

עם תחילת כהונתו של בנימין נתניהו כראש ממשלת ישראל בחודש אפריל 2009, ועל רקע החשש כי תחילת כהונתו של אביגדור ליברמן כשר החוץ של ישראל עשויה לפגוע ביחסים בין ישראל למדינות אירופה[דרושה הבהרה], הדגיש ראש ממשלת צ'כיה, מירק טופולנק, כי "צ'כיה תפעל לכך שהקולות הנשמעים באירופה הקוראים להאטת או הקפאת שידור היחסים עם ישראל לא ישיגו את מבוקשם". הדברים נאמרו במהלך פגישה רשמית שהתקיימה בין ראש ממשלת צ'כיה לנשיא מדינת ישראל, שמעון פרס, במשכן הנשיא בירושלים.[9][10]

במהלך מבצע עופרת יצוקה בשנת 2009 הדגישה צ'כיה, בתפקידה כנשיאה התורנית של האיחוד האירופי, כי הפעולה הישראלית ברצועה איננה 'התקפית' כי אם 'הגנתית'. בהמשך, ובעקבות אירועי המשט לעזה בשנת 2010, הדגיש נשיא הפרלמנט הצ'כי, פרמיסל סובוטקה, כי "החמאס הוא ארגון טרור וכל חברה דמוקרטית צריכה להילחם בטרור. אתם חיים את המציאות הזו כל יום אבל גם אנחנו בצ'כיה עלולים למצוא את עצמנו באותו המצב".[11] ב-29 בנובמבר 2012, צ'כיה הייתה מבין ה-9 מדינות היחידות (והמדינה האירופאית היחידה) שהצביעו לצד ישראל נגד קבלתה של הרשות הפלסטינית לאו"ם כמדינה משקיפה.[3]

בחודש אוקטובר 2013, הגיע נשיא צ'כיה, מילוש זמאן, לביקור ממלכתי בישראל, וזאת בליווי משלחת פרלמנטרית מארצו, לרבות שר ההגנה, סגן ראש הממשלה, שר האוצר, שר החוץ, שר התחבורה וסגן שר התעשייה והמסחר. במסגרת הביקור, אשר נועד להרחיב את שיתוף הפעולה הכלכלי והביטחוני בין שתי המדינות, מסר נשיא צ'כיה, כי "ברצוני להביע את תמיכתה המלאה של צ'כיה בישראל כאי של דמוקרטיה במזרח התיכון, ובמלחמה נגד הטרור העולמי...". עוד אמר הנשיא, כי "...הייתי חבר של ישראל ונשארתי חבר קרוב, תמיכת צ'כיה נתונה לכם"[12].

ב-24 במאי 2017, יום השנה ה-50 לשיחרור ירושלים, הכיר הפרלמנט הצ'כי באופן רשמי בירושלים כבירת ישראל. כמו כן, צ'כיה מכירה בעצמאות מדינת פלסטין.

בעקבות הכרזת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ב-6 בדצמבר 2017, כי ארצו מכירה בירושלים כעיר הבירה של ישראל, הודיעה גם ממשלת צ'כיה כי היא מכירה בירושלים המערבית כבירת ישראל וכי תלך אף היא בדרכה של ארצות הברית ותעביר את השגרירות לירושלים.[13] מאוחר יותר הודיע נשיא צ'כיה כי תחילה תועבר לירושלים הקונסוליה הצ'כית, ולאחר מכן השגרירות עצמה.

במחווה יוצאת דופן של הנשיא הצ'כי שגרירות ישראל בפראג תחגוג 70 שנה למדינת ישראל באולם הטקסים הספרדי במצודת פראג, משכנו של נשיא צ'כיה ובהשתתפותו. זהו אירוע יוצא דופן וכנראה המקרה הראשון בהיסטוריה המודרנית,

כאשר חגיגות של אומה זרה יתקיימו במצודת פראג ותחת חסותו הרשמית של הנשיא.[14]

יחסי תיירות, מסחר ותרבות

נשיא מדינת ישראל ראובן ריבלין בביקור רשמי בארמון הנשיאות של צ'כיה, מתקבל על ידי נשיא צ'כיה מילוש זמאן, אוקטובר 2015

החל משנות ה-90, משקיעים ישראליים רבים פעילים בצ'כיה, בין היתר בתחומי הנדל"ן, ומחזיקים בנכסי מקרקעין רבים במדינה.

מאז התפרקותה של צ'כוסלובקיה, נרשמה מגמה מתמדת של עליה משמעותית בכמות התיירים הישראלים בצ'כיה. לתהליך זה סייע שיתוף פעולה הדוק בין המדינות בתחום התיירות, אשר הוביל במהלך שנת 2011 לחתימה על הסכם הבנות בתחום התעופה, אשר הרחיב משמעותית את התנועה האווירית בין שתי המדינות.[15][16] נכון לעשור השני של המאה ה-21, צ'כיה נחשבת כיעד תיירותי פופולרי בישראל, ובמהלך שנת 2013 ביקרו בה למעלה מ-100,000 אזרחים ישראלים.[17]

במהלך חודש ינואר 2011, הוקמה לראשונה לשכת מסחר רשמית המשותפת לשתי המדינות, וזאת בהשקתם של סגן שר החוץ, דני אילון, ושר החוץ של צ'כיה, קארל שוורצנברג. הצעד בא בעקבות התהדקות יחסי המסחר בין שתי המדינות, כאשר בשנת 2010 היקף הסחר השנתי שבין ישראל וצ'כיה עמד על למעלה מ-400 מיליון דולר. הלשכה שמה לה למטרה לקדם את שיתוף הפעולה הכלכלי בין המדינות, בתחומי המסחר, מיזמים משותפים בענף התרבות, ובתחומי התיירות[18].

בהמשכה של השנה, בחודש ספטמבר 2011, חתמו שרי החינוך של שתי המדינות על הצהרה בדבר כוונה להרחבת שיתוף פעולה בין שתי המדינות בתחום לימודי השואה, חילופי נוער והשכלה גבוהה. ההצהרה נחתמה על ידי שני השרים במסגרת פגישה רשמית שהתקיימה בירושלים[19].

שיתוף הפעולה המדעי בין ישראל וצ'כיה החל בשנת 1991, עם חתימת הסכם מסגרת בתחום שיתוף הפעולה המדעי בין ישראל לצ'כוסלובקיה. הסכם המסגרת מהווה בסיס לתוכנית לשיתוף פעולה במדע בין המדינות, ומתחדש מדי מספר שנים. הסכם מחודש נחתם לאחרונה בספטמבר 2011, בעת ביקורו של ראש ממשלת צ'כיה בישראל[20].

בשנים האחרונות נוסעות נשים ישראליות רבות לצ'כיה (וכן למדינות אחרות במזרח אירופה) כדי לעבור טיפולי הפריה חוץ גופית באמצעות תרומת ביציות, בשל הקושי להשיג ביציות לתרומה בישראל.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

 1. ^ מערכת היחסים המיוחדת של צ'כיה וישראל
 2. ^ גילי כהן, בעקבות טראמפ: נשיא צ'כיה הודיע כי יעביר את השגרירות לירושלים, באתר תאגיד השידור הישראלי, ‏7 בדצמבר 2017
 3. ^ 3.0 3.1 טל שלו‏, מפראג באהבה: החברה האירופית הכי טובה של ישראל, באתר וואלה!‏, 4 בינואר 2013
 4. ^ סרטון אודות עסקת נשק בין ישראל לצ'כיה, באתר המרכז למורשת המודיעין
 5. ^ בחזרה לליברץ, באתר חיל האוויר
 6. ^ תוכנית צ'כיה. תוכניתו של ראש אג"ם יגאל ידין (יולי 1948)
 7. ^ יגר, משה. צ'כוסלובקיה, הציונות וישראל. גלגולי יחסים מורכבים. הספרייה הציונית על-יד ההסתדרות הציונית העולמית. ירושלים. 1997.
 8. ^ בנימין נתניהו יבקר בפראג, סוכנות הידיעות הצ'כית, 4.4.2011 (באנגלית)
 9. ^ ברק רביד, ראש ממשלת צ'כיה, מירק טופולנק: נפעל למניעת הקפאת היחסים בין אירופה וישראל, באתר הארץ, 24 באפריל 2009
 10. ^ ראש ממשלת צ'כיה: נמנע הקפאת יחסים עם ישראל, באתר מעריב, 24 באפריל 2009
 11. ^ שירות גלובס, ‏צ'כיה: "תומכים בישראל"; הערב: הפגנה מול שגרירות טורקיה, באתר גלובס, 3 ביוני 2010
 12. ^ נשיא המדינה ערך קבלת פנים ממלכתית לנשיא צ'כיה מר מילוש זמאן, באתר נשיא המדינה, 7 באוקטובר 2013
 13. ^ טל שלו‏, נשיא צ'כיה: "הכרזת טראמפ משמחת; נלך בעקבות ארצות הברית", באתר וואלה!‏, 08 בדצמבר 2017
 14. ^ "Izrael oslaví svůj vznik ve Španělském sále pod záštitou Zemana. Je to poprvé v historii, říká Hrad | Aktuálně.cz". Aktuálně.cz - Víte, co se právě děje (בצ׳כית). 13 באפריל 2018. בדיקה אחרונה ב-17 באפריל 2018. 
 15. ^ זוהר בלומנקרנץ, ישראל וצ'כיה חתמו על הסכם תעופה חדש ומורחב, באתר TheMarker‏, 4 בספטמבר 2011
 16. ^ שדרוג בהסכם התעופה בין ישראל וצ'כיה, באתר משרד התחבורה(הקישור אינו פעיל, 28 בדצמבר 2016)
 17. ^ "צ'כיה נחשבת כיעד תיירותי פופולרי עם מגמה מתמדת של עלייה במבקרים ישראלים"
 18. ^ הידוק ביחסים הכלכליים עם צ'כיה, באתר הרשמי של דני אילון
 19. ^ בן שאול, יורחב שיתוף הפעולה עם צ'כיה בתחום החינוך, באתר ערוץ 7, 15 בספטמבר 2011
 20. ^ צ'כיה, באתר משרד המדע
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0